Σελίδα 8 από 16 ΠρώτηΠρώτη ... 6 7 8 9 10 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 71 έως 80 από 157

Θέμα: Ηλιακό θερμοσίφωνα ή φωτοβολταικά πάνελς;

  1. #71
    Μέλος Το avatar του χρήστη antonis_p
    Όνομα
    Αντώνης
    Εγγραφή
    Nov 2005
    Περιοχή
    KM18VB
    Μηνύματα
    3.742

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από vasilimertzani Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ναι συμφωνω οτι δεν θα ερθει το ζεστο νερο στα 2λτ αλλα στα 6-7.Οι απωλειες θα ειναι 6-7 λτρ.καθε φορα που τραβας ζεεστο νερο.
    Με την ανακυκλοφορια ποσες ειναι?
    Με την ανακυκλοφορία γιατί να έχεις απώλειες; Όσο τραβάς από την έξοδο, το σπρώχνεις στην είσοδο.
    Εννοείς κάτι άλλο;

    Εγώ θέλω να το φτιάξω έχοντας στο μυαλό μου κάποια λεπτομέρεια λίγο διαφορετική.
    Πριν θελήσω να χρησιμοποιήσω ζεστό, να πατώ ένα μπουτόν που θα ενεργοποιεί τον κυκλοφορητή πχ για 30",
    ώστε να μην έχω τις απώλειες του ζεστού νερού που θα ζεσταίνει μόνιμα τις σωλήνες.

    0 Not allowed! Not allowed!

  2. #72
    Μέλος
    Όνομα
    Πέτρος
    Εγγραφή
    Oct 2011
    Περιοχή
    Έβρος
    Μηνύματα
    2.441

    Προεπιλογή

    Ναι συμφωνω οτι δεν θα ερθει το ζεστο νερο στα 2λτ αλλα στα 6-7.Οι απωλειες θα ειναι 6-7 λτρ.καθε φορα που τραβας ζεεστο νερο.
    Με την ανακυκλοφορια ποσες ειναι?
    6-7 λίτρα σε ρεύμα

    Εγώ θέλω να το φτιάξω έχοντας στο μυαλό μου κάποια λεπτομέρεια λίγο διαφορετική.
    Πριν θελήσω να χρησιμοποιήσω ζεστό, να πατώ ένα μπουτόν που θα ενεργοποιεί τον κυκλοφορητή πχ για 30",
    ώστε να μην έχω τις απώλειες του ζεστού νερού που θα ζεσταίνει μόνιμα τις σωλήνες.
    Στα συστήματα ανακυκλοφορίας από όσα έχω διαβάσει δεν λειτουργούν συνεχώς , αλλά έχουν ρυθμίσεις επιλογής με σένσορα (χωμένη μέσα στην μόνωση σωλήνας και περισσότερο κοντά στην βρύση ) από τον χρήστη . Και ο κυκλοφορητής λειτουργεί περιστασιακά ανάλογα πότε έχει κατέβει υπερβολικά η θερμοκρασία αυτή.
    Αυτό που προτείνεις για τα 30" είναι κάποια λύση , αλλά δεν νομίζω να μπορεί ο καθένας να συνηθίσει να περιμένει.

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Κυριακίδης : 13-05-18 στις 23:12

  3. #73
    Μέλος Το avatar του χρήστη rama
    Όνομα
    Αγγελος
    Εγγραφή
    Oct 2012
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    1.070

    Προεπιλογή

    Εχουμε ξεφύγει από το αρχικό θέμα, αλλά να κάνω μία διευκρίνιση για την ανακυκλοφορία.
    Η κανονική γίνεται μόνο με την προεγκατάσταση τρίτης σωλήνωσης για την επιστροφή του ζεστού. Εκεί, μπορεί να μπεί και έξυπνος ανακυκλοφορητής όπως η https://www.grundfos.com/market-area...echnology.html
    για μέγιστη οικονομία ενέργειας.
    Σε κτίρια / σπίτια χωρίς τρίτη σωλήνωση, γίνεται μόνο μαϊμού χρήση του κρύου ως επιστροφής του ζεστού. Για συγκεκριμένες ώρες που μας ενδιαφέρει, αποδίδει. Τις άλλες ώρες δουλεύει κανονικά η σωλήνωση.
    Λίγο παραπάνω, σε προηγούμενο μήνυμα έδειξα το σχετικό προϊόν, που είναι υπερβολικά απλό και αποτελεσματικό.

    0 Not allowed! Not allowed!
    The Ramans do everything in threes...
    Arthur C. Clarke

  4. #74
    Μέλος Το avatar του χρήστη ΜαστροΤζεπέτο
    Όνομα
    Δημήτρης
    Εγγραφή
    Feb 2013
    Περιοχή
    Καλλιθέα
    Μηνύματα
    1.726

    Προεπιλογή

    Έχουμε ξεφύγει ήδη πολύ.
    Πάντως η ανακυκλοφορία ενδείκνειται σε ξενοδοχειακές μονάδες όπου κάθε πελάτης πρέπει να βρίσκει άμεσα ζεστό νερό αλλιώς αφήνει το ζεστό να τρέχει τέρμα ανοιχτό και φανταζόμενος ότι θα αργήσει να έρθει, το αφήνει για πολλή ώρα, με αποτέλεσμα μεγάλες απώλειες νερού. Το είχα δοκιμάσει πριν 15 χρόνια στο σπίτι μου με "τρίτη" σωλήνα επιστροφής ζεστού. Το πρωί, το ήδη χλιαρό νερό, πάγωνε στην μονωμένη σωλήνωση ακόμη περισσότερο. Πολύ μικρό το ώφελος για σπίτι.
    Όταν μετά από 5 χρόνια έβαλα λέβητα φυσικού αεριου, έστειλα το ζεστό του ηλιακού στον λέβητα Φ.Α. και μένει έτσι μέχρι αυτή την εποχή, ώστε αν υπάρχει έστω και λίγο χλιαρό να συμπληρώνεται θερμοκρασιακά από τον λέβητα και να ζεσταίνει άμεσα το περιεχόμενο της σωλήνωσης. Όταν η θερμοκρασία του ηλιακού νερού είναι μεγαλύτερη από την ρύθμιση που έχω βάλει στον λέβητα τότε κόβει την φλόγα του και αν μετά από μια μεγάλη διακοπή πέσει, το αντιλαμβάνεται και ανάβει ξανά.
    Με μιά τρίοδη το γυρίζω στο δίκτυο ζεστού όταν πιά ο ήλιος καίει (από τώρα και μετά μάλλον) παρακάμπτοντας τον λέβητα. Αν χρειστεί κάποια φορά (σπάνια) μεγαλύτερη ποσότητα ζεστού νερού τότε γυρίζω την τρίοδη ξανά και θέτω σε λειτουργία τον λέβητα. Θα μπορούσε να γίνεται και αυτόματα.
    Σε ότι αφορά την οικονομία ρεύματος έχω μόνιμα ζεστό στο πλυντήριο πιάτων και κάτι αντίστοιχο στο ρούχων (απόλυτα χειροκίνητο, το χειρίζεται η γυναίκα μου, οι άλλες δεν νομίζω). Οι αντιστάσεις τους πρέπει να έχουν δουλέψει ελάχιστα κάτι δεκαετίες τώρα.

    0 Not allowed! Not allowed!

  5. #75
    Μέλος
    Όνομα
    Πέτρος
    Εγγραφή
    Oct 2011
    Περιοχή
    Έβρος
    Μηνύματα
    2.441

    Προεπιλογή

    Τεχνικές απαιτήσεις

    Η κυκλοφορία του ΖΝΧ στις σωληνώσεις ζεστού νερού, δημιουργεί θερμικές απώλειες, τις οποίες το μπόιλερ καλείται να αναπληρώσει, με κόστος φυσικά για το χρήστη.

    Για την μείωση των απωλειών αυτών, είναι απαραίτητη η πολύ προσεγμένη, σωστά εγκατεστημένη μόνωση σε όλες τις σωλήνες ζεστού νερού και ανακυκλοφορίας.

    Δίκτυο ανακυκλοφορίας χωρίς μονώσεις, μπορεί να δημιουργήσει μια εξαιρετικά ενεργοβόρα εγκατάσταση ζεστού νερού χρήσης, ειδικά σε συνδυασμό με λανθασμένο ή ανεπαρκή αυτοματισμό.

    Οι μονώσεις τόσο στο ζεστό όσο και στο κρύο, θα πρέπει να είναι πάχους 9mm και άνω σε όλο τους το μήκος. Για ακόμη καλύτερα αποτελέσματα μπορεί να χρησιμοποιηθεί μόνωση πάχους 13mm και στην περίπτωση αυτή μπορεί κανείς να θεωρήσει τις απώλειες αμελητέες.
    Παραπάνω μας λέει ότι έτσι κι αλλιώς η μέθοδος ανακυκλοφορίας έχει απώλειες (με εξαίρεση τα 13 χιλιοστά πάχους μόνωσης που στην Ελλάδα πιθανόν δεν έχει βάλει κανείς ) .
    Όχι μόνο αυτό , αλλά έχω δει μονώσεις σε πολλές οικίες που έχουν βάλει μονώσεις πάχους (9 mm) για τα πανηγύρια , δηλαδή ενώ π.χ. η σωλήνωση είναι ας πούμε 16mm , έβαλαν μόνωση με εσωτερική διάμετρο της μόνωσης π.χ. 20mm ή 30mm αφήνοντας ελεύθερο εσωτερικό κενό μεταξύ εσωτερικής διαμέτρου μόνωσης και εξωτερικής διαμέτρου σωλήνας από 4mm έως 1,5 cm.

    http://www.monachos.gr/forum/content...83%CE%B7%CF%82

    (Πάντως δεν ξεφεύγω από το θέμα , γιατί έχω βγάλει ήδη νικητή τα Φ/Β με απώλειες μηδενικές ΑΑΑ+++++ )

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Κυριακίδης : 14-05-18 στις 07:09

  6. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον Κυριακίδης για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    mikemtb (14-05-18)

  7. #76
    Μέλος Το avatar του χρήστη antonis_p
    Όνομα
    Αντώνης
    Εγγραφή
    Nov 2005
    Περιοχή
    KM18VB
    Μηνύματα
    3.742

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Κυριακίδης Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αυτό που προτείνεις για τα 30" είναι κάποια λύση , αλλά δεν νομίζω να μπορεί ο καθένας να συνηθίσει να περιμένει.
    Αυτός που το κατανοεί, οι υπόλοιποι θα αφήνουν την βρύση ανοικτή για 30"!
    Μπαίνοντας για μπάνιο αν πατήσει το μπουτόν, μέχρι να είναι έτοιμος να ανοίξει τη βρύση θα έχουν περάσει τα 30". Σίγουρα είναι κάτι διαφορετικό από αυτό που έχει συνηθίσει να κάνει.

    0 Not allowed! Not allowed!

  8. #77
    Μέλος
    Όνομα
    Πέτρος
    Εγγραφή
    Oct 2011
    Περιοχή
    Έβρος
    Μηνύματα
    2.441

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από antonis_p Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αυτός που το κατανοεί, οι υπόλοιποι θα αφήνουν την βρύση ανοικτή για 30"!
    Μπαίνοντας για μπάνιο αν πατήσει το μπουτόν, μέχρι να είναι έτοιμος να ανοίξει τη βρύση θα έχουν περάσει τα 30". Σίγουρα είναι κάτι διαφορετικό από αυτό που έχει συνηθίσει να κάνει.
    Καλή είναι η ιδέα αλλά μερικώς . Γιατί όπως θα διάβασες αφήνουν την ρύθμιση με μια διαφορά 2 βαθμών στις σωληνώσεις , (που σημαίνει ότι ο κυκλοφορητής σταματά / εκκινεί συχνά περιοδικά ) . Άρα εσύ που δεν θα το κάνεις αυτό και θα το κάνεις π.χ. 1-2 φορές την ημέρα , εννοείται θα την βρεις την σωλήνα με μια διαφορά περισσότερο από 2 βαθμούς , και ίσως δεν επαρκούν 30".
    Πάντως η ιδέα προσωπικά την βρίσκω καλή από την άποψη ότι δεν επιβαρύνεις με απώλειες το μποιλερ (όπως και το αναφέρει παραπάνω το κείμενο ).
    Η απορία είναι αν αυτό το σκέφτηκε ή όχι ο κατασκευαστής (που σίγουρα θα το σκέφτηκε ... αλλά για να μην το εφάρμοσε μπορεί να έχουν καταλήξει και σε αυτό το θέμα που λες ότι δεν είναι πρακτικό , δηλαδή δεν θα έφερνε άμεσα ζεστό νερό ).
    Ρε παιδιά θέλω να προβάλω ένα βίντεο δοκιμαστικής απόδοσης από Φ/Β σε σύνδεση με σομπάκι που σας έλεγα παραπάνω . Αλλά το βίντεο το τράβηξα με το κινητό 500ΜΒ περίπου αρχείο και 10 λεπτά διάρκεια , πήγα στο You tube να το κάνω μεταφόρτωση και δεν με αφήνει . Υπάρχει άλλη εναλλακτική?

    0 Not allowed! Not allowed!

  9. #78
    Μέλος
    Όνομα
    Παναγιώτης
    Εγγραφή
    Jan 2005
    Περιοχή
    ΑΘΗΝΑ
    Μηνύματα
    4.865

    Προεπιλογή

    Με standard λογαριασμό μπορείς να μεταφορτώσεις βίντεο στο youtube διάρκειας μέχρι 15 λεπτών:
    https://support.google.com/youtube/a...DDesktop&hl=en

    Μέχρι 2GB μέγεθος, μέχρι 15 λεπτά διάρκεια.
    https://www.quora.com/What-is-the-ma...ded-on-YouTube

    Ή μπορείς να μειώσεις το μέγεθος.
    Ή με αυτό, έχει και για 32bit Windows. (το Windows GUI (32bit))

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Panoss : 14-05-18 στις 13:16
    Διάλογος EL σε chat:
    - Μελενέ διονυση οιμε ελεφθεροσ εχής αγωρη εε
    - imina mi lene maria kia psixno agggoriii kalooo
    - Ελει νικα γράψαι ανκληκα δεν ξαιρο

  10. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον Panoss για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    Κυριακίδης (14-05-18)

  11. #79
    Μέλος Το avatar του χρήστη antonis_p
    Όνομα
    Αντώνης
    Εγγραφή
    Nov 2005
    Περιοχή
    KM18VB
    Μηνύματα
    3.742

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Κυριακίδης Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλή είναι η ιδέα αλλά μερικώς . Γιατί όπως θα διάβασες αφήνουν την ρύθμιση με μια διαφορά 2 βαθμών στις σωληνώσεις , (που σημαίνει ότι ο κυκλοφορητής σταματά / εκκινεί συχνά περιοδικά ) . Άρα εσύ που δεν θα το κάνεις αυτό και θα το κάνεις π.χ. 1-2 φορές την ημέρα , εννοείται θα την βρεις την σωλήνα με μια διαφορά περισσότερο από 2 βαθμούς , και ίσως δεν επαρκούν 30".
    Πάντως η ιδέα προσωπικά την βρίσκω καλή από την άποψη ότι δεν επιβαρύνεις με απώλειες το μποιλερ (όπως και το αναφέρει παραπάνω το κείμενο ).
    Η απορία είναι αν αυτό το σκέφτηκε ή όχι ο κατασκευαστής (που σίγουρα θα το σκέφτηκε ... αλλά για να μην το εφάρμοσε μπορεί να έχουν καταλήξει και σε αυτό το θέμα που λες ότι δεν είναι πρακτικό , δηλαδή δεν θα έφερνε άμεσα ζεστό νερό ).
    Ρε παιδιά θέλω να προβάλω ένα βίντεο δοκιμαστικής απόδοσης από Φ/Β σε σύνδεση με σομπάκι που σας έλεγα παραπάνω . Αλλά το βίντεο το τράβηξα με το κινητό 500ΜΒ περίπου αρχείο και 10 λεπτά διάρκεια , πήγα στο You tube να το κάνω μεταφόρτωση και δεν με αφήνει . Υπάρχει άλλη εναλλακτική?
    Δεν ισχυρίστηκα πως έχω την θεϊκή ιδέα, υπάρχουν και μειονεκτήματα:
    Σε συγκεκριμένο χρόνο είτε δεν θα έχει έρθει νερό της θερμοκρασίας του θερμοσίφωνα, είτε κάποια ποσότητα αυτού θα έχει εισαχθεί στη σωλήνωση του κρύου
    με αποτέλεσμα ανοίγοντας κάποιος το κρύο να λάβει και ζεστό νερό.
    Οπότε τα 30" μπορεί να πρέπει να γίνουν 60", ανάλογα τις συνθήκες, την εποχή κλπ Ή μπορεί να μην έρθει το ζεστό ούτε μετά από αυτό το διάστημα
    αλλά δεν θα έχουν πάει στην αποχέτευση τα 10 ή τα 20 λίτρα νερού.

    0 Not allowed! Not allowed!

  12. #80
    Μέλος
    Όνομα
    Βασίλης
    Εγγραφή
    Sep 2011
    Περιοχή
    Κερατσίνι
    Μηνύματα
    8.778

    Προεπιλογή

    Καλιγωνεται τον ψυλλο ....
    στις προδιαγραφες του κατασκευαστη του κυκλοφορητη που αναρτησε ο Αγγελος εχει παροχη περιπου 0,3lt/sec. που σημαινει με ενα ροομετρο (να ξεκιναει μολις ανιχνευσει ροη) και ενα χρονικο(για καποια δευτ.) και ενα αισθητηριο(να μην ξεκιναει αν το νερο ειναι πανω απο καποιους βαθμους) εχεις κανει ενα αυτοματο συστημα που σε σε 10δευτ(χωρις να υπολογιζω οτι εχεις ανοιχτη την βρυση) εχεις ζεστο νερο.

    ΥΓ Πετρο μολις βρω λιγο χρονο θα προσπαθησω να ανεβασω μεθοδο υπολογισμου αποδοσης ΦΒ πανελ .

    0 Not allowed! Not allowed!
    Δυο πράγματα είναι άπειρα, το σύμπαν και η ανθρώπινη βλακεία, αλλά για το σύμπαν δεν είμαι εντελώς σίγουρος

Σελίδα 8 από 16 ΠρώτηΠρώτη ... 6 7 8 9 10 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Σύνδεση θερμοσίφωνα με φωτοβολταικά
    By GKR in forum Ηλεκτρολογικά
    Απαντήσεις: 59
    Τελευταίο Μήνυμα: 21-09-22, 14:16
  2. Απαντήσεις: 44
    Τελευταίο Μήνυμα: 05-04-18, 20:38
  3. ηλιακά πάνελ
    By tao in forum Ερωτήσεις Θεωρίας
    Απαντήσεις: 20
    Τελευταίο Μήνυμα: 19-01-15, 22:20
  4. Ηλιακό αερόθερμο
    By picdev in forum Ενέργεια: Εξοικονόμιση, Άλλες Μορφές Παραγωγής
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 26-11-12, 14:02
  5. Απαντήσεις: 10
    Τελευταίο Μήνυμα: 22-11-11, 12:06

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας