Σελίδα 4 από 9 ΠρώτηΠρώτη ... 2 3 4 5 6 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 31 έως 40 από 87

Θέμα: Πρόβλημα με Εκκίνηση Υπολογιστή

  1. #31
    Μέλος Το avatar του χρήστη Leonardo
    Όνομα
    Αχιλλέας
    Εγγραφή
    Apr 2009
    Περιοχή
    Νάουσα
    Μηνύματα
    458

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ΜαστροΤζεπέτο Εμφάνιση μηνυμάτων
    για βάλε ένα απο τα εφεδρικά, λίγο πρόχειρα στο βίδωμα τους μέχρι να δεις τι παίζει ... να μην σου πω ούτε καν βίδωμα αν σε παίρνει εκει που τον δοκιμάζεις ....
    Εβαλα ενα αλλο τροφοδοτικο ιδιας μαρκας που χρησιμοποιουσα στο παλιο πισι 450watt αλλα και παλι κανει τα ιδια.. Παλι κολλαει.
    Εβγαλα και καρτα γραφικων και optical drives και σκληρο (μετα τον ξαναεβαλα ) εκανα ολες τις δοκιμες και τις μνημες επισης τις αλλαξα θεσεις, εβγαλα τη μια, το δουλεψα μονο με μια παλι εδειχνε στην αρχη να δουλευει αλλα μετα απο ωρες παλι κολλουσε. Τωρα με το αλλο τροφοδοτικο κολλαει οσες φορες και να το ανοιξω.

    Αρα καταληγουμε οτι φταιει η μητρικη? Την πηρα μεταχειρησμενη και μου "βρωμαει" λιγο..(Γι'αυτο ισως να μου διαβασε τις μνημες σαν 3.70κατι με windows 64bita με 4giga κουμπωμενες πανω).

    Τι λετε??? Συμπερασμα?

    0 Not allowed! Not allowed!
    E = mc ²

  2. #32
    Banned
    Όνομα
    Γιωργος
    Εγγραφή
    Feb 2017
    Περιοχή
    Νικαια
    Μηνύματα
    847

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Leonardo Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τι λετε??? Συμπερασμα?

    Abit fatality f-i90HD motherboard
    Τα εχει τα χρονακια της ....επιπλεον η Abit μας εχει αφησει χρονους .
    Αρα ...ψαχνεις στα παλια για mobo 775

    1 Not allowed! Not allowed!

  3. #33
    Μέλος Το avatar του χρήστη Leonardo
    Όνομα
    Αχιλλέας
    Εγγραφή
    Apr 2009
    Περιοχή
    Νάουσα
    Μηνύματα
    458

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από nepomuk Εμφάνιση μηνυμάτων
    Abit fatality f-i90HD motherboard
    Τα εχει τα χρονακια της ....επιπλεον η Abit μας εχει αφησει χρονους .
    Αρα ...ψαχνεις στα παλια για mobo 775
    Ναι αλλα υπαρχουν μητρικες με 775 καινουργιες?
    Αν βρω θα τσιμπησω παντως για να δω αν θα

    Πιστευα οτι ειναι καλες ή τουλαχιστον ηταν γιατι το πρωτο μου πισακι πριν πανω απο 10-15 χρονια ειχε μητρικη Abit και ακομα λειτουργει μετα απο τοσο καιρο και πιστευα οτι η συγκεκριμενη μαρκα οταν εχτισα το νεο μου πισακι, αυτο που εχει προβλημα τωρα 2010-2011 ετος νομιζα οτι ηταν απο τις καλες, δυνατες μητρικες (ισως να ηταν ελαττωματικη επειδη την αγορασα μεταχειρισμενη απο e-shop τοτε)... Τεσπα.


    Φιλος εχεις να μου προτεινεις καμια 755 socket αξιοπιστη.. που να διαβαζει 4γιγα και οχι 3.70γιγα οπως αυτη, μπορει ομως να φταινε και οι μνημες ραμ..
    Οπως και να 'χει περιμενω απαντηση φιλε μου!!

    0 Not allowed! Not allowed!
    E = mc ²

  4. #34
    Μέλος Το avatar του χρήστη ΜαστροΤζεπέτο
    Όνομα
    Δημήτρης
    Εγγραφή
    Feb 2013
    Περιοχή
    Καλλιθέα
    Μηνύματα
    1.726

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Leonardo Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ναι αλλα υπαρχουν μητρικες με 775 καινουργιες?
    Αν βρω θα τσιμπησω παντως για να δω αν θα

    Πιστευα οτι ειναι καλες ή τουλαχιστον ηταν γιατι το πρωτο μου πισακι πριν πανω απο 10-15 χρονια ειχε μητρικη Abit και ακομα λειτουργει μετα απο τοσο καιρο και πιστευα οτι η συγκεκριμενη μαρκα οταν εχτισα το νεο μου πισακι, αυτο που εχει προβλημα τωρα 2010-2011 ετος νομιζα οτι ηταν απο τις καλες, δυνατες μητρικες (ισως να ηταν ελαττωματικη επειδη την αγορασα μεταχειρισμενη απο e-shop τοτε)... Τεσπα.


    Φιλος εχεις να μου προτεινεις καμια 755 socket αξιοπιστη.. που να διαβαζει 4γιγα και οχι 3.70γιγα οπως αυτη, μπορει ομως να φταινε και οι μνημες ραμ..
    Οπως και να 'χει περιμενω απαντηση φιλε μου!!
    Φίλε μου είχα το ίδιο θέμα προ καιρού. Λοιπόν ανοίγοντας το pc πάτα Delete ή ότι άλλο σου προτείνει για να γυρίσει στο μενού των Bios. Δυστυχώς δεν ξέρω την κατάλληλη ορολογία και δεν ξέρω κάθε εταιρεία πως τα λέει. Πρέπει να βρείς το configuration memory ή όπως αλλιώς το λέει και να του βάλεις Remapping ή οπως το λέει και το εννοεί αυτό.
    Με κάποια τελευταία ενημέρωση που έκανε προφανώς έχασε τις ρυθμίσεις που είχε. Μου το έκανε κι εμένα προ καιρού !!! Ενώ είχα για πολλά χρόνια 8 Gb μνήμες ξαφνικά τις μετρούσε 3,6 όπως εσένα. Αν δεν έχεις τις στοιχειώδης γνώσεις να το κάνεις και κάποιον καλό γνώστη κοντά σου ή έστω απο τηλ μην το κάνεις και χάσεις τα πάντα. Αν είσαι σίγουρος ότι του έκανες την σωστή αλλαγή πατάς F10 και Υ (συνήθως έτσι κάνουν) για να κρατήσεις τις αλλαγές και κάνει έξοδο για επανεκκίνηση. Αν δεν είσαι σίγουρος απλά κάνεις Exit χωρίς να κρατηθούν οι αλλαγές και ξαναδοκιμάζεις στην επόμενη εκκίνηση. Στην δεξιά πλευρά της οθόνης σου εξηγεί τι κάνει κάθε επιλογή αν μπορεις να καταλάβεις τι κάνεις και τι εννοεί. Ένα ένα τα βήματα και με σιγουριά. !!! Πάντως νομίζω ότι έχω μια CPU Q9400 που θα τον βελτιώσει πολύ μετά !!! Τις αμέσως επόμενες ώρες δυστυχώς δεν θα είμαι διαθέσιμος αλλά δεν είμαι και "μετρ" του είδους. Κάποιος άλλος ίσως ....

    1 Not allowed! Not allowed!

  5. #35
    Μέλος Το avatar του χρήστη Leonardo
    Όνομα
    Αχιλλέας
    Εγγραφή
    Apr 2009
    Περιοχή
    Νάουσα
    Μηνύματα
    458

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ΜαστροΤζεπέτο Εμφάνιση μηνυμάτων
    Φίλε μου είχα το ίδιο θέμα προ καιρού. Λοιπόν ανοίγοντας το pc πάτα Delete ή ότι άλλο σου προτείνει για να γυρίσει στο μενού των Bios. Δυστυχώς δεν ξέρω την κατάλληλη ορολογία και δεν ξέρω κάθε εταιρεία πως τα λέει. Πρέπει να βρείς το configuration memory ή όπως αλλιώς το λέει και να του βάλεις Remapping ή οπως το λέει και το εννοεί αυτό.
    Με κάποια τελευταία ενημέρωση που έκανε προφανώς έχασε τις ρυθμίσεις που είχε. Μου το έκανε κι εμένα προ καιρού !!! Ενώ είχα για πολλά χρόνια 8 Gb μνήμες ξαφνικά τις μετρούσε 3,6 όπως εσένα. Αν δεν έχεις τις στοιχειώδης γνώσεις να το κάνεις και κάποιον καλό γνώστη κοντά σου ή έστω απο τηλ μην το κάνεις και χάσεις τα πάντα. Αν είσαι σίγουρος ότι του έκανες την σωστή αλλαγή πατάς F10 και Υ (συνήθως έτσι κάνουν) για να κρατήσεις τις αλλαγές και κάνει έξοδο για επανεκκίνηση. Αν δεν είσαι σίγουρος απλά κάνεις Exit χωρίς να κρατηθούν οι αλλαγές και ξαναδοκιμάζεις στην επόμενη εκκίνηση. Στην δεξιά πλευρά της οθόνης σου εξηγεί τι κάνει κάθε επιλογή αν μπορεις να καταλάβεις τι κάνεις και τι εννοεί. Ένα ένα τα βήματα και με σιγουριά. !!! Πάντως νομίζω ότι έχω μια CPU Q9400 που θα τον βελτιώσει πολύ μετά !!! Τις αμέσως επόμενες ώρες δυστυχώς δεν θα είμαι διαθέσιμος αλλά δεν είμαι και "μετρ" του είδους. Κάποιος άλλος ίσως ....
    Ναι φιλε μου δεν θα διαφωνησω σε αυτα που λες αλλα το βασικο μου προβλημα ειναι να εκκινει ο υπολογιστης κανονικα χωρις αυτο το καταστροφικο κολλημα.. Μετα αυτο που προτινεις να κανω ειναι ευκολο και δεν ειναι τοσο ζωτικης σημασιας οσο το βασικο προβλημα που προσπαθω να λυσω..
    Εαν ομως μπουταρει κανονικα χωρις κολλημα θα μπω στο BIOS να ριξω μια ματια..
    Σαν να αρχιζουν να βγαινουν σιγα σιγα προβληματα απο αυτη την μητρικη.. :P

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Leonardo : 17-05-18 στις 22:54
    E = mc ²

  6. #36
    Banned
    Όνομα
    Γιωργος
    Εγγραφή
    Feb 2017
    Περιοχή
    Νικαια
    Μηνύματα
    847

    Προεπιλογή

    καινουργια 775 ; Ουτε για αστειο , στα παλια θα ψαξεις αγγελιες κτλπ
    Abit δεν υφισταται πλεον , εξ'αλλου λιγοι παικτες μεινανε στα mobo.
    Το Θεμα ειναι ποσα να δωσεις ; Τι θα σου βγει ; .. 15 ευρω ; 20 ;
    Στο ebay , απο Uk καλυτερα , τεσπα εντος ευρωπης ,ισως βρεις κανενα σετακι
    με επεξεργαστη οπως ο παραπανω που αναφερθηκε τετραπυρηνος q9400 .
    Παντως μου προκαλει καταπληξη οτι ηλεκτρονικοι εδω η μεγαλη πλειοψηφια και
    μερικοι εχουν ξεμεινει με 775 ,ακομα και ως εφεδρικο pc.
    Καλη τυχη στις ανασκαφες σου.

    0 Not allowed! Not allowed!

  7. #37
    Μέλος Το avatar του χρήστη Leonardo
    Όνομα
    Αχιλλέας
    Εγγραφή
    Apr 2009
    Περιοχή
    Νάουσα
    Μηνύματα
    458

    Post

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από nepomuk Εμφάνιση μηνυμάτων
    καινουργια 775 ; Ουτε για αστειο , στα παλια θα ψαξεις αγγελιες κτλπ
    Abit δεν υφισταται πλεον , εξ'αλλου λιγοι παικτες μεινανε στα mobo.
    Το Θεμα ειναι ποσα να δωσεις ; Τι θα σου βγει ; .. 15 ευρω ; 20 ;
    Στο ebay , απο Uk καλυτερα , τεσπα εντος ευρωπης ,ισως βρεις κανενα σετακι
    με επεξεργαστη οπως ο παραπανω που αναφερθηκε τετραπυρηνος q9400 .
    Παντως μου προκαλει καταπληξη οτι ηλεκτρονικοι εδω η μεγαλη πλειοψηφια και
    μερικοι εχουν ξεμεινει με 775 ,ακομα και ως εφεδρικο pc.
    Καλη τυχη στις ανασκαφες σου.
    Δεν ασχολουμε επαγγελματικα με το πισια και τα υπολοιπα.. Ερασιτεχνικα μονο.
    Το πισακι το ειχα χρισει πριν χρονια και τωρα χρησιμοποιω ενα λαπτοπ απλα δεν θελω να το βλεπω να καθεται ετσι στην ακρη και αντι να το πεταξω ή να το κανω κομματια σε parts ελεγα να βρω μιαα μητρικη και ειτε μεταχειρησμενη αλλα σε ΚΑΛΗ ΚΑΤΑΣΤΑΣΗ ειτε να αγορασω μια καινουργα εαν βρω καπου.

    Αν εχει κανενας ας στειλει pm! Thnx!

    0 Not allowed! Not allowed!
    E = mc ²

  8. #38
    Μέλος Το avatar του χρήστη ΜαστροΤζεπέτο
    Όνομα
    Δημήτρης
    Εγγραφή
    Feb 2013
    Περιοχή
    Καλλιθέα
    Μηνύματα
    1.726

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Leonardo Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν ασχολουμε επαγγελματικα με το πισια και τα υπολοιπα.. Ερασιτεχνικα μονο.
    Το πισακι το ειχα χρισει πριν χρονια και τωρα χρησιμοποιω ενα λαπτοπ απλα δεν θελω να το βλεπω να καθεται ετσι στην ακρη και αντι να το πεταξω ή να το κανω κομματια σε parts ελεγα να βρω μιαα μητρικη και ειτε μεταχειρησμενη αλλα σε ΚΑΛΗ ΚΑΤΑΣΤΑΣΗ ειτε να αγορασω μια καινουργα εαν βρω καπου.
    Αν εχει κανενας ας στειλει pm! Thnx!
    Όπως είπα νωρίτερα είχα το ίδιο θέμα έτσι ξαφνικά !!! Αυτή τη στιγμή (και πριν) σου γράφω από pc με 775, 10ετίας πλέον, και δουλεύει άψογα !!!
    Δεν μπορώ να αξιολογήσω την μητρική που έχεις αλλά εδώ με παρακίνησαν κάποια καλά μέλη και τον βελτίωσα με ένα επεξεργαστή καλύτερον από αυτόν που είχα και είμαι ξανά ζωντανός στην σκηνή .... Το κύριο πρόβλημά μου ήταν κάτι σαν αυτό που περιγράφεις εσύ, είχε λαλήσει και ήθελε νέες ρυθμίσεις. Δεν άλλαξα μητρική τελικά, σιγούρεψα τις μνήμες του γιατί μία τόσο ξεκούναγαν όπως και οι ρυθμίσεις τους. Έβαλα έναν επεξεργαστή ναι μεν καλύτερο αλλά στα τυφλά (δεύτερο χέρι) και πήρα έναν SSD δίσκο (ίσως αυτός έφταιγε) με νεα Win 7 και νάμαι !!! 100€ βέβαια μου στοίχισε η αναβάθμιση αλλά καμαρώνω το μηχάνημα καθώς πάει να μπεί στην εφηβεία του !!! Νομίζω πάλι ότι μου έχει μείνει η παλιά CPU Q9400 η οποία είναι σχεδόν διπλάσιας δυναμικότητας από αυτήν που έχεις, και την σηκώνει η μητρική σου από ότι είδα. Αν πάρεις έναν SSD δίσκο αν έχεις και κάποια Win 7 να του περάσεις (δεν θα πάει χαμένος) και δεν βγεί το πείραμα τελικά. Στην αντίθετη αν βάλεις μητρική και δεν βγει το πείραμα θα έχεις δώσει πολύ χρόνο και δουλειά ίσως και κάποια λεφτά και μετά πάλι από την αρχή !!!

    1 Not allowed! Not allowed!

  9. #39
    Μέλος Το avatar του χρήστη FreeEnergy
    Όνομα
    Κώστας
    Εγγραφή
    Feb 2016
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    850


    1 Not allowed! Not allowed!
    Δεν έχει σημασία πόσο ωραία είναι η θεωρία σου ή πόσο έξυπνος είσαι. Αν δεν επαληθεύεται πειραματικά, είναι λάθος.
    ( Richard Feynman )

  10. #40
    Μέλος Το avatar του χρήστη Leonardo
    Όνομα
    Αχιλλέας
    Εγγραφή
    Apr 2009
    Περιοχή
    Νάουσα
    Μηνύματα
    458

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ΜαστροΤζεπέτο Εμφάνιση μηνυμάτων
    Όπως είπα νωρίτερα είχα το ίδιο θέμα έτσι ξαφνικά !!! Αυτή τη στιγμή (και πριν) σου γράφω από pc με 775, 10ετίας πλέον, και δουλεύει άψογα !!!
    Δεν μπορώ να αξιολογήσω την μητρική που έχεις αλλά εδώ με παρακίνησαν κάποια καλά μέλη και τον βελτίωσα με ένα επεξεργαστή καλύτερον από αυτόν που είχα και είμαι ξανά ζωντανός στην σκηνή .... Το κύριο πρόβλημά μου ήταν κάτι σαν αυτό που περιγράφεις εσύ, είχε λαλήσει και ήθελε νέες ρυθμίσεις. Δεν άλλαξα μητρική τελικά, σιγούρεψα τις μνήμες του γιατί μία τόσο ξεκούναγαν όπως και οι ρυθμίσεις τους. Έβαλα έναν επεξεργαστή ναι μεν καλύτερο αλλά στα τυφλά (δεύτερο χέρι) και πήρα έναν SSD δίσκο (ίσως αυτός έφταιγε) με νεα Win 7 και νάμαι !!! 100€ βέβαια μου στοίχισε η αναβάθμιση αλλά καμαρώνω το μηχάνημα καθώς πάει να μπεί στην εφηβεία του !!! Νομίζω πάλι ότι μου έχει μείνει η παλιά CPU Q9400 η οποία είναι σχεδόν διπλάσιας δυναμικότητας από αυτήν που έχεις, και την σηκώνει η μητρική σου από ότι είδα. Αν πάρεις έναν SSD δίσκο αν έχεις και κάποια Win 7 να του περάσεις (δεν θα πάει χαμένος) και δεν βγεί το πείραμα τελικά. Στην αντίθετη αν βάλεις μητρική και δεν βγει το πείραμα θα έχεις δώσει πολύ χρόνο και δουλειά ίσως και κάποια λεφτά και μετά πάλι από την αρχή !!!
    Δηλαδη τι προτεινεις να κανω? Να αλλαξω επεξεργαστη και σκληρο δισκο?
    Μου λες οτι εσενα εκει σου βρωμαει πιο πολυ, για σκληρο και επεξεργαστη?
    Αν βρω φθηνη μητρικη θα αλλαξω παντως.

    0 Not allowed! Not allowed!
    E = mc ²

Σελίδα 4 από 9 ΠρώτηΠρώτη ... 2 3 4 5 6 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Απαντήσεις: 21
    Τελευταίο Μήνυμα: 10-01-18, 00:03
  2. Πρόβλημα με ήχο υπολογιστή
    By lefterisgeo99 in forum Ηλεκτρονικά
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο Μήνυμα: 07-06-16, 16:05
  3. Πρόβλημα με υπολογιστή
    By Χρήστος2011 in forum Software Η/Υ
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 25-10-12, 21:19
  4. πρόβλημα στην εκκίνηση
    By giannis - IKARIA in forum Software Η/Υ
    Απαντήσεις: 26
    Τελευταίο Μήνυμα: 22-04-12, 14:43
  5. Πρόβλημα με εκκίνηση
    By manos_3 in forum Software Η/Υ
    Απαντήσεις: 21
    Τελευταίο Μήνυμα: 09-02-11, 00:13

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας