Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 4 από 4

Θέμα: Τηλεόραση ακούγεται σαν τζιτζικι και δεν ανάβει

  1. #1
    Μέλος
    Όνομα
    ΠΑΝΟΣ
    Εγγραφή
    Jan 2009
    Περιοχή
    ΛΑΡΙΣΑ
    Μηνύματα
    46

    Προεπιλογή Τηλεόραση ακούγεται σαν τζιτζικι και δεν ανάβει

    Καλησπερα σας,εχω μια τηλεοραση παλια.Ξαφνικα πηγα να την αναψω και τπτ,ουτε λαμπακι.Το μονο που ακουγεται ειναι ενας θορυβος σαν να κελαησαει τζιτζικι απο το εσωτερικο.Αλλαξα εναν φουσκωμενο πυκνωτη αλλα τπτ.Τι μπορει να φταιει???

    0 Not allowed! Not allowed!

  2. #2
    Μέλος Το avatar του χρήστη eleCtroAsxetos
    Όνομα
    Δημητρης
    Εγγραφή
    Aug 2010
    Περιοχή
    Ηράκλειο
    Μηνύματα
    829

    Προεπιλογή

    παλια εννοείς CRT? Ψαξε στην πλακετα τους πυκνωτες υψηλης τασης συνηθως κιτρινου ή γαλάζιου χρώματος (κυριως γαλαζιου που θυμιζει κεραμικο αλλα σε μεγαλυτερο μεγεθος). Ειδικα ενα πυκνωτη υψηλής τάσης 1000V+ ανοχης, που ειναι διπλα στο H.O.T (το μεγάλο τρανζιστορ στο μεγαλο heatsink διπλα στο flyback). Ψαξε για φυσικη φθορα σε τετοιο πυκνωτη, ειτε με μορφη τρυπας είτε να εχει σκασει αφηνοντας καπνα και αιθαλη στην πλακετα. Ο πυκνωτης μπορει και να εχει σκασει αφηνωντας μονο τα ποδαρακια του στη φυσικη του θέση.

    ΣΕ ΟΤΙ ΚΑΝΕΙΣ ΠΡΙΝ ΤΟ ΚΑΝΕΙΣ.
    ψαξε στο youtube πως εξουδετερωνεις την υψηλη ταση στη φουσκα της τηλεορασης με κατσαβιδι και καλωδιο γιατι ειναι δολοφονικη. ετσι απλα χωρις να μετραμε λογια.
    Επισης με την τηλεοραση αποσυνδεμενη απο πριζα και αφου την εχεις αφησει 2-3 ωρες εξουδετερωσε την υψηλή ταση βραχυκυκλωντας με ενα μονωμενο (στα σημεια που το κρατας μονο...) καλωδιο ολους τους πυκνωτες υψηλης τασης τους ηλεκτρολυτικους των 200 ή 400V .

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη eleCtroAsxetos : 24-04-18 στις 15:23

  3. #3
    Μέλος
    Όνομα
    ΠΑΝΟΣ
    Εγγραφή
    Jan 2009
    Περιοχή
    ΛΑΡΙΣΑ
    Μηνύματα
    46

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από eleCtroAsxetos Εμφάνιση μηνυμάτων
    παλια εννοείς CRT? Ψαξε στην πλακετα τους πυκνωτες υψηλης τασης συνηθως κιτρινου ή γαλάζιου χρώματος (κυριως γαλαζιου που θυμιζει κεραμικο αλλα σε μεγαλυτερο μεγεθος). Ειδικα ενα πυκνωτη υψηλής τάσης 1000V+ ανοχης, που ειναι διπλα στο H.O.T (το μεγάλο τρανζιστορ στο μεγαλο heatsink διπλα στο flyback). Ψαξε για φυσικη φθορα σε τετοιο πυκνωτη, ειτε με μορφη τρυπας είτε να εχει σκασει αφηνοντας καπνα και αιθαλη στην πλακετα. Ο πυκνωτης μπορει και να εχει σκασει αφηνωντας μονο τα ποδαρακια του στη φυσικη του θέση.

    ΣΕ ΟΤΙ ΚΑΝΕΙΣ ΠΡΙΝ ΤΟ ΚΑΝΕΙΣ.
    ψαξε στο youtube πως εξουδετερωνεις την υψηλη ταση στη φουσκα της τηλεορασης με κατσαβιδι και καλωδιο γιατι ειναι δολοφονικη. ετσι απλα χωρις να μετραμε λογια.
    Επισης με την τηλεοραση αποσυνδεμενη απο πριζα και αφου την εχεις αφησει 2-3 ωρες εξουδετερωσε την υψηλή ταση βραχυκυκλωντας με ενα μονωμενο (στα σημεια που το κρατας μονο...) καλωδιο ολους τους πυκνωτες υψηλης τασης τους ηλεκτρολυτικους των 200 ή 400V .
    Ναι crt.Κοιταξα οσα μου ειπες με το ματι και δυστηχως ολα φαινονται πεντακαθαρα...

    0 Not allowed! Not allowed!

  4. #4
    Μέλος Το avatar του χρήστη eleCtroAsxetos
    Όνομα
    Δημητρης
    Εγγραφή
    Aug 2010
    Περιοχή
    Ηράκλειο
    Μηνύματα
    829

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από panosdel Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ναι crt.Κοιταξα οσα μου ειπες με το ματι και δυστηχως ολα φαινονται πεντακαθαρα...
    ανοιξε ενα θέμα στο howtofix.it εκει εχει δυνατους τηλεορασάδες. Ειδικα στα θεματα τηλεορασεων εγω εχω 2 στα 2 απο τις συμβουλες των παιδιων εκει, ενω στην πρωτη μου επισκευη ειχα και εγω το αντιστοιχο τσιτσιρισμα με την τηλεοραση να μην εκκινει και ηταν ο πυκνωτης που σου περιεγραψα, αλλα σε μενα ειχε μια τρυπουλα διαμπερη. Για αυτο και στο επισημανα να το ελεγξεις. Βεβαια συνηθως σε αυτο το πολυ κοινο προβλημα του συγκεκριμενου πυκνωτη εχεις standby ταση και κοκκινο λαμπακι αναβει μπροστα.

    0 Not allowed! Not allowed!

Παρόμοια Θέματα

  1. Δεν ανάβει η λάμπα
    By akis63 in forum Ηλεκτρολογικά
    Απαντήσεις: 17
    Τελευταίο Μήνυμα: 22-07-17, 09:53
  2. Δεν ανάβει το λαμπακι
    By panagism9 in forum Κυκλώματα για Auto & Moto
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο Μήνυμα: 29-10-16, 11:33
  3. Δεν ανάβει η λάμπα.
    By taazz in forum Ηλεκτρολογικά
    Απαντήσεις: 47
    Τελευταίο Μήνυμα: 20-07-16, 16:35
  4. Τηλεόραση Samsung ue32F5000AW Δεν ανάβει .....
    By JIM_6146B in forum Κυκλώματα Εικόνας-'Ηχου & Φωτισμού
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 15-05-16, 22:38
  5. Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 20-01-15, 15:08

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας