Καλησπερα,
Σε ενα πηγάδι θελω να βαλω μια αντλια ,κατοπιν υπολογισμων κλπ η κατάλληλη για την χρηση που θελω ειναι αντλια υποβρύχια 3 ΗΡ τριφασική ,το κακο της υποθεσης ειναι οτι δεν εχω ηλεκτρικό ρεύμα εκει ,εχω όμως μια γενητρια πετρελαίου 6KVA ,
το μονο που με προβληματιζει ειναι το Ιεκ,που ειναι 3.33 φορες πανω και η γεννητρια νομιζω δεν θα μπορεσει να αντεπεξέλθει ,σκεφτηκα να παρω ενα ινβερτερ ωστε να κανω ομαλη εκκινιση και να εξαλείψω το προβλημα με το Ιεκ.
οι ερωτησεις ειναι η εξής :
1.ενα ινβερτερ 3 ΗΡ ή 2.2 kw μου κανει η θα δουλευει στο τέρμα για όση ωρα ποτίζω(2 ωρες),θελω να πω αν το ζοριζει?εκει βεβαία σκεφτομαι να βάλω ενα ρελε και να κάνω μεταγωγή στην έξοδο της γενητριας οταν η αντλια φτάσει στις ονομαστικές στροφές.
2.για τον χψ λογο μπορει να θελω λιγοτερη παροχη νερου,αν πχ παω τις στροφεσ στο 70% εκει ζοριζει το ινβερτερ?
και τελος να παω στην λυση του ινβερτερ των 7 ιππων και να τελειωνω,
βεβαια το ινβερτερ των 3 ιππων με το ονβερτερ των 7 εχουν μεγαλη διαφορα στην τιμη και αυτο ειναι που με φρεναρει ...
τα πιο διαδεδομένα στο ebay ειναι των 3 και τον 7 ιππων με αρκετα καλες τιμες απο ευρωπη.100 και 230 ευρω αντίστοιχα για αυτο και αναφερωμαι σε αυτα τα 2.
υ.γ
μια πρόταση που μου εκαναν ειναι να βαλω μια βάνα στην κορυφή του πηγαδιού και οταν ειναι να ξεκινήσω την αντλία να ρίχνει το νερο μεσα στ οπηγαδι παλι,με αυτο τον τροπο ειναι σαν να δουλευει στο "κενο" ,μολις φτασει στον ονμαστικο αριθμο στροφων να την κλεινω και να στέλνει το νερό στο δικτυο.
μπουγαδα αλλα εχει μια λογικη.