Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 6 από 6

Θέμα: Αντιπαρασιτικός Πυκνωτής Πλυντηρίου ρούχων

  1. #1
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    d
    Εγγραφή
    Apr 2018
    Περιοχή
    Greece
    Μηνύματα
    2

    Προεπιλογή Αντιπαρασιτικός Πυκνωτής Πλυντηρίου ρούχων

    Μετά από προβληματική λειτουργία του πλυντηρίου όπου έκανε θορύβους(σαν μικρή έκρηξη) κατά τη διάρκεια της πλύσης και κάποιες φορές έπεφτε η ασφάλεια, το ανοίξαμε και διαπιστώσαμε ότι έχει καεί ένας αντιπαρασιτικός πυκνωτής. Ρωτώντας σε κάποιο μαγαζί με ηλεκτρολογικό υλικό, μας είπαν ότι δεν είναι απαραίτητος, η συσκευή θα λειτουργεί κανονικά χωρίς αυτόν και να μην τον βάλουμε καθόλου. Πράγματι η συσκευή λειτουργεί ως τώρα χωρίς αυτόν.
    Επειδή όμως κάποιο λόγο θα είχε για να βρίσκεται(αν γνωρίζει κάποιος να μου εξηγήσει, μιας και δεν έχω σχετικές γνώσεις θα ήταν καλό), σκέφτομαι να τον βρω και να τον αντικαταστήσω.
    Το πρόβλημα βέβαια είναι ότι δε βρήκα τον ίδιο μετά από έρευνα στο διαδίκτυο, και όταν έβαλα ως αναζήτηση το "D.E.M 72152" που φαίνεται ότι είναι το αναγνωριστικό του, έπεσα σε ένα θέμα(όχι ελληνικό) όπου αυτός που ρωτούσε είχε την ίδια συσκευή( Carad WM 9702) και από τα όσα λέγονταν εκεί φαίνεται ότι δεν υπάρχει ανταλλακτικό του.
    Βρήκα βέβαια σε κάποια ελληνικά online καταστήματα κάποιους αρκετά παρόμοιους, αλλά δε γνωρίζω αν και κατά πόσο μπορούν να λειτουργήσουν σωστά στη συσκευή μου.
    Τα χαρακτηριστικά που αναγράφονται στον καμένο πυκνωτή που έχω(απ' όσο μπορώ να διαγράψω μιας και μέρη του πλαστικού έχουν καεί) είναι τα εξής:
    Κώδικας:
    0.1μF (X2) + 2,2 MΩ
    2 x 0.027 μF (Y2)
    250v HPF 25/085/21 (C μάλλον, αλλά είναι σβησμένο)
    ΕΝ132400
    και έχει και 3 καλώδια, 2 μαύρα και 1 επίσης μαύρο αλλά με διαφανή επικάλυψη

    Αυτοί που έχω βρει είναι:
    http://www.kourlaba.gr/eshop/product...sibundohm8c7a1
    http://www.eaparts.gr/part.aspx?partid=42094
    https://www.easy-service.gr/eshop/pl...27mf-250v.html
    http://giaples.gr/index.php?route=pr...roduct_id=1866


    Αυτοί μου φαίνονται ότι είναι αντίστοιχοι, αλλά λόγω του ότι δεν έχω σχετικές γνώσεις και δεν ξέρω τι γίνεται με τα μηδενικά, μιας και ο καμένος γράφει 0.027 ενώ οι παραπάνω, ο ένας 0,27 και ο άλλος 0,0027. Δε δίνονται παραπάνω πληροφορίες στις ιστοσελίδες αυτές, και μόνο στο eaparts αναγράφονται κάποιοι συμβατοί κωδικοί(δε βλέπω βέβαια να ταιριάζει κανένας με τον δικό μου) αλλά και κάποιες συμβατές μάρκες πλυντηρίων, όπου εκεί αναφέρονται τα μοντέλα της Carad 9902 και 9701, αλλά όχι το 9702 που είναι το δικό μου.
    Με βάση τις πληροφορίες που αναφέρω, η άποψή μου είναι ότι οι 2 αυτοί που αναφέρω παραπάνω θα κάνουν, αλλά θα ήθελα τη γνώμη κάποιου που γνωρίζει ώστε να είναι βέβαιο ότι θα πάρω τον σωστό.

    0 Not allowed! Not allowed!

  2. #2
    Μέλος
    Όνομα
    Πανος
    Εγγραφή
    Apr 2018
    Περιοχή
    Θεσσαλονικη
    Μηνύματα
    46

    Προεπιλογή

    Καλησπερα φιλε...εψαξα για αντιπαρασιτικους πυκνωτες και βρηκα αυτο που θελεις.

    http://giaples.gr/index.php?route=pr...roduct_id=2532

    1 Not allowed! Not allowed!

  3. #3
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    d
    Εγγραφή
    Apr 2018
    Περιοχή
    Greece
    Μηνύματα
    2

    Προεπιλογή

    Ευχαριστώ
    Αυτόν δεν τον είχα προσέξει επειδή σε όλα τα καταστήματα κοίταζα για τους αντιπαρασιτικούς.
    Είναι όντως αντιπαρασιτικός? Γιατί τον έχει στους γενικής χρήσης.

    0 Not allowed! Not allowed!

  4. #4
    Μέλος
    Όνομα
    Πανος
    Εγγραφή
    Apr 2018
    Περιοχή
    Θεσσαλονικη
    Μηνύματα
    46

    Προεπιλογή

    Πυκνωτής-Φίλτρο Πλυντηρίου Γενικής Χρήσης με καλώδια

    Οι αντιπαρασιτικοι πυκνωτες στην ουσια φιλτραρουν τα παρασιτα σε ενα κυκλωμα και χρησιμοποιουνται κυριως σε κινητηρες.Οταν βλεπεις πυκνωτες φιλτρου σημαινει οτι ειναι αντιπαρασιτικοι.

    1 Not allowed! Not allowed!

  5. #5
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Νίκος
    Εγγραφή
    Apr 2014
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    9

    Προεπιλογή

    Καλησπέρα σε όλους.

    Αντιμετωπίζω πρόβλημα με το πλυντήριό μου. Αφού βάλω το καλώδιο στην μπρίζα και χωρίς να ενεργοποιήσω τον διακόπτη του, μετά από κανένα 45λεπτο πέφτει το ρελέ διαρροής του σπιτιού.

    Ανοιξα το πλυντήριο και το πρώτο εξάρτημα που συνδέετεαι το καλώδιο τροφοδοσίας είναι ο αντιπαρασιτικός πυκνωτής. Παρατήρησα ότι γύρω του υπάρχει μια ουσία που μοιάζει με λάδι και αναρωτιέμαι εάν είναι δείγμα ότι έχει πάθει βλάβη ο πυκνωτής.

    Κατά την εμπειρία σας εάν έχει πάθει ζημιά αυτός ο πυκνωτής, οδηγεί σε κάποια διαρροή που εντοπίζει το ρελέ διαρροής του πίνακα?

    0 Not allowed! Not allowed!

  6. #6
    Μέλος
    Όνομα
    Βασίλης
    Εγγραφή
    Sep 2011
    Περιοχή
    Κερατσίνι
    Μηνύματα
    8.778

    Προεπιλογή

    ναι.Βγαλε τον και δοκιμασε χωρις αυτον

    0 Not allowed! Not allowed!
    Δυο πράγματα είναι άπειρα, το σύμπαν και η ανθρώπινη βλακεία, αλλά για το σύμπαν δεν είμαι εντελώς σίγουρος

Παρόμοια Θέματα

  1. Πλακέτα πλυντηρίου ρούχων
    By ΜΑΚΗΣ ΔΟΡ in forum Ηλεκτρονικά
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 06-01-18, 01:50
  2. Απαντήσεις: 10
    Τελευταίο Μήνυμα: 04-05-16, 15:49
  3. Μεταχειρισμένο Στεγνωτήριο Ρούχων
    By lamnian in forum Ερωτήσεις Αρχάριων
    Απαντήσεις: 17
    Τελευταίο Μήνυμα: 23-11-15, 22:59
  4. Πλυντήριο Ρούχων SAN GIORGIO THEMA EXPORT 415 T
    By DGeorge in forum Ερωτήσεις Αρχάριων
    Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο Μήνυμα: 03-11-12, 11:11
  5. Μοτέρ από πλυντήριο ρούχων
    By babisbabou in forum Ηλεκτρονικά
    Απαντήσεις: 16
    Τελευταίο Μήνυμα: 18-08-10, 21:46

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας