Σελίδα 3 από 5 ΠρώτηΠρώτη 1 2 3 4 5 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 21 έως 30 από 43

Θέμα: Προσοχή μην το κάνεις μόνος σου φώναξε τον "ειδικό"

  1. #21
    Μέλος
    Εγγραφή
    Feb 2006
    Μηνύματα
    954

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Panoss Εμφάνιση μηνυμάτων
    Γι αυτό υπάρχει και το maps. google, μπαίνεις, πληκτρολογείς 'επισκευές ηλεκτρικών συσκευών' και σου βγάζει τα μαγαζά με αξιολογήσεις.
    Μέχρι και αυτό σας έλυσε η Google, αμάν πια τι άλλο θέλετε;
    Οι αξιολογήσεις δεν είναι αξιόπιστες.

    Όποιος έχει ένα μαγαζάκι ζητάει απο φίλους και συγγενείς να βάλουν 5 αστέρια.

    Οπότε καλύτερα μη το κοιτάς εκτός και αν το feedback είναι πάνω απο 50+ εγγραφες

    0 Not allowed! Not allowed!

  2. #22
    Μέλος Το avatar του χρήστη Nemmesis
    Όνομα
    Παναγιωτης
    Εγγραφή
    Jun 2006
    Περιοχή
    Πτολεμαιδα
    Μηνύματα
    3.299

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από nick1974 Εμφάνιση μηνυμάτων
    οι ψυκτικοι ειστε αλλο κεφαλαιο, γιατι απ οτι εχω καταλαβει απ τα παιδια που βλεπω που ανεβαινουν στα βαπορια δε διαχωριζετε τον consumer απ τον industrial η το marine χωρο, απλα δουλευετε ολοι παντου, και φυσικα αυτο σημαινει πως λιγο πολυ θελοντας και μη, αλλος καλυτερα αλλος ισως λιγοτερο καλα, σε γενικες γραμμες την κανετε τη δουλεια σας χωρις να υπαρχει καποιο τρελα σοβαρο προβλημα αεριτζηδων στο χωρο σας, οπως συμβαινει αλλωστε και με ολους τους τεχνικους που κινουνται σε πιο βιομηχανικους χωρους.
    Ο "τεχνικος" για τα πλυντηρια ομως προφανως και ασχολειται αποκλειστικα με οικιακη πελατεια, κι εκει ειναι που υπαρχει το προβλημα.
    όχι φίλε Νίκο... έχουμε σοβαρότατο πρόβλημα και εμείς... το πιο απλά θα σου πω... υδραυλικοί περνάνε κλιματιστικά... ηλεκτρολόγοι περνάνε κλιματιστικά... στον βιομηχανικό τομέα δεν υπάρχουν αεριτζήδες γιατί εκεί πρέπει να κοπούν τιμολόγια και τα πράγματα δεν είναι απλά όπως στα οικιακά όπου πας με δυο εργαλεία και φεύγεις... οι τυχαίοι δεν έχουν τα κότσια να εμφανιστούν στο εργοστάσιο να αναλάβουν βλάβη όταν τους περιμένει η γραμμή παραγωγής.... αλλά εδώ στο Ελλάδα ότι θέλει κάνει ο καθένας... εδώ σε αυτό το θέμα ο άλλος μπήκε να γράψει ότι αντλία κενού δεν χρειάζεται σε ένα τοπικ που ξέρει πως υπάρχουν άτομα που γνωρίζουν για αυτό το θέμα... να κάτσω να του εξηγήσω γιατί είναι λάθος ??? αυτός δεν ξέρει την διάφορα r22 με r410...

    1 Not allowed! Not allowed!
    φανατικος αντιαεικινηστης....
    δεν επιτρεπω την εξελιξη γιατι εχω πετρελαια...

  3. #23
    Μέλος Το avatar του χρήστη Nemmesis
    Όνομα
    Παναγιωτης
    Εγγραφή
    Jun 2006
    Περιοχή
    Πτολεμαιδα
    Μηνύματα
    3.299

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Fire Doger Εμφάνιση μηνυμάτων
    Άμα είναι καινούρια η μονάδα έρχεται με υγρά μέσα και κάνεις εξαέρωση του κυκλώματος χρησιμοποιώντας το ίδιο το υγρό λίγο πριν σφίξεις το τελευταίο ρακόρ. (Για απλές εγκαταστάσεις πάντα)
    τι είναι αυτά που ακούμε...... ΕΛΕΟΣ ΡΕ!!!! 2018 ΈΧΟΥΜΕ αγοράστε μια αντλία και μην αλλάζετε κινητό για 3 μήνες... το ότι είναι μιγμα το 410 σου χτυπάει κάνα καμπανάκι??????? καταλαβαινεις τίποτα??? η είσαι από αυτούς που με ένα συμπιεστάκι από ψυγείο και μια σπρειρα χαλκό έκαναν ανακυκλωτη φρεον χωρίς να έχουν ιδέα τη λάδια πετάει το συμπιεστακι μέσα στα υγρά.... δεν πειράζει... καλά να είναι τέτοιοι τύποι να μου δίνουν δουλειά...

    2 Not allowed! Not allowed!
    φανατικος αντιαεικινηστης....
    δεν επιτρεπω την εξελιξη γιατι εχω πετρελαια...

  4. #24
    Μέλος Το avatar του χρήστη Fire Doger
    Όνομα
    Στέφανος
    Εγγραφή
    Jan 2015
    Περιοχή
    .
    Μηνύματα
    1.519

    Προεπιλογή

    Μπορεί με αυτόν τον τρόπο να αφαιρεθεί όλος ο αέρας και κυρίως η υγρασία που υπάρχει στο κύκλωμα;
    Εξαρτάτε πόσο χρόνο έμεινε εκτεθειμένο. Όλη την υγρασία ούτε το κενό την βγάζει.
    Επηρεάζεται ή όχι η διάρκεια ζωής του μηχανήματος αν λειτουργεί με εγκλωβισμένη υγρασία που αλλοιώνει τα λάδια του;
    Γενικά φυσικά, στην συγκεκριμένη περίπτωση όχι γιατί είναι ελάχιστη.
    Επιτρέπεται να απελευθερώνονται ηθελημένα ψυκτικά υγρά στην ατμόσφαιρα απλά επειδή ο εγκαταστάτης δεν θέλει να χρησιμοποιήσει αντλία κενού;
    Εξαρτάται τα υγρά.
    Περιγράφεται αυτή η μέθοδος εξαέρωσης σε κάποιο εγχειρίδιο κατασκευαστή;
    Αν την περιγράφουν δεν γνωρίζω αλλά αν ο κατασκευαστής δεν συνιστούσε αυτήν την μέθοδο θα το γέμιζε με άζωτο ή θα το τάπωνε όπως έρχονται οι ξεροί συμπιεστές και θα το πουλούσε φθηνότερα.

    Γενικά ναι είναι λογικό το να κάνεις κενό είναι καλύτερο θεωρητικά αλλά πρακτικά είναι το ίδιο, από θέμα ζωής κλπ κλπ μόνο η σκόνη θα το επηρεάσει πολύ περισσότερο (χώρια τα ηλεκτρονικά).

    0 Not allowed! Not allowed!

  5. #25
    Μέλος Το avatar του χρήστη Nemmesis
    Όνομα
    Παναγιωτης
    Εγγραφή
    Jun 2006
    Περιοχή
    Πτολεμαιδα
    Μηνύματα
    3.299

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από kioan Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το ξέρω πως το κάνουν αυτό (το έχω δει μέχρι και σε επανεγκατάσταση κλιματιστικού μετά από μεταφορά), αλλά είναι ορθή πρακτική που να μπορεί να αντικαταστήσει την αντλία κενού; Δεν είμαι ψυκτικός, αλλά θεωρώ πως όχι.

    Μπορεί με αυτόν τον τρόπο να αφαιρεθεί όλος ο αέρας και κυρίως η υγρασία που υπάρχει στο κύκλωμα; Επηρεάζεται ή όχι η διάρκεια ζωής του μηχανήματος αν λειτουργεί με εγκλωβισμένη υγρασία που αλλοιώνει τα λάδια του;
    Επιτρέπεται να απελευθερώνονται ηθελημένα ψυκτικά υγρά στην ατμόσφαιρα απλά επειδή ο εγκαταστάτης δεν θέλει να χρησιμοποιήσει αντλία κενού;
    Περιγράφεται αυτή η μέθοδος εξαέρωσης σε κάποιο εγχειρίδιο κατασκευαστή;
    πουθενά δεν περιγράφεται αυτή η μέθοδος απλά και μόνο γιατί είναι ΛΑΘΟΣ!!!!! το R410a είναι μείγμα υγρών που όταν εξατμίζεται χάνεται πρώτα το ένα συστατικό σου... έτσι και λίγα γραμμάρια να χάσεις έχεις χαλάσει το υγρό του κλιματιστικου και έτσι έχεις ένα ολοκαινουργιο μηχάνημα που δεν θα δουλέψει σωστά, και δεν μιλήσαμε ακόμα καθόλου για το τι κάνει το οξυγόνο στα λάδια του συμπιεστή και για την υγρασία.... το κράτος προσπάθησε να τα μαζέψει κάπως με τις άδειες διαχείρισης ψυκτικών υγρών αλλά και εκεί απέτυχε... άδεια θα έπαιρνε μόνο όποιος ήταν ψυκτικός και μετά από εξετάσεις... και ψυκτικός να ήσουν πρέπει να έχεις αυτή την άδεια για να μπορείς να προμηθευτείς υγρά... το ελληνικό δαιμόνιο όμως δούλεψε... πρώτον.. κάποιοι πήγαν να βγάλουν την άδεια στην Κύπρο γιατί εκεί είναι εύκολα τα πράγματα , μετά οι προμηθευτές δίνουν υγρά σε άλλους με άδειες άλλων... και δεύτερον υπάρχουν μαύρα υγρά από βουλγαρια...

    1 Not allowed! Not allowed!
    φανατικος αντιαεικινηστης....
    δεν επιτρεπω την εξελιξη γιατι εχω πετρελαια...

  6. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον Nemmesis για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    kioan (13-04-18)

  7. #26
    Μέλος Το avatar του χρήστη Nemmesis
    Όνομα
    Παναγιωτης
    Εγγραφή
    Jun 2006
    Περιοχή
    Πτολεμαιδα
    Μηνύματα
    3.299

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Fire Doger Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εξαρτάτε πόσο χρόνο έμεινε εκτεθειμένο. Όλη την υγρασία ούτε το κενό την βγάζει.
    γιατι το λες αυτο???? το κενο ΚΑΤΕΒΑΖΕΙ το σημειο βρασμου και ΕΤΣΙ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΒΓΑΛΕΙ ΟΛΗ ΤΗΝ ΥΓΡΑΣΙΑ!!! με την λογικη σου VRV συστηματα δεν θα μπορουσαν να υπαρχουν....

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Fire Doger Εμφάνιση μηνυμάτων
    Γενικά φυσικά, στην συγκεκριμένη περίπτωση όχι γιατί είναι ελάχιστη.
    Γενικά φυσικά,στην συγκεκριμένη περίπτωση ναι γιατί χαλάς την ποιότητα του φρεον

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Fire Doger Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εξαρτάται τα υγρά.
    Που είδες να γράφει ότι μπορείς να πετάξεις υγρά στην ατμόσφαιρα??

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Fire Doger Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αν την περιγράφουν δεν γνωρίζω αλλά αν ο κατασκευαστής δεν συνιστούσε αυτήν την μέθοδο θα το γέμιζε με άζωτο ή θα το τάπωνε όπως έρχονται οι ξεροί συμπιεστές και θα το πουλούσε φθηνότερα.
    Εδω το έχεις χάσει τελείως... δεν έχει καμιά σχέση αυτό που λες.. αντί να γεμίζουν άζωτο και μετά να πρέπει να κάνεις κενό σε όλο το μηχάνημα και να γεμίσεις με υγρά... κάνουν κενό αυτοί και βάζουν όσα υγρά ΠΡΕΠΕΙ.... και περιμένουν από εσένα να κάνεις κενό και να ανοίξεις δυο βάνες... που ούτε αυτό δεν κάνεις... που να σε έβαζαν να κουβαλάς και φιάλες και ζυγαριές και και και... αλλά είπαμε ο ελληνάρας η μαστοράντζα ξέρει καλύτερα από τους άλλους του μαλάκες που κουβαλάν μισό φορτηγάκι για παν για εγκατάσταση όταν αυτός έχει μια σκάλα, σαγιονάρα και πακι...

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Fire Doger Εμφάνιση μηνυμάτων

    Γενικά ναι είναι λογικό το να κάνεις κενό είναι καλύτερο θεωρητικά αλλά πρακτικά είναι το ίδιο, από θέμα ζωής κλπ κλπ μόνο η σκόνη θα το επηρεάσει πολύ περισσότερο (χώρια τα ηλεκτρονικά).
    η πράξη ακολουθεί την θεωρία.. ποτέ το ανάποδο... απλά για λόγους ευκολίας ξεφεύγουμε από την θεωρία όσο μας βολεύει κάθε φορά...

    0 Not allowed! Not allowed!
    φανατικος αντιαεικινηστης....
    δεν επιτρεπω την εξελιξη γιατι εχω πετρελαια...

  8. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον Nemmesis για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    FILMAN (07-04-23)

  9. #27
    Μέλος
    Όνομα
    Βασίλης
    Εγγραφή
    Sep 2011
    Περιοχή
    Κερατσίνι
    Μηνύματα
    8.777

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από IRF Εμφάνιση μηνυμάτων
    Κάπως έτσι αρχίσαμε όλοι μας εδώ μέσα.Τι μου θύμισες τώρα.Δεκαετία 1980 είχαμε μια τηλεόραση SABA έγχρωμη που εμφάνιζε ξαφνικά ένα μόνο χρώμα στην οθόνη( μπλέ αν θυμάμαι καλά).Την πάει ο πατέρας μου στον τεχνικό.Την κουβάλησε ο πατέρας μου ασήκωτη η άτιμη η SABA.Έμεινε 15 μέρες για επισκευή πήρε 5000 δραχμές τότε.Μετά από δυό μήνες ξανά εμφανίζεται μόνο ένα χρώμα στην οθόνη αλλά τώρα κόκκινο νομίζω. Ρωτάει ξανά τον ίδιο τεχνικό (αφού επισκεύασε επιτυχώς την πρώτη βλάβη)και του λέει 10.000 δραχμές ότι θα κοστίσει.Ο πατέρας μου τσατίζεται σκέφτεται πιο πολύ το κουβάλημα και τις 15 μέρες χωρίς τηλεόραση και μου λέει σφάξε την άνοιξέ την και κάνε την ότι θες κάντη βίδες θα αγοράσω καινούργια.Την ανοίγω και βλέπω κολλημένη πάνω σε μια αντίσταση(ψημένη) μια άλλη την καινούργια.Οι «αντιστάσεις χρώματος» της τηλεόρασης σύμφωνα με το σχέδιο που του το δώσαμε ήταν 10Κ αυτός όμως έβαλε άλλης τιμής και πολύ μικρότερου μεγέθους ισχύος προφανώς ότι είχε.Αντικατέστησα και τις τρεις με 10 Κ ίδια βατ και έπαιζε 10 χρόνια μετά χωρίς πρόβλημα.Οι αντιστάσεις κόστιζαν 1-2 δραχμές η μία ο χρόνος επισκευής 10 λεπτά για μαθητή γυμνασίου ερασιτέχνη στα ηλεκτρονικά
    Αυτός όμως ήταν μάστορας γιατί βρήκε την βλάβη.ηταν όμως απατεώνας γιατί δεν έβαλε το σωστό ανταλλακτικό αλλά και και ξετσιπωτος γιατί δεν την ξαναεφτιαξε όπως έπρεπε με δικά του έξοδα.

    1 Not allowed! Not allowed!
    Δυο πράγματα είναι άπειρα, το σύμπαν και η ανθρώπινη βλακεία, αλλά για το σύμπαν δεν είμαι εντελώς σίγουρος

  10. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον vasilllis για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    Nightkeeper (13-04-18)

  11. #28
    Μέλος Το avatar του χρήστη Fire Doger
    Όνομα
    Στέφανος
    Εγγραφή
    Jan 2015
    Περιοχή
    .
    Μηνύματα
    1.519

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Nemmesis Εμφάνιση μηνυμάτων
    τι είναι αυτά που ακούμε...... ΕΛΕΟΣ ΡΕ!!!! 2018 ΈΧΟΥΜΕ αγοράστε μια αντλία και μην αλλάζετε κινητό για 3 μήνες... το ότι είναι μιγμα το 410 σου χτυπάει κάνα καμπανάκι??????? καταλαβαινεις τίποτα??? η είσαι από αυτούς που με ένα συμπιεστάκι από ψυγείο και μια σπρειρα χαλκό έκαναν ανακυκλωτη φρεον χωρίς να έχουν ιδέα τη λάδια πετάει το συμπιεστακι μέσα στα υγρά.... δεν πειράζει... καλά να είναι τέτοιοι τύποι να μου δίνουν δουλειά...
    R410 (HFC): CH2F2 + CHF2CF3

    https://ec.europa.eu/clima/sites/cli...17_5230_en.pdf
    According to Regulation (EU) No 517/2014 a move away from HFCs with a very high global warming potential shall take place in the commercial refrigeration sector from 2020,
    when the placing on the market restriction for new stationary refrigeration equipment with such refrigerants becomes applicable and their use for the servicing of existing large refrigeration equipment will be stopped
    Μα είναι λογικό το 2018 που το 410 έχει μόνο 2 χρόνια ζωής πριν καταργηθεί τελείως να αναφέρομαι σε αυτό...

    Αν δεν μπορείς να συζητήσεις σαν άνθρωπος δεν έχω κάτι άλλο να προσθέσω.

    0 Not allowed! Not allowed!

  12. #29
    Μέλος Το avatar του χρήστη Nemmesis
    Όνομα
    Παναγιωτης
    Εγγραφή
    Jun 2006
    Περιοχή
    Πτολεμαιδα
    Μηνύματα
    3.299

    Προεπιλογή

    Ας ελαφρύνω λίγο γιατί πολλά είπα...
    Σε συγγενικό μου σπίτι... γινόταν μια ανακαινισουλα και αφού με ρώτησαν τη να ζητήσουν από τον ηλεκτρολόγο να τους κάνει... ξέροντας την ανάγκες τους και τι φορτία έχουν τους είπα να ζητήσουν 3 πρίζες να ενισχυθούν και κάτι ακόμα αλλαγές επίσης τους είπα πριν κάνει το οτιδήποτε ο ηλεκτρολόγος ας με πάρουν ένα τηλ να πεταχτώ να πω τι ακριβώς να κάνει.... πάει ο τύπος και δεν τους άφησε να με πάρουν... το βραδάκι μετά την δουλειά περνάω από το σπίτι και το αχαρακριτιστος πρώτα από όλα του έπεισε-ανάγκασε να "ενισχυση" όλες τις πρίζες του σπιτιού... ξεκινήσαμε λέω... μπαίνω μέσα και βλέπω από κάθε πρίζα να ανεβαίνει καναλάκι μέχρι το κουτί και να συνδέει εκεί το εύκαμπτο από το καναλάκι με το εναμισαρι μονόκλωνο του τοίχου με ταινία ... και ήθελε και 7€ το μέτρο για τα καναλάκια... μόλις είδα και πως είχε καταντήσει το πινάκα (έπρεπε να καταργήσει κάτι ρελε από θερμοσισωρευτες μόνο και να κάνει κάποιες γέφυρες...) ξεκινήσαμε.. στην αρχή μου άρχισε τις δικαιολογίες... μόλις κατάλαβε ότι ήξερα ακριβώς τι σκατά έκανε και άκουσε για αστυνομίες και για σύλλογο ηλεκτρολόγων μια χαρά έκατσε και τα έκανε ... 3 το ξημερώματα έφυγε... ακόμα με χαιρετάει στο δρόμο όταν με βλέπει...

    2 Not allowed! Not allowed!
    φανατικος αντιαεικινηστης....
    δεν επιτρεπω την εξελιξη γιατι εχω πετρελαια...

  13. #30
    Μέλος
    Όνομα
    Παναγιώτης
    Εγγραφή
    Jan 2005
    Περιοχή
    ΑΘΗΝΑ
    Μηνύματα
    4.865

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από pet Εμφάνιση μηνυμάτων
    Οι αξιολογήσεις δεν είναι αξιόπιστες.

    Όποιος έχει ένα μαγαζάκι ζητάει απο φίλους και συγγενείς να βάλουν 5 αστέρια.

    Οπότε καλύτερα μη το κοιτάς εκτός και αν το feedback είναι πάνω απο 50+ εγγραφες
    Ναι οκ πρέπει να 'χει αξιολογήσεις από αρκετούς για να θεωρηθεί αξιόπιστη η αξιολόγηση.
    Αλλά το όριό μου είναι 20, όχι 50, πειδή δεν είναι πολλοί αυτοί που θα μπουν στον κόπο να καθίσουν να γράψουν μια αξιολόγηση.
    Γενικώς (όσα έχω δοκιμάσει) είναι σωστές πάντως.

    0 Not allowed! Not allowed!
    Διάλογος EL σε chat:
    - Μελενέ διονυση οιμε ελεφθεροσ εχής αγωρη εε
    - imina mi lene maria kia psixno agggoriii kalooo
    - Ελει νικα γράψαι ανκληκα δεν ξαιρο

Σελίδα 3 από 5 ΠρώτηΠρώτη 1 2 3 4 5 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Απαντήσεις: 58
    Τελευταίο Μήνυμα: 09-05-16, 14:25
  2. Ηχεία "Φτιάχτο Μόνος σου"
    By vasiliosvhta in forum Κυκλώματα Εικόνας-'Ηχου & Φωτισμού
    Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο Μήνυμα: 16-03-15, 23:08
  3. Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο Μήνυμα: 18-07-09, 19:31
  4. Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 03-11-08, 23:05
  5. Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 08-08-07, 14:12

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας