Σελίδα 3 από 6 ΠρώτηΠρώτη 1 2 3 4 5 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 21 έως 30 από 54

Θέμα: A-GPS support (είναι ανεξάρτητο GPS ή όχι?)

  1. #21
    Μέλος Το avatar του χρήστη tzitzikas
    Όνομα
    ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ
    Εγγραφή
    Oct 2004
    Περιοχή
    ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
    Μηνύματα
    2.285

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Kernel Panic Εμφάνιση μηνυμάτων
    δεν κάνεις τον κόπο να δοκιμάσεις και με τους χάρτες της google? πρέπει να το έχεις είδη στη συσκευή σου.
    σε δυο smamsung και ένα LG πάει τζάμι, έχω θεματάκια σε στενά δρομάκια με ψιλές πολυκατοικίες.
    Καλησπέρα. Εχουν φωνητική καθοδήγηση στα ελληνικά? Το δικό μου μπερδεύεται ακόμα και σε πολύ ανοικτούς και φαρδύς δρόμους χωρίς κτίρια κοντά. Κάνει τραγικά πράγματα. Και το θέμα είναι οτι το gps locker δείχνει να κλειδώνει αρκετούς δορυφόρους. Τα δικά σου έχουν Mediatek επεξεργαστή? Γιατι διάβασα οτι το θέμα είναι αυτό.

    edit: έβαλα διάφορες περιοχές της Ελλάδας σαν προορισμό στο google maps και ζητάει να κατεβάσω χάρτη για κάθε περιοχή προορισμού. Δεν μπορεί να κατεβαίνει ένας χάρτης (update) για ολόκληρη την Ελλάδα?

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη tzitzikas : 09-05-18 στις 19:38

  2. #22
    Μέλος Το avatar του χρήστη FreeEnergy
    Όνομα
    Κώστας
    Εγγραφή
    Feb 2016
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    850

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από tzitzikas Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν μπορεί να κατεβαίνει ένας χάρτης (update) για ολόκληρη την Ελλάδα?
    Με απλά λόγια: Όχι δεν γίνεται αυτό με το Google Maps χωρίς να πληρώσεις...

    Με μια λέξη μόνο: Πλήρωσε!

    Με πολλά λόγια τώρα: Δεν το επιτρέπει η Google γιατί παρέχει την υπηρέσια και με συνδρομή. Όσο είσαι free user υπάρχει όριο μέχρι 2.500 αιτήσεις την ημέρα ( https://developers.google.com/maps/faq#usagelimits ). Από εκεί και πάνω αρχίζεις και πληρώνεις. Τι σημαίνουν αυτές οι αιτήσεις; Οι χάρτες της Google είναι χωρισμένοι σε τετραγωνάκια ( tiles ), για να κατέβει κάθε ένα τέτοιο τετραγωνάκι είναι μια αίτηση σε server της Google. Μη ξεχνάς επίσης ότι αν αλλάξεις μεγένθυση ( zoom in - out ) κατεβάζεις καινούργια τετραγωνάκια! Άρα αν θέλεις όλα τα τετραγωνάκια για όλες τις μεγενθύσεις για μια χώρα σαν την Ελλάδα τότε σίγουρα τα 2.500 την μέρα είναι πάρα πολύ λίγα. Φυσικά θα μπορούσες να κατεβάζεις 2.500 την μέρα κάθε μέρα και κάποια στιγμή να έχεις ( έστω και μετά από μήνες... Δεν ξέρω πόσο ακριβώς θα χρειαστεί ) όλη την Ελλάδα αλλά δυστυχώς τα ...σαϊνια της Google το σκέφτηκαν κι αυτό... Οι χάρτες χρειάζονται κάθε 30 μέρες ανανανέωση!

    0 Not allowed! Not allowed!
    Δεν έχει σημασία πόσο ωραία είναι η θεωρία σου ή πόσο έξυπνος είσαι. Αν δεν επαληθεύεται πειραματικά, είναι λάθος.
    ( Richard Feynman )

  3. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον FreeEnergy για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    tzitzikas (10-05-18)

  4. #23
    Μέλος Το avatar του χρήστη Kernel Panic
    Όνομα
    Kernel Panic
    Εγγραφή
    Aug 2016
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    430

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από tzitzikas Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλησπέρα. Εχουν φωνητική καθοδήγηση στα ελληνικά? Το δικό μου μπερδεύεται ακόμα και σε πολύ ανοικτούς και φαρδύς δρόμους χωρίς κτίρια κοντά. Κάνει τραγικά πράγματα. Και το θέμα είναι οτι το gps locker δείχνει να κλειδώνει αρκετούς δορυφόρους. Τα δικά σου έχουν Mediatek επεξεργαστή? Γιατι διάβασα οτι το θέμα είναι αυτό.

    edit: έβαλα διάφορες περιοχές της Ελλάδας σαν προορισμό στο google maps και ζητάει να κατεβάσω χάρτη για κάθε περιοχή προορισμού. Δεν μπορεί να κατεβαίνει ένας χάρτης (update) για ολόκληρη την Ελλάδα?
    Οχι δεν έχουν Mediatek, και ναι έχει καθοδήγηση στα Ελληνικά, βοηθάει πάρα πολύ όταν είσαι σε τελείως άγνωστες περιοχές και ακούς "σε 100 μέτρα στρίψτε αριστερά", ή πας με 130 και ακούς "σε 500 μέτρα μείνετε δεξιά"
    Δεν το ξέρω αυτό που λέει ο FreeEnergy, για υπηρεσία με συνδρομή. Όσες φορές χρειάστηκα πλοήγηση χωρίς τα data της κινητής ανοιχτά, κατέβαζα τον χάρτη της περιοχής και ευρύτερα που μ΄ενδιέφερε και έκανα την δουλειά μου χωρίς κόστος.
    Τα τελευταία χρόνια χρησιμοποιώ τα data για την πλοήγηση, πρόσφατα πήγα Ιταλία για 5 μέρες και εννοείτε ότι ήταν συνέχεια ανοιχτά data και GPS. Η κατανάλωση ήταν περίπου 200mb κάνοντας όμως και άλλες αναζητήσεις.

    0 Not allowed! Not allowed!

  5. #24
    Μέλος Το avatar του χρήστη tzitzikas
    Όνομα
    ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ
    Εγγραφή
    Oct 2004
    Περιοχή
    ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
    Μηνύματα
    2.285

    Προεπιλογή

    δοκίμασα με χάρτες google. εκανα μια σύνθετη διαδρομή και γενικά φάνηκε να δουλεύει σωστά. Υπάρχει τρόπος manual να κατεβάσω τον χάρτη όλης της Ελλάδας και να τον περάσω στην εφαρμογή? Γιατι να κάνω κάθε μήνα ανανέωση πολλά κομματια είναι φασαρία. π.χ αν θέλω να πάω σε άλλο νομό θα πρέπει να δω όλη την διαδρομή και να κατεβάσω όλα αυτα τα τμήματα. ενώ στο Sygic κατεβάζεις μια φορά της Ελλάδας το χάρτη και κάθε μήνα τον ανανεώνεις. Ευχαριστω

    0 Not allowed! Not allowed!

  6. #25
    Μέλος Το avatar του χρήστη FreeEnergy
    Όνομα
    Κώστας
    Εγγραφή
    Feb 2016
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    850

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Kernel Panic Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν το ξέρω αυτό που λέει ο FreeEnergy, για υπηρεσία με συνδρομή. Όσες φορές χρειάστηκα πλοήγηση χωρίς τα data της κινητής ανοιχτά, κατέβαζα τον χάρτη της περιοχής και ευρύτερα που μ΄ενδιέφερε και έκανα την δουλειά μου χωρίς κόστος. Τα τελευταία χρόνια χρησιμοποιώ τα data για την πλοήγηση, πρόσφατα πήγα Ιταλία για 5 μέρες και εννοείτε ότι ήταν συνέχεια ανοιχτά data και GPS. Η κατανάλωση ήταν περίπου 200mb κάνοντας όμως και άλλες αναζητήσεις.
    Θα ήθελα να ξεκαθαρίσω κάτι πολύ σημαντικό γιατί μπορεί με την προηγούμενη ανάρτησή μου να δημιουργηθούν παρεξηγήσεις. Το Google Maps είναι δωρεάν μέχρι ενός σημείου! Για καθημερινή χρήση δηλαδή είναι δωρεάν! Στην προηγούμενη ανάρτησή μου όμως σχολίασα το γεγονός ότι κάποιος θέλει τους χάρτες όλης της Ελλάδας με την μία! Να τους κατεβάσει και να ξενοιάσει. Όπως είναι π.χ. στο Sygic. Mε το Google Maps δεν μπορεί να γίνει αυτό. Το κατέβασμα δηλαδή των χαρτών μιας ολόκληρης χώρας! Τα όρια ( στο τι μπορείς να κατεβάσεις ) είναι εδώ: https://developers.google.com/maps/faq#usagelimits επίσημη ιστοσελίδα του Google Maps.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από tzitzikas Εμφάνιση μηνυμάτων
    δοκίμασα με χάρτες google. εκανα μια σύνθετη διαδρομή και γενικά φάνηκε να δουλεύει σωστά. Υπάρχει τρόπος manual να κατεβάσω τον χάρτη όλης της Ελλάδας και να τον περάσω στην εφαρμογή? Γιατι να κάνω κάθε μήνα ανανέωση πολλά κομματια είναι φασαρία. π.χ αν θέλω να πάω σε άλλο νομό θα πρέπει να δω όλη την διαδρομή και να κατεβάσω όλα αυτα τα τμήματα. ενώ στο Sygic κατεβάζεις μια φορά της Ελλάδας το χάρτη και κάθε μήνα τον ανανεώνεις. Ευχαριστω
    Ενώ πάτησα καταχώρηση της απάντησης είδα ότι κι ο tzitzikas το ίδιο ρωτάει... Παλικάρια; Όχι δεν γίνεται αυτό με το Google Maps!

    1 Not allowed! Not allowed!
    Δεν έχει σημασία πόσο ωραία είναι η θεωρία σου ή πόσο έξυπνος είσαι. Αν δεν επαληθεύεται πειραματικά, είναι λάθος.
    ( Richard Feynman )

  7. #26
    Μέλος Το avatar του χρήστη Kernel Panic
    Όνομα
    Kernel Panic
    Εγγραφή
    Aug 2016
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    430

    Προεπιλογή

    εντάξει FreeEnergy το πιάσαμε.
    η δοκιμή έδειξε οτι το πρόβλημα είναι στις εφαρμογές και όχι με GPS σου, μένει να δοκιμάσεις κάποια άλλη.
    παλιά χρησιμοποιούσα το iGO for android και πήγαινε πολύ καλά

    0 Not allowed! Not allowed!

  8. #27
    Συντονιστής Το avatar του χρήστη lepouras
    Όνομα
    Γιανννης
    Εγγραφή
    Jan 2011
    Περιοχή
    ΚΑΙΣΑΡΙΑΝΗ
    Μηνύματα
    7.017

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από FreeEnergy Εμφάνιση μηνυμάτων
    Θα ήθελα να ξεκαθαρίσω κάτι πολύ σημαντικό γιατί μπορεί με την προηγούμενη ανάρτησή μου να δημιουργηθούν παρεξηγήσεις. Το Google Maps είναι δωρεάν μέχρι ενός σημείου! Για καθημερινή χρήση δηλαδή είναι δωρεάν! Στην προηγούμενη ανάρτησή μου όμως σχολίασα το γεγονός ότι κάποιος θέλει τους χάρτες όλης της Ελλάδας με την μία! Να τους κατεβάσει και να ξενοιάσει. Όπως είναι π.χ. στο Sygic. Mε το Google Maps δεν μπορεί να γίνει αυτό. Το κατέβασμα δηλαδή των χαρτών μιας ολόκληρης χώρας! Τα όρια ( στο τι μπορείς να κατεβάσεις ) είναι εδώ: https://developers.google.com/maps/faq#usagelimits επίσημη ιστοσελίδα του Google Maps.



    Ενώ πάτησα καταχώρηση της απάντησης είδα ότι κι ο tzitzikas το ίδιο ρωτάει... Παλικάρια; Όχι δεν γίνεται αυτό με το Google Maps!
    Σιγά το τραγικό. Σπας τον χάρτη σε 3 - 4 κομμάτια και έτοιμος. Εγώ έτσι το έχω κάνει.

    0 Not allowed! Not allowed!
    «Η Ιστορία διδάσκει πως ουδείς διδάσκεται απ’ αυτήν».
    Ποτέ δεν νικάς έναν ηλίθιο ,θα σε ρίξει στο επίπεδό του και θα σε κερδίσει λόγω πείρας.

    www.drakotrypa.gr Να σκέφτεσαι σαν άνθρωπος της δράσης,και να δρας σαν άνθρωπος της σκέψης...

  9. #28
    Μέλος Το avatar του χρήστη tzitzikas
    Όνομα
    ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ
    Εγγραφή
    Oct 2004
    Περιοχή
    ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
    Μηνύματα
    2.285

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από lepouras Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σιγά το τραγικό. Σπας τον χάρτη σε 3 - 4 κομμάτια και έτοιμος. Εγώ έτσι το έχω κάνει.
    καλησπέρα. Για πες πως γίνεται αυτή η διαδικασία να γίνει 4 κομμάτια μόνο? Αν δεν γίνεται εδώ να πεις στείλε π.μ. Γιατι μονο την περιοχή θεσ/νικης φόρτωσε 1 κομμάτι, αλλα για όλη την Ελλάδα θα είναι πολλά με αυτό τον τρόπο

    Kernel Panic το IGO δεν έχει καλές κριτικές στο google play

    ευχαριστω

    0 Not allowed! Not allowed!

  10. #29
    Μέλος Το avatar του χρήστη FreeEnergy
    Όνομα
    Κώστας
    Εγγραφή
    Feb 2016
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    850

    Προεπιλογή

    Να προτείνω για την κουβέντα και μόνο και το openstreemap.org. Δεν το έχω δοκιμάσει αλλά βλέπω ότι έχει πλήρεις offline χάρτες ακόμη και όλου του ..πλανήτη!

    https://www.openstreetmap.org/#map=4/32.99/25.84
    https://wiki.openstreetmap.org/wiki/...p_applications

    0 Not allowed! Not allowed!
    Δεν έχει σημασία πόσο ωραία είναι η θεωρία σου ή πόσο έξυπνος είσαι. Αν δεν επαληθεύεται πειραματικά, είναι λάθος.
    ( Richard Feynman )

  11. #30
    Συντονιστής Το avatar του χρήστη lepouras
    Όνομα
    Γιανννης
    Εγγραφή
    Jan 2011
    Περιοχή
    ΚΑΙΣΑΡΙΑΝΗ
    Μηνύματα
    7.017

    Προεπιλογή

    Βασικά για GPS έχω το Navigon αλλά κάποια στιγμή χρειάστηκα χάρτες της Google. Ξεζουμαρωντας τον χάρτη σε αφήνει να επιλέξεις ένα ορισμένο μέγεθος. Πχ σχεδόν όσο η Πελοπόννησο. Οπότε το επιλέγεις. Μετά πας παραπάνω και επιλέγεις από εκεί που σταμάτησε μέχρι το επόμενο κομμάτι της Ελλάδας. Έτσι φτιάχνεις τον χάρτη σε 3-4-5 κομμάτια ή όσα χρειαστεί. Απλά μια φορά τον μήνα σου λέει ότι θα πρέπει να ανανεώνονται. Το έχω ρυθμίσει να το κάνει όταν είμαι σε WiFi για να μην μου τσακίζει τα δεδομένα. Έτσι και αλλιώς σαν μέγεθος αρχείων είναι λογικά το ίδιο με το να κατέβαζες όλη την Ελλάδα σε ένα,

    1 Not allowed! Not allowed!
    «Η Ιστορία διδάσκει πως ουδείς διδάσκεται απ’ αυτήν».
    Ποτέ δεν νικάς έναν ηλίθιο ,θα σε ρίξει στο επίπεδό του και θα σε κερδίσει λόγω πείρας.

    www.drakotrypa.gr Να σκέφτεσαι σαν άνθρωπος της δράσης,και να δρας σαν άνθρωπος της σκέψης...

Σελίδα 3 από 6 ΠρώτηΠρώτη 1 2 3 4 5 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Διαφορα GPS με A-GPS
    By αλπινιστης in forum Συσκευές GSM / GPS / Tablet
    Απαντήσεις: 29
    Τελευταίο Μήνυμα: 11-01-15, 23:54
  2. Εντοπιστής GPS χωρίς GSM/GPRS είναι δυνατόν?
    By toni31 in forum Συσκευές GSM / GPS / Tablet
    Απαντήσεις: 11
    Τελευταίο Μήνυμα: 30-03-12, 17:48
  3. GPS
    By furtune in forum Ηλεκτρονικά
    Απαντήσεις: 10
    Τελευταίο Μήνυμα: 19-12-06, 19:26
  4. Απαντήσεις: 9
    Τελευταίο Μήνυμα: 07-02-06, 01:06

Tags for this Thread

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας