Σελίδα 1 από 2 1 2 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 12

Θέμα: Προενισχυτής με μπαταρίες Ελεκτορ.

  1. #1
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    ΜΗΝΑΣ ΠΑΠΑΙΩΑΝΝΟΥ
    Εγγραφή
    May 2015
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη,Ευόσμος
    Μηνύματα
    22

    Προεπιλογή Προενισχυτής με μπαταρίες Ελεκτορ.

    Προενισχυτής με μπαταρίες απο το Ελεκτορ του 1997.Τον έχω κατασκευαση τρεις φορές!Την μια όπως ηταν στο άρθρο με τον φορτιστή του και μπαταρίες .Την δεύτερη με σταθεροποίηση τάσης 8+- βολτ και με τελικους TDA7294 ενσωματωμένο.Και τον τρίτο δεν τον ολοκλήρωσα μάλλον θα τον χρεισιμοποιησω με τον ενισχυτή που θα κάνω παλι (εκανα πλακέτες !!!)με ανάρτηση που έχω κανει για των τελικο του ελεκτορ 85 w/4om.Και θα τους βάλω σε κουτιά καλά .
    Συνημμένα Thumbnails Συνημμένα Thumbnails Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση Όνομα:  IMG_20180415_114419.jpg Εμφανίσεις:  220 Μέγεθος:  140,0 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση Όνομα:  IMG_20180415_114222.jpg Εμφανίσεις:  202 Μέγεθος:  143,3 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση Όνομα:  IMG_20180415_114514.jpg Εμφανίσεις:  203 Μέγεθος:  142,9 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση Όνομα:  IMG_20180415_114432.jpg Εμφανίσεις:  195 Μέγεθος:  135,8 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση Όνομα:  IMG_20180415_114310.jpg Εμφανίσεις:  176 Μέγεθος:  141,5 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση Όνομα:  IMG_20180415_114239.jpg Εμφανίσεις:  199 Μέγεθος:  140,2 KB  


    3 Not allowed! Not allowed!

  2. 2 μέλη ευχαρίστησαν τον Μηνάς Παπαϊωάννου για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    aktis (15-04-18), dinos.liaskos (15-04-18)

  3. #2
    Μέλος Το avatar του χρήστη d.antonis
    Όνομα
    ΑΝΤΩΝΗΣ
    Εγγραφή
    May 2012
    Περιοχή
    Λακωνια
    Μηνύματα
    436

    Προεπιλογή

    Μηνα ,ωραιες και τακτοποιημενες κατασκευες. Καλη συνεχεια. Πες μας και τις ακουστικες σου εντυπωσεις....

    0 Not allowed! Not allowed!

  4. #3
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    ΜΗΝΑΣ ΠΑΠΑΙΩΑΝΝΟΥ
    Εγγραφή
    May 2015
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη,Ευόσμος
    Μηνύματα
    22

    Προεπιλογή

    Ευχαριστώ Αντώνη ακούγονται πόλη καλά .Αυτός με τα TDA κανει ενα ανεπαισθητο βομβο απο το δίκτυο αλλά είναι και με μικρο και μονο μετ/τη.τον άλλο σύντομα θα ανεβασω βίντεο.

    0 Not allowed! Not allowed!

  5. #4
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    ΜΗΝΑΣ ΠΑΠΑΙΩΑΝΝΟΥ
    Εγγραφή
    May 2015
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη,Ευόσμος
    Μηνύματα
    22

    Προεπιλογή

    Μερικές φωτο ακόμα
    Συνημμένα Thumbnails Συνημμένα Thumbnails Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση Όνομα:  IMG_20180415_114531.jpg Εμφανίσεις:  149 Μέγεθος:  147,6 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση Όνομα:  IMG_20180415_114407.jpg Εμφανίσεις:  152 Μέγεθος:  137,7 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση Όνομα:  IMG_20180415_115457.jpg Εμφανίσεις:  145 Μέγεθος:  139,6 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση Όνομα:  IMG_20180415_115533.jpg Εμφανίσεις:  147 Μέγεθος:  142,9 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση Όνομα:  IMG_20180415_114326.jpg Εμφανίσεις:  129 Μέγεθος:  138,5 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση Όνομα:  IMG_20180415_114419.jpg Εμφανίσεις:  138 Μέγεθος:  140,0 KB  


    0 Not allowed! Not allowed!

  6. #5
    Μέλος Το avatar του χρήστη dinos.liaskos
    Όνομα
    κωνσταντινος
    Εγγραφή
    Dec 2017
    Περιοχή
    βολος
    Μηνύματα
    174

    Προεπιλογή

    πολυ ωραια και συμαζεμενη κατασκευη....επεσε πολυ δουλεια στις πλακετες...συγχαρητηρια Μηνα!

    0 Not allowed! Not allowed!

  7. #6
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    ΜΗΝΑΣ ΠΑΠΑΙΩΑΝΝΟΥ
    Εγγραφή
    May 2015
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη,Ευόσμος
    Μηνύματα
    22

    Προεπιλογή

    Ευχαριστώ Κωνσταντίνο .Να φανταστείτε οτι της δυο πλακέτες της εκανα με σιδέρωμα .

    0 Not allowed! Not allowed!

  8. #7
    Μέλος Το avatar του χρήστη dinos.liaskos
    Όνομα
    κωνσταντινος
    Εγγραφή
    Dec 2017
    Περιοχή
    βολος
    Μηνύματα
    174

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Μηνάς Παπαϊωάννου Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ευχαριστώ Κωνσταντίνο .Να φανταστείτε οτι της δυο πλακέτες της εκανα με σιδέρωμα .
    ακομη δεν εχω μαθει να δουλευω με πλακετα τωρα αρχιζω σιγα σιγα...... οποτε δεν μπορουσα να μην σταθω σ αυτο το κρισιμο σημειο της κατασκευης!
    ειναι ολοκληρη επιστημη κ αυτο! φοβερη δουλεια!

    0 Not allowed! Not allowed!

  9. #8
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    ΜΗΝΑΣ ΠΑΠΑΙΩΑΝΝΟΥ
    Εγγραφή
    May 2015
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη,Ευόσμος
    Μηνύματα
    22

    Προεπιλογή

    Της πλακέτες της κολησα με ενα ANTEX 25W με φαλτσα μύτη .Αν είσαι κάτω απο τα 40 δεν χρειαζεται ουτε μεγενθυτικο φακό με φως .το πολυ-πολυ εναν μεγενθυτικο φακό απλό.καλάι 0,7 mm και φυτίλι ή τρομπα αποκόλλησης .και κολάας ενα ενα εξάρτημα στην αρχή και αν εχεις υπόνοιες για βραχυκύκλωμα ελενχεις γυρω-γυρω με το Μπουζέρ του πολύ μέτρου .Πάντως εγώ θαύμασα τον ενισχυτή που έκανες με λάμπες μπράβο .εγώ δεν έχω κανει τέτοιο ποτέ.

    0 Not allowed! Not allowed!

  10. #9
    Μέλος Το avatar του χρήστη dinos.liaskos
    Όνομα
    κωνσταντινος
    Εγγραφή
    Dec 2017
    Περιοχή
    βολος
    Μηνύματα
    174

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Μηνάς Παπαϊωάννου Εμφάνιση μηνυμάτων
    Της πλακέτες της κολησα με ενα ANTEX 25W με φαλτσα μύτη .Αν είσαι κάτω απο τα 40 δεν χρειαζεται ουτε μεγενθυτικο φακό με φως .το πολυ-πολυ εναν μεγενθυτικο φακό απλό.καλάι 0,7 mm και φυτίλι ή τρομπα αποκόλλησης .και κολάας ενα ενα εξάρτημα στην αρχή και αν εχεις υπόνοιες για βραχυκύκλωμα ελενχεις γυρω-γυρω με το Μπουζέρ του πολύ μέτρου .Πάντως εγώ θαύμασα τον ενισχυτή που έκανες με λάμπες μπράβο .εγώ δεν έχω κανει τέτοιο ποτέ.
    φιλε μηνα εχω παραγγηλει ενα κιτακι απο απο τις κατω χωρες και θα το φτιαξω..για να κανω ενα πρωτο ξεκινημα με τις πλακετες και γιατι μ αρεσουν τ κιτ!
    τωρα για το ενισχυτακι που ελεγες πριν...κ εγω δεν ειχα ξανασχοληθει με audio σε λυχνιες παρα μονο σε rf και πραγματικα ηταν δυσκολο....μεχρι τωρα!
    διοτι τωρα κατι εμαθα και γω....! ειναι ξεκουραστικο και κανει το μυαλο να δουλευει..! φυσικα δεν υπαρχει τιποτα καλυτερο απο το ν ακους κατι να παιζει απο τα χερακια σου....οποτε σε κατανοω απολυτα για την πολυ ομορφη και λεπτομερης κατασκευη σου! δυστηχως ειμαι πανω απο 40...αλλα βλεπω ακομη καλα!

    0 Not allowed! Not allowed!

  11. #10
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    ΜΗΝΑΣ ΠΑΠΑΙΩΑΝΝΟΥ
    Εγγραφή
    May 2015
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη,Ευόσμος
    Μηνύματα
    22

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από dinos.liaskos Εμφάνιση μηνυμάτων
    φιλε μηνα εχω παραγγηλει ενα κιτακι απο απο τις κατω χωρες και θα το φτιαξω..για να κανω ενα πρωτο ξεκινημα με τις πλακετες και γιατι μ αρεσουν τ κιτ!
    τωρα για το ενισχυτακι που ελεγες πριν...κ εγω δεν ειχα ξανασχοληθει με audio σε λυχνιες παρα μονο σε rf και πραγματικα ηταν δυσκολο....μεχρι τωρα!
    διοτι τωρα κατι εμαθα και γω....! ειναι ξεκουραστικο και κανει το μυαλο να δουλευει..! φυσικα δεν υπαρχει τιποτα καλυτερο απο το ν ακους κατι να παιζει απο τα χερακια σου....οποτε σε κατανοω απολυτα για την πολυ ομορφη και λεπτομερης κατασκευη σου! δυστηχως ειμαι πανω απο 40...αλλα βλεπω ακομη καλα!
    Φίλε Κωνσταντίνε εχεις δίκιο όλοι ξεκινησαμε για να κάνουμε κάποια κατασκευή για να μας βγη πιο φτηνά απο μια αντίστοιχη εμπορική αλλά .Δεν μπορείς να έχεις κάποιο οικονομικο κέρδος .Αλλά στο τελος το κάνουμε απο μεράκι.Εγώ ένας λογος που ανεβασα το νήμα ηταν οτι το έχω δει το κύκλωμα στο ίντερνετ πουθενά εκτός απο εναν ξένο τσέχος ή κάτι τέτοιο .Ενω έχω δει πολλές φορες εναν προενισχυτη του Ελεκτορ του 1995 νομιζω με τα διπλά τρανζίστορ mat02/03.

    0 Not allowed! Not allowed!

Σελίδα 1 από 2 1 2 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Ενισχυτής 30W ελεκτορ
    By Mousikantis in forum Κυκλώματα Εικόνας-'Ηχου & Φωτισμού
    Απαντήσεις: 67
    Τελευταίο Μήνυμα: 13-06-15, 12:41
  2. Κατασκευη λαμπατου προενισχυτου με την ECL86 απο ΕΛΕΚΤΟΡ
    By Nikos Anagnostou in forum Παρουσίαση Ολοκληρωμένων Κατασκευών
    Απαντήσεις: 63
    Τελευταίο Μήνυμα: 17-02-12, 16:56
  3. pcb ενισχυτής ελεκτορ απορίες :(
    By billtsig in forum Κυκλώματα Εικόνας-'Ηχου & Φωτισμού
    Απαντήσεις: 20
    Τελευταίο Μήνυμα: 06-01-12, 00:43
  4. Ενισχυτής & Προενισχυτής
    By georgelaskos in forum Κυκλώματα Εικόνας-'Ηχου & Φωτισμού
    Απαντήσεις: 8
    Τελευταίο Μήνυμα: 18-11-11, 11:40

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας