Σελίδα 1 από 7 1 2 3 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 64

Θέμα: φόρτιση - συντήρηση μπαταρίας μολύβδου

  1. #1
    Μέλος Το avatar του χρήστη ΜαστροΤζεπέτο
    Όνομα
    Δημήτρης
    Εγγραφή
    Feb 2013
    Περιοχή
    Καλλιθέα
    Μηνύματα
    1.726

    Προεπιλογή φόρτιση - συντήρηση μπαταρίας μολύβδου

    Παρουσίασα αυτό το κύκλωμα http://www.hlektronika.gr/forum/show...589#post840589 που πιστεύω ότι είναι σχεδόν πλήρης οδηγός της λειτουργίας του βασικού κυκλώματος και των χαρακτηριστικών φόρτισης μιας μπαταρίας Μολύβδου. Εδώ μπορούν να συζητηθούν κάποιες απορίες μας και να δούμε μετατροπές και επεκτάσεις του. Εδώ ένα βίντεο με την χαρακτηριστική μεταβολή σε φάση συντήρησης.
    https://www.youtube.com/watch?v=bUUAyipT-ak

    Batt Float Charger LM338 LM301 mini.jpg

    3 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη ΜαστροΤζεπέτο : 23-04-18 στις 18:19

  2. #2
    Μέλος Το avatar του χρήστη ioanniskar
    Όνομα
    Γιάννης
    Εγγραφή
    Dec 2008
    Περιοχή
    Πάτρα
    Μηνύματα
    269

    Προεπιλογή

    Θέλω να φτιάξω το ίδιο κύκλωμα που βλέπω ότι έχει βασιστεί σε κύκλωμα από το datasheet του LM338 με κάπιες αλλαγές στα όρια λειτουργίας.
    Έχω αρκετές απορίες για τη λειτουργία.


    Απ’ ότι κατάλαβα με βάση τις αντιστάσεις που χρησιμοποιήθηκαν:
    Η έξοδος του LM338 ρυθμίζεται από τις R1, R2, R3. Με τις δικές σου τιμές έχει ρυθμιστεί στα 15.196V.
    Από το voltage divider μεταξύ των R2 , R3+R1 έχουμε 114mV στα άκρα της R2.
    Μόλις η πτώση τάσης πάνω στην R6 ξεπεράσει τα 114mV, η έξοδος του lm301 γίνεται LOW και η R4 συνδέεται σχεδόν παράλληλα με την R1 με αποτέλεσμα η τάση εξόδου του LM338 να ρυθμιστεί στα 13.67V. Υπολόγισα ότι αυτό θα συμβεί στα 520mA με τις αντιστάσεις στο σχέδιό σου. Μήπως είναι λίγα για μια μεγάλη μπαταρία;
    (Είναι σωστά τα παραπάνω; Καταλαβαίνω ότι οι αριθμοί αυτοί είναι θεωρητικοί και όχι πραγματικοί. Τους αναφέρω για να επιβεβαιώσω την αρχή λειτουργίας.)


    Στο datasheet του LM338 το - του opamp συνδέεται στο + της μπαταρίας. Έχεις ξεχάσει να το σχεδιάσεις στο κύκλωμά σου;
    Τι θα συμβεί αν εξαρχής η μπαταρία τραβήξει περισσότερα από 520mA; Λόγω της πτώσης τάσης στην R6 θα γίνει αμέσως low το lm301;
    Ποιος ο ρόλος των R7,R8 που δεν υπάρχουν στο αρχικό σχέδιο;
    Το button είναι momentary;
    Για πόσα Ah μπαταρία ενδείκνυται; Είναι κατάλληλο για μπαταρία αυτοκινήτου; Τι αλλαγές χρειάζονται π.χ. για μπαταρία 60Ah.

    1 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη ioanniskar : 10-10-18 στις 16:26

  3. #3
    Μέλος Το avatar του χρήστη Ακρίτας
    Όνομα
    Γιώργος
    Εγγραφή
    Jan 2009
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη - Αλεξανδρούπολη
    Μηνύματα
    1.427

    Προεπιλογή

    Είναι αλήθεια ότι δυσκολεύομαι να καταλάβω το ρόλο της διόδου κόντρα στην έξοδο του ΟΡΑ.

    1 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Ακρίτας : 10-10-18 στις 22:24
    So much behind us! Still far to go!
    Pink Floyd

  4. #4
    Μέλος Το avatar του χρήστη ΜαστροΤζεπέτο
    Όνομα
    Δημήτρης
    Εγγραφή
    Feb 2013
    Περιοχή
    Καλλιθέα
    Μηνύματα
    1.726

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Ακρίτας Εμφάνιση μηνυμάτων
    Είναι αλήθεια ότι δυσκολεύομαι να καταλάβω το ρόλο της διόδου κόντρα στην έξοδο του ΟΡΑ.
    Λίγο βιαστικά απαντώ με τα λίγα θεωρητικά που ξέρω..... Το Low του opamp είναι πολύ μεγάλο για τη βάση του τρανζίστορ, μόλις όμως μπει η δίοδος τότε είναι αυτό που πρέπει για να λειτουργήσει το 2Ν2905 ή το αντίθετο ... είμαι λίγο "αλλού" τώρα ..... για να το απαντήσω με όλη την θεωρητική ακρίβεια ..... Συγγνώμη αλλά εσυ θα το εξηγήσεις καλύτερα, είμαι σίγουρος γιαυτό.

    0 Not allowed! Not allowed!

  5. #5
    Μέλος Το avatar του χρήστη ΜαστροΤζεπέτο
    Όνομα
    Δημήτρης
    Εγγραφή
    Feb 2013
    Περιοχή
    Καλλιθέα
    Μηνύματα
    1.726

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ioanniskar Εμφάνιση μηνυμάτων
    Θέλω να φτιάξω το ίδιο κύκλωμα που βλέπω ότι έχει βασιστεί σε κύκλωμα από το datasheet του LM338 με κάπιες αλλαγές στα όρια λειτουργίας.
    Έχω αρκετές απορίες για τη λειτουργία.


    Απ’ ότι κατάλαβα με βάση τις αντιστάσεις που χρησιμοποιήθηκαν:
    Η έξοδος του LM338 ρυθμίζεται από τις R1, R2, R3. Με τις δικές σου τιμές έχει ρυθμιστεί στα 15.196V.
    Από το voltage divider μεταξύ των R2 , R3+R1 έχουμε 114mV στα άκρα της R2.
    Μόλις η πτώση τάσης πάνω στην R6 ξεπεράσει τα 114mV, η έξοδος του lm301 γίνεται LOW και η R4 συνδέεται σχεδόν παράλληλα με την R1 με αποτέλεσμα η τάση εξόδου του LM338 να ρυθμιστεί στα 13.67V. Υπολόγισα ότι αυτό θα συμβεί στα 520mA με τις αντιστάσεις στο σχέδιό σου. Μήπως είναι λίγα για μια μεγάλη μπαταρία;
    (Είναι σωστά τα παραπάνω; Καταλαβαίνω ότι οι αριθμοί αυτοί είναι θεωρητικοί και όχι πραγματικοί. Τους αναφέρω για να επιβεβαιώσω την αρχή λειτουργίας.)


    Στο datasheet του LM338 το - του opamp συνδέεται στο + της μπαταρίας. Έχεις ξεχάσει να το σχεδιάσεις στο κύκλωμά σου;
    Τι θα συμβεί αν εξαρχής η μπαταρία τραβήξει περισσότερα από 520mA; Λόγω της πτώσης τάσης στην R6 θα γίνει αμέσως low το lm301;
    Ποιος ο ρόλος των R7,R8 που δεν υπάρχουν στο αρχικό σχέδιο;
    Το button είναι momentary;
    Για πόσα Ah μπαταρία ενδείκνυται; Είναι κατάλληλο για μπαταρία αυτοκινήτου; Τι αλλαγές χρειάζονται π.χ. για μπαταρία 60Ah.
    Γιάννη μου, νομίζω ότι έχεις κατανοήσει πλήρως την βασική λειτουργία του αφού πρόσεξες όλα αυτά !!!
    Τα 15,196 που λες είναι εντελώς θεωρητικά, φαντάζομαι θα χρησιμοποίησες simulator ..... η πραγματικότητα είναι διαφορετική στην πράξη ...
    Η R6 ορίζει τα ελάχιστα mA που θα περνούν από αυτήν στη φάση της συντήρησης τα οποία όμως μπορεί να γίνουν πολύ λιγότερα καθώς η μπαταρία γεμίζει όλο και πιό πολύ και η εσωτερική της αντίσταση μεγαλώνει. Την τιμή της την ορίζεις εσύ βάση της μπαταρίας σου όπως ήδη το κατάλαβες και ενισχύεις τις αντίστοιχες γραμμές που θα δεχτούν αυτό το ρεύμα.
    Αυτό που λες για το - του opamp θέλει να το δω για να σου πω, αλλά όχι τώρα αμέσως, αν και κάτι άλλο είναι .... Το σίγουρο είναι, και αφορά και την ερώτηση του Ακρίτα πριν, ότι το 301 λειτουργεί ανάποδα από ότι "συμβατικά φανταζόμαστε, δίνει έξοδο συνεχώς και χαμηλώνει την έξοδο του στη φάση της συντήρησης. (με κάθε επιφύλαξη αυτό γιατί από μνήμης τα λέω αυτά, είμαι εκτός σπιτιού και αρχείων μου τώρα).
    Αν τραβήξει παραπάνω η R6 δεν θα αλλάξει τίποτα δεν θα γίνει πτώση αλλά αύξηση τάσης.... και ίσα ίσα που θα επιμείνει ανοιχτό σε φόρτιση.
    Οι R7, R8 κάνουν μια ελάχιστη διαφορά για την οποία κάποτε είχα κάνει χαζή ερώτηση και με είχε μισήσει όλο το φόρουμ εδώ !!! Λοιπόν, το 301 μετρά έως την τιμή τροφοδοσίας του και με ακρίβεια κάποιων μV. Όταν οι τιμές σύγκρισης ήταν τόσο πολύ κοντά σε αυτό το όριο (και είναι) το 301 τρελαινόταν και αναβόσβηνε το κύκλωμα σαν τρελό και εγώ ψαχνόμουν και ρωτούσα τι φταίει .... Μιά πολύ μικρή πτώση τάσης σε σχέση με την τροφοδοσία του το έκανε πολύ σταθερό και αποδοτικό. Αρχικά είχα βάλει πολύ μεγάλες τιμές αντιστάσεων για να το ισορροπήσω οπότε τα πράγματα χειροτέρεψαν και σε αυτό το σημείο να ευχαριστήσω το μέλος nestoras που μου το επισήμανε χωρίς όμως να μου δώσει την τελική λύση γιατί η απλότητα του κυκλώματος ξεπερνά τις γνώσεις κάποιων .... !!!!
    Να ευχαριστήσω επίσης το μέλος Gr-Kyros που "έπιασε" το πρόβλημα και μου σύστησε την χρήση πολύ μικρων πυκνωτών για να μην τρεμοπαίζουν οι τάσεις στην είσοδο του 301.
    Το button είναι momentary αλλά μπορεί να παραληφθεί γιατί στην πράξη αφορά μπαταρίες επαναφορτιζόμενες NiMh αλλά δεν πιάνει τόπο να υπάρχει γιατί έτσι τσεκάρεις, σε κάποιες συνθήκες, τη σωστή λειτουργία του κυκλώματος και τις παρεχόμενες τιμές τάσεων.
    Το βασικό κύκλωμα είναι αυτό, για πιο πολλά Α πρέπει να ενισχυθούν οι γραμμές καθώς επίσης να γίνουν κάποιες "σημαντικές προσθήκες" για τέτοιες αντοχές .... και μια ακόμα για να μην επιτρέπει περισσότερα Α να περνούν από το κύκλωμα.
    Όλα αυτά όμως με συγκεκριμένα δεδομένα τροφοδοσίας και μπαταρίας ....

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη ΜαστροΤζεπέτο : 11-10-18 στις 01:20

  6. #6
    Μέλος Το avatar του χρήστη ΜαστροΤζεπέτο
    Όνομα
    Δημήτρης
    Εγγραφή
    Feb 2013
    Περιοχή
    Καλλιθέα
    Μηνύματα
    1.726

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ioanniskar Εμφάνιση μηνυμάτων


    Στο datasheet του LM338 το - του opamp συνδέεται στο + της μπαταρίας. Έχεις ξεχάσει να το σχεδιάσεις στο κύκλωμά σου;
    Πω, πω όντως, η R28 δεν μπαίνει εκεί αλλά όπως λες απο το πιν 2 του LM301 στο + της μπαταρίας και με τον πυκνωτή 10pF προς την γείωση.
    Με πρώτη ευκαιρία πρέπει να το αλλάξω το σχέδιο !!!! .....οκ το διόρθωσα !!!!

    Batt Float Charger LM338 LM301 mini.jpg

    3 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη ΜαστροΤζεπέτο : 11-10-18 στις 02:45

  7. #7
    Μέλος Το avatar του χρήστη ioanniskar
    Όνομα
    Γιάννης
    Εγγραφή
    Dec 2008
    Περιοχή
    Πάτρα
    Μηνύματα
    269

    Προεπιλογή

    Ξεκϊνησα να το κατασκευάζω αλλά θέλω να είμαι σίγουρος πώς θα δουλέψει πριν συνδέσω τη μπαταρία.
    Αν συγκρίνουμε αυτό το κύκλωμα με ένα φορτιστή 3 σταδίων τότε είναι σαν να παραλείπουμε το πρώτο στάδιο (constant current) και πάμε κατευθείαν στο 2ο (constant voltage) με ρυθμισμένη τάση από το LM338 π.χ. Στα 14.4V.
    Πόαο ρεύμα θα τραβήξει μία μπαταρία 60Ah αρχικά αν είναι φορτισμένη στο 60% και συνδεθεί σε αυτό το κύκλωμα στα 14.4V; Θα αντέξει το LM338; Μήπως να ρυθμίσουμε κάπως και το μέγιστο ρεύμα;

    0 Not allowed! Not allowed!

  8. #8
    Μέλος Το avatar του χρήστη Ste7ios
    Όνομα
    -
    Εγγραφή
    Mar 2012
    Περιοχή
    -
    Μηνύματα
    633

    Προεπιλογή

    0,1C (το προτεινόμενο) έως 0,5C δηλ. 6A (5 με 10 ώρες) με 30A (έως 1 ώρα).

    0 Not allowed! Not allowed!

  9. #9
    Μέλος Το avatar του χρήστη ioanniskar
    Όνομα
    Γιάννης
    Εγγραφή
    Dec 2008
    Περιοχή
    Πάτρα
    Μηνύματα
    269

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Ste7ios Εμφάνιση μηνυμάτων
    0,1C (το προτεινόμενο) έως 0,5C δηλ. 6A (5 με 10 ώρες) με 30A (έως 1 ώρα).
    Αυτό είναι το προτεινόμενο. Το θέμα είναι τι θα συμβεί στην πράξη όταν συνδεθεί η μπαταρία στα 14.4V χωρίς περιορισμό ρεύματος.

    0 Not allowed! Not allowed!

  10. #10
    Μέλος Το avatar του χρήστη Ste7ios
    Όνομα
    -
    Εγγραφή
    Mar 2012
    Περιοχή
    -
    Μηνύματα
    633

    Προεπιλογή

    Η μπαταρία θα δεχθεί ο,τι της δώσεις. Λιγότερο απο το προτεινόμενο δεν πρόκειται να τη φορτίσεις σε εύλογο χρόνο ή και ποτέ, και πάνω απο 0,5C της κάνεις ζημιά.

    Σε όλο αυτό καλό είναι να ληφθεί υπόψη και η θερμοκρασία περιβάλλοντος και να ρυθμιστεί ανάλογα η τάση.

    5mV για κάθε βαθμό κάτω απο τους 25°C και -5mV για κάθε βαθμό πάνω απο τους 25. (Εδώ συμβουλεύεσαι τα εγχειρίδια του κατασκευαστή για την τιμή, την πεπατημένη αν δεν υπάρχει η πληροφορία).

    0 Not allowed! Not allowed!

Σελίδα 1 από 7 1 2 3 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Ερώτηση για φόρτιση μπαταρίας μολύβδου.
    By kostas stathopoulos in forum Ηλεκτρολογικά
    Απαντήσεις: 60
    Τελευταίο Μήνυμα: 24-01-21, 14:52
  2. Φόρτιση μπαταριας μολύβδου!
    By dimi124 in forum Κυκλώματα Τροφοδοτικών
    Απαντήσεις: 8
    Τελευταίο Μήνυμα: 01-03-16, 20:59
  3. Φόρτιση μπαταρίας μολύβδου
    By Knight Rider in forum Κυκλώματα Τροφοδοτικών
    Απαντήσεις: 9
    Τελευταίο Μήνυμα: 17-03-08, 22:54

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας