Σελίδα 2 από 3 ΠρώτηΠρώτη 1 2 3 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 11 έως 20 από 30

Θέμα: Άνθρακας για επισκευή ποτενσιομετρου.

  1. #11
    Μέλος Το avatar του χρήστη ΜαστροΤζεπέτο
    Όνομα
    Δημήτρης
    Εγγραφή
    Feb 2013
    Περιοχή
    Καλλιθέα
    Μηνύματα
    1.726

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jimk Εμφάνιση μηνυμάτων
    Βγαλε φωτογραφια το εσωτερικο του να δουμε πως ειναι

    μονο την πλακετα με τον αθρακα.

    https://www.piher.net/sensors/index....emart&Itemid=1
    Πολύ καλό, μπορεί όμως να μας πει πόση είναι η αντίσταση όλης της διαδρομής ή Ohm/mm κάπως έτσι πρέπει να μετριέται ....

    0 Not allowed! Not allowed!

  2. #12
    Μέλος
    Όνομα
    Πέτρος
    Εγγραφή
    Feb 2018
    Περιοχή
    Ευβοια
    Μηνύματα
    78

    Προεπιλογή

    1500 ΕΥΡΩ? ψαξε για μεταχειρισμενο Ελλάδα ή εξω θα το βρεις σίγουρα στο 1/10 ή λιγοτερο της τιμης.
    Μην δωσει ο φιλος σου κοροιδιστικα λεφτα!
    Για πες μας μοντελο του σκαπτικου

    0 Not allowed! Not allowed!

  3. #13
    Μέλος Το avatar του χρήστη nick1974
    Όνομα
    Νικος
    Εγγραφή
    Aug 2013
    Περιοχή
    Περαμα
    Μηνύματα
    4.288

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Πέτρος_ Εμφάνιση μηνυμάτων
    1500 ΕΥΡΩ? ψαξε για μεταχειρισμενο Ελλάδα ή εξω θα το βρεις σίγουρα στο 1/10 ή λιγοτερο της τιμης.
    Μην δωσει ο φιλος σου κοροιδιστικα λεφτα!
    Για πες μας μοντελο του σκαπτικου
    Πέτρο και στα τιμόνια και στα cpp και σε πολλές χρήσεις τετοιες τιμες έχουν τα ποτενσιόμετρα και θέλουν και αλλαγή σε συγκεκριμένο χρόνο.
    Σε κάποιες τέτοιες εφαρμογές δε μπορείς ούτε να παίζεις ούτε να βάλεις ότι μεταχειρισμένο βρίσκεις, και πόσο μάλλον ότι να ναι από όπου να ναι.
    Την καλύτερη τιμή τη βρίσκεις απλά στον κατασκευαστή του ποτενσιομετρου (εκ πείρας από Ελβετία παίζει στα 250 ευρώ κάτω από αυτή που δίνει ο αντιπρόσωπος της συσκευής)
    Αν μιλαμε για τέτοια ποτενσιόμετρα και τα βρει στο 1/10 της τιμής καλύτερα ούτε να το σκέφτεται, (όπως και οποιαδήποτε επέμβαση στο χαλασμένο, κάτι μάλλον εν δυνάμει ψιλοεγκληματικο)

    Στάλθηκε από το SM-N910C μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

    Edit: τώρα είδα ότι 1500 δίνουν ΟΛΟΚΛΗΡΟ το joystick κι όχι το ποτενσιόμετρο... Μια χαρά τιμή μου μοιάζει... Δηλαδή σε επαγγελματικό μηχάνημα πόσο ήθελε να το βρει?
    Μην μπερδεύετε τις consumer συσκευές με τα επαγγελματικά μηχανήματα, δε μιλάμε ούτε για ίδια πράγματα ούτε για ίδια ποιοτητα

    2 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη nick1974 : 22-04-18 στις 21:24

  4. #14
    Banned
    Όνομα
    Θανασης
    Εγγραφή
    Mar 2018
    Περιοχή
    Νεα Ιωνια
    Μηνύματα
    269

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jimk Εμφάνιση μηνυμάτων
    Βγαλε φωτογραφια το εσωτερικο του να δουμε πως ειναι

    μονο την πλακετα με τον αθρακα.

    https://www.piher.net/sensors/index....emart&Itemid=1
    Ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις, περισσοτερο τον Δημήτρη για αυτό το πολυ ενδιαφέρον λινκ,

    από παρομεια κυκλώματα ξέρω ότι δουλεύουν ητε το ποτενσιομετρο ειναι 2Κ ητε 20Κ το πρόβλημα είναι όταν χάσει επαφή και συμπεριφερεται σαν να μην υπάρχει το ποτενσιομετρο,,και ο φίλος μου είναι θετικός να κάνουμε ένα πείραμα με γραφίτη σκόνη και εποξυ,

    αν δεν πετύχει το πείραμα θα στείλουμε την πλακέτα στο λινκ που μου έδωσε ο Δημήτρης,, τα 1500 ευρο για καινουριο [νομίζω, δεν είμαι σίγουρος αν προκειτε για καινουριο, ο φίλος μίλησε με τον έμπορο]
    τα 1500 ευρό θα είναι η τελευταία επιλογή.

    ήδη κάναμε πείραμα με άνθρακα και εποξυ σε μια άσχετη πλακέτα, και δεν εχει αγωγιμότητα,, παραγγείλαμε γραφίτη σκονη για περετερω πειράματα.

    0 Not allowed! Not allowed!

  5. #15
    Μέλος
    Όνομα
    Παυλος
    Εγγραφή
    Nov 2014
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    1.348

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από thanasisHP Εμφάνιση μηνυμάτων
    .
    χωρις να ειμαι ειδικός στα ηλεκτρολογικά ή ηλεκτρονικά θέλω να σου πώ ότι πολύ καλος αγωγός ειναι και το ανθρακώνημα οπου παρουσιαζει μεγαλύτερες αντοχές απο την σκόνη και μεγαλύτερη ευκολία στην τοποθέτηση.

    με χαλκο δεν μπορεις να το κάνεις. δεν μπορεις να κοψεις σε cnc την πλακέτα απο χαλκό ?

    0 Not allowed! Not allowed!

  6. #16
    Μέλος Το avatar του χρήστη SV1JRT
    Όνομα
    Σωτήριος
    Εγγραφή
    Nov 2010
    Περιοχή
    Βύρωνας, Αργυρούπολη
    Μηνύματα
    3.493

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από thanasisHP Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις, περισσοτερο τον Δημήτρη για αυτό το πολυ ενδιαφέρον λινκ,

    από παρομεια κυκλώματα ξέρω ότι δουλεύουν ητε το ποτενσιομετρο ειναι 2Κ ητε 20Κ το πρόβλημα είναι όταν χάσει επαφή και συμπεριφερεται σαν να μην υπάρχει το ποτενσιομετρο,,και ο φίλος μου είναι θετικός να κάνουμε ένα πείραμα με γραφίτη σκόνη και εποξυ,

    αν δεν πετύχει το πείραμα θα στείλουμε την πλακέτα στο λινκ που μου έδωσε ο Δημήτρης,, τα 1500 ευρο για καινουριο [νομίζω, δεν είμαι σίγουρος αν προκειτε για καινουριο, ο φίλος μίλησε με τον έμπορο]
    τα 1500 ευρό θα είναι η τελευταία επιλογή.

    ήδη κάναμε πείραμα με άνθρακα και εποξυ σε μια άσχετη πλακέτα, και δεν εχει αγωγιμότητα,, παραγγείλαμε γραφίτη σκονη για περετερω πειράματα.

    Υπάρχει και ΣΠΡΕΙ ΓΡΑΦΙΤΗ που θα σου κάνει την δουλειά πολύ πιο εύκολα.
    http://www.antoniadis.com.gr/product...oducts_id=8125

    Αλλα και πάλι δεν νομίζω να δουλέψει γιατί δεν υπάρχει ούτε ΜΙΑ περίπτωση στο εκατομμύριο να πετύχεις 1) την αντίσταση που χρειάζεσαι, 2) την ΓΡΑΜΜΙΚΌΤΗΤΑ της τιμής. (το σκαπτικό θα χοροπηδάει όταν κινείς το joystick).
    Καλή τύχη....

    .

    2 Not allowed! Not allowed!
    Facebook: https://www.facebook.com/profile.php?id=100008496130421
    LinkedIn: http://gr.linkedin.com/in/tzanlissotirios

    Σωτήριος Τζανλής. - SV1JRT


  7. #17
    Banned
    Όνομα
    Θανασης
    Εγγραφή
    Mar 2018
    Περιοχή
    Νεα Ιωνια
    Μηνύματα
    269

    Προεπιλογή

    Θα σας ενημερωσω για τα αποτελέσματα.

    αν στο κέντρο του ποτενσιομετρου πετύχουμε τιμή διαιρετη τάσης 50%-50% πιστεύω ότι θα πετύχει.

    επισεις αν πετύχει η αγωγιμότητα με εποξυ δεν θα βάλω απλό βερνίκι [πχ σπρει]σε καμια των περιπτώσεων.

    0 Not allowed! Not allowed!

  8. #18
    Μέλος Το avatar του χρήστη SV1JRT
    Όνομα
    Σωτήριος
    Εγγραφή
    Nov 2010
    Περιοχή
    Βύρωνας, Αργυρούπολη
    Μηνύματα
    3.493

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από thanasisHP Εμφάνιση μηνυμάτων
    Θα σας ενημερωσω για τα αποτελέσματα.

    αν στο κέντρο του ποτενσιομετρου πετύχουμε τιμή διαιρετη τάσης 50%-50% πιστεύω ότι θα πετύχει.

    επισεις αν πετύχει η αγωγιμότητα με εποξυ δεν θα βάλω απλό βερνίκι [πχ σπρει]σε καμια των περιπτώσεων.

    Εγώ θα σου συνιστούσα να ΜΗΝ βάλεις epoxy. Δεν θα πετύχεις την ηλεκτρική επαφή με τους υπάρχοντες ακροδέκτες και θα καταστρέψεις τον μηχανισμό.
    Καλύτερα να δοκιμάσεις με σπρέι γραφίτη. στην χειρότερη, αν δεν πετύχει μπορείς να βγάλεις τον γραφίτη με διαλυτικό νίτρου. Ενώ η epoxy αν δεν πετύχει, δεν βγαίνει με τίποτα.
    Τέλος πάντων, δική σου η απόφαση. Πες μας αν τα κατάφερες μόνο, για να ξέρουμε αν το χρειαστεί στο μέλλον κάποιος άλλος.

    .

    0 Not allowed! Not allowed!
    Facebook: https://www.facebook.com/profile.php?id=100008496130421
    LinkedIn: http://gr.linkedin.com/in/tzanlissotirios

    Σωτήριος Τζανλής. - SV1JRT


  9. #19
    Συντονιστής Το avatar του χρήστη kioan
    Όνομα
     
    Εγγραφή
    Mar 2005
    Περιοχή
    127.0.0.1
    Μηνύματα
    3.168

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από s12original Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ακόμα και αν γίνεται επισκευή του ποντεσιομέτρου (που δεν το γνωρίζω) , υπάρχει ένα σοβαρό (για εμένα ) θέμα ασφάλειας .
    Δεν μιλάμε για consumer electronics που και δυσλειτουργούν ..... εεε δεν τρέχει και τίποτα το τραγικό . Το joystick κάνει χειρισμό σε ένα (ή περισσότερους) άξονα της μπούμας και η πιθανή αστοχία του ή μη ελεγχόμενη κίνηση της μπούμας , να προκαλέσει ατύχημα στο προσωπικό ή στον εξοπλισμό .
    Τραγική σύμπτωση στη σημερινή ειδησεογραφία: Χειριστής μπουλντόζας σκοτώθηκε όταν έχασε τον έλεγχο του μηχανήματος κατά τη διάρκεια των εργασιών, με αποτέλεσμα αυτό να ανατραπεί και να πέσει μέσα στη θάλασσα

    Πρώτα από όλα πρέπει να μπαίνει η ασφάλεια και όχι το κόστος μιας επισκευής.

    5 Not allowed! Not allowed!
    There are 10 types of people in the world: Those who understand binary, and those who don't.

  10. #20
    Μέλος
    Όνομα
    Βασίλης
    Εγγραφή
    Sep 2011
    Περιοχή
    Κερατσίνι
    Μηνύματα
    8.777

    Προεπιλογή

    http://uk.farnell.com/apem/4r28-2s1e...xis/dp/1428459

    H apem απο ότι βλέπω έχει τα πάντα,εύρος αντίστασης 1-2-3 κατευθύνσεων κλπ.
    Επειδή την βρίσκω και σοβαρή εταιρία θα μπορέσει να απαντήσει για την ip του χειριστηρίου

    0 Not allowed! Not allowed!
    Δυο πράγματα είναι άπειρα, το σύμπαν και η ανθρώπινη βλακεία, αλλά για το σύμπαν δεν είμαι εντελώς σίγουρος

  11. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον vasilllis για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    thanasisHP (23-04-18)

Σελίδα 2 από 3 ΠρώτηΠρώτη 1 2 3 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Αναζητηση ποτενσιομετρου
    By tasosmos in forum Εξαρτήματα & Datasheets
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο Μήνυμα: 03-03-14, 15:32
  2. Αλλαγη ποτενσιομετρου ασφαλεις τιμες
    By ZOIS-SUR in forum Ερωτήσεις Αρχάριων
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο Μήνυμα: 10-02-14, 16:32
  3. Άγνωστο είδος Ποτενσιομετρου
    By pit21 in forum Εξαρτήματα & Datasheets
    Απαντήσεις: 14
    Τελευταίο Μήνυμα: 28-12-13, 16:51
  4. Μετρητης μοιρων γωνιας ποτενσιομετρου!
    By thabibikas in forum Ερωτήσεις Αρχάριων
    Απαντήσεις: 59
    Τελευταίο Μήνυμα: 02-06-11, 09:57
  5. αντικατασταση αναλογικού ποτενσιομετρου με ψηφιακό
    By maouna in forum Κυκλώματα Εικόνας-'Ηχου & Φωτισμού
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 22-10-08, 00:45

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας