Σελίδα 2 από 2 ΠρώτηΠρώτη 1 2
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 11 έως 19 από 19

Θέμα: Αγορα esr meter

  1. #11
    Μέλος Το avatar του χρήστη eleCtroAsxetos
    Όνομα
    Δημητρης
    Εγγραφή
    Aug 2010
    Περιοχή
    Ηράκλειο
    Μηνύματα
    828

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από wow Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ποια Version του 328 αξίζει να πάρει κάνεις τώρα?
    (Εχω μια παλια εκδοση πρεπει να εχουν αλλαξει αρκετα μεχρι σημερα )
    Ολες οι εκδοσεις αυτου του τρανζιστορτεστερ βασιζονται στο αρχικο σχεδιο του Markus frejek, και στην εξελιξη του απο τον Karl-Heinz Kubbeler (κυριως στο firmware). Οποτε ουσιαστικα λιγο πολυ, αν και υπαρχουν στο ιντερνετ-ebay-ali μερικες δεκαδες διαφορετικες εκδοσεις με μερικες δεκαδες διαφορετικες υλοποιησεις και οθονες, ολες αναμενεις να μετράνει το ιδιο ή τουλαχιστον το ιδιο εντος καποιων οριων. Το firmware τα τελευταια 2 χρονια εχει προσθεσει καποια features, αλλα στον τομεα της μετρολογιας και της ακριβειας δεν εχει αλλαξει κατι σημαντικο σε οτι ηδη μετρουσε και 5 χρονια πριν. Ισως μονο στον τομεα της μετρησης επαγωγης εξελιχτηκε αλλα και παλι δεν αλλαξε μεθοδο μετρησης οποτε για πηνια κατω των 20-30 uH ειναι πρακτικα αχρηστο καθως απαιτει συνδεση παραλληλου πυκνωτη συγκεκριμενης χωρητικοτητας για να μετρησει σωστα...Οποτε το ξεχναμε ειδικα για μετρηση τυλιγματων μετασχηματιστων παλμοτροφοδοτικων.

    Αυτο που εχω δει με τα τελευταια firmware ειναι παντως ενα φαινομενο να αλλαζει σημαντικα το ESR αναλογως σε ποιες εισοδους μετρας και το ιδιο παρατηρω και και στη μετρηση αντιστασης (το τρανζιστορτεστερ εχει εξαιρετικη αναλυση στη μετρηση της αντιστασης της ταξης των 0.01ωμ!). Σε αυτο βεβαια μπορεις να οφειλεται και η υλοποιηση που εχω εχω και εχει παλαιωσει, αποκτησει γηρανση το υλικο και οι χαλκοδιαδρομοι.

    Το φαινομενο που ειναι το μεγαλι αγκαθι ολων των τρανζιστορτεστερ που καιγεται αμεσως αν μετρησεις φορτισμενο πυκνωτη δεν εχει διορθωθει και ουτε θα διορθωθει μαλλον.

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη eleCtroAsxetos : 31-05-18 στις 08:37

  2. #12
    Μέλος
    Όνομα
    Γιάννης
    Εγγραφή
    May 2011
    Περιοχή
    Πέραμα
    Μηνύματα
    3.042

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από eleCtroAsxetos Εμφάνιση μηνυμάτων
    ...Το φαινομενο που ειναι το μεγαλι αγκαθι ολων των τρανζιστορτεστερ που καιγεται αμεσως αν μετρησεις φορτισμενο πυκνωτη δεν εχει διορθωθει και ουτε θα διορθωθει μαλλον...
    Δεν νομίζω ότι είναι δύσκολο να προσθέσεις μία τέτοια προστασία:
    Απλώς έχε όλες τις εισόδους ενωμένες μεταξύ τους (μέσω τρανζίστορ/MOSFET ή με ρελέ αν μόνο έτσι γίνεται) για πχ 100ms στην αρχή, και μετά "ξεκλειδώνεις" τις εισόδους και τρέχεις το νορμάλ πρόγραμμα.

    Το δικό μου κινέζικο έτσι κι αλλιώς θέλει 1-2 δευτερόλεπτα στην αρχή για να τσεκάρει την μπαταρία πριν ξεκινήσει τα τεστ...

    0 Not allowed! Not allowed!

  3. #13
    Μέλος Το avatar του χρήστη eleCtroAsxetos
    Όνομα
    Δημητρης
    Εγγραφή
    Aug 2010
    Περιοχή
    Ηράκλειο
    Μηνύματα
    828

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από selectronic Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν νομίζω ότι είναι δύσκολο να προσθέσεις μία τέτοια προστασία:
    Απλώς έχε όλες τις εισόδους ενωμένες μεταξύ τους (μέσω τρανζίστορ/MOSFET ή με ρελέ αν μόνο έτσι γίνεται) για πχ 100ms στην αρχή, και μετά "ξεκλειδώνεις" τις εισόδους και τρέχεις το νορμάλ πρόγραμμα.

    Το δικό μου κινέζικο έτσι κι αλλιώς θέλει 1-2 δευτερόλεπτα στην αρχή για να τσεκάρει την μπαταρία πριν ξεκινήσει τα τεστ...
    Δυστυχως μην πω ΔΥΣΤΥΧΩΣ οταν πατας εκκινηση με τις εξοδους ενωμενες μεταξυ τους, ειναι προγραμματισμενο σε ολα τα firmware να ξεκιναει calibration
    Και επειδη χρησιμοποιω γενικα παρα πολυ το 0.01ωμ ακριβεια μετρησης στις αντιστασεις και στο ESR που δεν την βρισκεις ευκολα σε φθηνο πολυμετρο οτιδηποτε παρεμβαλλω για προστασια μαλλον θα μου αλλοιωσει κατα πολυ αυτη την ακριβεια σε αυτο τον τομεα. Εχω αντιπαρελθει το προβλημα εχω παρει με το κιλο atmega328 απο κινα και τους εχω προγραμματισμενους ετοιμους στην εξαρτηματοθηκη. Μολις καψω το τεστερ βγαζω οθονη, αλλαζω επεξεργαστη...ξαναβαζω οθονη και ετοιμος. Εχω βεβαια υλοποιηση με σοκετ και αφαιρουμενο ATMEGA για αυτο ακριβως το λογο.

    1 Not allowed! Not allowed!

  4. #14
    Μέλος
    Όνομα
    Γιάννης
    Εγγραφή
    May 2011
    Περιοχή
    Πέραμα
    Μηνύματα
    3.042

    Προεπιλογή

    Ε είπαμε ότι θα πρέπει να τροποποιηθεί το μηχάνημα για να βάλεις την προστασία, δεν μπορείς να επέμβεις στον προγραμματισμό?
    Αν δεν μπορείς, τότε ίσως αν έβαζες "εξωτερικά" εσύ πχ ένα ρελέ και ένα μικρό κυκλωματάκι καθυστέρησης (με πυκνωτή, όχι 555 και ιστορίες) που να δουλεύει ως εξής:
    Οι (τρεις?) εισόδου του οργάνου ενώνονται (αλλά όχι "περνάνε μέσα από") με τις επαφές ενός ρελέ, τον οποίο ελένχει ένα μικρό κυκλωματάκι που δίνοντας του εντολή (το νέο κουμπί "start"), πρώτα δίνει ρεύμα στο πηνίο του ρελέ (που απομονώνει τις εισόδους) και μετά διεγείρει το παλιό κουμπί "start" του οργάνου.

    Έτσι ακόμα και χωρίς ρεύμα, οι εισόδου είναι πάντα ενωμένες μεταξύ τους, και μόνο όταν δώσεις ρεύμα στο πηνίο του ρελέ, "ανοίγουν" για μέτρηση (και μετά την μέτρηση πάλι ενώνονται).
    Αν εσύ βάλεις ένα γεμάτο πυκνωτή (ΠΡΙΝ φυσικά πατήσεις το "start") για μέτρηση, απλώς θα κάνει ένα τσαφ και θα εκφορτιστεί στην στιγμή.
    Οι εισόδου απλώς είναι ενωμένες με τις επαφές του ρελέ, το σήμα δεν περνάει μέσα από τις επαφές, άρα πιστεύω να μην υπάρχει διαφορά όταν μετράς τα mΩ.

    Δεν λέω ότι το έχω μελετήσει/υλοποιήσει και ότι θα δουλέψει 100%, σκέψεις κάνω...

    Meter Mod.png

    0 Not allowed! Not allowed!

  5. #15
    Μέλος
    Όνομα
    μιχαλης
    Εγγραφή
    Aug 2007
    Περιοχή
    γλυφαδα
    Μηνύματα
    3.335

    Προεπιλογή

    Κάτι Σαν Αυτό Δεν Κάνει Ε?
    http://uk.farnell.com/avx/vc060303a1...603/dp/9862919

    Sent from my SM-J710F using Tapatalk

    0 Not allowed! Not allowed!

  6. #16
    Μέλος
    Όνομα
    παυλος
    Εγγραφή
    Jan 2011
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    604

    Προεπιλογή

    Μηπως γνωριζει κανεις αν αυτο το site www.reichelt.de ειναι ok γιατι διαβαζω πολλη αρνητικη κριτικη

    https://uk.trustpilot.com/review/www.reichelt.de

    0 Not allowed! Not allowed!

  7. #17
    Μέλος
    Όνομα
    Γιάννης
    Εγγραφή
    Oct 2017
    Περιοχή
    Βόλος
    Μηνύματα
    137

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από paul333 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μηπως γνωριζει κανεις αν αυτο το site www.reichelt.de ειναι ok γιατι διαβαζω πολλη αρνητικη κριτικη

    https://uk.trustpilot.com/review/www.reichelt.de
    Καλησπέρα.

    Έχω αγοράσει 3 φορές από αυτούς και πάντα ήταν άψογοι! Την τελευταία φορά μάλιστα από λάθος μου παρήγγειλα 2 μπαταρίες UPS με λάθος πόλους και μου τις άλλαξαν (μόλις τις παρέλαβαν πίσω) χωρίς να με χρεώσουν ούτε ευρώ παραπάνω μεταφορικά.

    0 Not allowed! Not allowed!

  8. #18
    Μέλος
    Εγγραφή
    Jun 2007
    Περιοχή
    Χανια
    Μηνύματα
    423

    Προεπιλογή

    Έχω αγοράσει κι εγώ κάποιες φορές από το reichelt.de(κάποια όργανα και ανταλλακτικά ), η τελευταία φορά πριν 1 μήνα περίπου. Είμαι απόλυτα ικανοποιημένος.
    Όσο αφορά το ESR70 της Atlas το έχω κι εγώ και συγκεκριμένα το είχα αγοράσει από το reichelt.de μαζί με το dca75 της atlas. Ωραίο οργανάκι, αξιόπιστο και ποιοτικό για επαγγελματική χρήση.

    0 Not allowed! Not allowed!

  9. #19
    Μέλος Το avatar του χρήστη SeAfasia
    Όνομα
    SV3IRG Dinos
    Εγγραφή
    Sep 2012
    Περιοχή
    Άργος.
    Μηνύματα
    3.363

    Προεπιλογή

    τα εχω τα atlas πολυ καλά εργαλεια...

    0 Not allowed! Not allowed!

Σελίδα 2 από 2 ΠρώτηΠρώτη 1 2

Παρόμοια Θέματα

  1. ESR METER
    By Thanos10 in forum Παρουσίαση Ολοκληρωμένων Κατασκευών
    Απαντήσεις: 45
    Τελευταίο Μήνυμα: 29-03-18, 15:09
  2. Αγορά Esr Meter ή κατασκευή.
    By rounsmith in forum Όργανα & Εξοπλισμός
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο Μήνυμα: 28-10-15, 23:09
  3. Eρώτηση για αγορά ESR meter
    By angel_grig in forum Όργανα & Εξοπλισμός
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 26-12-12, 15:20
  4. Αγορά Esr Meter (in circuit)
    By gassious in forum Όργανα & Εξοπλισμός
    Απαντήσεις: 24
    Τελευταίο Μήνυμα: 27-11-10, 00:49
  5. ESR meter - PCB
    By lynx in forum Ηλεκτρονικά
    Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο Μήνυμα: 06-09-07, 03:07

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας