Σελίδα 1 από 5 1 2 3 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 43

Θέμα: Προσοχή μην το κάνεις μόνος σου φώναξε τον "ειδικό"

  1. #1
    Μέλος
    Όνομα
    Μάρκος
    Εγγραφή
    Mar 2012
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    2.940

    Προεπιλογή Προσοχή μην το κάνεις μόνος σου φώναξε τον "ειδικό"

    Έχω βαρεθεί να διαβάζω την πρόταση του τίτλου. Και εγώ μαζί σας, αλλά πως ξεχωρίζει ο "ειδικός" από τον κομπογιαννίτη; Έχει καμιά επιγραφή στο κούτελο; ή όταν αναζητάμε τεχνικό θα του ζητάμε και τα πτυχία του ή μήπως να γράφει ένα πρόχειρο διαγώνισμα;

    Θα σας περιγράψω λοιπόν μια πρόσφατη εμπειρία που είχα με τον "ειδικό" επισκευαστή ηλεκτρικών συσκευών.
    Το πλυντήριο πιάτων μας χάλασε (δεκαετίας), δηλαδή έβγαζε ένα κωδικό σφάλματος στο display του. Εννοείται πως είχα κρατήσει το μάνουαλ του όπου διάβασα τις οδηγίες του. Κάνω τις προτάσεις του αλλά τίποτε. Ψάχνω και στο ιντερνετ βλέπω ανάλογες περιπτώσεις (με τον ίδιο κωδικό σφάλματος) αλλά δεν ταιριάζανε στο πρόβλημα που έδειχνε να έχει το δικό μας. Επειδή λοιπόν η γυναίκα μου βιαζόταν για την επισκευή (και είναι και λίγο βρωμοδουλειά) την άφησα να καλέσει τον "ειδικό". Εδώ αρχίζει η περιπέτεια. Αφού ο ειδικός κατέστρεψε διάφορα σημεία του πλυντηρίου με αλχημίες φάνηκε κάπως να δουλεύει. Το έβαλε γρήγορα στη θέση του πήρε το χρήμα και την έκανε. Εννοείται πως επόμενη πλύση δεν έκανε το πλυντήριο. Τον ξανακαλάει η γυναίκα μου και τι συμπέρασμα βγάζει αυτή την φορά : Θέλει άλλαγμα ή αντλία πίεσης του νερού και η πλακέτα του πλυντηρίου μαζί με κόστος 300 ευρώ και αυτός θα έπαιρνε μόνο 50 ευρώ. Θα μας έκανε χάρη δηλαδή, ίσως επειδή μας ταλαιπώρησε λίγο. Στο τέλος ρίχνει και την βόμβα κερασάκι " και δεν είναι σίγουρο ότι θα γίνει". Μετά από αυτό τον διαλόστηλε ευγενικά η γυναίκα μου.

    Αν θέλετε να μάθετε και τον επίλογο της ιστορίας, τελικά αφού έπλυνε στο χέρι τα πιάτα όλη την βδομάδα το ΣΚ το έβγαλα έξω στην αυλή και το ανέλαβα μόνος μου. Δεν άλλαξα πλακέτα ούτε αντλία. Από τότε (ακόμη τουλάχιστον) πλένει μια χαρά.

    7 Not allowed! Not allowed!
    Όταν όλα τα άλλα έχουν αποτύχει..... RTFM.
    Short instructions: >>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>> >>>> Good Luck!
    https://diyelectronics-gr.blogspot.gr https://www.facebook.com/groups/872041030200567

  2. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον elektronio για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    Sakan89 (12-04-18)

  3. #2
    Μέλος
    Όνομα
    Γιώργος SV2DXJ
    Εγγραφή
    Mar 2006
    Περιοχή
    ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
    Μηνύματα
    365

    Προεπιλογή

    Μάρκο δεν μας λες ποια ήταν η βλάβη

    0 Not allowed! Not allowed!

  4. #3
    Μέλος Το avatar του χρήστη nick1974
    Όνομα
    Νικος
    Εγγραφή
    Aug 2013
    Περιοχή
    Περαμα
    Μηνύματα
    4.288

    Προεπιλογή

    στον consumer χωρο δυστυχως τα ευτραπελα δινουν και παιρνουν, οποτε ειδικος κατα τη γνωμη μου ειναι πρωτα εσυ ο ιδιος κι αν δε γινει τιποτα μετα το Skroutz!
    Εδω δε θα ξεχασω τις απαντησεις εδω μεσα οταν ζητησα λιγη βοηθεια για δυο ταμπλετακια, που η κορυφαια απαντηση που πηρα ηταν "τα ανοιξες αρα δε γινεται επισκευη" (λες και ο τυπος ηταν ο κατασκευαστης! -σα να μου λεγε στα μουτρα δηλαδη πως ευχοταν να μην υπαρχει βλαβη αλλα κανα κουνημενο καλωδιο για να πει μετα πως εκανε επισκευη, κι αφου τα ανοιξα σημαινει πως ελεγξα τα καλωδια αρα απο μεριας του η επιστημη σηκωνει τα ποδια της ψηλα - κι ετσι για την ιστορια τα ταμπλετακια φυσικα και λειτουργουν μια χαρα, -στο ενα παντως οντως εφταιγε καλωδιο - αν και πλεον με 3Gb ram μονο για ebooks και internet ειναι).
    Σιγουρα θα υπαρχουν και καλα μαστορακια, αλλα πρεπει να τυχει να παρεις την πληροφορια απο καπου, μια και οι πραγματικοι επισκευαστες ειναι πια ελαχιστοι λογο εποχης, κι ενας καλος τεχνικος δυσκολα θα ρισκαρει να ανοιξει μαγαζι για να ασχοληθει με consumer επισκευες.

    0 Not allowed! Not allowed!

  5. #4
    Μέλος Το avatar του χρήστη ΜαστροΤζεπέτο
    Όνομα
    Δημήτρης
    Εγγραφή
    Feb 2013
    Περιοχή
    Καλλιθέα
    Μηνύματα
    1.726

    Προεπιλογή

    Όπως τα λέτε είναι Νίκο και Μάρκο !!! Κάπως έτσι έγινα κι εγώ μάστορας σε όλα (εξ ου και το "ΜαστροΤζεπέτο") .... Είμαι λίγο διστακτικός στην αρχή αλλά όταν αποδειχθεί ότι "πνέει τα λοίσθια" και γίνει ο εντοπισμός της νέας συσκευής στην αγορά γενικά ..... τότε το κατσαβιδιάζω !!! Ως δια μαγείας ποτέ δεν θέλει κάτι "μαγικό" ... Τα πιο πολλά πλην ειδικών ψηφιακών συσκευών λίγες στοιχειώδεις γνώσεις θέλουν. Έτσι ματαιώνεται η νέα αγορά και ξέρουμε ακριβώς τι κερδίσαμε. Στο σπίτι μου μόνο Τεντάς έχει μπει (γιατί να κρέμομαι στα μπαλκόνια ;;; ) και Αποχετευσάς (ζόρικη δουλειά) αλλά την τελική και οριστική λύση την έδωσα μόνος !!!

    0 Not allowed! Not allowed!

  6. #5
    Μέλος Το avatar του χρήστη esertas
    Όνομα
    Θωμάς
    Εγγραφή
    Sep 2009
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    53

    Προεπιλογή

    Δεν λέτε και το άλλο. Συνήθως σου λέει ότι δεν συμφέρει να φτιαχτεί αλλά έχω κάτι ωραία μεταχειρισμένα με εγγύηση..........

    1 Not allowed! Not allowed!

  7. #6
    Μέλος
    Όνομα
    Aνδρέας
    Εγγραφή
    Jan 2010
    Περιοχή
    Πάτρα
    Μηνύματα
    828

    Προεπιλογή

    ή το άλλο,σου λέει δεν συμφέρει η επισκευή του,σου πουλάει καινούριο με εγγύηση και σε καλή τιμή εννοείται,και παίρνει και το παλιό και καλά να το πετάξει.... και να σε απαλλάξει από την ταλαιπωρία,επειδή είναι καλός άνθρωπος.Τελικά αλλάζει ένα μικρο-ανταλλακτικό π.χ μια θερμοασφάλεια ή καρβουνάκια σε μοτέρ πλυντηρίου ή θερμοστάτη και ξαναπουλάει την και καλά χαλασμένη συσκευή σου στο μαγαζί του σαν μεταχειρισμένη!!! ή βολεύει κανένα κολλητό του φίλο ή συγγενή,όταν τον αφήσει η δική του...

    0 Not allowed! Not allowed!

  8. #7
    Μέλος Το avatar του χρήστη Nemmesis
    Όνομα
    Παναγιωτης
    Εγγραφή
    Jun 2006
    Περιοχή
    Πτολεμαιδα
    Μηνύματα
    3.299

    Προεπιλογή

    Ας κάνω λίγο το δικηγόρο του διαβόλου και εγώ τώρα..... και γιατί ρε μάγκες δεν ανοίγεται και εσείς μαγαζί αφού ξέρετε να φτιάχνετε τα πάντα? και ξέρετε και πως δουλεύει το σύστημα... θα χεστείτε στο τάλιρο...
    ΠΡΟΣΟΧΉ ΓΙΑ ΝΑ ΜΗΝ ΑΡΧΊΣΟΥΝ ΟΙ ΑΝΤΙΔΡΑΣΕΙΣ ΔΕΝ ΛΕΩ ότι έχετε άδικο... απλά δεν είναι μόνο έτσι τα πράγματα... και επίσης πριν από όλα... ΜΙΛΑΣ ΜΕ ΤΟΝ ΑΛΛΟ!!! από ένα τηλεφώνημα και μόνο καταλαβαίνεις εάν ξέρει ο άλλος η όχι...

    1 Not allowed! Not allowed!
    φανατικος αντιαεικινηστης....
    δεν επιτρεπω την εξελιξη γιατι εχω πετρελαια...

  9. #8
    Μέλος
    Όνομα
    Μάρκος
    Εγγραφή
    Mar 2012
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    2.940

    Προεπιλογή

    Εντάξει, το τερματίσατε από την άλλη μεριά. Δεν είναι όλοι οι τεχνικοί απατεώνες ή άσχετοι. Το θέμα του μηνύματος δεν είναι ούτε η επισκευή πλυντηρίων ούτε η ασχετοσύνη κάποιων "ειδικών".

    Το θέμα που ήθελα να αναδείξω είναι ότι στην Ελληνική πραγματικότατητα όπου ο κάθε ένας είναι ότι δηλώσει, πως μπορείς να ξεχωρίσεις τον πραγματικό τεχνικό με γνώση του αντικειμένου από τον κομπογιαννίτη "ειδικό" την ώρα που τον έχεις ανάγκη και ο χρόνος για έρευνα (π.χ. συστάσεις μέσω γνωστών) είναι λίγος. Και όταν δεις ότι δεν το κατέχει το θέμα τι να του πεις, άλλαξα γνώμη σήκω και φύγε;

    Τον εν λόγω τεχνικό τον βρήκαμε από χρυσό οδηγό ή κάτι τέτοιο ιντερνετικό. Πώς μπορούμε να ξέρουμε αν έβγαλε κάποια σχολή αν έχει κάποια γνώση στο αντικείμενο ή αν πυροβολάει στην τύχη ή αν ζητάει ότι θέλει; Και οκ εγώ είμαι τεχνικός κάτι κατέχω και δεν μάσηξα από τις μπαρούφες του. Μια απλή νοικοκυρά δεν θα πάρει χαμπάρι τι έγινε.

    1 Not allowed! Not allowed!
    Όταν όλα τα άλλα έχουν αποτύχει..... RTFM.
    Short instructions: >>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>> >>>> Good Luck!
    https://diyelectronics-gr.blogspot.gr https://www.facebook.com/groups/872041030200567

  10. #9
    Μέλος
    Όνομα
    Μάρκος
    Εγγραφή
    Mar 2012
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    2.940

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Nemmesis Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ας κάνω λίγο το δικηγόρο του διαβόλου και εγώ τώρα..... και γιατί ρε μάγκες δεν ανοίγεται και εσείς μαγαζί αφού ξέρετε να φτιάχνετε τα πάντα? και ξέρετε και πως δουλεύει το σύστημα... θα χεστείτε στο τάλιρο...
    ΠΡΟΣΟΧΉ ΓΙΑ ΝΑ ΜΗΝ ΑΡΧΊΣΟΥΝ ΟΙ ΑΝΤΙΔΡΑΣΕΙΣ ΔΕΝ ΛΕΩ ότι έχετε άδικο... απλά δεν είναι μόνο έτσι τα πράγματα... και επίσης πριν από όλα... ΜΙΛΑΣ ΜΕ ΤΟΝ ΑΛΛΟ!!! από ένα τηλεφώνημα και μόνο καταλαβαίνεις εάν ξέρει ο άλλος η όχι...
    Παναγιώτη έγραφα την ώρα που πόσταρες και διάβασα το μήνυμα σου μετά την αποστολή.

    Δεν είπαμε οτι μπορούμε να κάνουμε τα πάντα και δεν είπαμε ότι θέλουμε να κάνουμε τα πάντα μόνοι. Ο σκοπός του αρχικού μηνύματος αναδεικνύεται στο προηγούμενο πόστ.
    Και σίγουρα από το τηλέφωνο δεν μπορείς να καταλάβεις και πολλά. Απλά τον καλείς να έρθει.

    0 Not allowed! Not allowed!
    Όταν όλα τα άλλα έχουν αποτύχει..... RTFM.
    Short instructions: >>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>> >>>> Good Luck!
    https://diyelectronics-gr.blogspot.gr https://www.facebook.com/groups/872041030200567

  11. #10
    Μέλος
    Όνομα
    Καλαρακης Μιχαλης
    Εγγραφή
    Jan 2011
    Περιοχή
    Ηρακλειο
    Μηνύματα
    2.043

    Προεπιλογή

    Τελικα δ μας ειπες τι βλαβη ειχε

    0 Not allowed! Not allowed!

Σελίδα 1 από 5 1 2 3 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Απαντήσεις: 58
    Τελευταίο Μήνυμα: 09-05-16, 14:25
  2. Ηχεία "Φτιάχτο Μόνος σου"
    By vasiliosvhta in forum Κυκλώματα Εικόνας-'Ηχου & Φωτισμού
    Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο Μήνυμα: 16-03-15, 23:08
  3. Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο Μήνυμα: 18-07-09, 19:31
  4. Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 03-11-08, 23:05
  5. Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 08-08-07, 14:12

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας