Σελίδα 6 από 9 ΠρώτηΠρώτη ... 4 5 6 7 8 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 51 έως 60 από 87

Θέμα: Πρόβλημα με Εκκίνηση Υπολογιστή

  1. #51
    Μέλος
    Όνομα
    Γιάννης
    Εγγραφή
    May 2011
    Περιοχή
    Πέραμα
    Μηνύματα
    3.042

    Προεπιλογή

    Και το βασικό τα bad sector εμφανίζονται όταν ο δίσκος πάει να γράψει/διαβάσει κάτι σε ένα sector και δεν μπορεί, οπότε αυτό το κομμάτι της πληροφορίας πάει, χάθηκε. Μπορεί να είναι το 0.01% μιας φωτογραφίας και να μην τρέχει τίποτα, αλλά μπορεί να είναι αυτό το ένα Byte στο Χ πρόγραμμα που χρησιμοποιείς καθημερινά και από εδώ και πέρα θα κολλάει κάθε φορά που θες να κάνεις πχ save...

    Βρήκα bad sector = έχασα αυτό που θα έγραφα πάνω του.

    btw 500GB σκληρός με 250GB bad sectors και ΘΑ τον αλλάξεις? Χαράς το κουράγιο σου φίλε μου!

    0 Not allowed! Not allowed!

  2. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον selectronic για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    mikemtb (06-12-18)

  3. #52
    Μέλος Το avatar του χρήστη Leonardo
    Όνομα
    Αχιλλέας
    Εγγραφή
    Apr 2009
    Περιοχή
    Νάουσα
    Μηνύματα
    458

    Προεπιλογή

    Ηα τους αλλαξω, φυσικα. Προς το παρον τους εχω για προσωρινη αποθηκευση καποιων ταινιων, μεχρι να παρω αλλον δισκο (καινιυργιο) και να τα περασω εκει. Ευχομαι να μην γινει κατι μεχρι να αγορασω τον καινουριο.

    Λετε να παω εξωτερικο στα 4τερα ή εσωτερικο και με θηκη να τον κανω εξωτερικο; Φοβαμαι οτι οι εσωτερικοι βγαζουν πιο ευκολα bad sectors απο τους εξωτερικους. Ας πουμε, ειχα δει καποιες αξιολογησεις εσωτερικων δισκων (WD) που ελεγαν οτι μολις τους αγορασαν, εβγαλαν κατευθειαν bad sectors, ενω για τους εξωτερικους δεν εχω δει καποια αρνητικα σχολια. Λενε ολοι οτι τους αντεχουν περισσοτερο. Παιζει ρολο και η μαρκα, σιγουρα. Τι λετε να παρω στα 4γιγα (αποθ.χωρος)?

    0 Not allowed! Not allowed!

  4. #53
    Μέλος
    Όνομα
    μιχαλης
    Εγγραφή
    Aug 2007
    Περιοχή
    γλυφαδα
    Μηνύματα
    3.335

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Leonardo Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ηα τους αλλαξω, φυσικα. Προς το παρον τους εχω για προσωρινη αποθηκευση καποιων ταινιων, μεχρι να παρω αλλον δισκο (καινιυργιο) και να τα περασω εκει. Ευχομαι να μην γινει κατι μεχρι να αγορασω τον καινουριο.

    Λετε να παω εξωτερικο στα 4τερα ή εσωτερικο και με θηκη να τον κανω εξωτερικο; Φοβαμαι οτι οι εσωτερικοι βγαζουν πιο ευκολα bad sectors απο τους εξωτερικους. Ας πουμε, ειχα δει καποιες αξιολογησεις εσωτερικων δισκων (WD) που ελεγαν οτι μολις τους αγορασαν, εβγαλαν κατευθειαν bad sectors, ενω για τους εξωτερικους δεν εχω δει καποια αρνητικα σχολια. Λενε ολοι οτι τους αντεχουν περισσοτερο. Παιζει ρολο και η μαρκα, σιγουρα. Τι λετε να παρω στα 4γιγα (αποθ.χωρος)?
    Μου έχει μείνει ένας 4 giga
    Πέρα από την πλάκα, αν χρειάζεσαι φορητότητα, πάρε εξωτερικό κατευθείαν.
    Όσο για τα 4 η 2 η 1 η 8 , αυτό το ξέρει μόνο η τσέπη σου, τι να σου πούμε για αυτό

    Sent from my SM-J710F using Tapatalk

    0 Not allowed! Not allowed!

  5. #54
    Μέλος Το avatar του χρήστη Ste7ios
    Όνομα
    -
    Εγγραφή
    Mar 2012
    Περιοχή
    -
    Μηνύματα
    633

    Προεπιλογή

    Εσωτερικοί - εξωτερικοί, ίδιοι δίσκοι είναι. Η μόνη διαφορά βρίσκεται στο bridge του κουτιού με τα bus που δεν μπορεί να μιλήσει απευθείας (natively) όπως FireWire, USB, Thunderbolt...

    Αν δεν χρειάζεσαι φορητότητα δεν υπάρχει κανένας λόγος να πάρεις εξωτερικό και να έχεις επιπλέον κόστος (και μικρότερη απόδοση σε κάποιες περιπτώσεις).

    0 Not allowed! Not allowed!

  6. #55
    Μέλος Το avatar του χρήστη nick1974
    Όνομα
    Νικος
    Εγγραφή
    Aug 2013
    Περιοχή
    Περαμα
    Μηνύματα
    4.288

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Leonardo Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ηα τους αλλαξω, φυσικα. Προς το παρον τους εχω για προσωρινη αποθηκευση καποιων ταινιων, μεχρι να παρω αλλον δισκο (καινιυργιο) και να τα περασω εκει. Ευχομαι να μην γινει κατι μεχρι να αγορασω τον καινουριο.

    Λετε να παω εξωτερικο στα 4τερα ή εσωτερικο και με θηκη να τον κανω εξωτερικο; Φοβαμαι οτι οι εσωτερικοι βγαζουν πιο ευκολα bad sectors απο τους εξωτερικους. Ας πουμε, ειχα δει καποιες αξιολογησεις εσωτερικων δισκων (WD) που ελεγαν οτι μολις τους αγορασαν, εβγαλαν κατευθειαν bad sectors, ενω για τους εξωτερικους δεν εχω δει καποια αρνητικα σχολια. Λενε ολοι οτι τους αντεχουν περισσοτερο. Παιζει ρολο και η μαρκα, σιγουρα. Τι λετε να παρω στα 4γιγα (αποθ.χωρος)?
    οι δισκοι ειναι δισκοι, ειτε τους βαλεις σε κουτι για να γινουν εξωτερικοι ειτε μεσα σε ενα pc.
    κι απο και και περα φυσικα πιο ευαισθητοι ειναι οταν τους κουβαλας σε τσαντες και τους πετας δεξια κι αριστερα παρα μεσα σε ενα pc, ΑΛΛΑ, αυτο που λες εχει μια λογικη επειδη πολυς κοσμος που δεν εχει επαφη.με το αντικειμενο και ειιτε δε δινει σημασια ειτε εμπιστευεται τους "πωλητες" αγοραζει σκουπιδοτροφοδοτικα απ το γυφτικο παζαρι (τυπου deer, turbox και του κολου τα ενιαμερα) οπου εκει βεβαια ενας δισκος σπανια την παλευει ( αποδεδειγμενα 100%το πρωτο πραμα που θα καταστρεψει ενα σκουπιδοτροφοδοτικο ειναι οι μηχανικοι σκληροι).
    Ετσι με ενα τετοιο "τροφοδοτικο" οι εσωτερικοι δισκοι που τροφοδοτουνται απ ευθειας φυσικα γινονται πιο ευαλωτοι (το θεμα εκει δεν ειναι βεβαια να κανεις το δισκο εξωτερικο αλλα να πεταξεις αμεσα το κατ ονομα τροφοδοτικο στον καδο ανακυκλωσης που επρεπε να παει κατ ευθειαν απ την παραγωγη χωρις να μεσολαβησουν ραφια πωλησης και θυματα που το αγορασαν, και να παρεις ενα κανονικο τροφοδοτικο κανονικης.μαρκας της προκοπης)
    Σε οποιαδηποτε αλλη περιπτωση οι δισκοι ειναι δισκοι με τη διαφορα οτι αν τον εχεις φορητο προφανως εχει μεγαλυτερη μηχανικη καταπονηση.

    Στάλθηκε από το Redmi 5 Plus μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

    2 Not allowed! Not allowed!

  7. #56
    Μέλος Το avatar του χρήστη Leonardo
    Όνομα
    Αχιλλέας
    Εγγραφή
    Apr 2009
    Περιοχή
    Νάουσα
    Μηνύματα
    458

    Προεπιλογή

    Οχι, ο δισκος αυτος με τις ταινιες θα βρισκεται σε σταθερο σημειο και δεν θα μεταφερεται πολυ, αν αυτο εννοειτε με τη λεξη φορητοτητα. Α ηθελα εναν για να τον κουβαλαω μαζι μου, θα επερνα εξωτερικο. Αυτο με τις ταινιες θα ειναι σε σταθερο σημειο και δεν θα μετακινειται και η βαση του enclosure ειναι τετοια, ωστε να στεκεται με αβδη ορθιο και σταθερο και ειναι βολικο αυτο. Γι' αυτο σκεφτομουν να παρω για αυτο τον λογο εσωτερικο μεσα σε enclosure και να βρισκεται σε σταθερο σημειο στην TV ή καπου αλλου.
    Φυσικα και για λογους φορητοτητας θα επαιρνα εξωτερικο ή καποιον SSD, 500γιγα ή 1τερα. Βγηκαν κατι μικροι, σαν στικακια ειναι.

    0 Not allowed! Not allowed!

  8. #57
    Μέλος
    Όνομα
    Καλαρακης Μιχαλης
    Εγγραφή
    Jan 2011
    Περιοχή
    Ηρακλειο
    Μηνύματα
    2.043

    Προεπιλογή

    Aυτοι οι μικροί σαν στικάκι M2 δεν έχουν sata σύνδεση Χρειάζονται και τον αντίστοιχο σύνδεσμο στον υπολογιστή. Έχει τέτοιο σύνδεσμο ο υπολογιστής σου?
    Επισεις η τιμή ξεφεύγει. Συνήθως αυτοί χρησιμοποιούνται για την εκκίνηση και το λειτουργικό, ενώ η αποθήκευση γίνεται σε μηχανικούς δίσκους.
    Επισεις (από πείρα το λέω) όσοι ssd μου έχουν βγει εκτός εγγύησης οι περισσότεροι μου άφησαν χρόνους στα καλά καθούμενα. Δεν έχω πείρα από τους νέους της τριετίας. Ο μηχανικός τουλάχιστον δείχνει ότι κάποια στιγμή έχει το πρόβλημα. Ο άλλος είναι μπαμ και κάτω.

    0 Not allowed! Not allowed!

  9. #58
    Μέλος Το avatar του χρήστη ΝΕΚΤΑΡΙΟΟΣ
    Όνομα
    Νεκταριος
    Εγγραφή
    Jan 2013
    Περιοχή
    ΑΙΓΙΝΑ
    Μηνύματα
    859

    Προεπιλογή

    χωρις να χαρακτηριστει διαφημηση , βλεπω και στο στη σχολη να τσακονωνται για το θεμα των τροφοδωτικων θα ηθελα να μαθουμε ποια ειναι τα καλα οταν χτιζουμε ενα συστημα.

    0 Not allowed! Not allowed!

  10. #59
    Banned
    Όνομα
    Γιωργος
    Εγγραφή
    Feb 2017
    Περιοχή
    Νικαια
    Μηνύματα
    847

    Προεπιλογή

    Χωρις διαφημιση να συνηγορησω οτι ενα ελαττωματικο τροφοδοτικο "σιγοτρωει" σκληρους μηχανικους.
    Πχ κλαιω ακομα τους 3 seagate x 1 terra που σιγα σιγα εβγαλε αχρηστους ενα υποτιθεται καπως "επωνυμο"
    Sharkoon ,με αποσπωμενα καλωδια τρομαρα του.Αντιθετως ανωνυμα αυτα που πηγαιναν μαζι με ανωνυμο "κουτι"
    ζουν και βασιλευουν.
    Ξεκινησα τη "καρριερα" μου με ενα θυμαμαι εντελως "πλαστικο" Amstrad 1512 χωρις σκληρο βεβαια και τα πηγαμε
    Ζαχαρη μεχρι να πουληθει .Για την ιστορια Αλαν Σουγκαρ λεγοταν ο ιδιορυθμος ιδρυτης της Amstrad.
    Με τα δικα μου συναρμολογουμενα στη συνεχεια τα εχω δει ολα με τα τροφοδοτικα.
    Για να μη το κουραζουμε , για Ηλεκτρονικους με ακριβα γουστα πχ πουρα Cohiba , Dom Perignon ,
    Remy Martin Cognac κτλπ , οτιδηποτε αλλο εκτος απο Seasonic ειναι συμβιβασμος .
    Εκει που σταματανε τα τροφοδοτικα ( τα αλλα ) ξεκινανε τα Seasonic και ξερο Ψωμι.

    0 Not allowed! Not allowed!

  11. #60
    Συντονιστής Το avatar του χρήστη nestoras
    Όνομα
    Παναγιώτης
    Εγγραφή
    Feb 2006
    Περιοχή
    Ξάνθη
    Μηνύματα
    4.615

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ΝΕΚΤΑΡΙΟΟΣ Εμφάνιση μηνυμάτων
    χωρις να χαρακτηριστει διαφημηση , βλεπω και στο στη σχολη να τσακονωνται για το θεμα των τροφοδωτικων θα ηθελα να μαθουμε ποια ειναι τα καλα οταν χτιζουμε ενα συστημα.
    Πάρε μια ζυγαριά και ξεκίνα να ζυγίζεις τα τροφοδοτικά. Εντελώς τυχαία θα δεις ότι τα καλύτερα τροφοδοτικά είναι και βαρύτερα.

    0 Not allowed! Not allowed!
    FreeBsD For Ever

Σελίδα 6 από 9 ΠρώτηΠρώτη ... 4 5 6 7 8 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Απαντήσεις: 21
    Τελευταίο Μήνυμα: 10-01-18, 00:03
  2. Πρόβλημα με ήχο υπολογιστή
    By lefterisgeo99 in forum Ηλεκτρονικά
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο Μήνυμα: 07-06-16, 16:05
  3. Πρόβλημα με υπολογιστή
    By Χρήστος2011 in forum Software Η/Υ
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 25-10-12, 21:19
  4. πρόβλημα στην εκκίνηση
    By giannis - IKARIA in forum Software Η/Υ
    Απαντήσεις: 26
    Τελευταίο Μήνυμα: 22-04-12, 14:43
  5. Πρόβλημα με εκκίνηση
    By manos_3 in forum Software Η/Υ
    Απαντήσεις: 21
    Τελευταίο Μήνυμα: 09-02-11, 00:13

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας