Σελίδα 2 από 2 ΠρώτηΠρώτη 1 2
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 11 έως 17 από 17

Θέμα: usb connector για pcb

  1. #11
    Μέλος
    Όνομα
    μιχαλης
    Εγγραφή
    Aug 2007
    Περιοχή
    γλυφαδα
    Μηνύματα
    3.319

    Προεπιλογή

    Αυτό που προσπαθείς να μας πεις, είναι ότι υπάρχουν 2 εκδοχές αναλόγως από ποια πλευρά βγαίνουν τα ποδαράκια σύνδεσης προς την πλακέτα, και ο κατασκευαστης το χρησιμοποιεί αναλόγως την βολικοτητα στην διάταξη της πλακέτας του.
    Είναι λοιπόν καθαρά θέμα σύνδεσης στην πλακέτα και Όχι θέμα λανθασμένης σειράς σύνδεσης στο βύσμα προς τα έξω, που είπαν οι συνάδελφοι

    Sent from my SM-J710F using Tapatalk
    Edit1: τα είπε και ο lepouras ξεκάθαρα πιο πάνω
    Edit2: Μπαμπινιώτη πού είσαι 😛....

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη mikemtb : 24-04-18 στις 11:13

  2. #12
    Μέλος Το avatar του χρήστη ΜαστροΤζεπέτο
    Όνομα
    Δημήτρης
    Εγγραφή
    Feb 2013
    Περιοχή
    Καλλιθέα
    Μηνύματα
    1.726

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από mikemtb Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αυτό που προσπαθείς να μας πεις, είναι ότι υπάρχουν 2 εκδοχές αναλόγως από ποια πλευρά βγαίνουν τα ποδαράκια σύνδεσης προς την πλακέτα, και ο κατασκευαστης το χρησιμοποιεί αναλόγως την βολικοτητα στην διάταξη της πλακέτας του.
    Είναι λοιπόν καθαρά θέμα σύνδεσης στην πλακέτα και Όχι θέμα λανθασμένης σειράς σύνδεσης στο βύσμα προς τα έξω, που είπαν οι συνάδελφοι

    Sent from my SM-J710F using Tapatalk
    Edit1: τα είπε και ο lepouras ξεκάθαρα πιο πάνω
    Edit2: Μπαμπινιώτη πού είσαι πŸ˜›....
    Έλα Μπαμπινιώτη μου, διαβάζω για το pinout των USB και φτιάχνω την πλακέτα μου όπως όλοι θα βλέπαμε .... πιάνω το πρώτο που έχω στο συρτάρι μου, καινούριο αλλά ποιός ξέρει από πότε και από που και το κολλάω. Ευτυχώς ποτέ δεν έβαλα πάνω του το κινητό μου. Κάνω μια προσθήκη στο κύκλωμα, τυπώνω νέα πλακέτα αγοράζω νέα USB και ρίχνοντας μια τελευταία ματιά στις τελικές λεπτομέρειες ... ανακαλύπτω αυτό που κατάλαβες, δεν υπάρχει πρότυπο για τις θέσεις σύνδεσης στην πλακέτα .... Πανικός ... Ποιός είναι ο σωστός ο τύπος σύνδεσης ;;; Πόσα έμπειρα μάτια το είδαν μέχρι να συννενοηθούμε ;;;;
    USB.jpg
    Η εκδοχή του ενός από τα δύο δεν περιγράφεται νομίζω κάπου, δεν το συνάντησα ακόμα τουλάχιστον διακριτό !!!
    Τελικά δεν πρόλαβα να σιγουρέψω ακόμα ποιό από τα δύο είναι το συνηθέστερο..... Ευτυχώς έχουμε κι άλλες δουλειές να κάνουμε στο μεταξύ !!!
    Το : "βάζοντας usb connector πάνω σε pcb" δεν είναι του λεξιλογίου του Μπαμπινιώτη και δεν μπορεί να εκλειφθεί ως σύνδεση παρά ως το ακούμπησα επάνω να στέκεται....

    0 Not allowed! Not allowed!

  3. #13
    Μέλος
    Εγγραφή
    Feb 2006
    Μηνύματα
    954

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ΜαστροΤζεπέτο Εμφάνιση μηνυμάτων
    Έλα Μπαμπινιώτη μου, διαβάζω για το pinout των USB και φτιάχνω την πλακέτα μου όπως όλοι θα βλέπαμε .... πιάνω το πρώτο που έχω στο συρτάρι μου, καινούριο αλλά ποιός ξέρει από πότε και από που και το κολλάω. Ευτυχώς ποτέ δεν έβαλα πάνω του το κινητό μου. Κάνω μια προσθήκη στο κύκλωμα, τυπώνω νέα πλακέτα αγοράζω νέα USB και ρίχνοντας μια τελευταία ματιά στις τελικές λεπτομέρειες ... ανακαλύπτω αυτό που κατάλαβες, δεν υπάρχει πρότυπο για τις θέσεις σύνδεσης στην πλακέτα .... Πανικός ... Ποιός είναι ο σωστός ο τύπος σύνδεσης ;;; Πόσα έμπειρα μάτια το είδαν μέχρι να συννενοηθούμε ;;;;
    USB.jpg
    Η εκδοχή του ενός από τα δύο δεν περιγράφεται νομίζω κάπου, δεν το συνάντησα ακόμα τουλάχιστον διακριτό !!!
    Τελικά δεν πρόλαβα να σιγουρέψω ακόμα ποιό από τα δύο είναι το συνηθέστερο..... Ευτυχώς έχουμε κι άλλες δουλειές να κάνουμε στο μεταξύ !!!
    Το : "βάζοντας usb connector πάνω σε pcb" δεν είναι του λεξιλογίου του Μπαμπινιώτη και δεν μπορεί να εκλειφθεί ως σύνδεση παρά ως το ακούμπησα επάνω να στέκεται....
    Δεν καταλαβαίνω γιατί τόσο μεγάλο μπέρδεμα.
    Απο εκεί που τα ψωνίζεις δεν έχουνε datasheet? Δεν ξέρεις ποιο part numbr είναι ώστε να προβλέψεις για το pinout?

    0 Not allowed! Not allowed!

  4. #14
    Μέλος Το avatar του χρήστη nick1974
    Όνομα
    Νικος
    Εγγραφή
    Aug 2013
    Περιοχή
    Περαμα
    Μηνύματα
    4.288

    Προεπιλογή

    αντε επιτελους βγηκε ακρη γιατι ειχα καταλαβει οτι βρηκες usb που ειχε διαφορετικη σειρα pin απ το στανταρ...


    οκ, αυτο δεν ειναι ουτε προβλημα ουτε κακο, απλα εχεις επιλογη να φτιαξεις την πλακετα σου οπως σου ειναι πιο βολικη

    0 Not allowed! Not allowed!

  5. #15
    Μέλος Το avatar του χρήστη ΜαστροΤζεπέτο
    Όνομα
    Δημήτρης
    Εγγραφή
    Feb 2013
    Περιοχή
    Καλλιθέα
    Μηνύματα
    1.726

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από nick1974 Εμφάνιση μηνυμάτων
    αντε επιτελους βγηκε ακρη γιατι ειχα καταλαβει οτι βρηκες usb που ειχε διαφορετικη σειρα pin απ το στανταρ...


    οκ, αυτο δεν ειναι ουτε προβλημα ουτε κακο, απλα εχεις επιλογη να φτιαξεις την πλακετα σου οπως σου ειναι πιο βολικη
    Πιό βολική μπορεί, όταν κατασταλάξω τι έχω στα χέρια μου !!! Και επειδή κρατάω το πινάουτ κάποιων εξαρτημάτων σε .pcb και απλώς το αντιγράφω όταν το χρειαστώ κάπου σε μια νέα πλακέτα θα ήθελα να ξεκαθαρίσω ποιό πινάουτ πάνω στην πλακέτα είναι το σύνηθες γ**ώ την πιστοποίηση τους γ**ώ !!!!

    0 Not allowed! Not allowed!

  6. #16
    Συντονιστής Το avatar του χρήστη lepouras
    Όνομα
    Γιανννης
    Εγγραφή
    Jan 2011
    Περιοχή
    ΚΑΙΣΑΡΙΑΝΗ
    Μηνύματα
    7.017

    Προεπιλογή

    βρε Δημήτρη που δυσκολεύεσαι και μπερδεύεσαι? βλέπεις τελικά ότι το pinout είναι ίδιο. αυτό που άλλαξε είναι ότι ο ένας κατασκευαστής το έφτιαξε (ίσως σύμφωνα με τις απαιτήσεις του πελάτη) να μπει κάτω από την πλακέτα, ο άλλος πάνω από την πλακέτα άλλος για να είναι όρθιο στην πλακέτα κλπ κλπ κλπ. το βλέπεις και ο ίδιος. εσωτερικά το ένα είναι ανάποδα από το άλλο. εφόσον έχεις τρύπες βάλτο κάτω από την πλακέτα να δεις ότι τελικά έχουν σωστό pinout αλλά διαφορετικό τρόπο που έχουν σχεδιαστεί να μπουν σε πλακέτα. δεν υπάρχει στανταρ κλπ.
    δηλαδή αν πας στα microusb τη θα πεις που υπάρχει πάνω από 60 διαφορετικά σχέδια για τοποθέτηση σε πλακέτα?





    κλπ κλπ.

    0 Not allowed! Not allowed!
    «Η Ιστορία διδάσκει πως ουδείς διδάσκεται απ’ αυτήν».
    Ποτέ δεν νικάς έναν ηλίθιο ,θα σε ρίξει στο επίπεδό του και θα σε κερδίσει λόγω πείρας.

    www.drakotrypa.gr Να σκέφτεσαι σαν άνθρωπος της δράσης,και να δρας σαν άνθρωπος της σκέψης...

  7. #17
    Μέλος Το avatar του χρήστη ΜαστροΤζεπέτο
    Όνομα
    Δημήτρης
    Εγγραφή
    Feb 2013
    Περιοχή
    Καλλιθέα
    Μηνύματα
    1.726

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από lepouras Εμφάνιση μηνυμάτων
    βρε Δημήτρη που δυσκολεύεσαι και μπερδεύεσαι? βλέπεις τελικά ότι το pinout είναι ίδιο. αυτό που άλλαξε είναι ότι ο ένας κατασκευαστής το έφτιαξε (ίσως σύμφωνα με τις απαιτήσεις του πελάτη) να μπει κάτω από την πλακέτα, ο άλλος πάνω από την πλακέτα άλλος για να είναι όρθιο στην πλακέτα κλπ κλπ κλπ. το βλέπεις και ο ίδιος. εσωτερικά το ένα είναι ανάποδα από το άλλο. εφόσον έχεις τρύπες βάλτο κάτω από την πλακέτα να δεις ότι τελικά έχουν σωστό pinout αλλά διαφορετικό τρόπο που έχουν σχεδιαστεί να μπουν σε πλακέτα. δεν υπάρχει στανταρ κλπ.
    δηλαδή αν πας στα microusb τη θα πεις που υπάρχει πάνω από 60 διαφορετικά σχέδια για τοποθέτηση σε πλακέτα?





    κλπ κλπ.
    Ναι, είμαι που είμαι ψυχαναγκαστικός και καχύποπτος με κάποια πράγματα .... τώρα θα γίνω πιο πολύ !!!!

    0 Not allowed! Not allowed!

Σελίδα 2 από 2 ΠρώτηΠρώτη 1 2

Παρόμοια Θέματα

  1. Απαντήσεις: 17
    Τελευταίο Μήνυμα: 09-09-19, 13:50
  2. Αναζήτηση charge connector (usb micro 7pin) for Samsung
    By ezizu in forum Εξαρτήματα & Datasheets
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 28-01-15, 22:30
  3. 9 Pin Mini Din connector pcb footprint
    By katmadas in forum Εξαρτήματα & Datasheets
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 23-04-12, 23:47
  4. USB - UTP CONNECTOR
    By baron21 in forum Διάφορα Κυκλώματα
    Απαντήσεις: 12
    Τελευταίο Μήνυμα: 12-02-06, 15:37

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας