Σελίδα 1 από 2 1 2 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 19

Θέμα: Αγορα esr meter

  1. #1
    Μέλος Το avatar του χρήστη skfn
    Όνομα
    Νίκος
    Εγγραφή
    Jan 2016
    Περιοχή
    Πειραιάς
    Μηνύματα
    90

    Προεπιλογή Αγορα esr meter

    Καλησπερα
    Ενδιαφέρομαι για αγορά ενός esr meter για καθαρά ερασιτεχνική χρήση και έχω καταλήξει στο esr70 atlas, με καλύτερη τιμή από https://www.reichelt.com/de/en/?ACTI...387;SEARCH=esr.
    Θα εκτιμούσα οπουδήποτε πρόταση σχετικά με το όργανο αλλά και με το αξιόπιστο του καταστήματος.
    Ευχαριστώ

    0 Not allowed! Not allowed!

  2. #2
    Μέλος Το avatar του χρήστη AKHS
    Όνομα
    Άκης
    Εγγραφή
    Jan 2011
    Περιοχή
    Καλαμαριά
    Μηνύματα
    391

    Προεπιλογή

    Αυτό είναι για επαγγελματική χρήση αν ψάχνεις κάτι για ερασιτεχνική χρήση όπως λές έχει πολύ ποιο φθηνά στο ebay εκτός και αν δεν σε απασχολεί το κόστος

    0 Not allowed! Not allowed!

  3. #3
    Μέλος Το avatar του χρήστη skfn
    Όνομα
    Νίκος
    Εγγραφή
    Jan 2016
    Περιοχή
    Πειραιάς
    Μηνύματα
    90

    Προεπιλογή

    Το αμέσως επόμενο είναι το mesr100 από Κίνα, στα μισά λεφτά, αλλά νομίζω ότι το Esr70 αξίζει τη διαφορά.
    Το μαγαζί αυτό στο link, είναι αξιόπιστο ?
    Υπάρχει κάποιο άλλο που τοχει σε καλλίτερη τιμή ?
    Υπάρχει στην Ελλάδα ?

    0 Not allowed! Not allowed!

  4. #4
    Μέλος Το avatar του χρήστη eleCtroAsxetos
    Όνομα
    Δημητρης
    Εγγραφή
    Aug 2010
    Περιοχή
    Ηράκλειο
    Μηνύματα
    829

    Προεπιλογή

    To Atlas οπως ηδη ειπωθηκε το δουλεύουν επαγγελματίες αλλα και για κάποιο λόγο το προωθούν και προμοταρουν οι γιουτιουμπαδες με ''δυνατα'' καναλια. Για την ακριβεια και την ποιοτητα του δε νομιζω να εχει κανεις να σου πει κατι αρνητικο ειναι γενικα φουλ αξιοπιστα τα ατλας (ειναι ολοκληρη σειρα οργανων για διαφορες μετρησεις).

    Γνωμη μου ειναι παρε κατι παμφθηνο οπως αυτο οπου δεν εχεις να χασεις κατι περαν των 5-6 ευρω. Κανει τα παντα, μετραει πυκνωτες, esr (και εντος κυκλωματος μεσω ειδικης λειτουργιας στο μενου) , επαγωγες καθως κανει και αναγνωριση σχεδον ολων των ημιαγωγων (εκτος απο μερικα τρανζιστορ τηλεορασεων πολυ υψηλης τασης) ακομα και εξειδικευμενων αγωγων οπως jfet!
    Οσον αφορα τη μετρηση ESR του μ328 που σε ενδιαφερει ειναι αξιοπιστο εφοσον εχεις κανει σωστα την βαθμονομηση στην 1η εναρξη του οργανου. ισως το μονο αρνητικο της συγκεκριμενης λειτουργιας ειναι το γενικοτερο μειονεκτημα του οργανου οτι αν ξεχαστει και μετρησεις φορτισμενο πυκνωτη εσω και με λιγα βολτ καιγεται αμεσως ο επεξεργαστης του και αχρηστευεται το οργανο.

    0 Not allowed! Not allowed!

  5. #5
    Μέλος
    Όνομα
    παναγιωτης
    Εγγραφή
    Mar 2009
    Περιοχή
    καλλιθεα
    Μηνύματα
    1.014

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από skfn Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το αμέσως επόμενο είναι το mesr100 από Κίνα, στα μισά λεφτά, αλλά νομίζω ότι το Esr70 αξίζει τη διαφορά.
    Το μαγαζί αυτό στο link, είναι αξιόπιστο ?
    Υπάρχει κάποιο άλλο που τοχει σε καλλίτερη τιμή ?
    Υπάρχει στην Ελλάδα ?
    an rvtaw gia to link του atlas ειναι απολυτα αξιοπιστο το μαγαζι εχω κανει πολλες αγορες

    0 Not allowed! Not allowed!

  6. #6
    Μέλος Το avatar του χρήστη nick1974
    Όνομα
    Νικος
    Εγγραφή
    Aug 2013
    Περιοχή
    Περαμα
    Μηνύματα
    4.288

    Προεπιλογή

    Έχω κάποιο οργανακι της atlas (όχι το συγκεκριμενο) και μπορώ να σε βεβαιώσω για την αντοχη τους στο χρόνο καθως και σε χαζοαμελειες όπως πχ μέτρηση υπό κάποια τάση κτλ.
    Όσον αφορά την αξιοπιστία δε θα πω κάτι μια και λίγο πολύ εδώ και λίγα χρονια έχει μπει σα μέγεθος σε δεύτερη μοίρα αφού και τα πιο φθηνά κινέζικα σπάνια να υστερούν σ' αυτό τον τομέα.
    Αν σε ενδιαφέρει για σοβαρή συχνή χρήση πιστεύω είναι πολύ καλή επιλογή.
    Τώρα αν το θες απλώς για ελάχιστη χρήση τότε δε νομίζω πως σου χρειάζεται, αφού και τα κινέζικα που κυκλοφορούν έχουν πολύ καλή αξιοπιστία πλέον όσον αφορά την ακρίβεια μετρησεων, οπότε το κριτήριο σου δεν είναι το αν το θες για ερασιτεχνική η επαγγελματική χρήση αλλά το αν σε ενδιαφέρει κάτι αντοχής στο χρόνο και σε "καταχρήσεις" η αν απλά θες ένα οργανακι που θα το χρησιμοποιείς σπανιότατα και με τη σχετική προσοχή στον πάγκο.

    Στάλθηκε από το SM-N910C μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

    0 Not allowed! Not allowed!

  7. #7
    Μέλος
    Όνομα
    Παναγιώτης
    Εγγραφή
    Jan 2005
    Περιοχή
    ΑΘΗΝΑ
    Μηνύματα
    4.865

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από skfn Εμφάνιση μηνυμάτων
    esr meter για καθαρά ερασιτεχνική χρήση και έχω καταλήξει στο esr70 atlas,
    Για ερασιτεχνική χρήση είναι αυτό, με 8,8 ευρώ μαζί με το κουτί του.
    Το esr70 Atlas είναι επαγγελματικό.
    Φυσικά, αν τα λεφτά δεν είναι θέμα, πάρε το ακριβό.

    Μπορείς όμως να φτιάξεις έναν επαγγελματικού επιπέδου adaptor μέτρησης ESR που συνδέεται στο πολύμετρό σου και σου βγάζει εκεί την ένδειξη.

    1 Not allowed! Not allowed!
    Διάλογος EL σε chat:
    - Μελενέ διονυση οιμε ελεφθεροσ εχής αγωρη εε
    - imina mi lene maria kia psixno agggoriii kalooo
    - Ελει νικα γράψαι ανκληκα δεν ξαιρο

  8. #8
    Μέλος Το avatar του χρήστη skfn
    Όνομα
    Νίκος
    Εγγραφή
    Jan 2016
    Περιοχή
    Πειραιάς
    Μηνύματα
    90

    Προεπιλογή

    Δοκίμασα το EZM 328.
    Εντυπωσιάστηκα από τη δουλειά που κάνει, αλλά και την ταχύτητα, αν ορίσεις από το αρχικό μενού την λειτουργία ESR.
    Δίνει αποτέλεσμα πολύ πιο γρήγορα από το unit 139C και τιμές κοντινές.
    Καταπληκτικό και τζάμπα!
    Ειναι πολυ βολικο γιατι με μια μέτρηση βλέπεις ESR και χωρητικότητα και δεν χρειάζεται να ξαναμετρησεις με καπασιτομετρο.
    Το ενοχλητικό είναι τα μικρά καλώδια που δυσκολεύουν την μέτρηση επάνω στην πλακέτα. Υπάρχει τρόπος να διορθωθεί με μακρύτερα η θα αλλάξει η αξιοπιστία της μέτρησης;
    Ευχαριστώ

    0 Not allowed! Not allowed!

  9. #9
    Μέλος Το avatar του χρήστη wow
    Όνομα
    Βαγγέλης
    Εγγραφή
    Mar 2011
    Περιοχή
    Μακεδονία
    Μηνύματα
    119

    Προεπιλογή

    Ποια Version του 328 αξίζει να πάρει κάνεις τώρα?
    (Εχω μια παλια εκδοση πρεπει να εχουν αλλαξει αρκετα μεχρι σημερα )

    0 Not allowed! Not allowed!

  10. #10
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Θάνος
    Εγγραφή
    Mar 2014
    Περιοχή
    Λάρισα
    Μηνύματα
    23

    Προεπιλογή

    Τα ετοιματζίδικα έχουν τη φήμη ότι κάποια στιγμή "κάτι συμβάινει" και η οθόνη δεν δείχνει τίποτα.
    Στο γνωστό site ηλεκτρονικών στην Αυστραλία έχει εκατοντάδες σελίδες στο θέμα.
    Συμμετέχει και ο γερμανός developer από το original project, ο οποίος προσπαθεί να προσαρμόσει το firmware στους άπειρους κλώνους που έχουν ξεφυτρώσει.
    Τελευταία διάβαζα ότι ενσωμάτωσε απομακρυσμένη διαχείριση στο tester μέσω σειριακής θύρας.

    Αν θέλεις να φτιάξεις κάτι μόνος σου δες παρακάτω.

    Το πρώτο ESR meter που έφτιαξα και χρησιμοποιώ εδώ και λίγα χρόνια ήταν ένα αναλογικό:
    http://kripton2035.free.fr/analog%20...e-davison.html
    Δουλεύει με αρκετή ακρίβεια, αλλά έχει πρόβλημα μέχρι να φέρεις την κατανάλωση στο σωστό σημείο, το εύρος μέτρησης ώστε να δείχνει 0-1Ω σε όσο μεγαλύτερο μέρος του μιλιαμπερόμετρου, να πιάσεις συχνότητα κοντά στα 100KHz ώστε οι τιμές που μετράς να ανταποκρίνονται στα συνηθισμένα spec και κάτι άλλα ψιλά. Τελεστικό βάζεις ότι έχεις, μετασχηματιστή μπορείς να πάρεις από ένα SMPS αν δεν μπορείς να βρεις αυτόν που προτείνει.
    Οι δίοδοι είναι 1Ν4148, το κύκλωμα προστασίας δεν το υλοποίησα, δεν ξέρω πως συμπεριφέρεται στις μετρήσεις.

    Το δεύτερο ESR meter που έφτιαξα ήταν σαν αυτό το ετοιματζίδικο από ebay, με το σχέδιο από το original γερμανικό φόρουμ που το σχεδίασε:
    https://www.mikrocontroller.net/arti...ansistortester

    Φόρτωσα το firmware 1.12k και μετράει το μενού περιέχει τα ακόλουθα:
    Τρανζίστορ / FET κλπ
    Πυκνωτές (Δοκίμασα από 10000μF έως 22pF) - Δίνει ESR και Vloss, μέτρησα έως και 36Ω ESR
    Πυκνωτές - Ειδικός τρόπος λειτουργίας χαμηλής τάσης (έως 300mV) για μέτρηση απευθείας στην πλακέτα (δεν έχει προστασία από φορτισμένους πυκνωτές, αλλά μπορεί να δεχτεί ρελέ για αυτό, ο κώδικας το προβλέπει)
    Αντιστάσεις
    Πηνία
    10-bit PWM
    Συχνόμετρο
    Έξοδο τετραγωνικού παλμού έως 2MHz
    Self-Calibration

    To firmware αυτό έχει και συνοδευτικό εγχειρίδιο. Το αναφέρω γιατί παίζει και το 1.32m firmware στο οποίο το ESR εμφανίζεται αρκετά λανθασμένο.

    Και μία φωτό από την περιπέτειά μου (με οθόνη από παλιό κινητό και την πρώτη προσπάθεια με το 1.32m firmware)
    ComponentTester_finished.jpg

    Έχω σκοπό να ανεβάσω όλες τις λεπτομέρειες για αυτό το πρότζεκτ για να ωφεληθείτε όσοι θέλετε να το κατασκευάσετε και να το χαρείτε.
    Η φωτό έχει και κάποια αχρείαστα υλικά που μπήκαν λόγω οθόνης 3,3V. Η πιό απλή υλοποίηση είναι όπως στη φωτό από το ebay στο ποστ #9 του wow.

    Συγκριτικά η κατασκευή 1 με την κατασκευή 2 δίνουν σχεδόν ίδιες μετρήσεις ESR (το αναλογικό έδειχνε περίπου 0,9 όταν το ψηφιακό έλεγε 0,88 )

    Υ.Γ. Έγιναν μικρές διορθώσεις στο κείμενο

    0 Not allowed! Not allowed!

  11. 2 μέλη ευχαρίστησαν τον ThanosR για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    aktis (31-05-18), mikemtb (31-05-18)

Σελίδα 1 από 2 1 2 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. ESR METER
    By Thanos10 in forum Παρουσίαση Ολοκληρωμένων Κατασκευών
    Απαντήσεις: 45
    Τελευταίο Μήνυμα: 29-03-18, 16:09
  2. Αγορά Esr Meter ή κατασκευή.
    By rounsmith in forum Όργανα & Εξοπλισμός
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο Μήνυμα: 29-10-15, 00:09
  3. Eρώτηση για αγορά ESR meter
    By angel_grig in forum Όργανα & Εξοπλισμός
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 26-12-12, 16:20
  4. Αγορά Esr Meter (in circuit)
    By gassious in forum Όργανα & Εξοπλισμός
    Απαντήσεις: 24
    Τελευταίο Μήνυμα: 27-11-10, 01:49
  5. ESR meter - PCB
    By lynx in forum Ηλεκτρονικά
    Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο Μήνυμα: 06-09-07, 04:07

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας