Σελίδα 3 από 7 ΠρώτηΠρώτη 1 2 3 4 5 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 21 έως 30 από 69

Θέμα: Ρύθμιση στροφών - ομαλή εκκίνηση σε αντλία νερού

  1. #21
    Μέλος Το avatar του χρήστη ΝΕΚΤΑΡΙΟΟΣ
    Όνομα
    Νεκταριος
    Εγγραφή
    Jan 2013
    Περιοχή
    ΑΙΓΙΝΑ
    Μηνύματα
    859

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από giorgosxristou Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλησπερα,
    Σε ενα πηγάδι θελω να βαλω μια αντλια ,κατοπιν υπολογισμων κλπ η κατάλληλη για την χρηση που θελω ειναι αντλια υποβρύχια 3 ΗΡ τριφασική ,το κακο της υποθεσης ειναι οτι δεν εχω ηλεκτρικό ρεύμα εκει ,εχω όμως μια γενητρια πετρελαίου 6KVA ,
    το μονο που με προβληματιζει ειναι το Ιεκ,που ειναι 3.33 φορες πανω και η γεννητρια νομιζω δεν θα μπορεσει να αντεπεξέλθει ,σκεφτηκα να παρω ενα ινβερτερ ωστε να κανω ομαλη εκκινιση και να εξαλείψω το προβλημα με το Ιεκ.
    οι ερωτησεις ειναι η εξής :
    1.ενα ινβερτερ 3 ΗΡ ή 2.2 kw μου κανει η θα δουλευει στο τέρμα για όση ωρα ποτίζω(2 ωρες),θελω να πω αν το ζοριζει?εκει βεβαία σκεφτομαι να βάλω ενα ρελε και να κάνω μεταγωγή στην έξοδο της γενητριας οταν η αντλια φτάσει στις ονομαστικές στροφές.
    2.για τον χψ λογο μπορει να θελω λιγοτερη παροχη νερου,αν πχ παω τις στροφεσ στο 70% εκει ζοριζει το ινβερτερ?
    και τελος να παω στην λυση του ινβερτερ των 7 ιππων και να τελειωνω,
    βεβαια το ινβερτερ των 3 ιππων με το ονβερτερ των 7 εχουν μεγαλη διαφορα στην τιμη και αυτο ειναι που με φρεναρει ...
    τα πιο διαδεδομένα στο ebay ειναι των 3 και τον 7 ιππων με αρκετα καλες τιμες απο ευρωπη.100 και 230 ευρω αντίστοιχα για αυτο και αναφερωμαι σε αυτα τα 2.
    υ.γ
    μια πρόταση που μου εκαναν ειναι να βαλω μια βάνα στην κορυφή του πηγαδιού και οταν ειναι να ξεκινήσω την αντλία να ρίχνει το νερο μεσα στ οπηγαδι παλι,με αυτο τον τροπο ειναι σαν να δουλευει στο "κενο" ,μολις φτασει στον ονμαστικο αριθμο στροφων να την κλεινω και να στέλνει το νερό στο δικτυο.
    μπουγαδα αλλα εχει μια λογικη.
    Καλησπερα μια και εχω και εγω μια παρομια περιπτοση θα σου απαντησω , εχω μια γενητρια τριφασικη πετρελαιου κραφτ 5,7κβα και σε μια αναγκη χρειαστηκε να βαλω πανο το κομπρεσερ 3ΗΠ 300 τορος τριφασικο και αυτο , κατα την εκινηση ζωριστηκε λιγο αλλα πηρε , (με αδειο το αεροφυλακιο) συμπερασμα ηβαζεις μια βαρβατη ηλεκτρογενητρια μεσα σε ενα σπιτακι και ολα οκ η δεη , αυτο με την μπουγαδα για να στελνεις τα νερα πισω ναι μου αρεσει αλλα να ξερεις οτι δεν ειναι καλο να κανουμε ισχυρες αναδευσεις στο πηγαδι για να μην γρεμιστει, τα ινβερτερ δεν ξερω δεν τα εχω δοκιμασει και πιστευω οτι ισως σου καει ζορι η αντλια ζορι η γενητρια τι μενει ας μηλησουν οι ποιο εμπειροι

    0 Not allowed! Not allowed!

  2. #22
    Μέλος
    Όνομα
    Γιώργος
    Εγγραφή
    Feb 2011
    Περιοχή
    Κρήτη
    Μηνύματα
    190

    Προεπιλογή

    Καλημερα Νεκταριε,
    τι ενοεις να γκρεμιστει το πηγαδι????
    οπως προαναφέρω θα βαλω τελικα σοφτ σταρτερ,εχει κανεις υποψιν κατι σε πιο οικονομικο ?,σε ebay Που εψαξα τα εχει πιο ακριβα(τα περισσωτερα),
    αν βαλω πιο βαρβατη γενητρια σε σπιτακι σε πληροφορο πως σε μια -δυο μερες θα λειπει και το σπιτακι!!αφου φαντασου την αντλια θα την δεσω στο πατο του πηγαδιου....

    0 Not allowed! Not allowed!

  3. #23
    Μέλος Το avatar του χρήστη ΝΕΚΤΑΡΙΟΟΣ
    Όνομα
    Νεκταριος
    Εγγραφή
    Jan 2013
    Περιοχή
    ΑΙΓΙΝΑ
    Μηνύματα
    859

    Προεπιλογή

    Καλημερα καπωτε επειδη ειχα στερνα και εχω ακομα τα νερα απο την ταρατσα ειπα να τα ριχνω στο πιγαδι (μαμακια) μου ειπε ο πυγαδας θα γεινει ζημια θα γκρεμιστει το πηγαδι δεν θελει μεγαλες αναδευσεις στον πατο του , και δεν θα του τραβαβας ολα τα νερα δεν κανει το χαλας ετσι μου ειπε τωρα στην ανλια απο κατω εμενα μου εβαλε ενα κουβα πλαστικο για να μην τραβαει αμο ,το χωμα απο τον πατο του πηγαδιου δηλ και φαει σιγα σιγα τα μαχαιρια , δεν ξερω ισως μια αντεπιστρωφη για να μην αδιαζει η μανικα στην μηχανη ,καλου κακου ρωτα κανεναν απο εκει που φτιαχνει μηχανες να σου πει και ο θεος βοηθος και πεσ μας σε μας τους καψερους ε ?

    0 Not allowed! Not allowed!

  4. #24
    Μέλος
    Όνομα
    Βασίλης
    Εγγραφή
    Sep 2011
    Περιοχή
    Κερατσίνι
    Μηνύματα
    8.778

    Προεπιλογή

    Δεν θα την ακουμπήσει στον πάτο αλλά θα την κρεμάσει να μην ακουμπάει.
    Επίσης δεν θα βάλει ανεπιστροφη διότι έτσι θα έχει σαν αποτέλεσμα να την ξεκινάει με κάποιο φορτίο.

    0 Not allowed! Not allowed!
    Δυο πράγματα είναι άπειρα, το σύμπαν και η ανθρώπινη βλακεία, αλλά για το σύμπαν δεν είμαι εντελώς σίγουρος

  5. #25
    Μέλος
    Όνομα
    Γιώργος
    Εγγραφή
    Feb 2011
    Περιοχή
    Κρήτη
    Μηνύματα
    190

    Προεπιλογή

    Καλησπερα,
    το πηγαδι ειναι με τσιμεντενια "δαχτυλιδια" μαλλον οπως και τα περισσότερα...ο πηγαδάς δεν μου ειπε κατι για γκρέμισμα,μπορει να ειναι αλλη περίπτωση,γιατι οταν ανοιξα το πηγαδι ,ο εσκαφεας σταματησε οταν βρηκε χωμα τυπου"κουμουλιά"(δεν ξερω αν ειναι τοπικη ονομασια ή η επισιμη),αυτος ο τυπος χώματος ειναι σκληρος σαν τσιμεντο και επιπλεον ειναι στεγανός,το νερο δεν τον περναει,η αντλια σαφος και δεν θα κουμπισει στον πατο,αγορασα αντλια για γεωτριση και εξτρα το χυτονιο της(σαν μια σωλήνα που μπαίνει μεσα η αντλια),αν μια αντλια γεωτρήσεις θέλεις να την δουλεψεις σε πηγαδι πρεπει να της βαλεις χυτονιο για την ψυξη της,επιπλεον το χυτονιο σου επιτρεπει να την δουλεψεις σε οριζοντια θεση(επισημα το λεει κλαι κατασκευαστης),αρα κερδιζεις κοντα στο μισο μετρο επιπλεον.Επομενος θα την βαλω οριζοντια πανω σε ενα μεταλλικο τραπεζι σταθερα να μην τραβαει απο τον πατο.
    αντεπιστρωφη μαλλον θα μπει ...και με τους περισσωτερους που εχουν πηγαδια και γεωτρησεις βαζουν,αυτο γιατι φαντασου 200 μετρα Φ75 να αδειαζει καθε φορα....ειναι περιπου 883 λιτρα νερο...βεβαια υπαρχει και η αλλη αποψη που λεει οχι στο αντεπιστροφο για να "ξεπλένει" τα πτερυγια της αντλιας οταν επιστρεφει το νερο ΑΛΛΑ θελει χρονοδιακοπτη μετα το στοπ για να μην παρει μπροστα οταν γυρνανε αναποδα καθως επιστρεφει το νερο.Αλλλα οι περισσωτεροι παντος βαζουν αντεπιστροφα .
    Ελπιζω να φανηκαν ορισμενες πληροφοριες Χρησιμες.

    0 Not allowed! Not allowed!

  6. #26
    Μέλος
    Όνομα
    Βασίλης
    Εγγραφή
    Sep 2011
    Περιοχή
    Κερατσίνι
    Μηνύματα
    8.778

    Προεπιλογή

    Φανταστηκα το κανονικο πηγαδι.Εσυ εκανες γεωτρηση.

    0 Not allowed! Not allowed!
    Δυο πράγματα είναι άπειρα, το σύμπαν και η ανθρώπινη βλακεία, αλλά για το σύμπαν δεν είμαι εντελώς σίγουρος

  7. #27
    Μέλος
    Όνομα
    Γιώργος
    Εγγραφή
    Feb 2011
    Περιοχή
    Κρήτη
    Μηνύματα
    190

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από vasilimertzani Εμφάνιση μηνυμάτων
    Φανταστηκα το κανονικο πηγαδι.Εσυ εκανες γεωτρηση.
    οχι ,πηγαδι ειναι ,γεωτρηση ειναι (θα το πω χωριατικα)τρύπα διαμέτρου φ100-150 (στο περιπου) και βαθος απο 20 μετρα και πανω συνηθως,εμενα ειναι διαμετρος 3 μετρα αν θυμαμαι καλα και βαθος 7 μετρα... απλα εχω βαλει τσιμεντενια τοιχώματα για να μην πεφτουν χωματα μεσα,η γεωτρηση δεν κανει να την στραγκιξεις,"χαλαει"η φλεβα του νερου.

    0 Not allowed! Not allowed!

  8. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον giorgosxristou για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    vasilllis (19-04-18)

  9. #28
    Μέλος
    Όνομα
    Γιώργος
    Εγγραφή
    Feb 2011
    Περιοχή
    Κρήτη
    Μηνύματα
    190

    Προεπιλογή

    Καλησπερα,
    η εξέλιξη τον πραγμάτων :
    Η γενητρια ειναι 6 KVA μονοφασικη και οπως ειπα η αντλια μου ειναι τριφασικη ,αρα παω στην λυση του ινβερτερ αναγκαστικα....
    την πατησα γιατι αυτος που ειχε την γεμητρια εχει τριφασικο στο σπιτι και νομιζε πως ηταν τριφασικη,αλλα ο ηλεκτρολόγος ειχε ενώσει τις τρεις φασεις που πανε στο σπιτι απο την γενητρια και τις ειχε ριξει στην 1 φαση που βγαζει η γενητρια...
    μεχρι που πηγηα και ειδα την πινακίδα της γεννήτριας και εγραφε 1 phase....
    εκανα παραγγελια ενα ινβερτερ απο ebay
    https://www.ebay.com/itm/32319637228...m=323196372285
    και μετα απο συζητηση ο πωλητης μου ειπε πως δεν μου κανει,καπου μπερδευτικα και εγω.....δεν εχω ξανασχοληθει με το κομματι.
    επειδη με εχει μπερδεψει λιγο το πραγμα με τα ινβερτερ, αν θα μπορουσε καποιος να μου προτείνει καποιο ινβερτερ (κινεζια) απο ebay απο ευρωπαικη αγορα για τις απαιτήσεις μου.
    Ευχαριστω .....
    Υ.Γ
    αυτο θα εκανε για την περιπτωση μου πχ?
    https://www.ebay.com/itm/30269763707...m=302697637079

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη giorgosxristou : 26-04-18 στις 13:15

  10. #29
    Μέλος
    Όνομα
    Μάρκος
    Εγγραφή
    Mar 2012
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    2.945

    Προεπιλογή

    νομίζω οτι θέλεις κάποιο σαν αυτό https://www.ebay.com/itm/2-2KW-3HP-3...MAAOSwPAxaF9iC
    inverter - converter με είσοδο 230V και έξοδο 380V

    1 Not allowed! Not allowed!
    Όταν όλα τα άλλα έχουν αποτύχει..... RTFM.
    Short instructions: >>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>> >>>> Good Luck!
    https://diyelectronics-gr.blogspot.gr https://www.facebook.com/groups/872041030200567

  11. #30
    Μέλος
    Όνομα
    Γιώργος
    Εγγραφή
    Feb 2011
    Περιοχή
    Κρήτη
    Μηνύματα
    190

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από elektronio Εμφάνιση μηνυμάτων
    νομίζω οτι θέλεις κάποιο σαν αυτό https://www.ebay.com/itm/2-2KW-3HP-3...MAAOSwPAxaF9iC
    inverter - converter με είσοδο 230V και έξοδο 380V
    Νομιζω και εγώ πως είναι αυτό που θέλω, κοιταω να δω με πιο πολλα kw, αυτο θα δουλεύει οριακα.... Ειναι για 3 ιππους το ινβερτερ και η αντλια μου ειναι 3 ίππους καυ αυτη.

    0 Not allowed! Not allowed!

Σελίδα 3 από 7 ΠρώτηΠρώτη 1 2 3 4 5 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Ρύθμιση στροφών σε κινητήρα DC
    By αντονιο in forum Ηλεκτρονικά
    Απαντήσεις: 19
    Τελευταίο Μήνυμα: 04-04-19, 20:51
  2. Αντλία νερού
    By xampos in forum Γενική Συζήτηση
    Απαντήσεις: 17
    Τελευταίο Μήνυμα: 23-06-16, 17:27
  3. Επιλογή UPS για αντλία νερού
    By rama in forum Κυκλώματα Τροφοδοτικών
    Απαντήσεις: 32
    Τελευταίο Μήνυμα: 26-10-15, 11:28
  4. Αντλία (νερού) Αλιευτικού Σκάφους
    By moutoulos in forum Γενική Συζήτηση
    Απαντήσεις: 11
    Τελευταίο Μήνυμα: 14-05-14, 23:33
  5. Ρύθμιση στροφών σε DC motor ... help!
    By kingor83 in forum Κυκλώματα Τροφοδοτικών
    Απαντήσεις: 20
    Τελευταίο Μήνυμα: 27-07-07, 13:37

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας