Σελίδα 1 από 7 1 2 3 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 69

Θέμα: Ρύθμιση στροφών - ομαλή εκκίνηση σε αντλία νερού

  1. #1
    Μέλος
    Όνομα
    Γιώργος
    Εγγραφή
    Feb 2011
    Περιοχή
    Κρήτη
    Μηνύματα
    186

    Προεπιλογή Ρύθμιση στροφών - ομαλή εκκίνηση σε αντλία νερού

    Καλησπερα,
    Σε ενα πηγάδι θελω να βαλω μια αντλια ,κατοπιν υπολογισμων κλπ η κατάλληλη για την χρηση που θελω ειναι αντλια υποβρύχια 3 ΗΡ τριφασική ,το κακο της υποθεσης ειναι οτι δεν εχω ηλεκτρικό ρεύμα εκει ,εχω όμως μια γενητρια πετρελαίου 6KVA ,
    το μονο που με προβληματιζει ειναι το Ιεκ,που ειναι 3.33 φορες πανω και η γεννητρια νομιζω δεν θα μπορεσει να αντεπεξέλθει ,σκεφτηκα να παρω ενα ινβερτερ ωστε να κανω ομαλη εκκινιση και να εξαλείψω το προβλημα με το Ιεκ.
    οι ερωτησεις ειναι η εξής :
    1.ενα ινβερτερ 3 ΗΡ ή 2.2 kw μου κανει η θα δουλευει στο τέρμα για όση ωρα ποτίζω(2 ωρες),θελω να πω αν το ζοριζει?εκει βεβαία σκεφτομαι να βάλω ενα ρελε και να κάνω μεταγωγή στην έξοδο της γενητριας οταν η αντλια φτάσει στις ονομαστικές στροφές.
    2.για τον χψ λογο μπορει να θελω λιγοτερη παροχη νερου,αν πχ παω τις στροφεσ στο 70% εκει ζοριζει το ινβερτερ?
    και τελος να παω στην λυση του ινβερτερ των 7 ιππων και να τελειωνω,
    βεβαια το ινβερτερ των 3 ιππων με το ονβερτερ των 7 εχουν μεγαλη διαφορα στην τιμη και αυτο ειναι που με φρεναρει ...
    τα πιο διαδεδομένα στο ebay ειναι των 3 και τον 7 ιππων με αρκετα καλες τιμες απο ευρωπη.100 και 230 ευρω αντίστοιχα για αυτο και αναφερωμαι σε αυτα τα 2.
    υ.γ
    μια πρόταση που μου εκαναν ειναι να βαλω μια βάνα στην κορυφή του πηγαδιού και οταν ειναι να ξεκινήσω την αντλία να ρίχνει το νερο μεσα στ οπηγαδι παλι,με αυτο τον τροπο ειναι σαν να δουλευει στο "κενο" ,μολις φτασει στον ονμαστικο αριθμο στροφων να την κλεινω και να στέλνει το νερό στο δικτυο.
    μπουγαδα αλλα εχει μια λογικη.

    0 Not allowed! Not allowed!

  2. #2
    Banned Το avatar του χρήστη Samios60
    Όνομα
    Πλούταρχος
    Εγγραφή
    Jul 2011
    Περιοχή
    Σάμος
    Μηνύματα
    588

    Προεπιλογή

    Θα ελεγα ενα inverter >3kW ο inverter κανει ομαλη εκκινηση (10sec) ειναι σεταρισμενος συνηθως για acc ...τωρα αν μειωνεις στροφες κινητηρα στην ουσια μειωνεις hz στον inverter παλι δεν θα εχεις προβλημα ...

    -1 Not allowed! Not allowed!

  3. #3
    Μέλος
    Όνομα
    Βασίλης
    Εγγραφή
    Sep 2011
    Περιοχή
    Κερατσίνι
    Μηνύματα
    8.777

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από giorgosxristou Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλησπερα,
    Σε ενα πηγάδι θελω να βαλω μια αντλια ,κατοπιν υπολογισμων κλπ η κατάλληλη για την χρηση που θελω ειναι αντλια υποβρύχια 3 ΗΡ τριφασική ,το κακο της υποθεσης ειναι οτι δεν εχω ηλεκτρικό ρεύμα εκει ,εχω όμως μια γενητρια πετρελαίου 6KVA ,
    το μονο που με προβληματιζει ειναι το Ιεκ,που ειναι 3.33 φορες πανω και η γεννητρια νομιζω δεν θα μπορεσει να αντεπεξέλθει ,σκεφτηκα να παρω ενα ινβερτερ ωστε να κανω ομαλη εκκινιση και να εξαλείψω το προβλημα με το Ιεκ.
    οι ερωτησεις ειναι η εξής :
    1.ενα ινβερτερ 3 ΗΡ ή 2.2 kw μου κανει η θα δουλευει στο τέρμα για όση ωρα ποτίζω(2 ωρες),θελω να πω αν το ζοριζει?εκει βεβαία σκεφτομαι να βάλω ενα ρελε και να κάνω μεταγωγή στην έξοδο της γενητριας οταν η αντλια φτάσει στις ονομαστικές στροφές.
    2.για τον χψ λογο μπορει να θελω λιγοτερη παροχη νερου,αν πχ παω τις στροφεσ στο 70% εκει ζοριζει το ινβερτερ?
    και τελος να παω στην λυση του ινβερτερ των 7 ιππων και να τελειωνω,
    βεβαια το ινβερτερ των 3 ιππων με το ονβερτερ των 7 εχουν μεγαλη διαφορα στην τιμη και αυτο ειναι που με φρεναρει ...
    τα πιο διαδεδομένα στο ebay ειναι των 3 και τον 7 ιππων με αρκετα καλες τιμες απο ευρωπη.100 και 230 ευρω αντίστοιχα για αυτο και αναφερωμαι σε αυτα τα 2.
    υ.γ
    μια πρόταση που μου εκαναν ειναι να βαλω μια βάνα στην κορυφή του πηγαδιού και οταν ειναι να ξεκινήσω την αντλία να ρίχνει το νερο μεσα στ οπηγαδι παλι,με αυτο τον τροπο ειναι σαν να δουλευει στο "κενο" ,μολις φτασει στον ονμαστικο αριθμο στροφων να την κλεινω και να στέλνει το νερό στο δικτυο.
    μπουγαδα αλλα εχει μια λογικη.
    1.αν ειναι ποιοτικο τοτε δεν εχεις προβλημα .Ποιοτικο εννοω ,μαρκα πχ.ABB shneider κλπ.Τα κολπα με τα ρελε απαγορευονται.Επισης για την δουλεια που το θες θα παρεις soft starter που ειναι πολυ φτηνοτερο χωρις να εχει καμια διαφορα(για την εκκινηση)
    2.αν θες αυτη την χρηση τοτε μοναδικη λυση το inverter.Οχι δεν ζοριζει καθολου,αυτη ειναι η δουλεια του.Αν φοβασαι για την ισχυ δες σε 4 η 5 hp.
    Τωρα ειδα οτι μιλας για ebay οποτε δωσε Link.κοιτα και για soft starter και πες γιατι θες να ρυθμιζεις τις στροφες.Ποτιστικο ειναι με κανονι?
    3.Αν ειναι ποτιστικο τοτε ξεκιναει ο κινητηρας στο κενο οποτε δεν θα κερδισεις κατι με την βανα.

    0 Not allowed! Not allowed!
    Δυο πράγματα είναι άπειρα, το σύμπαν και η ανθρώπινη βλακεία, αλλά για το σύμπαν δεν είμαι εντελώς σίγουρος

  4. #4
    Μέλος
    Όνομα
    Μάρκος
    Εγγραφή
    Mar 2012
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    2.940

    Προεπιλογή

    Εγώ θα πρότεινα να πάρεις μια βενζινοαντλία και θα σου λυθεί κάθε πρόβλημα.

    1 Not allowed! Not allowed!
    Όταν όλα τα άλλα έχουν αποτύχει..... RTFM.
    Short instructions: >>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>> >>>> Good Luck!
    https://diyelectronics-gr.blogspot.gr https://www.facebook.com/groups/872041030200567

  5. #5
    Μέλος
    Όνομα
    Γιάννης
    Εγγραφή
    May 2009
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    2.027

    Προεπιλογή

    Το soft start δεν θα λύσει το πρόβλημα με το ρεύμα. Thyristor έχει που ανοίγουν σε ελεγχόμενη γωνία φάσης. Τα ρεύμα παραμένει το ίδιο απλά για λιγότερο χρόνο.

    Το Inverter είναι αυτό που θέλεις.

    Χωρίς ρελέ, πατέντες, βάνες κλπ.

    Από την άλλη για να τα γλιτώσεις όλα αυτά (αφού θα πάρεις κάτι καλό όπως ΑΒΒ), πάρε μια καλυτερη γεννήτρια όπως είπε και ο Μάρκος και καθάρισες. Και τη χρησιμοποιείς και για άλλες δουλειές. Δύσκολοι καιροί έρχονται!

    0 Not allowed! Not allowed!

  6. #6
    Μέλος
    Όνομα
    Βασίλης
    Εγγραφή
    Sep 2011
    Περιοχή
    Κερατσίνι
    Μηνύματα
    8.777

    Προεπιλογή

    Το σοφτ σταρτερ έχει ίδιο ρεύμα εκκίνησης με την απευθείας;
    Βρήκα και ένα βιντεάκι (δυστυχώς στα ισπανικά) με μετρήσεις
    https://youtu.be/V_HIL7iZolQ

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη vasilllis : 14-04-18 στις 20:14
    Δυο πράγματα είναι άπειρα, το σύμπαν και η ανθρώπινη βλακεία, αλλά για το σύμπαν δεν είμαι εντελώς σίγουρος

  7. #7
    Μέλος
    Όνομα
    Γιώργος
    Εγγραφή
    Feb 2011
    Περιοχή
    Κρήτη
    Μηνύματα
    186

    Προεπιλογή

    οκ ,αποκλειουμε οποιαδιποτε μπουγαδα(ρελε-βανες κλπ),
    η ρυθμιση στροφων θα ηταν καλο αλλα οχι και αναγκαιο,αν θες πχ να μειώσω την ποσότητα του νερου αντι να "στραγκαλισω"την βανα να κατεβαζω στροφες,αυτο ειπαμε ειναι δευτερευον,γεννητρια για να παρω μεγαλυτερη πετρέλαιο θελω χιλιαρικακι τουλαχιστον ,αρα δεν...,αντλια βενζινης ή πετραιλεου οχι γιατι θα πρεπει να την περνω μαζι μου καθε φορα(κλεβουν τα παντα) και δευτερον με 45 μετρα μανομετρικο ειναι πολυ ακριβη ,

    ινβερτερ που κοιταω

    https://www.ebay.com/itm/2-2KW-380V-...AAAOSwz7JZgBD0
    https://www.ebay.com/itm/VFD-Frequen...gAAOSwPRlXnyOu
    https://www.ebay.com/itm/VFD-5HP-380...QAAOSw~gRVsOAo

    0 Not allowed! Not allowed!

  8. #8
    Μέλος
    Όνομα
    Νίκος
    Εγγραφή
    Mar 2009
    Περιοχή
    Πίσω απ' τον ήλιο
    Μηνύματα
    760

    Προεπιλογή

    Εχει κατι "μηχανηματα" η Schneider που κανουν ομαλη εκκινηση και ρυθμιση στροφων και γενικα κανουν πολλα αλλα θες κανα 2 χιλιαρικα...

    0 Not allowed! Not allowed!
    See me...
    And if my face becomes sincere...
    Beware!!!

  9. #9
    Banned
    Όνομα
    tsimpidas
    Εγγραφή
    May 2012
    Περιοχή
    Αθηνα
    Μηνύματα
    1.028

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από giorgosxristou Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλησπερα,
    Σε ενα πηγάδι θελω να βαλω μια αντλια ,κατοπιν υπολογισμων κλπ η κατάλληλη για την χρηση που θελω ειναι αντλια υποβρύχια 3 ΗΡ τριφασική ,το κακο της υποθεσης ειναι οτι δεν εχω ηλεκτρικό ρεύμα εκει ,εχω όμως μια γενητρια πετρελαίου 6KVA ,
    το μονο που με προβληματιζει ειναι το Ιεκ,που ειναι 3.33 φορες πανω και η γεννητρια νομιζω δεν θα μπορεσει να αντεπεξέλθει .


    Θα προτινω κάτι πολυ μπακαλίστικο,, στην ερώτηση σου λες οτι δεν το δοκίμασες ? ή το δοκίμασες και σβήνει η γεννήτρια ?

    ίσως κατά την εκκίνηση ο συνδυασμός πτώσης τάσης-στροφών γεννήτριας με την εκκίνηση των στροφών της αντλίας
    να έχουν το αποτέλεσμα του soft start που θες.


    αν πάλι το δοκίμασες και σβήνει η γεννήτρια κατά την εκκίνηση πάω πάσο.

    0 Not allowed! Not allowed!

  10. #10
    Μέλος
    Όνομα
    Γιώργος
    Εγγραφή
    Feb 2011
    Περιοχή
    Κρήτη
    Μηνύματα
    186

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από tsimpidas Εμφάνιση μηνυμάτων
    Θα προτινω κάτι πολυ μπακαλίστικο,, στην ερώτηση σου λες οτι δεν το δοκίμασες ? ή το δοκίμασες και σβήνει η γεννήτρια ?

    ίσως κατά την εκκίνηση ο συνδυασμός πτώσης τάσης-στροφών γεννήτριας με την εκκίνηση των στροφών της αντλίας
    να έχουν το αποτέλεσμα του soft start που θες.


    αν πάλι το δοκίμασες και σβήνει η γεννήτρια κατά την εκκίνηση πάω πάσο.
    θα κανω μια απόπειρα ,δεν εχω να χασω κατι,ζημια να κανω δυσκολο...θα το δοκιμασω και αυτο και βλεπω,αλλα με κοβω προς ινβερτερ,

    Εχει κατι "μηχανηματα" η Schneider που κανουν ομαλη εκκινηση και ρυθμιση στροφων και γενικα κανουν πολλα αλλα θες κανα 2 χιλιαρικα...
    https://www.youtube.com/watch?v=GKe8S7beC6s
    αυτα που προτεινω πως σας φαινοντε??
    τελικα αν καταλαβα καλα των 3 ιππων δεν μου κανει ή τελος παντον θα ειναι παντα στα ορια,σωστα??

    0 Not allowed! Not allowed!

Σελίδα 1 από 7 1 2 3 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Ρύθμιση στροφών σε κινητήρα DC
    By αντονιο in forum Ηλεκτρονικά
    Απαντήσεις: 19
    Τελευταίο Μήνυμα: 04-04-19, 21:51
  2. Αντλία νερού
    By xampos in forum Γενική Συζήτηση
    Απαντήσεις: 17
    Τελευταίο Μήνυμα: 23-06-16, 18:27
  3. Επιλογή UPS για αντλία νερού
    By rama in forum Κυκλώματα Τροφοδοτικών
    Απαντήσεις: 32
    Τελευταίο Μήνυμα: 26-10-15, 12:28
  4. Αντλία (νερού) Αλιευτικού Σκάφους
    By moutoulos in forum Γενική Συζήτηση
    Απαντήσεις: 11
    Τελευταίο Μήνυμα: 15-05-14, 00:33
  5. Ρύθμιση στροφών σε DC motor ... help!
    By kingor83 in forum Κυκλώματα Τροφοδοτικών
    Απαντήσεις: 20
    Τελευταίο Μήνυμα: 27-07-07, 14:37

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας