Σελίδα 1 από 2 1 2 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 11

Θέμα: Ταχυθερμοσύφωνας (ταχυθερμαντήρας) και ασφάλεια

  1. #1
    Μέλος Το avatar του χρήστη Eximnos
    Όνομα
    Γιάννης
    Εγγραφή
    Jul 2017
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    165

    Προεπιλογή Ταχυθερμοσύφωνας (ταχυθερμαντήρας) και ασφάλεια

    Καλησπερίζω τους φίλους

    Πριν λίγες μέρες έκανα συμβόλαιο για το νέο μου σπίτι που θα νοικιάσω. Έμεινα πολύ ικανοποιημένος από όλα, εκτός από πράγμα που με προβλημάτισε.
    Το διαμέρισμα έχει ζεστό νερό από ταχυθερμαντήρα / ταχυθερμοσύφωνα. Άπ ότι είδα είναι Siemens και φαίνεται σχετικά καινούριος.
    Προβληματίστηκα γιατί κατανοώ τα θέματα ασφαλείας και τυχαίνει να την έχει πατήσει άσχημα πολύ κοντινό μου πρόσωπο. Προφανώς κόλλησε ο θερμοστάτης και βγήκε βραστό νερό κατευθείαν στα πόδια... με αποτέλεσμα σοβαρό έγκαυμα και ένα μήνα αναρρωτική άδεια.

    Αυτά που με προβληματίζουν λοιπόν είναι 2.

    1.Αυτό που έχω δει να συμβαίνει (με παλιό ταχυθερμοσύφωνα), που αν κολλήσει ο θερμοστάτης μπορεί μόλις ζητήσεις ζεστό νερό να σου πετάξει καυτό....
    και 2. μιλάμε για μια συσκευή που βρίσκεται συνεχώς υπο τάση και την ώρα που την χρησιμοποιείς. Το ρελέ διαφυγής είναι η βασική δικλίδα ασφαλείας σου σε περίπτωση διαρροής...

    Για όσους δεν το έχουν ψάξει, η συσκευή αυτή ρυθμίζεται να σου δίνει ζεστό νερό στην προκαθορισμένη θερμοκρασία χωρίς να χρειάζεται να αναμείξεις το ζεστό με το κρύο στην βρύση σου. Αυτό σημαίνει οτι πρέπει ήδη να είναι προρυθμισμένη κάπου στους 35 βαθμούς. Όταν ανοίγεις το ζεστό από την βρύση ξεκινάει η ροή και αρχίζει να ζεσταίνει το νερό εκείνη τη στιγμή. Είναι δηλαδή συνεχώς υπο τάση και περιμένει να της ζητήσεις ζεστό νερό.

    Να σχολιάσω οτι φοβάμαι περισσότερο την πιθανότητα να κολλήσει ο θερμοστάτης. Έχω σκεφτεί πιθανές λύσεις... Ίσως ένα δοχείο σαν buffer μερικών λύτρων αμέσως μετά τον ταχυθερμοσύφωνα και πριν το διαμέρισμα...

    Έχει κανείς να μου προτείνει κάτι, να προσέξω κάτι, ή να αναφέρει προσωπική εμπειρία?

    0 Not allowed! Not allowed!

  2. #2
    Μέλος Το avatar του χρήστη ΜαστροΤζεπέτο
    Όνομα
    Δημήτρης
    Εγγραφή
    Feb 2013
    Περιοχή
    Καλλιθέα
    Μηνύματα
    1.726

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Eximnos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλησπερίζω τους φίλους

    Πριν λίγες μέρες έκανα συμβόλαιο για το νέο μου σπίτι που θα νοικιάσω. Έμεινα πολύ ικανοποιημένος από όλα, εκτός από πράγμα που με προβλημάτισε.
    Το διαμέρισμα έχει ζεστό νερό από ταχυθερμαντήρα / ταχυθερμοσύφωνα. Άπ ότι είδα είναι Siemens και φαίνεται σχετικά καινούριος.
    Προβληματίστηκα γιατί κατανοώ τα θέματα ασφαλείας και τυχαίνει να την έχει πατήσει άσχημα πολύ κοντινό μου πρόσωπο. Προφανώς κόλλησε ο θερμοστάτης και βγήκε βραστό νερό κατευθείαν στα πόδια... με αποτέλεσμα σοβαρό έγκαυμα και ένα μήνα αναρρωτική άδεια.

    Αυτά που με προβληματίζουν λοιπόν είναι 2.

    1.Αυτό που έχω δει να συμβαίνει (με παλιό ταχυθερμοσύφωνα), που αν κολλήσει ο θερμοστάτης μπορεί μόλις ζητήσεις ζεστό νερό να σου πετάξει καυτό....
    και 2. μιλάμε για μια συσκευή που βρίσκεται συνεχώς υπο τάση και την ώρα που την χρησιμοποιείς. Το ρελέ διαφυγής είναι η βασική δικλίδα ασφαλείας σου σε περίπτωση διαρροής...

    Για όσους δεν το έχουν ψάξει, η συσκευή αυτή ρυθμίζεται να σου δίνει ζεστό νερό στην προκαθορισμένη θερμοκρασία χωρίς να χρειάζεται να αναμείξεις το ζεστό με το κρύο στην βρύση σου. Αυτό σημαίνει οτι πρέπει ήδη να είναι προρυθμισμένη κάπου στους 35 βαθμούς. Όταν ανοίγεις το ζεστό από την βρύση ξεκινάει η ροή και αρχίζει να ζεσταίνει το νερό εκείνη τη στιγμή. Είναι δηλαδή συνεχώς υπο τάση και περιμένει να της ζητήσεις ζεστό νερό.

    Να σχολιάσω οτι φοβάμαι περισσότερο την πιθανότητα να κολλήσει ο θερμοστάτης. Έχω σκεφτεί πιθανές λύσεις... Ίσως ένα δοχείο σαν buffer μερικών λύτρων αμέσως μετά τον ταχυθερμοσύφωνα και πριν το διαμέρισμα...

    Έχει κανείς να μου προτείνει κάτι, να προσέξω κάτι, ή να αναφέρει προσωπική εμπειρία?
    Πριν από 20 χρόνια χρησιμοποιούσα τέτοιους ελληνικής κατασκευής και δεν είχα τέτοιο πρόβλημα καυτού νερού πλήν ίσως ακραίας περίπτωσης (άνοιγμα τόσο όσο να ζεσταθεί και να μην χρησιμοποιηθεί και στο επόμενο άνοιγμα να ξαναλειτουργήσει και το νερό να υπερθερμανθεί) αλλά υπήρχε και θερμοστάτης και του έκοβε το ρευμα.
    Από πλευράς ηλεκτρολογικής ασφάλειας φαντάζομαι ένας τέτοιας μάρκας θα είναι προστατευμένος και το σπίτι θα έχει καλό ρελέ διαφυγής (το κυριότερο). Είναι πολύ οικονομικοί στην χρήση τους γιατί δεν ζεσταίνουν νερό που δεν θα χρειαστείς. Τα λοιπά οι ειδικότεροι σε αυτά τα θέματα.

    1 Not allowed! Not allowed!

  3. #3
    Μέλος
    Όνομα
    Βασίλης
    Εγγραφή
    Sep 2011
    Περιοχή
    Κερατσίνι
    Μηνύματα
    8.777

    Προεπιλογή

    Το ενδεχόμενο να πάθετε έγκαυμα λόγω κολλημενου θερμοστάτη με τον ταχυθερμοσθφωνα δεν υπάρχει.δεν έχει δυνατότητα να ζεστάνει το νερό λόγω και δεν το ζεσταινει όσο το νερό δεν ρέει.για τα ενδεχόμενο ηλεκτροπληξίας αν η εγκατάσταση είναι ελεγμένη δεν διατρέχεται κίνδυνο ,σίγουρα βέβαια περισσότερο από το να μην έχει καθόλου ρεύμα.

    0 Not allowed! Not allowed!
    Δυο πράγματα είναι άπειρα, το σύμπαν και η ανθρώπινη βλακεία, αλλά για το σύμπαν δεν είμαι εντελώς σίγουρος

  4. #4
    Μέλος Το avatar του χρήστη Eximnos
    Όνομα
    Γιάννης
    Εγγραφή
    Jul 2017
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    165

    Προεπιλογή

    Χαίρομαι αρχικά με αυτά που μου λέτε. Το διαμέρισμα είναι σχετικά καινούριο με πιθανότατα καλή γείωση και καλή ηλεκτρολογική εγκατάσταση.
    Για τον κίνδυνο του εγκαύματος... σας είπα το είδα με τα μάτια μου. Μόλις άνοιξε η βρύση έβγαλε καυτό. Λογικά ζέσταινε το νερό χωρίς να τρέχει...

    Τα πλεονεκτήματά του τα αντιλαμβάνομαι και τα εκτιμώ πολύ!! Αν είναι ασφαλής, είναι πολύ βολική συσκευή!!

    0 Not allowed! Not allowed!

  5. #5
    Μέλος Το avatar του χρήστη ΜαστροΤζεπέτο
    Όνομα
    Δημήτρης
    Εγγραφή
    Feb 2013
    Περιοχή
    Καλλιθέα
    Μηνύματα
    1.726

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Eximnos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Χαίρομαι αρχικά με αυτά που μου λέτε. Το διαμέρισμα είναι σχετικά καινούριο με πιθανότατα καλή γείωση και καλή ηλεκτρολογική εγκατάσταση.
    Για τον κίνδυνο του εγκαύματος... σας είπα το είδα με τα μάτια μου. Μόλις άνοιξε η βρύση έβγαλε καυτό. Λογικά ζέσταινε το νερό χωρίς να τρέχει...

    Τα πλεονεκτήματά του τα αντιλαμβάνομαι και τα εκτιμώ πολύ!! Αν είναι ασφαλής, είναι πολύ βολική συσκευή!!
    Μόνο που συνήθως πρέπει να συνδέονται κοντά στον γενικό γιατί καταναλώνουν πολύ και δεν σηκώνει εκείνη την ώρα και άλλες ζόρικες καταναλώσεις (π.χ. φούρνος) δες τι κατανάλωση έχει και που είναι συνδεδεμένος, σε τι ασφάλεια ;;;

    0 Not allowed! Not allowed!

  6. #6
    Μέλος
    Όνομα
    Βασίλης
    Εγγραφή
    Sep 2011
    Περιοχή
    Κερατσίνι
    Μηνύματα
    8.777

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Eximnos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Χαίρομαι αρχικά με αυτά που μου λέτε. Το διαμέρισμα είναι σχετικά καινούριο με πιθανότατα καλή γείωση και καλή ηλεκτρολογική εγκατάσταση.
    Για τον κίνδυνο του εγκαύματος... σας είπα το είδα με τα μάτια μου. Μόλις άνοιξε η βρύση έβγαλε καυτό. Λογικά ζέσταινε το νερό χωρίς να τρέχει...

    Τα πλεονεκτήματά του τα αντιλαμβάνομαι και τα εκτιμώ πολύ!! Αν είναι ασφαλής, είναι πολύ βολική συσκευή!!
    Μιλάτε για ταχυθερμοσιφωνα;
    Αν κολλησει ο αισθητήρας ροής και δουλεύει η αντίσταση πόση ώρα θα αντέξει;20δευτ;30? Δεν νομίζω παραπάνω.μηπως είχε ανοίξει λίγο την βρύση ίσα ίσα να στάζει;μου φαίνεται πολύ περίεργο.

    0 Not allowed! Not allowed!
    Δυο πράγματα είναι άπειρα, το σύμπαν και η ανθρώπινη βλακεία, αλλά για το σύμπαν δεν είμαι εντελώς σίγουρος

  7. #7
    Μέλος Το avatar του χρήστη Eximnos
    Όνομα
    Γιάννης
    Εγγραφή
    Jul 2017
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    165

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από vasilimertzani Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μιλάτε για ταχυθερμοσιφωνα;
    Αν κολλησει ο αισθητήρας ροής και δουλεύει η αντίσταση πόση ώρα θα αντέξει;20δευτ;30? Δεν νομίζω παραπάνω.μηπως είχε ανοίξει λίγο την βρύση ίσα ίσα να στάζει;μου φαίνεται πολύ περίεργο.
    Ναι ίσως υπάρχει αυτή η εκδοχή... Μπορεί να έγινε έτσι. Επικίνδυνο και πάλι... Δεν το λες λάθος χρήση...

    0 Not allowed! Not allowed!

  8. #8
    Μέλος
    Όνομα
    Βασίλης
    Εγγραφή
    Sep 2011
    Περιοχή
    Κερατσίνι
    Μηνύματα
    8.777

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Eximnos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ναι ίσως υπάρχει αυτή η εκδοχή... Μπορεί να έγινε έτσι. Επικίνδυνο και πάλι... Δεν το λες λάθος χρήση...
    Αν κάνει κάποιος από τον ηλιακό είναι λάθος χρήση η αιτία του ηλιακού;

    0 Not allowed! Not allowed!
    Δυο πράγματα είναι άπειρα, το σύμπαν και η ανθρώπινη βλακεία, αλλά για το σύμπαν δεν είμαι εντελώς σίγουρος

  9. #9
    Μέλος Το avatar του χρήστη ΜαστροΤζεπέτο
    Όνομα
    Δημήτρης
    Εγγραφή
    Feb 2013
    Περιοχή
    Καλλιθέα
    Μηνύματα
    1.726

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από vasilimertzani Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αν κάνει κάποιος από τον ηλιακό είναι λάθος χρήση η αιτία του ηλιακού;
    Αν καεί λες Βασίλη ;;;

    0 Not allowed! Not allowed!

  10. #10
    Μέλος Το avatar του χρήστη ΜαστροΤζεπέτο
    Όνομα
    Δημήτρης
    Εγγραφή
    Feb 2013
    Περιοχή
    Καλλιθέα
    Μηνύματα
    1.726

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από vasilimertzani Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μιλάτε για ταχυθερμοσιφωνα;
    Αν κολλησει ο αισθητήρας ροής και δουλεύει η αντίσταση πόση ώρα θα αντέξει;20δευτ;30? Δεν νομίζω παραπάνω.μηπως είχε ανοίξει λίγο την βρύση ίσα ίσα να στάζει;μου φαίνεται πολύ περίεργο.
    Ο ελληνικός που είχα νομίζω τους είχε διπλούς και τους δύο τύπους ή τουλάχιστον τους θερμοστατες !!! Άρα 20-30 δευτερόλεπτα είναι πάρα πολλά !!!

    0 Not allowed! Not allowed!

Σελίδα 1 από 2 1 2 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Απαντήσεις: 22
    Τελευταίο Μήνυμα: 29-05-18, 22:58
  2. Ταχυθερμαντήρας
    By begar2 in forum Ηλεκτρολογικά
    Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο Μήνυμα: 05-01-17, 12:38
  3. Απαντήσεις: 15
    Τελευταίο Μήνυμα: 17-06-15, 00:28
  4. Ασφάλεια χρήστη και πολύμετρα .
    By ΚΥΡΙΑΚΟΣ 69 in forum Όργανα & Εξοπλισμός
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 03-07-10, 03:14
  5. Ασφάλεια και στον Ουδέτερο
    By αντονιο in forum Ηλεκτρολογικά
    Απαντήσεις: 11
    Τελευταίο Μήνυμα: 23-02-10, 05:29

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας