Σελίδα 4 από 6 ΠρώτηΠρώτη ... 2 3 4 5 6 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 31 έως 40 από 54

Θέμα: A-GPS support (είναι ανεξάρτητο GPS ή όχι?)

  1. #31
    Μέλος Το avatar του χρήστη tzitzikas
    Όνομα
    ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ
    Εγγραφή
    Oct 2004
    Περιοχή
    ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
    Μηνύματα
    2.288

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από lepouras Εμφάνιση μηνυμάτων
    Βασικά για GPS έχω το Navigon αλλά κάποια στιγμή χρειάστηκα χάρτες της Google. Ξεζουμαρωντας τον χάρτη σε αφήνει να επιλέξεις ένα ορισμένο μέγεθος. Πχ σχεδόν όσο η Πελοπόννησο. Οπότε το επιλέγεις. Μετά πας παραπάνω και επιλέγεις από εκεί που σταμάτησε μέχρι το επόμενο κομμάτι της Ελλάδας. Έτσι φτιάχνεις τον χάρτη σε 3-4-5 κομμάτια ή όσα χρειαστεί. Απλά μια φορά τον μήνα σου λέει ότι θα πρέπει να ανανεώνονται. Το έχω ρυθμίσει να το κάνει όταν είμαι σε WiFi για να μην μου τσακίζει τα δεδομένα. Έτσι και αλλιώς σαν μέγεθος αρχείων είναι λογικά το ίδιο με το να κατέβαζες όλη την Ελλάδα σε ένα,
    το δοκίμασα. κατάλαβα τι εννοείς. Θα ήθελα να σε ρωτήσω το εξής όμως. αν κάνω τόσο zoom out (ώστε να επιλέξω σε ένα κομμάτι την Πελλοπόνησο) θα περιλαμβάνει όλες τις λεπτομέρειες όλων των δρόμων? Η για να έχω περισσότερες λεπτομέρειες στους χάρτες θα πρέπει να να επιλέξω π.χ ξεχωριστά νομούς ή ακόμα και πόλη. Π.χ εγώ κινούμαι αρκετά σε όλο το συγκρότημα της Θεσσαλονίκης. Αν επιλέξω να κατέβει σε μία λήψη όλη η κεντρική Μακεδονία, θα περιλαμβάνει με κάθε λεπτομέρεια και το συγκρότημα της Θεσσαλονίκης? Ευχαριστω!

    0 Not allowed! Not allowed!

  2. #32
    Συντονιστής Το avatar του χρήστη lepouras
    Όνομα
    Γιανννης
    Εγγραφή
    Jan 2011
    Περιοχή
    ΚΑΙΣΑΡΙΑΝΗ
    Μηνύματα
    7.017

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από tzitzikas Εμφάνιση μηνυμάτων
    το δοκίμασα. κατάλαβα τι εννοείς. Θα ήθελα να σε ρωτήσω το εξής όμως. αν κάνω τόσο zoom out (ώστε να επιλέξω σε ένα κομμάτι την Πελλοπόνησο) θα περιλαμβάνει όλες τις λεπτομέρειες όλων των δρόμων? Η για να έχω περισσότερες λεπτομέρειες στους χάρτες θα πρέπει να να επιλέξω π.χ ξεχωριστά νομούς ή ακόμα και πόλη. Π.χ εγώ κινούμαι αρκετά σε όλο το συγκρότημα της Θεσσαλονίκης. Αν επιλέξω να κατέβει σε μία λήψη όλη η κεντρική Μακεδονία, θα περιλαμβάνει με κάθε λεπτομέρεια και το συγκρότημα της Θεσσαλονίκης? Ευχαριστω!
    Μία δοκιμή θα σε πείσει. Αλλά δες το αλλιώς. Πχ ο χάρτης που κατέβασες πόσο μέγεθος έχει; εμένα οι μεγάλοι έχουν από 250-270+ ο καθένας.

    0 Not allowed! Not allowed!
    «Η Ιστορία διδάσκει πως ουδείς διδάσκεται απ’ αυτήν».
    Ποτέ δεν νικάς έναν ηλίθιο ,θα σε ρίξει στο επίπεδό του και θα σε κερδίσει λόγω πείρας.

    www.drakotrypa.gr Να σκέφτεσαι σαν άνθρωπος της δράσης,και να δρας σαν άνθρωπος της σκέψης...

  3. #33
    Συντονιστής Το avatar του χρήστη kioan
    Όνομα
     
    Εγγραφή
    Mar 2005
    Περιοχή
    127.0.0.1
    Μηνύματα
    3.169

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από tzitzikas Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αν επιλέξω να κατέβει σε μία λήψη όλη η κεντρική Μακεδονία, θα περιλαμβάνει με κάθε λεπτομέρεια και το συγκρότημα της Θεσσαλονίκης?
    Ναι. Ό,τι περιλαμβάνεται στο κομμάτι που επιλέγεις κατεβαίνει με πλήρη πληροφορία.
    Μπορείς να το επιβεβαιώσεις εύκολα αν παρατηρήσεις πως καθώς ζουμάρεις πάνω από μια μεγάλη πόλη, ο όγκος των δεδομένων του χάρτη ελαττώνεται καθώς η γεωγραφική περιοχή μειώνεται.

    Sent using Tapatalk

    0 Not allowed! Not allowed!
    There are 10 types of people in the world: Those who understand binary, and those who don't.

  4. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον kioan για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    tzitzikas (11-05-18)

  5. #34
    Μέλος Το avatar του χρήστη tzitzikas
    Όνομα
    ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ
    Εγγραφή
    Oct 2004
    Περιοχή
    ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
    Μηνύματα
    2.288

    Προεπιλογή

    κατέβασε μεγάλο κομμάτι Μακεδονίας και θεσσαλίας κάπου στα 200ΜΒ

    edit: πόσα κομμάτια χάρτη μπορώ να κατεβάσω σε μια μέρα? Δηλαδή αν σπάσω την Ελλάδα σε 5 κομμάτια μπορώ να τα κατεβάσω σε μια μέρα? Μόλις περάσουν οι 30 ημέρες κάνω ανανέωση αυτά τα ίδια κομμάτια (π.χ χάρτη 1, 2 κτλ) ή θα πρέπει ξανά να επιλέξω περιοχές και να τις κατεβάσω? Ευχαριστώ!

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη tzitzikas : 11-05-18 στις 21:18

  6. #35
    Συντονιστής Το avatar του χρήστη lepouras
    Όνομα
    Γιανννης
    Εγγραφή
    Jan 2011
    Περιοχή
    ΚΑΙΣΑΡΙΑΝΗ
    Μηνύματα
    7.017

    Προεπιλογή

    ότι και όσα κατεβάσεις κάθε μήνα θα τα κάνει αναβάθμιση όλα. δεν χρειάζεται να ξανά ασχοληθείς.

    0 Not allowed! Not allowed!
    «Η Ιστορία διδάσκει πως ουδείς διδάσκεται απ’ αυτήν».
    Ποτέ δεν νικάς έναν ηλίθιο ,θα σε ρίξει στο επίπεδό του και θα σε κερδίσει λόγω πείρας.

    www.drakotrypa.gr Να σκέφτεσαι σαν άνθρωπος της δράσης,και να δρας σαν άνθρωπος της σκέψης...

  7. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον lepouras για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    tzitzikas (12-05-18)

  8. #36
    Μέλος Το avatar του χρήστη tzitzikas
    Όνομα
    ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ
    Εγγραφή
    Oct 2004
    Περιοχή
    ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
    Μηνύματα
    2.288

    Προεπιλογή

    τελικά και με το google maps κάνει τα χαζά του το gps. Οχι σαν το άλλο αλλα τα κάνει. Αρα θέμα επεξεργαστή mediatek. Δεν το ήξερα το πρόβλημα αλλιως δεν θα το αγόραζα, και δεν βλέπω λύση.

    0 Not allowed! Not allowed!

  9. #37
    Συντονιστής Το avatar του χρήστη lepouras
    Όνομα
    Γιανννης
    Εγγραφή
    Jan 2011
    Περιοχή
    ΚΑΙΣΑΡΙΑΝΗ
    Μηνύματα
    7.017

    Προεπιλογή

    καλά με το google map ούτε έμενα δουλεύει καλά που το κινητό μου(BV6000) δεν έχει κανένα πρόβλημα το gps και παίζει μια χαρά με άλλα προγράμματα. το ίδιο και ένα samsung και ένα ακόμα δεν θυμάμαι μάρκα. δεν ξερό μπορεί να είναι βαρύ? μπορεί να είναι μάπα το πρόγραμμά τους? γιαυτό είπα ότι τους χάρτες τους έχω για άλλη χρήση. με το Navigone όχι απλά δεν έχω πρόβλημα αλλά μπορεί να με καθοδηγήσει μέχρι και στην σωστή λωρίδα του δρόμου. και η μέτρηση ταχύτητας είναι σχεδόν ίδια με του κοντέρ ( 120 +) και αυτό γιατί χάνει λίγο το κοντερ (κλασικά όπως τα περισσότερα αυτοκίνητα).

    0 Not allowed! Not allowed!
    «Η Ιστορία διδάσκει πως ουδείς διδάσκεται απ’ αυτήν».
    Ποτέ δεν νικάς έναν ηλίθιο ,θα σε ρίξει στο επίπεδό του και θα σε κερδίσει λόγω πείρας.

    www.drakotrypa.gr Να σκέφτεσαι σαν άνθρωπος της δράσης,και να δρας σαν άνθρωπος της σκέψης...

  10. #38
    Μέλος
    Όνομα
    Χρήστος
    Εγγραφή
    Sep 2012
    Περιοχή
    Χολαργός
    Μηνύματα
    1.907

    Προεπιλογή

    Καλά , υπάρχει δωρεάν το ( microsoft ) here maps ( πρωην nokia maps ) και σεις ασχολείστε με noname λογισμικά ;
    Ξέρετε καλύτερα απο την VW audi BMW και Daimler ?
    https://www.here.com/en/partners/fin...egic-alliances
    Ενα κατεβασματάκι κάνεις όλη την Ελλάδα και λειτουργει μετα χωρις ιντερνετ
    Ιδανικο και για μέρη που δεν τα πανε καλά με τη google , πχ Κίνα
    Ειναι λιγο δύσχρηστο στα ονοματα δρόμων με εμφανίσεις σε πολλές περιοχές


    Χρησιμοποιώ βέβαια και το google maps online ( κανένα πρόβλημα ) για να βλέπω τα μερη που εχω σημειώσει στο pc ( google maps ) ( επειδη σημειώνω ετσι τα μερη που με ενδιαφέρουν ,
    οχι οτι δεν μπορεις να το κάνεις και στο here maps αν θέλεις ) ή και offline ( "θυμάται " τα κομμάτια του χάρτη που έχεις περάσει )


    Με το A-GPS αν κατεβάσεις τους πίνακες που θέλει το gps , βρίσκει το στιγμα αμμέσως αλλιώς οταν ξεκινάει μετα απο cold start πρέπει να περιμένεις 30 δευτερόλεπτα +
    https://en.wikipedia.org/wiki/Assisted_GPS

    Αν χρησιμοποιείς το GPS κατω απο ψηλα κτηρια επειδη δεν μπορεις να βλέπεις ταυτοχρονα 3 δορυφόρους εχεις προβληματάκια και χαλάει η ακρίβεια ( σφάλμα πανω απο 5 μετρα )
    Οποιος θελει σοβαρη χρηση του GPS πρέπει να επενδύσει σε τηλέφωνο με λήψη Galileo ( ακρίβεια καλύτερη του μέτρου )

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη aktis : 12-05-18 στις 18:43

  11. #39
    Μέλος Το avatar του χρήστη tzitzikas
    Όνομα
    ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ
    Εγγραφή
    Oct 2004
    Περιοχή
    ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
    Μηνύματα
    2.288

    Προεπιλογή

    το κατέβασα και το here και το δοκίμασα και αυτό όπως όλα κάνει τα ίδια προβλήματα. ενώ πηγαίνω κανονικά και με δείχνει, με πετάει σε πιο δίπλα δρόμους και μετά δίνει λανθασμένες οδηγίες. Οπότε σε περιοχή που δεν θα την ξέρω, είναι πρακτικά άχρηστο το gps Κατέβασα και την εφαρμογή Mtk engineer mode γιατι μου πρότεινε κάποιος να κάνω αυτό http://en.miui.com/thread-324219-1-1.html , αλλα γράφει <<cannot find engineer mode app - mediatek chipset is mandatory and stock rom must be installed>>. Γιατί δεν τρέχει η εφαρμογή?

    0 Not allowed! Not allowed!

  12. #40
    Συντονιστής Το avatar του χρήστη lepouras
    Όνομα
    Γιανννης
    Εγγραφή
    Jan 2011
    Περιοχή
    ΚΑΙΣΑΡΙΑΝΗ
    Μηνύματα
    7.017

    Προεπιλογή

    το gps status τη σφάλμα σου έδειχνε σε μέτρα όταν κλείδωνε δορυφόρους??

    0 Not allowed! Not allowed!
    «Η Ιστορία διδάσκει πως ουδείς διδάσκεται απ’ αυτήν».
    Ποτέ δεν νικάς έναν ηλίθιο ,θα σε ρίξει στο επίπεδό του και θα σε κερδίσει λόγω πείρας.

    www.drakotrypa.gr Να σκέφτεσαι σαν άνθρωπος της δράσης,και να δρας σαν άνθρωπος της σκέψης...

Σελίδα 4 από 6 ΠρώτηΠρώτη ... 2 3 4 5 6 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Διαφορα GPS με A-GPS
    By αλπινιστης in forum Συσκευές GSM / GPS / Tablet
    Απαντήσεις: 29
    Τελευταίο Μήνυμα: 11-01-15, 22:54
  2. Εντοπιστής GPS χωρίς GSM/GPRS είναι δυνατόν?
    By toni31 in forum Συσκευές GSM / GPS / Tablet
    Απαντήσεις: 11
    Τελευταίο Μήνυμα: 30-03-12, 16:48
  3. GPS
    By furtune in forum Ηλεκτρονικά
    Απαντήσεις: 10
    Τελευταίο Μήνυμα: 19-12-06, 18:26
  4. Απαντήσεις: 9
    Τελευταίο Μήνυμα: 07-02-06, 00:06

Tags for this Thread

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας