Σελίδα 2 από 3 ΠρώτηΠρώτη 1 2 3 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 11 έως 20 από 21

Θέμα: PLC hitachi EHV-150 motor omron MX2 βοήθεια σε προγραμματισμός

  1. #11
    Μέλος
    Όνομα
    Γιάννης
    Εγγραφή
    Jul 2012
    Περιοχή
    Κοζάνη
    Μηνύματα
    372

    Προεπιλογή

    5-hitachiCPU.jpg
    Αυτό είναι που έχω.

    0 Not allowed! Not allowed!

  2. #12
    Μέλος
    Όνομα
    Πανος
    Εγγραφή
    Apr 2018
    Περιοχή
    Θεσσαλονικη
    Μηνύματα
    46

    Προεπιλογή

    Ωραια.Αυτο που εχεις ειναι το Hitachi EHV-CPU128...Αυτο ειναι το plc.δεν ειναι το ehv-150...Ασε με λιγο να το ψαξω για να βρω κανενα προγραμα για προγραματισμο αυτου του plc.

    0 Not allowed! Not allowed!

  3. #13
    Μέλος Το avatar του χρήστη FreeEnergy
    Όνομα
    Κώστας
    Εγγραφή
    Feb 2016
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    850

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από misterno Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σε ότι αφορά το link που έδωσες λέει ότι το πρόγραμμα δεν είναι διαθέσιμο και να δώσω το email μου να ενημερωθώ όταν θα είναι έτοιμο. Ελπίζω να μπορέσω σύντομα να το δοκιμάσω γιατί είναι κρίμα να κάθεται άπραγο.
    https://drive.google.com/drive/folde...1o?usp=sharing
    Κάνε μια χάρη στον εαυτό σου ( και σε εμένα ) και πριν τρέξεις οποιοδήποτε από αυτά τα προγράμματα έλεγξετα με ένα καλό antivirus ή ακόμη καλύτερα με 50+ εδώ: https://www.virustotal.com/#/home/upload
    Τα αρχεία αυτά δεν τα έχω δουλέψει εγώ προσωπικά. Τα βρήκα ...δεξιά κι αριστερά στο διαδίκτυο.

    Καλή συνέχεια!

    0 Not allowed! Not allowed!
    Δεν έχει σημασία πόσο ωραία είναι η θεωρία σου ή πόσο έξυπνος είσαι. Αν δεν επαληθεύεται πειραματικά, είναι λάθος.
    ( Richard Feynman )

  4. #14
    Μέλος
    Όνομα
    Πανος
    Εγγραφή
    Apr 2018
    Περιοχή
    Θεσσαλονικη
    Μηνύματα
    46

    Προεπιλογή

    Κατεβασα το actwin απο την επισιμη ιστοσελιδα οποτε στο δινω εδω περα για να το κατεβασεις και να το εγκαταστησεις.μολις το κανεις πες μου για να δουμε για την επικοινωνια με το plc.
    https://files.fm/f/tsvx38md

    0 Not allowed! Not allowed!

  5. #15
    Banned Το avatar του χρήστη Samios60
    Όνομα
    Πλούταρχος
    Εγγραφή
    Jul 2011
    Περιοχή
    Σάμος
    Μηνύματα
    588

    Προεπιλογή

    Μου ζητήθηκε να μελετήσω και να θέσω σε λειτουργία ένα σύστημα αυτοματισμού.
    αυτος λοιπον που σου το ανεθεσε επρεπε να σου παρεχει και το προγραμμα του PLC ...δεν καταλαβαινω υπαρχει ενα σκετο PLC χωρις τιποτα ......και να βρεις το προγραμμα και το καλωδιο σε ποσο χρονο θα μαθεις τις εντολες ,,,τα timeres ,,,τα counters τα register ...τα αναλογικα σηματα κτλ ..πολυ προχειροτητα βλεπω τι να πω !!!!!!!!!!

    -1 Not allowed! Not allowed!

  6. #16
    Μέλος
    Όνομα
    Γιάννης
    Εγγραφή
    Jul 2012
    Περιοχή
    Κοζάνη
    Μηνύματα
    372

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Samios60 Εμφάνιση μηνυμάτων
    αυτος λοιπον που σου το ανεθεσε επρεπε να σου παρεχει και το προγραμμα του PLC ...δεν καταλαβαινω υπαρχει ενα σκετο PLC χωρις τιποτα ......και να βρεις το προγραμμα και το καλωδιο σε ποσο χρονο θα μαθεις τις εντολες ,,,τα timeres ,,,τα counters τα register ...τα αναλογικα σηματα κτλ ..πολυ προχειροτητα βλεπω τι να πω !!!!!!!!!!
    Καλημέρα σας
    @Samios60 Γνωρίζω από PLC και όλα όσα αναφέρεις. Το γεγονός ότι υπάρχει ένα ολόκληρο σύστημα PLC με όλες τις απαραίτητες μονάδες (modbus, ethernet, SIO, RIO, I/O) με προέτρεψε να ασχοληθώ με το θέμα. Δεν νομίζω να κολλήσω στους οδηγούς ενεργοποίησης της θύρας USB και να πτοηθώ από αυτή την μικρή δυσκολία γιατί αργά ή γρήγορα θα την βρώ την άκρη. Αν λοιπόν το ανέφερα εδώ ήταν αφ' ενός μεν για να πάρω μια βοήθεια, αφ' εταίρου να ανταλλάξω ιδέες.
    @panpap1991 Αγαπητέ το εγκατέστησα αλλά δεν άλλαξε κάτι δραματικά. Το πρόγραμμα είναι σε μορφή DEMO και δεν επιτρέπει πολλά.

    0 Not allowed! Not allowed!

  7. #17
    Μέλος
    Όνομα
    Πανος
    Εγγραφή
    Apr 2018
    Περιοχή
    Θεσσαλονικη
    Μηνύματα
    46

    Προεπιλογή

    Απο τι διαβασα επιτρεπει το uplooad/download απλως εχει περιορισμο στα 40 rungs..τελος παντων.Θελω να δοκιμασουμε την επικοινωνια με το plc..εαν κανει connection δηλαδη..

    Οι drivers για το usb μπορεις να τους κατεβασεις απο εδω
    https://files.fm/f/s2dgux8r

    Κατεβασε αυτο το actwin και εγκατεστησε το
    https://files.fm/f/wxuj4vqw

    Εγκατεστησε τα drivers για το usb.Μολις το κανεις μαλλον θα δεις σε ποια πορτα το εχει κανει (com3,com4......).Και μετα ανοιξε το προγραμα για να κανεις connection.
    Στην αρχη επελεξε Hitachi EH-nano για driver..Μετα πανε στα tools και μετα driver settings.Δωσε την πορτα και το baudrate απο το usb (εφοσον βαλεις τα drivers για το usb) .

    Εαν δεν γινει με το usb πες μου για να παμε με το ethernet που εχει παρακατω.

    0 Not allowed! Not allowed!

  8. #18
    Μέλος Το avatar του χρήστη el greco 1
    Όνομα
    ΓΙΩΡΓΟΣ
    Εγγραφή
    Dec 2012
    Περιοχή
    ΚΕΡΚΥΡΑ
    Μηνύματα
    1.389

    Προεπιλογή

    ωραια σιγουρα θα εποικινονισουμε με το plc.αν ομως ο αλλος τωχει κλειδωμενο το προγραμμα τι γινεται?

    0 Not allowed! Not allowed!

  9. #19
    Μέλος
    Όνομα
    Πανος
    Εγγραφή
    Apr 2018
    Περιοχή
    Θεσσαλονικη
    Μηνύματα
    46

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από el greco 1 Εμφάνιση μηνυμάτων
    ωραια σιγουρα θα εποικινονισουμε με το plc.αν ομως ο αλλος τωχει κλειδωμενο το προγραμμα τι γινεται?
    Γιωργο απο τι καταλαβα το παιδι θελει να το κανει απο την αρχη χωρις να εχει το προγραμα του αλλουνου.Εαν δεν ειναι ετσι και ο αλλος το εχει κλειδωμενο δεν γινεται τιποτα οπως το λες..

    0 Not allowed! Not allowed!

  10. #20
    Μέλος
    Όνομα
    Γιάννης
    Εγγραφή
    Jul 2012
    Περιοχή
    Κοζάνη
    Μηνύματα
    372

    Προεπιλογή

    Καλησπέρα σας.
    Είμαι στην αναζήτηση για usb driver. Βρήκα κάτι που μοιάζει με το ζητούμενο αλλά δεν το δέχεται αρχικά γιατί λέει ότι δεν έχει ψηφιακή υπογραφή.
    Του αλλάζω τις ρυθμίσεις για να μην το ψάχνει και μου λέει να εγκαταστήσω τον οδηγό.
    Η εγκατάσταση λέει ότι έγινε κανονικά αλλά δεν ενεργοποιεί την θύρα.
    Τώρα είμαι σε φάση αναζήτησης στο registry. Μόλις έχω νεότερα θα ενημερώσω.

    EDIT: Τα νέα είναι καλά. Τελικά ο οδηγός δούλεψε. Το πρόβλημα ήταν ότι ήθελε win32 bit ενώ εγώ προσπαθούσα να τα εγκαταστήσω σε win64 bit.
    Τώρα θα δοκιμάσω να συνδεθώ με το περιβάλλον προγραμματισμού και θα ενημερώσω πάλι για τα αποτελέσματα.

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη misterno : 05-05-18 στις 13:58

Σελίδα 2 από 3 ΠρώτηΠρώτη 1 2 3 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Ac motor, motor impeller, Brushless motor για δημιουργια water vortex
    By Νικοσχε in forum Ερωτήσεις Αρχάριων
    Απαντήσεις: 18
    Τελευταίο Μήνυμα: 10-04-18, 16:56
  2. Απαντήσεις: 15
    Τελευταίο Μήνυμα: 09-09-17, 13:32
  3. Προγραμματισμός PLC
    By oceanborn in forum Αυτοματισμοί
    Απαντήσεις: 16
    Τελευταίο Μήνυμα: 23-10-11, 19:16

Tags for this Thread

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας