Σελίδα 6 από 7 ΠρώτηΠρώτη ... 4 5 6 7 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 51 έως 60 από 69

Θέμα: Ρύθμιση στροφών - ομαλή εκκίνηση σε αντλία νερού

  1. #51
    Μέλος
    Όνομα
    Γιάννης
    Εγγραφή
    May 2009
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    2.034

    Προεπιλογή

    Thanks συνονόματε.

    0 Not allowed! Not allowed!

  2. #52
    Μέλος
    Όνομα
    Γιώργος
    Εγγραφή
    Feb 2011
    Περιοχή
    Κρήτη
    Μηνύματα
    190

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από gsmaster Εμφάνιση μηνυμάτων
    Γιώργο Όχι δεν κάνει.
    https://translate.google.gr/#auto/el...nput%20Voltage
    Καλημερα gsmaster,
    μην παρεξηγηθώ και μην θεωρηθεί αμφισβήτηση των γνώσεων σου αλλα εκανα και μια ερωτηση στο καταστημα που εχει τα ινβερτερ ,μιλαω για το συγκεκριμενο,
    https://www.ergo-tel.gr/product_info...ducts_id=20867
    τους έστειλα μειλ και επικοινώνησα και τηλεφωνικά .
    πρωτα μου απαντησαν με μειλ και μετα τους τηλεφωνησα,στο τηλεφωνο του εξιγησα ακριβως τι θελω να κανω και μου ειπε ο τεχνικος οτι ΝΑΙ κανει,στο μειλ επισης θετικα,
    το επισυνάπτω.
    Συνημένες Εικόνες Συνημένες Εικόνες
    • Τύπος Αρχείου: jpg meil.JPG (49,6 KB, 15 εμφανίσεις)

    0 Not allowed! Not allowed!

  3. #53
    Συντονιστής Το avatar του χρήστη lepouras
    Όνομα
    Γιανννης
    Εγγραφή
    Jan 2011
    Περιοχή
    ΚΑΙΣΑΡΙΑΝΗ
    Μηνύματα
    7.019

    Προεπιλογή

    Γιώργο καμιά φορά το πως ρωτάς κάτι είναι και το πως περιμένεις τις απαντήσεις. εγώ δεν θέλω να αμφισβητήσω το κατάστημα αλλά στην ερώτηση που έκανες τους δίνεις το πλεονέκτημα να σου απαντήσουν θετικά ακόμα και αν κάνουν λάθος.
    εσύ ρώτησες αν κάνει από μονοφασικό 230 να πάρεις τριφασική έξοδο.. αυτοί σου λένε κάνει.. και έχουν δίκιο.
    τους έβαλες ένα ταμπελάκι. και για αυτό ενδέχεται να μπορούν να το δικαιολογήσουν.
    θα έπρεπε η ερώτησή σου να είναι συγκεκριμένη. έχω μονοφασικό ρεύμα 220 και η αντλία μου είναι τριφασική 380 χωρίς δυνατότητα αλλαγή συνδεσμολογίας για να γίνει τριφασική 220. κλπ κλπ.

    σου εύχομαι να κάνουμε λάθος και πραγματικά να κάνει αυτό που λένε. απλά μια σωστή ερώτηση σε σώζει από λάθος απάντηση ή και διπλωματική απάντηση όταν δεν κάνει το προϊόν αυτό που θέλουμε.

    0 Not allowed! Not allowed!
    «Η Ιστορία διδάσκει πως ουδείς διδάσκεται απ’ αυτήν».
    Ποτέ δεν νικάς έναν ηλίθιο ,θα σε ρίξει στο επίπεδό του και θα σε κερδίσει λόγω πείρας.

    www.drakotrypa.gr Να σκέφτεσαι σαν άνθρωπος της δράσης,και να δρας σαν άνθρωπος της σκέψης...

  4. #54
    Μέλος
    Όνομα
    Γιώργος
    Εγγραφή
    Feb 2011
    Περιοχή
    Κρήτη
    Μηνύματα
    190

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από lepouras Εμφάνιση μηνυμάτων
    Γιώργο καμιά φορά το πως ρωτάς κάτι είναι και το πως περιμένεις τις απαντήσεις. εγώ δεν θέλω να αμφισβητήσω το κατάστημα αλλά στην ερώτηση που έκανες τους δίνεις το πλεονέκτημα να σου απαντήσουν θετικά ακόμα και αν κάνουν λάθος.
    εσύ ρώτησες αν κάνει από μονοφασικό 230 να πάρεις τριφασική έξοδο.. αυτοί σου λένε κάνει.. και έχουν δίκιο.
    τους έβαλες ένα ταμπελάκι. και για αυτό ενδέχεται να μπορούν να το δικαιολογήσουν.
    θα έπρεπε η ερώτησή σου να είναι συγκεκριμένη. έχω μονοφασικό ρεύμα 220 και η αντλία μου είναι τριφασική 380 χωρίς δυνατότητα αλλαγή συνδεσμολογίας για να γίνει τριφασική 220. κλπ κλπ.

    σου εύχομαι να κάνουμε λάθος και πραγματικά να κάνει αυτό που λένε. απλά μια σωστή ερώτηση σε σώζει από λάθος απάντηση ή και διπλωματική απάντηση όταν δεν κάνει το προϊόν αυτό που θέλουμε.
    Lepouras ευχαριστώ για την απάντηση,επειδή κάλεσα τωρα το μαγαζί και δεν ηταν εκει ο τεχνικός και θα με καλέσει οταν ερθει, ειναι κατι αλλο που πρεπει να ρωτησω?
    Ευχαριστω...

    0 Not allowed! Not allowed!

  5. #55
    Συντονιστής Το avatar του χρήστη lepouras
    Όνομα
    Γιανννης
    Εγγραφή
    Jan 2011
    Περιοχή
    ΚΑΙΣΑΡΙΑΝΗ
    Μηνύματα
    7.019

    Προεπιλογή

    εκτός από αυτό που σου είπα να τους πεις ότι θα παίζει και από γεννήτρια (αν θυμάμαι καλά αυτό δεν ήταν το ζητούμενο?) και τη γεννήτρια είναι αυτή (τα χαρακτηριστικά της ) ώστε να μην έχεις μετά ότι δεν τους το είπες.

    0 Not allowed! Not allowed!
    «Η Ιστορία διδάσκει πως ουδείς διδάσκεται απ’ αυτήν».
    Ποτέ δεν νικάς έναν ηλίθιο ,θα σε ρίξει στο επίπεδό του και θα σε κερδίσει λόγω πείρας.

    www.drakotrypa.gr Να σκέφτεσαι σαν άνθρωπος της δράσης,και να δρας σαν άνθρωπος της σκέψης...

  6. #56
    ΥπερΣυντονιστής Το avatar του χρήστη gsmaster
    Όνομα
    Γιάννης
    Εγγραφή
    Aug 2003
    Περιοχή
    Γιάννενα
    Μηνύματα
    4.444

    Προεπιλογή

    Κοίτα μια αντλία 3φ 400V θα δουλέψει και με 3φ 230V. Αν όχι στην μισή σίγουρα με μειωμένη ισχύ. Που δεν νομίζω ότι είναι κάτι που θές.

    Αν το inverter βγάζει όντως 3φ 400V με μονοφασική είσοδο, τότε να το έχουμε στα υπόψη μας κι εμείς.

    0 Not allowed! Not allowed!
    Πριν γράψετε ένα νέο θέμα στο φόρουμ, ψάξτε ->εδώ<-, κάτι θα βρείτε που δεν ξέρατε.

  7. #57
    Μέλος
    Όνομα
    Γιώργος
    Εγγραφή
    Feb 2011
    Περιοχή
    Κρήτη
    Μηνύματα
    190

    Προεπιλογή

    Αν στο ινβερτερ πατησω σταρτ χωρις φορτιο υπαρχει προβλημα? Ωστε να μετρησω την πολικη ταση στα ακρα να σας απαντησω.

    0 Not allowed! Not allowed!

  8. #58
    ΥπερΣυντονιστής Το avatar του χρήστη gsmaster
    Όνομα
    Γιάννης
    Εγγραφή
    Aug 2003
    Περιοχή
    Γιάννενα
    Μηνύματα
    4.444

    Προεπιλογή

    Κανένα πρόβλημα.
    Το πολύ πολύ να βγάλει κανα σφάλμα ότι είναι χωρίς φορτίο, αν έχει τέτοιο σφάλμα και είναι ενεργοποιημένο.

    0 Not allowed! Not allowed!
    Πριν γράψετε ένα νέο θέμα στο φόρουμ, ψάξτε ->εδώ<-, κάτι θα βρείτε που δεν ξέρατε.

  9. #59
    Μέλος
    Όνομα
    Γιώργος
    Εγγραφή
    Feb 2011
    Περιοχή
    Κρήτη
    Μηνύματα
    190

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από gsmaster Εμφάνιση μηνυμάτων
    Κανένα πρόβλημα.
    Το πολύ πολύ να βγάλει κανα σφάλμα ότι είναι χωρίς φορτίο, αν έχει τέτοιο σφάλμα και είναι ενεργοποιημένο.
    gsmaster
    το συνδεσα και του εκανα εκκινιση,μετρησα την ταση στα ακρα αλλα τπτ,μαλλον βλεπει πως δεν εχει φορτιο και δεν βγαζει ταση...
    μια αλλη ερώτηση,ας υποθεσουμε οτι κανω την δουλεια μου,ποια συχνοτητα ειναι καλη για να ξεκινήσει ο κινητηρας?30HZ ειναι καλα?
    επισης αυτο που παρατηρησα ειναι οτι πατωντας το σταρτ ξεκιναει γραμμικα την αυξηση της συχνοτητας μεχρι τα 60 ΗΖ,απο το 1 εως το 60 σε διαστημα 20 sec,αυτο εμενα με εξυπηρετεί?

    0 Not allowed! Not allowed!

  10. #60
    ΥπερΣυντονιστής Το avatar του χρήστη gsmaster
    Όνομα
    Γιάννης
    Εγγραφή
    Aug 2003
    Περιοχή
    Γιάννενα
    Μηνύματα
    4.444

    Προεπιλογή

    Δεν μπορεί να μην βγάζει σφάλμα και να μην βγάζει τάση. Δοκίμασε να βάλεις 3 λάμπες 50~100w (πυράκτωσης ή αλογόνου, όχι λεντ, όχι φθορίου, όχι οικονομίας) στην έξοδο σε αστέρα.

    Περιμένεις να μετρήσεις AC τάση με πετσοκομμένο ημίτονο, μπορεί αν το πολύμετρό σου είναι απλό να μην μπορεί να την μετρήσει σωστά.

    0 Not allowed! Not allowed!
    Πριν γράψετε ένα νέο θέμα στο φόρουμ, ψάξτε ->εδώ<-, κάτι θα βρείτε που δεν ξέρατε.

Σελίδα 6 από 7 ΠρώτηΠρώτη ... 4 5 6 7 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Ρύθμιση στροφών σε κινητήρα DC
    By αντονιο in forum Ηλεκτρονικά
    Απαντήσεις: 19
    Τελευταίο Μήνυμα: 04-04-19, 20:51
  2. Αντλία νερού
    By xampos in forum Γενική Συζήτηση
    Απαντήσεις: 17
    Τελευταίο Μήνυμα: 23-06-16, 17:27
  3. Επιλογή UPS για αντλία νερού
    By rama in forum Κυκλώματα Τροφοδοτικών
    Απαντήσεις: 32
    Τελευταίο Μήνυμα: 26-10-15, 11:28
  4. Αντλία (νερού) Αλιευτικού Σκάφους
    By moutoulos in forum Γενική Συζήτηση
    Απαντήσεις: 11
    Τελευταίο Μήνυμα: 14-05-14, 23:33
  5. Ρύθμιση στροφών σε DC motor ... help!
    By kingor83 in forum Κυκλώματα Τροφοδοτικών
    Απαντήσεις: 20
    Τελευταίο Μήνυμα: 27-07-07, 13:37

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας