Σελίδα 13 από 16 ΠρώτηΠρώτη ... 3 11 12 13 14 15 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 121 έως 130 από 157

Θέμα: Ηλιακό θερμοσίφωνα ή φωτοβολταικά πάνελς;

  1. #121
    Μέλος
    Όνομα
    Τασος
    Εγγραφή
    Jul 2014
    Περιοχή
    Ηπειρος
    Μηνύματα
    35

    Προεπιλογή

    Οι ηλιακοί θερμοσίφωνες με επιλεκτικό συλλέκτη (συνήθως μπλε απόχρωσης) ζεσταίνουν νερό ακόμα και με συννεφιά. Εμείς κάνουμε μπάνιο 4 άτομα ακόμα και όταν δεν έχει ήλιο. Δεν μιλάμε για πυκνή νέφωση βροχής αλλά για απλή συννεφιά. Βορειοδυτική Ελλάδα, εδώ και μια εβδομάδα κάθε μέρα βρέχει κυρίως έχει συννεφιά, βγάζει και ήλιο για πολύ λιγο που και που, δεν έχει χρειαστεί να ανάψουμε (ρεύμα) στον ηλιακό. Ηλιακός 120 lt ένα τετραγωνικό μέτρο επιλεκτικός συλλέκτης καλά συντηρημένα όλα 10 ετών.
    Η οικονομία που γίνεται είναι ασύγκριτη γιατί ακόμα και όταν δεν έχει ήλιο το νερό είναι χλιαρό και χρειάζεται μόνο 4 λεπτά άνναμα ρεύμα για να κάψει. Φέτος 2018 δεν βάλαμε ρεύμα ούτε μια φορά, τσεκαρισμένο.
    Έχω συντηρήσει πολύ καλά όμως τον ηλιακό με υγρά, με μονώσεις σε όλες τις σωλήνες ανόδιο κλπ. δεν είναι αφημένο στην τύχη του, το προσέχω και μας προσέχει γιατί έχω δει και μερικούς που λένε ο ηλιακός δεν ζεσταίνει και ή δεν έχουν υγρά μέσα ή έχει τρυπήσει ή οι πλάκες κοιτάνε το φεγγάρι αντί για τον ήλιο.

    2 Not allowed! Not allowed!

  2. #122
    Μέλος
    Όνομα
    Χάρης
    Εγγραφή
    Mar 2010
    Περιοχή
    Νέα Σμύρνη
    Μηνύματα
    719

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από vasilimertzani Εμφάνιση μηνυμάτων
    ΥΓ.
    ΤΑ ΠΟΛΛΑ ΛΟΓΙΑ ΕΙΝΑΙ ΦΤΩΧΕΙΑ.ΣΗΜΕΡΑ ΕΧΕΙ ΣΥΝΝΕΦΙΑ .ΠΑΡΑΚΑΛΩ ΚΑΠΟΙΟΝ ΜΕ ΗΛΙΑΚΟ ΝΑ ΚΑΝΕΙ ΔΥΟ ΜΕΤΡΗΣΕΙΣ ΘΕΡΜΟΚΡΑΣΙΑΣ ΝΑ ΜΑΣ ΑΝΕΒΑΣΕΙ.ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ ΜΕΧΡΙ ΝΑ ΒΓΑΛΕΙ ΗΛΙΟ(ΠΡΙΝ ΒΓΑΛΕΙ)
    Συμφωνώ απόλυτα
    Επειδή πολλά άκουσα και στο παρόν νήμα (αλλά και σε άλλα) για συννεφιές και πανσελήνους, μια σημερινή μέτρηση θα μας πει κάτι και θα βουλώσει στόματα (τουλάχιστον το δικό μου). Να πούμε βέβαια και το αυτονόητο (πολλές φορές χρειάζεται) η μέτρηση αφού πρώτα αδειάσαμε τον ηλιακό από υπολείματα χθεσινής απολαβής
    Κι επειδή συμπτωματικά σήμερα είμαι off από δουλειά (αν και έχω κάποια τρεξίματα με νοσοκομεία) εφόσον αυτός ο κάποιος είναι στην Αθήνα (και ειδικά νότια προάστεια) με χαρά μου να πάω από εκεί να βοηθήσω σε ότι χρειαστεί για την μέτρηση. Και μάλιστα για να μην κλέψουμε βαθμούς της απόδοσης της συννεφιάς, είμαι διατεθειμένος να πάμε να το μετρήσουμε στην έξοδο του ηλιακού και όχι στην μπαταρία, αφού πολλές φορές, ανάλογα την απόσταση και την εγκατάσταση, μπορεί να χάσει και αρκετούς βαθμούς στη διαδρομή μέχρι τη μπανιέρα.

    0 Not allowed! Not allowed!

  3. #123
    Μέλος
    Όνομα
    Τασος
    Εγγραφή
    Jul 2014
    Περιοχή
    Ηπειρος
    Μηνύματα
    35

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από haris_216 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Συμφωνώ απόλυτα
    Επειδή πολλά άκουσα και στο παρόν νήμα (αλλά και σε άλλα) για συννεφιές και πανσελήνους, μια σημερινή μέτρηση θα μας πει κάτι και θα βουλώσει στόματα (τουλάχιστον το δικό μου). Να πούμε βέβαια και το αυτονόητο (πολλές φορές χρειάζεται) η μέτρηση αφού πρώτα αδειάσαμε τον ηλιακό από υπολείματα χθεσινής απολαβής
    Κι επειδή συμπτωματικά σήμερα είμαι off από δουλειά (αν και έχω κάποια τρεξίματα με νοσοκομεία) εφόσον αυτός ο κάποιος είναι στην Αθήνα (και ειδικά νότια προάστεια) με χαρά μου να πάω από εκεί να βοηθήσω σε ότι χρειαστεί για την μέτρηση. Και μάλιστα για να μην κλέψουμε βαθμούς της απόδοσης της συννεφιάς, είμαι διατεθειμένος να πάμε να το μετρήσουμε στην έξοδο του ηλιακού και όχι στην μπαταρία, αφού πολλές φορές, ανάλογα την απόσταση και την εγκατάσταση, μπορεί να χάσει και αρκετούς βαθμούς στη διαδρομή μέχρι τη μπανιέρα.
    Mα αυτή είναι όλη η οικονομία που κάνει ο ηλιακός. Με ένα 500αρικο για δέκα χρόνια έχεις ζεστό νερό τις περισσότερες μέρες του χρόνου και μάλιστα έχεις και δωρεάν "συσωρευτή" αν είναι καλά μονωμένος. Όποιος θέλει κάνει το πρωί μπάνιο αφού από την προηγούμενη μέρα είναι ζεστό το νερό.
    Τι μετρήσεις να κάνεις; Αν ήταν όλοι θα έβαζαν φωτοβολταικά αν δεν κόστιζαν αν δεν χρειαζόταν μπαταρίες κλπ κλπ. Με ένα 500άρικο μια οικογένεια λύνει το θέμα ζεστό νερό για 10 χρόνια τουλάχιστον. Ξέχασα να πω και το βασικό μέρα πάρα μέρα ένα δωρεάν πλυντήριο βάζεις μόνο το μοτερ να δουλεύει αφού με πλυντήριο διπλής ενέργειας τραβάει από τον ηλιακό. Το πλυντήριο στο σπίτι η θερμοκρασία του είναι στο 0 επίτηδες να μη ανάβει καν η αντίσταση του εδώ και 7 χρόνια από τότε που το πήραμε επίτηδες απλό να μην τρελαίνεται με τα ηλεκτρονικά.

    Όποιος θέλει πραγματική οικονομία να μη το σκεφτεί καν να βάλει έναν ηλιακό θα δει απίστευτη διαφορά.

    1 Not allowed! Not allowed!

  4. #124
    Μέλος
    Όνομα
    Βασίλης
    Εγγραφή
    Sep 2011
    Περιοχή
    Κερατσίνι
    Μηνύματα
    8.777

    Προεπιλογή

    Νότια και εγώ. Πάω Γρηγόρη για ένα διάλειμμα, παραλιακή.
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από tasn100 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Οι ηλιακοί θερμοσίφωνες με επιλεκτικό συλλέκτη (συνήθως μπλε απόχρωσης) ζεσταίνουν νερό ακόμα και με συννεφιά. Εμείς κάνουμε μπάνιο 4 άτομα ακόμα και όταν δεν έχει ήλιο. Δεν μιλάμε για πυκνή νέφωση βροχής αλλά για απλή συννεφιά. Βορειοδυτική Ελλάδα, εδώ και μια εβδομάδα κάθε μέρα βρέχει κυρίως έχει συννεφιά, βγάζει και ήλιο για πολύ λιγο που και που, δεν έχει χρειαστεί να ανάψουμε (ρεύμα) στον ηλιακό. Ηλιακός 120 lt ένα τετραγωνικό μέτρο επιλεκτικός συλλέκτης καλά συντηρημένα όλα 10 ετών.
    Η οικονομία που γίνεται είναι ασύγκριτη γιατί ακόμα και όταν δεν έχει ήλιο το νερό είναι χλιαρό και χρειάζεται μόνο 4 λεπτά άνναμα ρεύμα για να κάψει. Φέτος 2018 δεν βάλαμε ρεύμα ούτε μια φορά, τσεκαρισμένο.
    Έχω συντηρήσει πολύ καλά όμως τον ηλιακό με υγρά, με μονώσεις σε όλες τις σωλήνες ανόδιο κλπ. δεν είναι αφημένο στην τύχη του, το προσέχω και μας προσέχει γιατί έχω δει και μερικούς που λένε ο ηλιακός δεν ζεσταίνει και ή δεν έχουν υγρά μέσα ή έχει τρυπήσει ή οι πλάκες κοιτάνε το φεγγάρι αντί για τον ήλιο.

    0 Not allowed! Not allowed!
    Δυο πράγματα είναι άπειρα, το σύμπαν και η ανθρώπινη βλακεία, αλλά για το σύμπαν δεν είμαι εντελώς σίγουρος

  5. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον vasilllis για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    mikemtb (16-05-18)

  6. #125
    Μέλος
    Όνομα
    Χάρης
    Εγγραφή
    Mar 2010
    Περιοχή
    Νέα Σμύρνη
    Μηνύματα
    719

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από tasn100 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Mα αυτή είναι όλη η οικονομία που κάνει ο ηλιακός. Με ένα 500αρικο για δέκα χρόνια έχεις ζεστό νερό τις περισσότερες μέρες του χρόνου και μάλιστα έχεις και δωρεάν "συσωρευτή" αν είναι καλά μονωμένος. Όποιος θέλει κάνει το πρωί μπάνιο αφού από την προηγούμενη μέρα είναι ζεστό το νερό.
    Τι μετρήσεις να κάνεις; Αν ήταν όλοι θα έβαζαν φωτοβολταικά αν δεν κόστιζαν αν δεν χρειαζόταν μπαταρίες κλπ κλπ. Με ένα 500άρικο μια οικογένεια λύνει το θέμα ζεστό νερό για 10 χρόνια τουλάχιστον. Ξέχασα να πω και το βασικό μέρα πάρα μέρα ένα δωρεάν πλυντήριο βάζεις μόνο το μοτερ να δουλεύει αφού με πλυντήριο διπλής ενέργειας τραβάει από τον ηλιακό. Το πλυντήριο στο σπίτι η θερμοκρασία του είναι στο 0 επίτηδες να μη ανάβει καν η αντίσταση του εδώ και 7 χρόνια από τότε που το πήραμε επίτηδες απλό να μην τρελαίνεται με τα ηλεκτρονικά.

    Όποιος θέλει πραγματική οικονομία να μη το σκεφτεί καν να βάλει έναν ηλιακό θα δει απίστευτη διαφορά.
    Ίσως δεν με κατάλαβες ή δεν παρακολούθησες τις θέσεις/σκεπτικό μου.
    Είμαι φαν του ηλιακού. Για την ακρίβεια μεγάλος φαν και υποστηρικτής. Χρησιμοποιώ ηλιακό εδώ και 10ετίες (ήδη από το πατρικό μου, πιτσιρικάς) και δεν μπορώ να φανταστώ να μένω σε σπίτι χωρίς (έμεινα σε ένα που νοίκιαζα για 2 χρόνια και χαλάστηκα άσχημα και σε πρακτικό αλλά και σε οικονομικό επίπεδο).
    Οι μετρήσεις που πρότεινε ο Βασίλης και συμφωνώ κι εγώ αφορούν τις "αποδόσεις" της συννεφιάς για τις οποίες βλέπω να υπάρχει ιδιαίτερη επιμονή.
    Η μόνη πρακτική και ξεκάθαρη μέτρηση που μπορεί να γίνει είναι το λεγόμενο "τάπωμα" (το χρησιμοποιούν εταιρίες όταν είναι σίγουρες για το προϊόν τους και βλέπουν ότι ο πελάτης λέει ότι "δεν έχει απόδοση").
    Η διαδικασία είναι η εξής: Το πρωί, πριν ο ήλιος αποκτήσει μεγάλη ένταση, ο ηλιακός αδειάζει από ότι ζεστό νερό έχει και μετά μετριέται η θερμοκρασία νερού και "ταπώνεται" (διακόπτεται η παροχή προς το σπίτι, έτσι ώστε να μην είναι δυνατή καμία κατανάλωση, έστω και μικρή). Ο ηλιακός τραβάει ότι είναι να τραβήξει από τον ήλιο (ή από τη συννεφιά, για όσους το πιστεύουν) και το απόγευμα γίνεται ξανά μέτρηση του νερού. Κι έτσι έχεις ένα ξεκάθαρο και πολύ συγκεκριμένο αποτέλεσμα το οποίο δεν μπορεί να παρερμηνευθεί προς τη μία ή την άλλη κατεύθυνση

    1 Not allowed! Not allowed!

  7. 2 μέλη ευχαρίστησαν τον haris_216 για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    mikemtb (16-05-18), vasilllis (16-05-18)

  8. #126
    Μέλος
    Όνομα
    Τασος
    Εγγραφή
    Jul 2014
    Περιοχή
    Ηπειρος
    Μηνύματα
    35

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από haris_216 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ίσως δεν με κατάλαβες ή δεν παρακολούθησες τις θέσεις/σκεπτικό μου.
    Είμαι φαν του ηλιακού. Για την ακρίβεια μεγάλος φαν και υποστηρικτής. Χρησιμοποιώ ηλιακό εδώ και 10ετίες (ήδη από το πατρικό μου, πιτσιρικάς) και δεν μπορώ να φανταστώ να μένω σε σπίτι χωρίς (έμεινα σε ένα που νοίκιαζα για 2 χρόνια και χαλάστηκα άσχημα και σε πρακτικό αλλά και σε οικονομικό επίπεδο).
    Οι μετρήσεις που πρότεινε ο Βασίλης και συμφωνώ κι εγώ αφορούν τις "αποδόσεις" της συννεφιάς για τις οποίες βλέπω να υπάρχει ιδιαίτερη επιμονή.
    Η μόνη πρακτική και ξεκάθαρη μέτρηση που μπορεί να γίνει είναι το λεγόμενο "τάπωμα" (το χρησιμοποιούν εταιρίες όταν είναι σίγουρες για το προϊόν τους και βλέπουν ότι ο πελάτης λέει ότι "δεν έχει απόδοση").
    Η διαδικασία είναι η εξής: Το πρωί, πριν ο ήλιος αποκτήσει μεγάλη ένταση, ο ηλιακός αδειάζει από ότι ζεστό νερό έχει και μετά μετριέται η θερμοκρασία νερού και "ταπώνεται" (διακόπτεται η παροχή προς το σπίτι, έτσι ώστε να μην είναι δυνατή καμία κατανάλωση, έστω και μικρή). Ο ηλιακός τραβάει ότι είναι να τραβήξει από τον ήλιο (ή από τη συννεφιά, για όσους το πιστεύουν) και το απόγευμα γίνεται ξανά μέτρηση του νερού. Κι έτσι έχεις ένα ξεκάθαρο και πολύ συγκεκριμένο αποτέλεσμα το οποίο δεν μπορεί να παρερμηνευθεί προς τη μία ή την άλλη κατεύθυνση
    Είπα και εγώ μήπως θέλεις να βάλεις 3-4 φωτοβολταικά πανελ πίνακα inverter καλώδια μπαταρία και απλο ηλεκτρικό θερμοσίφωνα για να έχει μια οικογένεια ζεστό νερό αντί για ηλιακό. Δηλαδή να πας με παπάκι 50άρι Αθήνα Θεσσαλονίκη, γιατί και αυτό γίνεται το θέμα είναι πως γίνεται. Μάλλον να πας με ηλεκτρικό ποδήλατο γιατί και αυτό γίνεται και πολλοί το ονειρεύονται. Αστεία τα έγραψα σίγουρα σε μερικά χρόνια όταν το κάθε πάνελ θα έχει 40 ευρώ και η μπαταρίες 50 ευρώ ίσως και να συμφέρει.

    0 Not allowed! Not allowed!

  9. #127
    Μέλος
    Όνομα
    Πέτρος
    Εγγραφή
    Oct 2011
    Περιοχή
    Έβρος
    Μηνύματα
    2.438

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από tasn100 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αστεία τα έγραψα σίγουρα σε μερικά χρόνια όταν το κάθε πάνελ θα έχει 40 ευρώ και η μπαταρίες 50 ευρώ ίσως και να συμφέρει.
    Η πραγματικότητα είναι ότι τα ηλεκτρικά ποδήλατα επιτράπηκαν επειδή γνωρίζουν ότι είναι ασύμφορα. Λογικά αν πράγματι φτάσουν τα πάνελ σε χαμηλή τιμή θα βρουν τρόπο να τα πάρουν σε δασμούς ή να δίνεις το ρεύμα τους στην Δεη για να το πληρώνει άλλος με τα στάνταρ πάγια . Τα ληξιπρόσθεσμα προς δεη από 2,3 δις ολοένα και φουσκώνουν.

    0 Not allowed! Not allowed!

  10. #128
    Banned
    Όνομα
    Γιωργος
    Εγγραφή
    Feb 2017
    Περιοχή
    Νικαια
    Μηνύματα
    847

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Κυριακίδης Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τα ληξιπρόσθεσμα προς δεη από 2,3 δις ολοένα και φουσκώνουν.
    η ΔΕΗ ειναι πολυ μεγαλη για να αποτυχει.Τα χρεη της , των μπαταξηδων, αλλα και των ανημπορων ,
    με τον εναν η τον αλλο τροπο ο Λαος θα τα πληρωσει .Κανενας δεν θα ξεφυγει, οσους ηλιακους και
    φωτοβολταικα να βαλει .

    0 Not allowed! Not allowed!

  11. #129
    Μέλος Το avatar του χρήστη ΜαστροΤζεπέτο
    Όνομα
    Δημήτρης
    Εγγραφή
    Feb 2013
    Περιοχή
    Καλλιθέα
    Μηνύματα
    1.726

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από vasilimertzani Εμφάνιση μηνυμάτων

    ΥΓ.
    ΤΑ ΠΟΛΛΑ ΛΟΓΙΑ ΕΙΝΑΙ ΦΤΩΧΕΙΑ.ΣΗΜΕΡΑ ΕΧΕΙ ΣΥΝΝΕΦΙΑ .ΠΑΡΑΚΑΛΩ ΚΑΠΟΙΟΝ ΜΕ ΗΛΙΑΚΟ ΝΑ ΚΑΝΕΙ ΔΥΟ ΜΕΤΡΗΣΕΙΣ ΘΕΡΜΟΚΡΑΣΙΑΣ ΝΑ ΜΑΣ ΑΝΕΒΑΣΕΙ.ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ ΜΕΧΡΙ ΝΑ ΒΓΑΛΕΙ ΗΛΙΟ(ΠΡΙΝ ΒΓΑΛΕΙ)
    Το τελευταίο ζεστό νερό καταναλώθηκε στις 9.00 το πρωί. Κατά προσέγγιση υπολογίζω ότι το νερό που έμεινε είχε μέση θερμοκρασία 30 β. Οι συλλέκτες μου είναι 30 ετών τουλάχιστον, σκιάζονται έως τις 11.30 το πρωί. Από εκείνη την ώρα και μέχρι τώρα 15.30 (Ώρα ζενίθ 13.30) η θερμοκρασία κυμάνθηκε από 43 έως 50 βαθμούς στο κυάθιο εξόδου των πάνελ. Η θερμοκρασία νερού κυμάνθηκε από 37 έως 47 βαθμούς μέσα στο σπίτι.
    Είμαι ευτυχής ....

    0 Not allowed! Not allowed!

  12. #130
    Μέλος
    Όνομα
    Βασίλης
    Εγγραφή
    Sep 2011
    Περιοχή
    Κερατσίνι
    Μηνύματα
    8.777

    Προεπιλογή

    Χάρη συγνώμη για την επιμονή μου η οποία οφειλόταν καθαρά σε προσωπική εμπειρία.
    Νομίζω ξεκαθάρισε το τοπίο ότι και με συννεφιά αποδίδει ο θερμοσίφωνας.

    Αν και δεν έχω ασχοληθεί να βγάλω ένα μέσο όρο από δέκατο έως αρχές δωδέκατου είχα βάλει ένα μετρητή να μετράω κατανάλωση ημερησια θερμοσίφωνα (πατάρι 80λτ)
    Οι μέρες δεν ήταν και πολύ παγωμένες και είχα από 3-7 kWh /μέρα κατανάλωση με μέσο όρο (χοντρικά ) 5.ατομα 4 με ενεργοβορες συνήθειες.ο 160 λτ δεν έφτανε ούτε για τους 3 μας.

    0 Not allowed! Not allowed!
    Δυο πράγματα είναι άπειρα, το σύμπαν και η ανθρώπινη βλακεία, αλλά για το σύμπαν δεν είμαι εντελώς σίγουρος

Σελίδα 13 από 16 ΠρώτηΠρώτη ... 3 11 12 13 14 15 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Σύνδεση θερμοσίφωνα με φωτοβολταικά
    By GKR in forum Ηλεκτρολογικά
    Απαντήσεις: 59
    Τελευταίο Μήνυμα: 21-09-22, 15:16
  2. Απαντήσεις: 44
    Τελευταίο Μήνυμα: 05-04-18, 21:38
  3. ηλιακά πάνελ
    By tao in forum Ερωτήσεις Θεωρίας
    Απαντήσεις: 20
    Τελευταίο Μήνυμα: 19-01-15, 23:20
  4. Ηλιακό αερόθερμο
    By picdev in forum Ενέργεια: Εξοικονόμιση, Άλλες Μορφές Παραγωγής
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 26-11-12, 15:02
  5. Απαντήσεις: 10
    Τελευταίο Μήνυμα: 22-11-11, 13:06

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας