Σελίδα 2 από 2 ΠρώτηΠρώτη 1 2
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 11 έως 20 από 20

Θέμα: ελληνικά που φαίνονται κινέζικα, πως διορθώνεται

  1. #11
    Μέλος Το avatar του χρήστη nick1974
    Όνομα
    Νικος
    Εγγραφή
    Aug 2013
    Περιοχή
    Περαμα
    Μηνύματα
    4.288

    Προεπιλογή

    Δεν είμαι σίγουρος αν σε όλες τις εφαρμογές των windows λειτουργεί τόσο καλά γιατί όσα κείμενα έχω περάσει στα Ελληνικα από linux με utf8, σε συστημα με windows φαίνονταν κινέζικα και έπρεπε να αλλάζω κωδικοποιηση σε windows-1253

    Στάλθηκε από το SM-N910C μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

    0 Not allowed! Not allowed!

  2. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον nick1974 για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    agis68 (07-05-18)

  3. #12
    Μέλος Το avatar του χρήστη FreeEnergy
    Όνομα
    Κώστας
    Εγγραφή
    Feb 2016
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    850

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από nick1974 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν είμαι σίγουρος αν σε όλες τις εφαρμογές των windows λειτουργεί τόσο καλά γιατί όσα κείμενα έχω περάσει στα Ελληνικα από linux με utf8, σε συστημα με windows φαίνονταν κινέζικα και έπρεπε να αλλάζω κωδικοποιηση σε windows-1253
    Για ποιά έκδοση των Windows μιλάμε; Γιατί το πρότυπο UTF ( παράγωγο του Unicode ) φτιάχτηκε για να είναι και φορητό ( portable ) ανάμεσα σε διάφορες συσκευές με διαφορετικά λειτουργικά! Αν δηλαδή χρειάζεται να αλλάξεις κωδικοποίηση ( code page ) τότε κάπου δεν έχει γίνει κάποια ρύθμιση σωστά. Και αν θέλουμε να μείνουμε στο UTF-8 πιστεύω ότι το "λάθος" είναι στα Windows. Tο Linux είναι πιο "ζωντανό" ( με ποιό συχνές ενημερώσεις ).

    1 Not allowed! Not allowed!
    Δεν έχει σημασία πόσο ωραία είναι η θεωρία σου ή πόσο έξυπνος είσαι. Αν δεν επαληθεύεται πειραματικά, είναι λάθος.
    ( Richard Feynman )

  4. #13
    Μέλος Το avatar του χρήστη nick1974
    Όνομα
    Νικος
    Εγγραφή
    Aug 2013
    Περιοχή
    Περαμα
    Μηνύματα
    4.288

    Προεπιλογή

    Εννοείται το πρόβλημα είναι των windows, αλλά αφού υπάρχει περίπτωση ασυμβατότητας παραμένει θέμα.
    Δε θυμάμαι με το έκδοση. Στα δικά μου μηχανήματα δεν έχω τέτοια θέματα αλλά δε μπορώ να απαιτησω να λύσουν όλοι τα θέματα τους για να ναι συμβατοί με μένα. Για τον ίδιο λόγο πέρασα και ms office σε ένα λάπτοπακι μου, ενώ προσωπικά τα open/libre με κάλυπταν απολυτα

    Στάλθηκε από το SM-N910C μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

    1 Not allowed! Not allowed!

  5. #14
    Συντονιστής Το avatar του χρήστη kioan
    Όνομα
     
    Εγγραφή
    Mar 2005
    Περιοχή
    127.0.0.1
    Μηνύματα
    3.169

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από nick1974 Εμφάνιση μηνυμάτων
    ...αλλά δε μπορώ να απαιτησω να λύσουν όλοι τα θέματα τους για να ναι συμβατοί με μένα. Για τον ίδιο λόγο πέρασα και ms office σε ένα λάπτοπακι μου, ενώ προσωπικά τα open/libre με κάλυπταν απολυτα
    Αυτό σηκώνει αρκετή συζήτηση...
    Το ότι πολλοί επικοινωνούν εντάξει μεταξύ τους επειδή έχουν όλοι τους το ίδιο πρόβλημα, δεν σημαίνει ότι θα πρέπει και οι υπόλοιποι να αλλάξουμε και να υιοθετήσουμε το ίδιο λάθος

    Σχετικά με τις εφαρμογές γραφείου, το Open Document Format (το οποίο υποστηρίζει το Libre Office) είναι ένα συμφωνημένο πρότυπο για την διαλειτουργικότητα μεταξύ διαφόρων προμηθευτών λογισμικού (το υποστηρίζουν και τα προϊόντα της Microsoft).
    Εάν δεν πιέσουμε τους δεινόσαυρους με τα Office 97/2000 κλπ να εκσυγχρονιστούν και να χρησιμοποιήσουν ένα σύγχρονο editor (Microsoft ή μη), δεν θα το κάνουν ποτέ και δεν είμαστε υποχρεωμένοι να κρατάμε δεύτερα PC για αυτόν τον λόγο .Με αυτή τη λογική πορεύομαι τα τελευταία 10 χρόνια στη δουλειά αλλά και εκτός και προσπαθώ όπου μπορώ να χρησιμοποιώ ανοικτά πρότυπα.

    3 Not allowed! Not allowed!
    There are 10 types of people in the world: Those who understand binary, and those who don't.

  6. #15
    Μέλος Το avatar του χρήστη Kernel Panic
    Όνομα
    Kernel Panic
    Εγγραφή
    Aug 2016
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    430

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από nick1974 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν είμαι σίγουρος αν σε όλες τις εφαρμογές των windows λειτουργεί τόσο καλά γιατί όσα κείμενα έχω περάσει στα Ελληνικα από linux με utf8, σε συστημα με windows φαίνονταν κινέζικα και έπρεπε να αλλάζω κωδικοποιηση σε windows-1253

    Στάλθηκε από το SM-N910C μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
    Μ' έβαλες στην μπρίζα να το δοκιμάσω στο virtual, τόσο με Linux όσο και με winXP-32.
    Το πόρισμα είναι ότι δεν έχω κανένα θέμα με τα ελληνικά σε οποιονδήποτε συνδυασμό προγραμμάτων γραφείου και λειτουργικού.
    κάποια μ@λ. θα είχες κάνει.

    0 Not allowed! Not allowed!

  7. #16
    Μέλος Το avatar του χρήστη nick1974
    Όνομα
    Νικος
    Εγγραφή
    Aug 2013
    Περιοχή
    Περαμα
    Μηνύματα
    4.288

    Προεπιλογή

    Ρε παιδιά δε μιλάω να στείλει κάποιος ένα υπότιτλο στην πεθερά του, αλλά σε επικοινωνία και μεταφορές αρχείων με πελατες, ε εκεί δε θα ψάξουμε να τους πούμε να αλλάξουν ή να αναβαθμίσουν ή οτιδήποτε, απλά συμμορφώνεσαι με πρότυπα που ξέρεις πως ότι ότι σκ... κι αν έχουν δουλεύουν και τέλος.
    Ειδικά αν στέλνεις πχ οδηγίες βοήθειας σε ενα τεχνικό πρόβλημα που έχουν δεν έχει καμία λογική να τους δημιουργήσεις και επικοινωνιακό πρόβλημα!
    Εγώ λοιπόν ανέφερα πως το πρόβλημα έστω και μια φορά (βασικά παραπάνω αλλά τεσπα) υπήρξε. Τώρα αν είναι να ψάχνουμε το τι έφταιγε και τι όχι δεν έχει καμία αξια. Προφανεστατα και φταιγαν τα δικά του windows, Ε και?

    Στάλθηκε από το SM-N910C μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

    2 Not allowed! Not allowed!

  8. #17
    Μέλος Το avatar του χρήστη FreeEnergy
    Όνομα
    Κώστας
    Εγγραφή
    Feb 2016
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    850

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από nick1974 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ρε παιδιά δε μιλάω να στείλει κάποιος ένα υπότιτλο στην πεθερά του, αλλά σε επικοινωνία και μεταφορές αρχείων με πελατες, ε εκεί δε θα ψάξουμε να τους πούμε να αλλάξουν ή να αναβαθμίσουν ή οτιδήποτε, απλά συμμορφώνεσαι με πρότυπα που ξέρεις πως ότι ότι σκ... κι αν έχουν δουλεύουν και τέλος.
    Ειδικά αν στέλνεις πχ οδηγίες βοήθειας σε ενα τεχνικό πρόβλημα που έχουν δεν έχει καμία λογική να τους δημιουργήσεις και επικοινωνιακό πρόβλημα!
    Εγώ λοιπόν ανέφερα πως το πρόβλημα έστω και μια φορά (βασικά παραπάνω αλλά τεσπα) υπήρξε. Τώρα αν είναι να ψάχνουμε το τι έφταιγε και τι όχι δεν έχει καμία αξια. Προφανεστατα και φταιγαν τα δικά του windows, Ε και?
    Έχεις απόλυτο δίκιο σε αυτό! Και σκέφτομαι άραγε αν υπάρχει κάποιου είδους πρόγραμμα να τρέχει και σε Linux και σε Windows ( Java , Python ίσως... ) να διαβάζει την κωδικοποίηση του αρχείου και την κωδικοποίηση που έχεις εκείνη τη στιγμή στον υπολογιστή και να μετατρέπει το αρχείο αντίστοιχα... Χμμμ... Αν δεν υπάρχει ίσως μπορεί να γίνει! Θα επανέλθω με νεώτερα λίαν συντόμως!

    Προσθήκη: Του στέλνεις το αρχείο ΜΑΖΙ με το προγραμματάκι που κάνει τον έλεγχο. Ο πελάτης τρέχει το πρόγραμμα που κάνει τον έλεγχο - το πρόγραμμα αν χρειαστεί αλλάζει την κωδικοποίηση - παρουσιάζει τέλος το αρχείο σε κατανοητή μορφή

    0 Not allowed! Not allowed!
    Δεν έχει σημασία πόσο ωραία είναι η θεωρία σου ή πόσο έξυπνος είσαι. Αν δεν επαληθεύεται πειραματικά, είναι λάθος.
    ( Richard Feynman )

  9. #18
    Μέλος Το avatar του χρήστη matthew
    Όνομα
    Ματθαίος
    Εγγραφή
    Jan 2012
    Περιοχή
    Καρδίτσα
    Μηνύματα
    1.370

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από FreeEnergy Εμφάνιση μηνυμάτων
    Για την οικονομία της κουβέντας επιτρέψτε μου να σχολιάσω το παραπάνω. Γιατί από ένα σύγχρονο πρότυπο ( UTF-8 ) να θέλει κανείς να πάει σε ένα παλιότερο ( ISO-8859-7 ή Windows-1253 ); Το UTF-8 ( και όλες οι επεκτάσεις του π.χ. UTF-16 ) λύνουν προβλήματα του ISO-8859! Το πιο σημαντικό από όλα ήταν η υποστήριξη μόνο δύο γλωσσών στο ISO ενώ στο UTF-8 υποστηρίζονται μέχρι και 139 γλώσσες! Τέρμα πια το ψάξιμο για code pages! Μήπως λοιπόν ο Άγης θα πρέπει να ...εξελιχθεί;
    Ναι, σωστός! Έτσι είναι. Αλλά, δυστυχώς, οι παλιές εκδόσεις windows όπως και πολλά προγράμματα χρησιμοποιούν by default τις παλιές κωδικοποιήσεις χαρακτήρων και πολύς κόσμος δεν γνωρίζει τίποτα σχετικά με αυτά με αποτέλεσμα να μην μπορούν να λύσουν αυτά τα θέματα.

    0 Not allowed! Not allowed!

  10. #19
    Συντονιστής Το avatar του χρήστη kioan
    Όνομα
     
    Εγγραφή
    Mar 2005
    Περιοχή
    127.0.0.1
    Μηνύματα
    3.169

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από FreeEnergy Εμφάνιση μηνυμάτων
    Προσθήκη: Του στέλνεις το αρχείο ΜΑΖΙ με το προγραμματάκι που κάνει τον έλεγχο. Ο πελάτης τρέχει το πρόγραμμα που κάνει τον έλεγχο...
    Δε θα μου άρεσε ως πρακτική... Οι περισσότεροι που ασχολούνται με IT, πασχίζουν να εκπαιδεύσουν τους χρήστες να μην τρέχουν προγράμματα που τους στέλνουν με mail ή για την ακρίβεια προσπαθούν να τους μπλοκάρουν για να μην μπορούν λάβουν/κατεβάσουν τέτοια προγράμματα

    3 Not allowed! Not allowed!
    There are 10 types of people in the world: Those who understand binary, and those who don't.

  11. #20
    Μέλος Το avatar του χρήστη nick1974
    Όνομα
    Νικος
    Εγγραφή
    Aug 2013
    Περιοχή
    Περαμα
    Μηνύματα
    4.288

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από FreeEnergy Εμφάνιση μηνυμάτων

    Προσθήκη: Του στέλνεις το αρχείο ΜΑΖΙ με το προγραμματάκι που κάνει τον έλεγχο. Ο πελάτης τρέχει το πρόγραμμα που κάνει τον έλεγχο - το πρόγραμμα αν χρειαστεί αλλάζει την κωδικοποίηση - παρουσιάζει τέλος το αρχείο σε κατανοητή μορφή

    Αυτο ειναι κομματακι δυσκολο να δουλεψει, και καλως και δε θα δουλευε γιατι στις μαυρες εποχες που θα δουλευε ηταν τοτε που εδινες ενα φλασακι για να δει ο αλλος μερικες φωτο απο μια δουλεια η να παρει αρχεια, σχεδια κτλ και μετα το κανες φορματ... ...κι αυτο στο pc που χες σπιτι σου για κατεβαστηρι

    0 Not allowed! Not allowed!

Σελίδα 2 από 2 ΠρώτηΠρώτη 1 2

Παρόμοια Θέματα

  1. Πιστοποίση CE και κινέζικα
    By kioan in forum Γενική Συζήτηση
    Απαντήσεις: 13
    Τελευταίο Μήνυμα: 23-05-12, 13:05
  2. Κινέζικα κινητά-TV
    By ΠΑΞΙΜΑΔΗΣ in forum Συσκευές Εικόνας-Ήχου
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 09-04-11, 22:07
  3. Απαντήσεις: 8
    Τελευταίο Μήνυμα: 16-03-11, 21:43
  4. Ρομπότ που φτιάχνει Ελληνικό καφέ!!!
    By dikos in forum Γενική Συζήτηση
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 19-12-09, 21:10

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας