Σελίδα 2 από 5 ΠρώτηΠρώτη 1 2 3 4 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 11 έως 20 από 43

Θέμα: Προσοχή μην το κάνεις μόνος σου φώναξε τον "ειδικό"

  1. #11
    Μέλος
    Όνομα
    Μάρκος
    Εγγραφή
    Mar 2012
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    2.940

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από info@kalarakis.com Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τελικα δ μας ειπες τι βλαβη ειχε
    Επίτηδες επειδή δεν είναι αυτό το θέμα μας.

    Μην πάει και στο howtofix

    2 Not allowed! Not allowed!
    Όταν όλα τα άλλα έχουν αποτύχει..... RTFM.
    Short instructions: >>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>> >>>> Good Luck!
    https://diyelectronics-gr.blogspot.gr https://www.facebook.com/groups/872041030200567

  2. #12
    Μέλος Το avatar του χρήστη ΜαστροΤζεπέτο
    Όνομα
    Δημήτρης
    Εγγραφή
    Feb 2013
    Περιοχή
    Καλλιθέα
    Μηνύματα
    1.726

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από elektronio Εμφάνιση μηνυμάτων
    Επίτηδες επειδή δεν είναι αυτό το θέμα μας.

    Μην πάει και στο howtofix
    Χαχαχαχαχαχα !!!!!

    0 Not allowed! Not allowed!

  3. #13
    Μέλος Το avatar του χρήστη Nemmesis
    Όνομα
    Παναγιωτης
    Εγγραφή
    Jun 2006
    Περιοχή
    Πτολεμαιδα
    Μηνύματα
    3.299

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από elektronio Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εντάξει, το τερματίσατε από την άλλη μεριά. Δεν είναι όλοι οι τεχνικοί απατεώνες ή άσχετοι. Το θέμα του μηνύματος δεν είναι ούτε η επισκευή πλυντηρίων ούτε η ασχετοσύνη κάποιων "ειδικών".

    Το θέμα που ήθελα να αναδείξω είναι ότι στην Ελληνική πραγματικότατητα όπου ο κάθε ένας είναι ότι δηλώσει, πως μπορείς να ξεχωρίσεις τον πραγματικό τεχνικό με γνώση του αντικειμένου από τον κομπογιαννίτη "ειδικό" την ώρα που τον έχεις ανάγκη και ο χρόνος για έρευνα (π.χ. συστάσεις μέσω γνωστών) είναι λίγος. Και όταν δεις ότι δεν το κατέχει το θέμα τι να του πεις, άλλαξα γνώμη σήκω και φύγε;

    Τον εν λόγω τεχνικό τον βρήκαμε από χρυσό οδηγό ή κάτι τέτοιο ιντερνετικό. Πώς μπορούμε να ξέρουμε αν έβγαλε κάποια σχολή αν έχει κάποια γνώση στο αντικείμενο ή αν πυροβολάει στην τύχη ή αν ζητάει ότι θέλει; Και οκ εγώ είμαι τεχνικός κάτι κατέχω και δεν μάσηξα από τις μπαρούφες του. Μια απλή νοικοκυρά δεν θα πάρει χαμπάρι τι έγινε.
    αν δεις οτι σου καταστρέφει το μηχάνημα σαφέστατα και τον πετάς έξω... πχ δεν μπορεί να το ανοίξει και το κοπανάει... η κόβει καλώδια και τα ενώνει με ταινίες... αυτά είναι από τα πιο απλά εγκλήματα τις ασχετοσύνης, ο σωστός τεχνικός κάνει ερωτήσεις όταν τον πάρεις τηλέφωνο... πχ.. "ρε μάστορα σε παίρνω γιατί δεν δουλεύει το κλιματιστικό" και θα σου πει.. "παίρνει εντολές από το τηλεκοντρόλ?? φυσάει το μέσα? το έξω δουλεύει??" αν σου πει με την μια "πες οδό έρχομαι" να ξέρεις ότι τρέχει για το πενηντάρικο, επίσης ο τεχνικός δεν λέει "θα δείξει" αυτά για αυτούς που έμειναν με τα δοκιμαστικά με της τανάλιες... για να είσαι ΚΑΛΟΣ ΤΕΧΝΙΚΟΣ ΠΡΈΠΕΙ ΝΑ ΣΟΥ ΑΡΈΣΕΙ ΑΥΤΌ ΠΟΥ ΚΑΝΕΙΣ!!!... που σημαίνει πως ακόμα και η κάσα με τα εργαλεία σου θα είναι τακτοποιημένη και τα εργαλεία καθαρά γιατί άπλα και μόνο δεν μπορείς να τα βλέπεις σκατά... αν έρχεται ο άλλος με μια εργαλειοθήκη μέσα στα γράσα και την βρομιά μην περιμένεις να κάνει δουλειά "καθαρή" στο πλυντήριο σου... επαγγελματικά εγώ είμαι στο τομέα της ψύξης.. κοιτάω ότι έχει φρεον, από οικιακό ψυγείο μέχρι αφυγραντήρες αέρα σε εργοστάσια, επαγγελματικό κλιματισμό κλπ κλπ... το αφεντικό μου είναι ψυκτικός και εγώ ηλεκτρονικός, 12χρονια όμως πλέον γνωρίζω καλύτερα τα ψυκτικά κυκλώματα από πολλούς ψυκτικούς την πόλης μου (καλά όχι ότι είναι και πολλοί) το τι βλέπω απο τους ΕΙΔΙΚΟΥΣ δεν λέγεται... τρανταχτό παράδειγμα, πάω σε ένα γερακο πέρσι το καλοκαίρι και μόνο που δεν έκλεγε ο άνθρωπος επειδή την προηγούμενη πήγε ο ειδικός και έβαλε φρεον στα κλιματιστικό, πήρε 150€ και εξαφανίστηκε σε 15λεπτα, φυσικά δούλεψε μόνο 1ωρα και μετά τίποτα... ξεκινάω από τα απλά... κοιτάω τα φίλτρα βουλωμένα.. ήταν σε τέτοια κατάσταση που αμέσως κατάλαβα ότι ήταν αυτά ο λόγος... το κλιματιστικό σαν ινβερτερακι που ήταν επειδή έβλεπε επιστροφές, δεν ανέβασε στροφές... ο ειδικός το πιταρε στα υγρά και το μηχάνημα έβγαινε εκτός από πιέσεις... λέω θα κάνω ανάκτηση τα υγρά ,κενό και γέμισμα μετά όσο λέει ο κατασκευαστής. το μηχάνημα ήθελε 900gr r410a και εγώ τράβηξα από μέσα 1,5kg κοιτάω με τον αναλυτή και βλέπω ότι ο τύπος ούτε r410 δεν έβαλε στον πάππου, έβαλε οτι κουβαλούσε μαζί του.... εν τέλη έκανα κάνα δίωρο και όταν έφυγα ο γέρος μόνο την κόρη του που δεν μου έδωσε.. του ζήτησα κάτω από 100ευρω και αυτός μου έδωσε όσα έδωσε στον άλλο... γιατί λέει εγώ του εξηγούσα την ακριβώς έκανα κάθε στιγμή...

    2 Not allowed! Not allowed!
    φανατικος αντιαεικινηστης....
    δεν επιτρεπω την εξελιξη γιατι εχω πετρελαια...

  4. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον Nemmesis για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    mikemtb (13-04-18)

  5. #14
    Μέλος Το avatar του χρήστη nick1974
    Όνομα
    Νικος
    Εγγραφή
    Aug 2013
    Περιοχή
    Περαμα
    Μηνύματα
    4.288

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Nemmesis Εμφάνιση μηνυμάτων
    ...
    οι ψυκτικοι ειστε αλλο κεφαλαιο, γιατι απ οτι εχω καταλαβει απ τα παιδια που βλεπω που ανεβαινουν στα βαπορια δε διαχωριζετε τον consumer απ τον industrial η το marine χωρο, απλα δουλευετε ολοι παντου, και φυσικα αυτο σημαινει πως λιγο πολυ θελοντας και μη, αλλος καλυτερα αλλος ισως λιγοτερο καλα, σε γενικες γραμμες την κανετε τη δουλεια σας χωρις να υπαρχει καποιο τρελα σοβαρο προβλημα αεριτζηδων στο χωρο σας, οπως συμβαινει αλλωστε και με ολους τους τεχνικους που κινουνται σε πιο βιομηχανικους χωρους.
    Ο "τεχνικος" για τα πλυντηρια ομως προφανως και ασχολειται αποκλειστικα με οικιακη πελατεια, κι εκει ειναι που υπαρχει το προβλημα.

    0 Not allowed! Not allowed!

  6. #15
    Συντονιστής Το avatar του χρήστη lepouras
    Όνομα
    Γιανννης
    Εγγραφή
    Jan 2011
    Περιοχή
    ΚΑΙΣΑΡΙΑΝΗ
    Μηνύματα
    7.017

    Προεπιλογή

    στους πάντες και πάντα θα υπάρχουν αεριτζήδες. μάλιστα παρόλο που μπορεί να φανεί παράξενο με την κρίση εμφανίζονται και περισσότεροι.
    στο θέμα της ερώτησης του Μάρκου. εφόσον δεν υπάρχει χρόνος για να βρεις τον σωστό με βάση γνωριμίας ή από αξιολογήσεις κλπ κλπ, τότε η μοναδική λύση είναι να απευθυνθείς στην αντιπροσωπία. τουλάχιστον εκεί ελπίζεις ότι θα κάνουν την επισκευή με βάση το μανιουαλ του κατασκευαστή και θα πάρεις ίσως (δεν ξέρω αν το ζητήσεις ή πως γίνετε) και κάποια εγγύηση για την εργασία που έγινε σίγουρα μαζί με κάποιο παραστατικό ή απόδειξη για την εργασία και τα ανταλλακτικά.

    2 Not allowed! Not allowed!
    «Η Ιστορία διδάσκει πως ουδείς διδάσκεται απ’ αυτήν».
    Ποτέ δεν νικάς έναν ηλίθιο ,θα σε ρίξει στο επίπεδό του και θα σε κερδίσει λόγω πείρας.

    www.drakotrypa.gr Να σκέφτεσαι σαν άνθρωπος της δράσης,και να δρας σαν άνθρωπος της σκέψης...

  7. #16
    Μέλος Το avatar του χρήστη IRF
    Όνομα
    Γιώργος
    Εγγραφή
    Mar 2014
    Περιοχή
    .
    Μηνύματα
    1.533

    Προεπιλογή

    Κάπως έτσι αρχίσαμε όλοι μας εδώ μέσα.Τι μου θύμισες τώρα.Δεκαετία 1980 είχαμε μια τηλεόραση SABA έγχρωμη που εμφάνιζε ξαφνικά ένα μόνο χρώμα στην οθόνη( μπλέ αν θυμάμαι καλά).Την πάει ο πατέρας μου στον τεχνικό.Την κουβάλησε ο πατέρας μου ασήκωτη η άτιμη η SABA.Έμεινε 15 μέρες για επισκευή πήρε 5000 δραχμές τότε.Μετά από δυό μήνες ξανά εμφανίζεται μόνο ένα χρώμα στην οθόνη αλλά τώρα κόκκινο νομίζω. Ρωτάει ξανά τον ίδιο τεχνικό (αφού επισκεύασε επιτυχώς την πρώτη βλάβη)και του λέει 10.000 δραχμές ότι θα κοστίσει.Ο πατέρας μου τσατίζεται σκέφτεται πιο πολύ το κουβάλημα και τις 15 μέρες χωρίς τηλεόραση και μου λέει σφάξε την άνοιξέ την και κάνε την ότι θες κάντη βίδες θα αγοράσω καινούργια.Την ανοίγω και βλέπω κολλημένη πάνω σε μια αντίσταση(ψημένη) μια άλλη την καινούργια.Οι «αντιστάσεις χρώματος» της τηλεόρασης σύμφωνα με το σχέδιο που του το δώσαμε ήταν 10Κ αυτός όμως έβαλε άλλης τιμής και πολύ μικρότερου μεγέθους ισχύος προφανώς ότι είχε.Αντικατέστησα και τις τρεις με 10 Κ ίδια βατ και έπαιζε 10 χρόνια μετά χωρίς πρόβλημα.Οι αντιστάσεις κόστιζαν 1-2 δραχμές η μία ο χρόνος επισκευής 10 λεπτά για μαθητή γυμνασίου ερασιτέχνη στα ηλεκτρονικά

    2 Not allowed! Not allowed!

  8. #17
    Μέλος
    Όνομα
    Παναγιώτης
    Εγγραφή
    Jan 2005
    Περιοχή
    ΑΘΗΝΑ
    Μηνύματα
    4.865

    Προεπιλογή

    Γι αυτό υπάρχει και το maps. google, μπαίνεις, πληκτρολογείς 'επισκευές ηλεκτρικών συσκευών' και σου βγάζει τα μαγαζά με αξιολογήσεις.
    Μέχρι και αυτό σας έλυσε η Google, αμάν πια τι άλλο θέλετε;

    0 Not allowed! Not allowed!
    Διάλογος EL σε chat:
    - Μελενέ διονυση οιμε ελεφθεροσ εχής αγωρη εε
    - imina mi lene maria kia psixno agggoriii kalooo
    - Ελει νικα γράψαι ανκληκα δεν ξαιρο

  9. #18
    Συντονιστής Το avatar του χρήστη kioan
    Όνομα
     
    Εγγραφή
    Mar 2005
    Περιοχή
    127.0.0.1
    Μηνύματα
    3.168

    Προεπιλογή

    Κάποτε έκανα συλλογή από διαφημιστικά και κάρτες που ήταν του στυλ: "Μαστρομήτσος - αναλαμβάνω βαψίματα, σοβατίσματα, υδραυλικά, ηλεκτρολογικά, επισκευές παντός είδους. Τηλ: 69xxxxxxxx"


    Θα συμφωνήσω για το θέμα των τακτοποιημένων εργαλείων που λέει ο Nemmesis και θα προσθέσω και το θέμα της πληρότητας αυτών. Πώς να εμπιστευθείς κάποιον που έρχεται μόνο με μια πένσα και 2 κατσαβίδια; Δεν περιμένω να κουβαλήσει ολόκληρη συρταριέρα μαζί, αλλά ανάλογα με την κάθε ειδικότητα είναι μερικά βασικά εργαλεία, η έλλειψη των οποίων δείχνει τσαπατσουλιά και παντελή έλλειψη επαγγελματισμού.

    Στη δουλειά μου, παραδείγματος χάριν, είχε έρθει συνεργείο για εργασίες στα UPS (300kVA) και συνέδεσαν τα πολύκλωνα καλώδια στις κλέμες εξόδου των UPS και επειδή δεν είχαν πρέσα για ακροχιτώνια τα έβαλαν χωρίς. Δύο μέρες μετά, ενώ συνεχίζονταν οι εργασίες στο computer room, άλλο συνεργείο κούνησε τα καλώδια και βραχυκύκλωσαν τα UPS με αποτέλεσμα να πέσουν όλα τα φορτία.

    Άλλο παράδειγμα από το χώρο των ψυκτικών: Είναι δυνατόν να εμπιστευτείς ψυκτικό που έρχεται να κάνει εγκατάσταση κλιματιστικού χωρίς αντλία κενού;

    Και το κορυφαίο παράδειγμα όλων είναι ένας μαραγκός που είχα συναντήσει σε υπό ανέγερση πολυκατοικία και ο οποίος τσαντίστηκε όταν του είπα πως δεν είναι δυνατόν να χρησιμοποιεί σιλικόνη (κλασική λευκή, γενικής χρήσης) αντί για ξυλόκολλα και βίδες.

    0 Not allowed! Not allowed!
    There are 10 types of people in the world: Those who understand binary, and those who don't.

  10. #19
    Μέλος Το avatar του χρήστη Fire Doger
    Όνομα
    Στέφανος
    Εγγραφή
    Jan 2015
    Περιοχή
    .
    Μηνύματα
    1.519

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από kioan Εμφάνιση μηνυμάτων
    Άλλο παράδειγμα από το χώρο των ψυκτικών: Είναι δυνατόν να εμπιστευτείς ψυκτικό που έρχεται να κάνει εγκατάσταση κλιματιστικού χωρίς αντλία κενού;
    Άμα είναι καινούρια η μονάδα έρχεται με υγρά μέσα και κάνεις εξαέρωση του κυκλώματος χρησιμοποιώντας το ίδιο το υγρό λίγο πριν σφίξεις το τελευταίο ρακόρ. (Για απλές εγκαταστάσεις πάντα)

    0 Not allowed! Not allowed!

  11. #20
    Συντονιστής Το avatar του χρήστη kioan
    Όνομα
     
    Εγγραφή
    Mar 2005
    Περιοχή
    127.0.0.1
    Μηνύματα
    3.168

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Fire Doger Εμφάνιση μηνυμάτων
    Άμα είναι καινούρια η μονάδα έρχεται με υγρά μέσα και κάνεις εξαέρωση του κυκλώματος χρησιμοποιώντας το ίδιο το υγρό λίγο πριν σφίξεις το τελευταίο ρακόρ. (Για απλές εγκαταστάσεις πάντα)
    Το ξέρω πως το κάνουν αυτό (το έχω δει μέχρι και σε επανεγκατάσταση κλιματιστικού μετά από μεταφορά), αλλά είναι ορθή πρακτική που να μπορεί να αντικαταστήσει την αντλία κενού; Δεν είμαι ψυκτικός, αλλά θεωρώ πως όχι.

    Μπορεί με αυτόν τον τρόπο να αφαιρεθεί όλος ο αέρας και κυρίως η υγρασία που υπάρχει στο κύκλωμα; Επηρεάζεται ή όχι η διάρκεια ζωής του μηχανήματος αν λειτουργεί με εγκλωβισμένη υγρασία που αλλοιώνει τα λάδια του;
    Επιτρέπεται να απελευθερώνονται ηθελημένα ψυκτικά υγρά στην ατμόσφαιρα απλά επειδή ο εγκαταστάτης δεν θέλει να χρησιμοποιήσει αντλία κενού;
    Περιγράφεται αυτή η μέθοδος εξαέρωσης σε κάποιο εγχειρίδιο κατασκευαστή;

    1 Not allowed! Not allowed!
    There are 10 types of people in the world: Those who understand binary, and those who don't.

  12. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον kioan για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    FILMAN (07-04-23)

Σελίδα 2 από 5 ΠρώτηΠρώτη 1 2 3 4 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Απαντήσεις: 58
    Τελευταίο Μήνυμα: 09-05-16, 14:25
  2. Ηχεία "Φτιάχτο Μόνος σου"
    By vasiliosvhta in forum Κυκλώματα Εικόνας-'Ηχου & Φωτισμού
    Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο Μήνυμα: 16-03-15, 23:08
  3. Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο Μήνυμα: 18-07-09, 19:31
  4. Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 03-11-08, 23:05
  5. Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 08-08-07, 14:12

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας