Σελίδα 6 από 16 ΠρώτηΠρώτη ... 4 5 6 7 8 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 51 έως 60 από 157

Θέμα: Ηλιακό θερμοσίφωνα ή φωτοβολταικά πάνελς;

  1. #51
    Μέλος
    Όνομα
    Θανάσης
    Εγγραφή
    May 2013
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    186

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από antonis_p Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αν κάποια στιγμή θέλεις, κάνε μια παρουσίαση της κατασκευής.

    Η ένδειξη της θερμοκρασίας μπορεί να μεταφερθεί στο σπίτι ασύρματα; (433MHz ή κάτι άλλο)
    Ασφαλώς Αντώνη.
    Μόλις βρω λίγο χρόνο θα σου στείλω φωτό.
    Ασύρματα σίγουρα γίνεται αλλά επειδή δεν με ενδιέφερε δεν το έψαξα.

    0 Not allowed! Not allowed!

  2. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον ThanosGr για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    antonis_p (11-05-18)

  3. #52
    Μέλος
    Όνομα
    Χάρης
    Εγγραφή
    Mar 2010
    Περιοχή
    Νέα Σμύρνη
    Μηνύματα
    719

    Προεπιλογή

    Επειδή βλέπω ότι η κόντρα θερμικών vs φ/β συνεχίζεται να θέσω το πολύ απλό και συγκεκριμένο γεγονός/ερώτημα σαν τροφή για σκέψη:
    Στα σπίτια που τοποθετούσαν διασυνδεδεμένα φ/β, προκειμένου να εγκριθεί η εγκατάσταση και να ξεκινήσει το ενεργειακό δούναι και λαβείν με το δίκτυο (μαζί και τα $$$ βέβαια) έπρεπε υποχρεωτικά να υπάρχει και ηλιακός θερμοσίφωνας.
    Τί μας λέει αυτό;

    Εννοείται πως όλα είναι θέμα "ανάγνωσης" αλλά το σκεπτικό είναι ότι "προκειμένου να επιδοτήσω την παραγωγή σου θα πρέπει να βγάλεις από την ενεργειακή σου κατανάλωση ένα μεγάλο μέρος το οποίο έτσι κι αλλιώς μπορεί να εξυπηρετηθεί με άλλο τρόπο και καταλαμβάνοντας σημαντικά μικρότερη επιφάνεια σε τετραγωνικά"

    1 Not allowed! Not allowed!

  4. #53
    Banned
    Όνομα
    Γιωργος
    Εγγραφή
    Feb 2017
    Περιοχή
    Νικαια
    Μηνύματα
    847

    Προεπιλογή

    Μεχρι στιγμης ουδεις λογος εχει γινει για το Φυσικο Αεριο .Οπου υπαρχει δικτυο , ειναι η προφανης βελτιστη λυση για ζεστο νερο , θερμανση και μαγειρεμα ;
    Για νεες οικοδομες ειναι μονοδρομος σχεδον ; Πρωτα το αεριο και μετα ολα τα αλλα;
    Αναφερομαι κατ' αρχην στις συσκευες - καυστηρες μεγεθους περ. τυπικου ηλεκ/κου θερμ/να των 120 λιτρων , που τοποθετουνται εξωτερικα σε ενα διαμερισμα
    πχ στο μπαλκονι.
    Βρεξει -χιονισει ειναι δυνατον να καλυπτουν τις Θερμικες αναγκες ακοκα και πολυμελων -σπαταλων οικογενειων;

    0 Not allowed! Not allowed!

  5. #54
    Μέλος Το avatar του χρήστη ΜαστροΤζεπέτο
    Όνομα
    Δημήτρης
    Εγγραφή
    Feb 2013
    Περιοχή
    Καλλιθέα
    Μηνύματα
    1.726

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από nepomuk Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μεχρι στιγμης ουδεις λογος εχει γινει για το Φυσικο Αεριο .Οπου υπαρχει δικτυο , ειναι η προφανης βελτιστη λυση για ζεστο νερο , θερμανση και μαγειρεμα ;
    Για νεες οικοδομες ειναι μονοδρομος σχεδον ; Πρωτα το αεριο και μετα ολα τα αλλα;
    Αναφερομαι κατ' αρχην στις συσκευες - καυστηρες μεγεθους περ. τυπικου ηλεκ/κου θερμ/να των 120 λιτρων , που τοποθετουνται εξωτερικα σε ενα διαμερισμα
    πχ στο μπαλκονι.
    Βρεξει -χιονισει ειναι δυνατον να καλυπτουν τις Θερμικες αναγκες ακοκα και πολυμελων -σπαταλων οικογενειων;
    Ε, δεν την αποφεύγουμε την γενίκευση της συζήτησης τελικά .... Οι καυστηρες είναι πολύ μικρότερου μεγεθους από τους τυπικους ηλεκ/κου θερμ/να των 120 λιτρων. Μπαίνουν και μέσα στο σπίτι υπο προυποθέσεις ... αλλά η συζήτηση εδώ είναι είναι μεταξύ φωτοβολταϊκών και ηλιακου θερμοσίφωνα νομίζω.
    Αν επιμένεις ρώτα με σε προσ. μήνυμα να σου πω τι έχω βάλει σπίτι μου. Τι οικονομία έχω και πως έχω κάνει την σύνδεση με ηλιακό κλπ
    Το θέμα είναι αυτό που είπα πριν, ευχαρίστως να σε κατατοπίσω σε ότι θες, δεν είμαι εγκαταστάτης ούτε έμπορος απλά πολύ ψαγμένος προ 12 ετών ....

    0 Not allowed! Not allowed!

  6. #55
    Μέλος
    Όνομα
    Βασίλης
    Εγγραφή
    Sep 2011
    Περιοχή
    Κερατσίνι
    Μηνύματα
    8.778

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από haris_216 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Επειδή βλέπω ότι η κόντρα θερμικών vs φ/β συνεχίζεται να θέσω το πολύ απλό και συγκεκριμένο γεγονός/ερώτημα σαν τροφή για σκέψη:
    Στα σπίτια που τοποθετούσαν διασυνδεδεμένα φ/β, προκειμένου να εγκριθεί η εγκατάσταση και να ξεκινήσει το ενεργειακό δούναι και λαβείν με το δίκτυο (μαζί και τα $$$ βέβαια) έπρεπε υποχρεωτικά να υπάρχει και ηλιακός θερμοσίφωνας.
    Τί μας λέει αυτό;

    Εννοείται πως όλα είναι θέμα "ανάγνωσης" αλλά το σκεπτικό είναι ότι "προκειμένου να επιδοτήσω την παραγωγή σου θα πρέπει να βγάλεις από την ενεργειακή σου κατανάλωση ένα μεγάλο μέρος το οποίο έτσι κι αλλιώς μπορεί να εξυπηρετηθεί με άλλο τρόπο και καταλαμβάνοντας σημαντικά μικρότερη επιφάνεια σε τετραγωνικά"
    Αυτο μας λεει οτι το κρατος ειναι ΓΤΠ.ΤΙποτα δεν ειναι μονοδρομος,καμια επιδοτηση πετανε στα παλιοσκυλα ναβουλωνουν κανενα στομα.
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από nepomuk Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μεχρι στιγμης ουδεις λογος εχει γινει για το Φυσικο Αεριο .Οπου υπαρχει δικτυο , ειναι η προφανης βελτιστη λυση για ζεστο νερο , θερμανση και μαγειρεμα ;
    Για νεες οικοδομες ειναι μονοδρομος σχεδον ; Πρωτα το αεριο και μετα ολα τα αλλα;
    Αναφερομαι κατ' αρχην στις συσκευες - καυστηρες μεγεθους περ. τυπικου ηλεκ/κου θερμ/να των 120 λιτρων , που τοποθετουνται εξωτερικα σε ενα διαμερισμα
    πχ στο μπαλκονι.
    Βρεξει -χιονισει ειναι δυνατον να καλυπτουν τις Θερμικες αναγκες ακοκα και πολυμελων -σπαταλων οικογενειων;
    δεν ειναι ΑΠΕ το φυσικο αεριο.

    0 Not allowed! Not allowed!
    Δυο πράγματα είναι άπειρα, το σύμπαν και η ανθρώπινη βλακεία, αλλά για το σύμπαν δεν είμαι εντελώς σίγουρος

  7. #56
    Μέλος
    Όνομα
    μιχαλης
    Εγγραφή
    Aug 2007
    Περιοχή
    γλυφαδα
    Μηνύματα
    3.330

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ΜαστροΤζεπέτο Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ε, δεν την αποφεύγουμε την γενίκευση της συζήτησης τελικά .... πως έχω κάνει την σύνδεση με ηλιακό κλπ
    Εγώ έχω βάλει ταχυθερμαντηρα γκαζιού και έχω κάνει προεργασία σωληνώσεων και καλωδιωσεων για τοποθέτηση ηλιακού του οποίου η έξοδος όταν θα είναι κάτω από 40? (Αισθητήρας στην σωληνα) τότε θα μπαίνει το νερό στην ταχυθερμαντηρα και αυτός θα το θερμαίνει περεταίρω για όσο χρειάζεται. Όταν το νερό θα ξεπερνάει τους 45 θα γίνεται παρακαμψη με ηλεκτροβανα ώστε να μην μπαίνει καυτό νερό συνέχεια στο ταχυθερμαντηρα και του προξενήσει ζημιά και προορη φθορά. Να τονίσω ότι υπάρχει ήδη θερμοστατικη Βάνα στη μπανιέρα που πραγματικά δε σε αφήνει να καείς!
    Ξαναζητω συγγνώμη για την παρεκτροπή από το θεμα



    Sent from my SM-J710F using Tapatalk

    2 Not allowed! Not allowed!

  8. #57
    Μέλος
    Όνομα
    Πέτρος
    Εγγραφή
    Oct 2011
    Περιοχή
    Έβρος
    Μηνύματα
    2.443

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από haris_216 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από haris_216 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Επειδή βλέπω ότι η κόντρα θερμικών vs φ/β συνεχίζεται να θέσω το πολύ απλό και συγκεκριμένο γεγονός/ερώτημα σαν τροφή για σκέψη:
    Στα σπίτια που τοποθετούσαν διασυνδεδεμένα φ/β, προκειμένου να εγκριθεί η εγκατάσταση και να ξεκινήσει το ενεργειακό δούναι και λαβείν με το δίκτυο (μαζί και τα $$$ βέβαια) έπρεπε υποχρεωτικά να υπάρχει και ηλιακός θερμοσίφωνας.
    Τί μας λέει αυτό;
    Να μας το πεις εσύ για την περίοδο χειμώνα . Αναλυτικά όμως (αναλυτικά το όφελος του παραγωγού ως προς την ικανοποιητική απόδοση για ιδιόχρηση που δεν υπάρχει όντως στάλα ).
    Ότι ισχύει ως ζημιά για απλές οικίες με ηλιακό (περίοδο χειμώνα) και μη έχοντας διασυνδεδεμένα . Με αυτόν τον τρόπο βλέπω ότι σου επιστρέφουν ένα μέρος της "παραγωγής" σου (ποια παραγωγή?) , με κερδισμένη την Δεη .
    θα πρέπει να βγάλεις από την ενεργειακή σου κατανάλωση ένα μεγάλο μέρος το οποίο έτσι κι αλλιώς μπορεί να εξυπηρετηθεί με άλλο τρόπο και καταλαμβάνοντας σημαντικά μικρότερη επιφάνεια σε τετραγωνικά"
    Το τι θέλει να αποφασίσει ένας επενδυτής ενώπιον της Δεή (για το αν θέλει να εκμεταλλευθεί τον δικό του χώρο είτε με ηλιακό είτε με φ/β. ) αυτό η δεη θα έπρεπε να το αφήσει με δημοκρατικές διαδικασίες και όχι με φασιστικές .

    0 Not allowed! Not allowed!

  9. #58
    Μέλος
    Όνομα
    Χάρης
    Εγγραφή
    Mar 2010
    Περιοχή
    Νέα Σμύρνη
    Μηνύματα
    719

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Κυριακίδης Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το τι θέλει να αποφασίσει ένας επενδυτής ενώπιον της Δεή (για το αν θέλει να εκμεταλλευθεί τον δικό του χώρο είτε με ηλιακό είτε με φ/β. ) αυτό η δεη θα έπρεπε να το αφήσει με δημοκρατικές διαδικασίες και όχι με φασιστικές .
    Μαζί σου κι εγώ. Δεν μου αρέσει να αποφασίζουν άλλοι για μένα (αν και γίνεται καθημερινά, αλλά αυτό είναι άλλη συζήτηση).
    Το θέμα στην προκειμένη περίπτωση δεν είναι όμως αυτό αλλά το ΓΕΓΟΝΟΣ ότι ένας ηλιακός με μία "κατάληψη" 2-3 τμ χώρου έχει ενεργειακό αποτέλεσμα που το αντίστοιχο φ/β θα χρειαζόταν μερικές δεκάδες τμ για να το ισοφαρίσει.
    Επίσης όταν η όποια ΔΕΗ σου πληρώνει την κιλοβατώρα (κακώς κάκιστα) 4-5 φορές πάνω από την τιμή που αγοράζεις την ίδια κιλοβατώρα όταν καταναλώνεις, ε τότε το κάνεις λίγο γαργάρα την "παραξενιά" της για τον ηλιακό.

    Υγ Βέβαια όλα αυτά για τη ΔΕΗ είναι πλέον παρελθόν αφού το κράτος και η ΔΕΗ για άλλη μια φορά φάνηκαν ανακόλουθοι στις υπογραφές τους και οι υποσχεθείσες τιμές αγοράς απλά δεν παίζουν πλέον

    0 Not allowed! Not allowed!

  10. #59
    Μέλος
    Όνομα
    Πέτρος
    Εγγραφή
    Oct 2011
    Περιοχή
    Έβρος
    Μηνύματα
    2.443

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από haris_216 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το θέμα στην προκειμένη περίπτωση δεν είναι όμως αυτό αλλά το ΓΕΓΟΝΟΣ ότι ένας ηλιακός με μία "κατάληψη" 2-3 τμ χώρου έχει ενεργειακό αποτέλεσμα που το αντίστοιχο φ/β θα χρειαζόταν μερικές δεκάδες τμ για να το ισοφαρίσει.
    Καμιά φορά για ορισμένες καταστάσεις και προσωπικά συμβάντα ο χρήστης μπορεί να μην ενδιαφέρεται για ισοφαρίσεις.
    Ηλιακούς έχω χρόνια τώρα και στο πατρικό και στην δική μου οικία . Και ξέρω τα οφέλη τους .
    Έχει όμως σοβαρά μειονεκτήματα στην διάρκεια του χειμώνα. Π.χ. στο πατρικό είναι μονοκατοικία και το ηλιακό πολύ κοντά στην βρύση (2-3 μέτρα ) ουδέν πρόβλημα , εκτός του χειμώνα .
    Στο δικό μου σπίτι 2 όροφο και μένω στον 1ο όροφο , εκεί αγανάκτηση και καλοκαίρι και χειμώνα . Διότι το καλοκαίρι ναι μεν έχουμε ζεστό νερό αλλά στέλνω στην θάλασσα 2 βαρέλια νερό προτού απολαύσεις το ζεστό νερό . Τον δε χειμώνα τον ηλιακό τον έχω μόνο για βιτρίνα .

    Έτσι κι αλλιώς το πήρα απόφαση αυτά τα προβλήματα να σταματήσουν. Εάν π.χ . θέλω να ξυριστώ , να πλύνω πιάτα κτλ αυτά τα θέλω άμεσα ζεστά στον 1ο όροφο .
    Για να τα λέω αυτά δεν τα λέω αυθαίρετα έχω κάνει πολύ πρόχειρες δοκιμές και συνεχίζω να κάνω μέχρι να δω που θα καταλήξει, και ένα θερμοσιφωνάκι 20 λίτρων να έχω είτε στην κουζίνα είτε στο μπάνιο στην διάρκεια χειμώνα θα είναι σωτήριο . Μέχρι και σομπάκι με λάμπες χαλαζία δοκίμασα (με τα φτωχά προς το παρόν 2Χ50W πάνελ ) και άναμμα της μίας λάμπας χαλαζία από τις 3 που έχει η σόμπα (400W έκαστη ) και αυτή ζεσταίνει σε σημείο εγκαύματος , δεν ανάβει πλήρως αλλά για την αναλογία πάνελ που χρησιμοποίησα δεν είναι καθόλου αδιάφορη υπόθεση .
    Την σήμερον ημέρα το δοκίμασα κιόλας, και μάλιστα με την καταραμένη φουλ συνεχόμενη συννεφιά .
    Μπροστά στο πρακτικότερο αποτέλεσμα ναι γιατί όχι να μην ενδιαφέρεσαι για ισοφάριση. Ας κοστίσει και ελάχιστα παραπάνω.
    Εδώ που τα λέμε , φίλος έβαλε 5.000 ευρώ αντλία θερμότητας (για να τα αποσβέσει πότε? τεχνικός έλεγχος κάθε τάδε . Και κατανάλωση τόσο ) . Για φέρτε τα 5 πετσετάκια κατά δω να δούμε αν συμφέρει .
    (σημείωση : όσοι το δοκιμάσουν για πειραματισμούς π.χ. 2 X 50W πάνελ 12V , ή ότι πάνελ έχουν , να προτιμήσουν την σύνδεση σειράς για καλύτερη απόδοση και όχι την παράλληλη ) ή αν έχουν 1 πάνελ αυτό να είναι για καλύτερα στα 24V ή και περισσότερα ). Εύχομαι επιτυχίες ακόμη και στους μπόμπιρες παρουσία του κηδεμόνα τους .)

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Κυριακίδης : 13-05-18 στις 10:45

  11. #60
    Μέλος
    Όνομα
    Βασίλης
    Εγγραφή
    Sep 2011
    Περιοχή
    Κερατσίνι
    Μηνύματα
    8.778

    Προεπιλογή

    Μα το κυριότερο κριτήριο είναι αυτό της απόσβεσης.
    Αντίστοιχα βέβαια και η προστασία του περιβάλλοντος σε ΟΣΟΥΣ αντέχει η αντέχει η τσέπη.
    Η Α/Θ στις περισσότερες των περιπτώσεων είναι μια άτυχης επένδυση από οικονομικής άποψης.

    0 Not allowed! Not allowed!
    Δυο πράγματα είναι άπειρα, το σύμπαν και η ανθρώπινη βλακεία, αλλά για το σύμπαν δεν είμαι εντελώς σίγουρος

Σελίδα 6 από 16 ΠρώτηΠρώτη ... 4 5 6 7 8 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Σύνδεση θερμοσίφωνα με φωτοβολταικά
    By GKR in forum Ηλεκτρολογικά
    Απαντήσεις: 59
    Τελευταίο Μήνυμα: 21-09-22, 14:16
  2. Απαντήσεις: 44
    Τελευταίο Μήνυμα: 05-04-18, 20:38
  3. ηλιακά πάνελ
    By tao in forum Ερωτήσεις Θεωρίας
    Απαντήσεις: 20
    Τελευταίο Μήνυμα: 19-01-15, 22:20
  4. Ηλιακό αερόθερμο
    By picdev in forum Ενέργεια: Εξοικονόμιση, Άλλες Μορφές Παραγωγής
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 26-11-12, 14:02
  5. Απαντήσεις: 10
    Τελευταίο Μήνυμα: 22-11-11, 12:06

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας