Παράθεση Αρχικό μήνυμα από FreeEnergy Εμφάνιση μηνυμάτων
Αυτό είναι ...ελλειπής ενημέρωση. Η ταχύτητα της σύνδεσης δεν έχει καμία απολύτως σχέση με το αν η IP είναι στατική ή δυναμική. Επιτρέψτε μου και λίγο ...μάθημα.

Στατική IP ή δυναμική;

Ο πάροχος πρόσβασης στο διαδίκτυο έχει ένα συγκεκριμένο εύρος διευθύνσεων στο διαδίκτυο ( IPs από εδώ και πέρα ) για να δώσει στους πελάτες του. Δυστυχώς οι IPs δεν είναι άπειρες... Το ιδανικό θα ήταν ο κάθε πελάτης να έχει μια συγκεκριμένη IP κάθε φορά που θα συνδέεται ( στατική ). Αυτό όμως θα ήταν ασύμφορο γιατί ο πάροχος θα έπρεπε να έχει τόσες IPs όσους πελάτες έχει ανεξαρτήτως αν είναι συνδεμένοι ή όχι. Οι IPs θα έπρεπε να παραμένουν δεσμευμένες και διαθέσιμες ανα πάσα στιγμή στον πελάτη όταν θελήσει να συνδεθεί. Επειδή όμως ο πάροχος γνωρίζει ότι πρακτικά ποτέ δεν είναι συνδεμένοι όλοι οι πελάτες του τι κάνει λοιπόν; Χρησιμοποιεί δυναμικές IPs! Τώρα την έχω εγώ, μόλις αποσυνδεθώ είναι διαθέσιμη σε κάποιον άλλο. Έτσι ο πάροχος μπορεί να εξυπηρετήσει όλους τους πελάτες του με λιγότερες IPs! 100.000 πελάτες; Πόσοι είναι συνδεμένοι ταυτόχρονα ανά πάσα στιγμή; Όχι περισσότεροι από 60-70% δείχνουν οι έρευνες. Άρα με 70.000 δυναμικές IPs κάνεις την δουλειά σου. Αν προσέξετε θα δείτε ότι πουθενά δεν αναφέρω την ταχύτητα της σύνδεσης γιατί απλά δεν παίζει κανένα απολύτως ρόλο! Ακόμη και στην παλιά καλή εποχή των PSTN γραμμών μπορούσες να έχεις στατική IP. Επειδή όμως αυτό "κοστίζει" στον πάροχο για αυτό και την πληρώνεις έξτρα. Πόσο ακριβώς είναι εξαρτάται από τον πάροχο.

Ψάχνοντας λίγο το θέμα με το Dyndns είδα ότι δεν είναι δωρεάν πλεόν! Γιατί λοιπόν να πληρώνεις μια ακόμη υπηρεσία όταν μπορείς μόνο με τον πάροχό σου ( και με την αγορά μιας στατικής IP ) να κάνεις τη δουλειά σου; Άτομο που γνωρίζει από internet είπε ότι χρειάζεσαι VDSL για στατική IP; Μήπως ήταν ...υδραυλικός; Συγγνώμη για την ειρωνία αλλά άτομο που γνωρίζει τα βασικά δεν λέει τέτοια πράγματα.
Η πρότασή μου;

  1. Ζητάς από τον πάροχο στατική IP
  2. Αγοράζεις ένα domain name ( π.χ. to-magazi-moy.gr )
  3. Συνδέεις το domain name με την στατική IP.


Εκτός και αν το dyndns είναι τόσο πολύ φτηνότερο από τα 3 βήματα που ανέφερα... Που δεν το νομίζω. Άσε που θα έχεις ένα επιπλέον θέμα να σκέφτεσαι. Αν δηλαδή "πέσει" το dyndns δεν θα μπορείς να δεις την κάμερα. Με αυτό που λέω έχεις να ανυσηχείς μόνο για τον πάροχό σου!

Αν θέλεις περισσότερες πληροφορίες ή και βοήθεια μη διστάσεις να ρωτήσεις!

Διόρθωση:
Πριν κάνω την ανάρτηση αυτού είδα ότι η Forthent έχει την στατική IP ...9 ευρώ τον μήνα και το dyndns είναι 55 ευρώ τον χρόνο! Ναι είναι φτηνότερο...

Υ.Γ.
Το to-magazi-mou.gr είναι διαθέσιμο! https://www.papaki.com/el/domain-che...-magazi-mou.gr 20 ευρώ για δύο χρόνια !

Έχει OTE double play 24 .οταν πήρε τηλ στον οτε του είπαν οτι πρέπει να βάλει vdsl για να έχει στατική IP.
Τώρα πληρώνει 69 το δίμηνο το ξέρω γιατί έχουμε το ίδιο πακέτο.
Και το dyndns είναι 30 ευρώ το χρόνο για 25-30 domain.

Ναι έχεις δίκιο για το domain dyndns αν πέσει ο σερβερ την κάτσαμε.

Θα του πω να ξανα πάρει αύριο στον οτε να δουμε τι θα του πουν.