Σελίδα 2 από 2 ΠρώτηΠρώτη 1 2
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 11 έως 17 από 17

Θέμα: Βοήθεια με προγραμματισμό PIC

  1. #11
    Μέλος
    Όνομα
    Γιάννης
    Εγγραφή
    May 2009
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    2.027

    Προεπιλογή

    Ο Pickit2 με τι software θα παίξει? Υπήχε παλιά ένα αυτόνομο αλλά σίγουρα δεν θα υποστηρίζει σύγχρονα chip.

    Το IPE περιβάλλον τους το βρίσκω φρικτό και τις περισσότερες φορές μη λειτουργικό.

    Ο καλύτερος programmer που είχα ήταν ο PikProg2 της Elnec αλλά δυστυχώς για να συνεχίσουν τις πωλήσεις των νέων τους μοντέλων έχουν πάψει να ενημερώνουν την βάση με νέα chip. Δικαιολογημένα ίσως αφού τα νέα chip έχουν νέες προδιαγραφές προγραμματισμού (ίσως). Αλλά από την άλλη 400 ευρόπουλα δεν τα δίνεις εύκολα.

    0 Not allowed! Not allowed!

  2. #12
    Μέλος
    Όνομα
    Στέλιος
    Εγγραφή
    Sep 2011
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    82

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από SV1JRT Εμφάνιση μηνυμάτων
    Θα σου στείλω ΠΜ να βρεθούμε από Πέμπτη απόγευμα. Εγώ είμαι Αργυρούπολη.

    .

    Σε ευχαριστώ. Πολύ είμαι υπόχρεος.

    Παιδιά μιλάμε για έναν προγραμματιστή usb που θα κοστίσει 10-15 ευρώ σύν τη χαρά της κατασκευής. Ο Pickit2 programmer είναι ακόμα διαθέσιμος και θα με υπερκαλύψει πιστευω για τις ανάγκες που έχω σαν αρχάριος. Δεδομένου πως μόλις πολύ πρόσφατα έπιασα pic στα χέρια μου. Να έχω στην ακρη παλιό pc για να καίω που και πού pic με JDM προγραμματιστές δεν ξέρω αν θα με συμφέρει καλύτερα από τη λύση που διάλεξα.

    @nikos1
    Αν έχεις καποιο σχέδιο, είναι παραπάνω από ευπρόσδεκτο!

    0 Not allowed! Not allowed!

  3. #13
    ΥπερΣυντονιστής Το avatar του χρήστη gsmaster
    Όνομα
    Γιάννης
    Εγγραφή
    Aug 2003
    Περιοχή
    Γιάννενα
    Μηνύματα
    4.444

    Προεπιλογή

    Εμένα ο JDM programmer με το PonyProg πάντως μια χαρά δουλεύει σε Win7. Προγραμματίζω συνέχεια τα 24C02 για τα μελάνια του εκτυπωτή μου.

    Επίσης οι περισσότερες μητρικές μπορεί να μην βγάζουν την σειριακή στο πίσω μέρος του υπολογιστή, αλλά οι περισσότερες την έχουν σαν ακιδοσειρά 9pin (2x10 με ένα λειψό ποδαράκι). Μια ματιά στο μανιουαλ της κάθε μητρικής θα δώσει την λύση. Μετά με ένα τέτοιο bracket https://www.ebay.com/itm/Serial-9-pi...w/122820580508 (ή έστω και με φτιαχτούς κοννέκτορες, δεν είναι κάτι τραγικό) κάνεις την δουλειά σου κανονικά

    0 Not allowed! Not allowed!
    Πριν γράψετε ένα νέο θέμα στο φόρουμ, ψάξτε ->εδώ<-, κάτι θα βρείτε που δεν ξέρατε.

  4. #14
    Μέλος
    Όνομα
    Νίκος
    Εγγραφή
    Jun 2009
    Περιοχή
    Σύρος
    Μηνύματα
    280

    Προεπιλογή

    Αυτό έχω φτιάξει και δουλεύει καλά είναι βέβαια για περιορισμένη γκάμα PIC
    Συνημένες Εικόνες Συνημένες Εικόνες
    Συνημμένα Αρχεία Συνημμένα Αρχεία
    • Τύπος Αρχείου: pdf pcb.pdf (30,4 KB, 7 εμφανίσεις)

    0 Not allowed! Not allowed!

  5. #15
    Μέλος
    Όνομα
    Στέλιος
    Εγγραφή
    Sep 2011
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    82

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από gsmaster Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εμένα ο JDM programmer με το PonyProg πάντως μια χαρά δουλεύει σε Win7. Προγραμματίζω συνέχεια τα 24C02 για τα μελάνια του εκτυπωτή μου.

    Επίσης οι περισσότερες μητρικές μπορεί να μην βγάζουν την σειριακή στο πίσω μέρος του υπολογιστή, αλλά οι περισσότερες την έχουν σαν ακιδοσειρά 9pin (2x10 με ένα λειψό ποδαράκι). Μια ματιά στο μανιουαλ της κάθε μητρικής θα δώσει την λύση. Μετά με ένα τέτοιο bracket https://www.ebay.com/itm/Serial-9-pi...w/122820580508 (ή έστω και με φτιαχτούς κοννέκτορες, δεν είναι κάτι τραγικό) κάνεις την δουλειά σου κανονικά
    Σίγουρα θα έχει comport η μητρική μου. Σε win 8 θα παίξει όμως κάποιος programmer; Επίσης υπάρχει κάποιο παραπάνω όφελος των jdm και λοιπών diy προγραμματιστών σε σχέση με τον pickit2 ;

    0 Not allowed! Not allowed!

  6. #16
    Μέλος
    Όνομα
    Στέλιος
    Εγγραφή
    Sep 2011
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    82

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από nikos1 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αυτό έχω φτιάξει και δουλεύει καλά είναι βέβαια για περιορισμένη γκάμα PIC
    Πολύ καλό. Εγώ σκεφτόμουν το πρώτο από τα παρακάτω. Για να μπορεί να δουλεύει και πάνω από 5V. To Δευτερο, αυτο που λέει el cheapo είναι περίπου αυτό που έχεις φτιάξει εσύ αν κατάλαβα καλά. Για αυτό και η περιορισμένη γκάμα, σωστά;

    http://ftp.obddiag.net/picprog.html

    Εν'τω μεταξύ, βρήκα και το παρακάτω σύμφωνα με το οποίο, ίσως μπορώ κάψω το pic που θέλω με arduino. Το έχει δοκιμάσει κανείς;

    http://pleasantlyclueless.blogspot.g...rogrammer.html

    0 Not allowed! Not allowed!

  7. #17
    ΥπερΣυντονιστής Το avatar του χρήστη gsmaster
    Όνομα
    Γιάννης
    Εγγραφή
    Aug 2003
    Περιοχή
    Γιάννενα
    Μηνύματα
    4.444

    Προεπιλογή

    Ρε παιδιά μην ψάχνεσται για υποστήριξη πολλών μικροελεκτών.
    Αφού τα περισσότερα σχέδια απο τα εργαλεία της microchip (PicKIT και ICD) υπάρχουν στο ιντερνετ. Βρείτε ένα αξιόλογο και κάντε το. Προγραμματίζεις κατευθείαν απο το MPLAB και είσαι κύριος.
    Εξάλλου υπάρχουν και στο ebay κλώνοι pickit3 με λιγότερο απο 10 ευρώ, και ο γνήσιος κάνει κάπου 50-60 αν θυμάμαι καλά. Δεν είναι τόσο απαγορευτικά τα πράγματα.
    Για αρχή τουλάχιστον είναι καλή λύση, και αργότερα αν μπείς στα βαθιά αγοράζεις και το γνήσιο. Εγώ έτσι έκανα τουλάχιστον με τον ICD2.
    http://www.hlektronika.gr/forum/show...highlight=icd2
    http://www.hlektronika.gr/forum/show...highlight=icd2
    Ναι πέρασαν κάποια χρόνια... και παρεπιπτώντως δίπλα μου στον πάγκο έχω ακόμα τον κλώνο, τον γνήσιο, επειδή είναι USB, το έχω στην τσάντα του laptop μόνιμα. :P

    0 Not allowed! Not allowed!
    Πριν γράψετε ένα νέο θέμα στο φόρουμ, ψάξτε ->εδώ<-, κάτι θα βρείτε που δεν ξέρατε.

Σελίδα 2 από 2 ΠρώτηΠρώτη 1 2

Παρόμοια Θέματα

  1. Ερώτηση για προγραμματισμό PIC (ICSP)
    By babisko in forum Μικροελεγκτές
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο Μήνυμα: 23-10-14, 18:31
  2. Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο Μήνυμα: 22-05-13, 23:23
  3. Βοήθεια με προγραμματισμό συναγερμου xl-2s
    By petris007 in forum Συστήματα Ασφαλείας
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 06-11-12, 11:54
  4. Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο Μήνυμα: 25-11-10, 12:03

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας