Σελίδα 1 από 3 1 2 3 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 25

Θέμα: Σχέδιο σύνδεσης. Για ηλεκτρικό αυτοκίνητο.

  1. #1
    Μέλος
    Όνομα
    Giwrgossrott
    Εγγραφή
    Apr 2018
    Περιοχή
    Χαλκίδα
    Μηνύματα
    34

    Προεπιλογή Σχέδιο σύνδεσης. Για ηλεκτρικό αυτοκίνητο.

    Παιδιά καλησπέρα. Θέλω να κατασκευάσω ένα παιδικό αμαξάκι για τα παιδιά μου και θέλω την βοήθεια σας όσο αναφορά την συνδεσμολογια των πραγμάτων που έχω στην κατοχή μου. Πράγματα τα οποία αγόρασα με την βοήθεια των παιδιών στο φόρουμ. Τα περισσότερα τα έχω καταλάβει, αλλά έχω κολλήσει στα ρελε τα οποία θα τα δουλέψω για αλλαγή κατεύθυνσης ( εμπρός, πισω) και το ηλεκτρικό φρένο. τα οποία δεν έχουν σχέδιο και φοβάμαι μήπως κάνω κανένα λάθος. Έχουμε και λέμε.
    Speed controllerhttps://rover.ebay.com/rover/0/0/0?mpre=https%3A%2F%2Fwww.ebay.com%2Fulk%2Fitm%2F15 2690223740
    Τα 2 ρελε το οποίο ένα είναι αυτό https://rover.ebay.com/rover/0/0/0?m...2Fulk%2Fitm%2F 362279802355 και το άλλο είναι αυτό https://rover.ebay.com/rover/0/0/0?m...2Fulk%2Fitm%2F 301749461975. Γίνεται τα δύο παραπάνω να συνδεθουν με κάποιους διακοπές που έχω στην κατοχή μου? Αυτόν για το ηλεκτρικό φρένο https://rover.ebay.com/rover/0/0/0?m...2Fulk%2Fitm%2F 183115059896 και αυτόν για αλλάγη κατεύθυνσης? https://rover.ebay.com/rover/0/0/0?m...2F323173876927

    Το όχημα θα κινητε με μοτέρ 500w στα 24 βολτ. Θα ήθελα να μου φτιάξετε ένα σχέδιο για το πως θα κάνω την συνδεσμολογια ρελε, διακόπτες, speed controller. Ευχαριστώ πολύ προκαταβολικά για τον χρόνο σας.

    0 Not allowed! Not allowed!

  2. #2
    Μέλος
    Όνομα
    Giwrgossrott
    Εγγραφή
    Apr 2018
    Περιοχή
    Χαλκίδα
    Μηνύματα
    34


    0 Not allowed! Not allowed!

  3. #3
    Μέλος
    Όνομα
    Πανος
    Εγγραφή
    Apr 2018
    Περιοχή
    Θεσσαλονικη
    Μηνύματα
    46

    Προεπιλογή

    Electric-Bike-Details-about-24V-24-Volt-500W-Motor-Brush-Speed-Controller.jpg


    Αυτο ειναι τo speed controller.Απο τι βλεπεις μπορεις να συνδεσεις εκει το φρενο(brake) και το γκαζι (throttle) χωρις να βαλεις ρελε.Επισης βαζεις και την μπαταρια και τον κινητηρα εκει περα και απο την θυρα φορτισης (charging port) μπορεις να φορτιζεις και την μπαταρια.Τωρα αυτο για τον διακοπτη του μπροστα πισω δεν μπορω να κατααβω πως το κανει η πλακετα.ασε με λιγο να το ψαξω

    0 Not allowed! Not allowed!

  4. #4
    Μέλος
    Όνομα
    Πανος
    Εγγραφή
    Apr 2018
    Περιοχή
    Θεσσαλονικη
    Μηνύματα
    46

    Προεπιλογή

    9FDFF46F-08E0-401F-9FA3-DBEB254C55FD.jpg

    Το κοκκινο μαυρο ειναι το καλωδιο που βγενει απο το speed controller και παει συο moter.απλα εσυ θα παρεμβαλεις οπως στο σχεδιασα εναν διακοπτη τριων θεσεων (αυτο που βρηκες στο ebay) για να του αλλαζεις την πολικοτητα .συνεπως την φορα που θα γυρναει το μοτερ.

    εαν δεν καταλαβεις κατι πες μου

    0 Not allowed! Not allowed!

  5. #5
    Μέλος
    Όνομα
    ΙΩΑΝΝΗΣ
    Εγγραφή
    Feb 2013
    Περιοχή
    ΗΡΑΚΛΕΙΟ
    Μηνύματα
    32

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από panpap1991 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Electric-Bike-Details-about-24V-24-Volt-500W-Motor-Brush-Speed-Controller.jpg


    Αυτο ειναι τo speed controller.Απο τι βλεπεις μπορεις να συνδεσεις εκει το φρενο(brake) και το γκαζι (throttle) χωρις να βαλεις ρελε.Επισης βαζεις και την μπαταρια και τον κινητηρα εκει περα και απο την θυρα φορτισης (charging port) μπορεις να φορτιζεις και την μπαταρια.Τωρα αυτο για τον διακοπτη του μπροστα πισω δεν μπορω να κατααβω πως το κανει η πλακετα.ασε με λιγο να το ψαξω
    Οι φίσες είναι λάθος...Η φίσα με τα 3 καλώδια είναι για το γκάζι.Η σωστή εξήγηση στις φίσες είναι αυτή 1202185192_581.jpg

    0 Not allowed! Not allowed!

  6. #6
    Μέλος
    Όνομα
    ΙΩΑΝΝΗΣ
    Εγγραφή
    Feb 2013
    Περιοχή
    ΗΡΑΚΛΕΙΟ
    Μηνύματα
    32

    Προεπιλογή

    Γιώργο...μελέτησε το σχέδιο που σου είχα δείξει παλαιότερα.
    STATIC - No Accessories - FWD-REV Only.png

    Οι αντιστάσεις στην είσοδο των ρελέ δεν χρειάζονται. Τα πηνία και στα δύο ρελέ που πήρες είναι σωστά.Τώρα με το φορτίο που θα έχεις δεν πιστεύω να έχεις πρόβλημα.
    Ο διακόπτης για το φρένο είναι καλός απλώς θέλεις όταν τον πατάς να γίνεται ON.
    Για την αλλαγή κατεύθυνσης ήθελες ένα απλό ON/OFF για να μην έχεις ''νεκρό'' πάτημα.

    0 Not allowed! Not allowed!

  7. #7
    Μέλος
    Όνομα
    Πανος
    Εγγραφή
    Apr 2018
    Περιοχή
    Θεσσαλονικη
    Μηνύματα
    46

    Προεπιλογή

    α δεν το ηξερα φιλε..απο το προιον που βρηκε στο ebay βρηκα το σχεδιο που του στειλα...

    0 Not allowed! Not allowed!

  8. #8
    Μέλος
    Όνομα
    Πανος
    Εγγραφή
    Apr 2018
    Περιοχή
    Θεσσαλονικη
    Μηνύματα
    46

    Προεπιλογή

    και με τον τριπλο διακοπτη και χωρις ρελε μπορει να το κανει .Ο τριπλος διακοπτης που βρηκε εχει 25 Α αντοχη.Το ρευμα του μοτερ ειναι περιπου 20-21 Α.
    Εαν θελει να το κανει με on-off διακπτη αναγκαστικα πρεπει να βαλει ρελε.

    0 Not allowed! Not allowed!

  9. #9
    Μέλος
    Όνομα
    Giwrgossrott
    Εγγραφή
    Apr 2018
    Περιοχή
    Χαλκίδα
    Μηνύματα
    34

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από enzonova Εμφάνιση μηνυμάτων
    Γιώργο...μελέτησε το σχέδιο που σου είχα δείξει παλαιότερα.
    STATIC - No Accessories - FWD-REV Only.png

    Οι αντιστάσεις στην είσοδο των ρελέ δεν χρειάζονται. Τα πηνία και στα δύο ρελέ που πήρες είναι σωστά.Τώρα με το φορτίο που θα έχεις δεν πιστεύω να έχεις πρόβλημα.
    Ο διακόπτης για το φρένο είναι καλός απλώς θέλεις όταν τον πατάς να γίνεται ON.
    Για την αλλαγή κατεύθυνσης ήθελες ένα απλό ON/OFF για να μην έχεις ''νεκρό'' πάτημα.
    Και εγώ με βάση το σχέδιο που μου έστειλε ς θα πάω. Το θέμα είναι ότι έχω μπερδευτεί με τα ρελε. Δεν έχουν σχέδιο επάνω και δεν ξέρω που τα συνδέσω τι. Φοβάμαι μην κάνω καμιά πατάτα. Οπότε και οι διακοπές κάνουν. Και ας εχω νεκρό σημείο.

    0 Not allowed! Not allowed!

  10. #10
    Μέλος
    Όνομα
    ΙΩΑΝΝΗΣ
    Εγγραφή
    Feb 2013
    Περιοχή
    ΗΡΑΚΛΕΙΟ
    Μηνύματα
    32

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Giwrgossrott Εμφάνιση μηνυμάτων
    Και εγώ με βάση το σχέδιο που μου έστειλε ς θα πάω. Το θέμα είναι ότι έχω μπερδευτεί με τα ρελε. Δεν έχουν σχέδιο επάνω και δεν ξέρω που τα συνδέσω τι. Φοβάμαι μην κάνω καμιά πατάτα. Οπότε και οι διακοπές κάνουν. Και ας εχω νεκρό σημείο.
    Σχέδια για τους διακόπτες...
    GR12V10ABL_Pin_Layout.gifGR12V10ABL_Circuit.gif
    Για σιγουριά,δώσε 24v στο 13-14 και τσέκαρε τους άλλους ακροδέκτες με πολύμετρο

    0 Not allowed! Not allowed!

Σελίδα 1 από 3 1 2 3 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Ηλεκτρικό σχέδιο πίνακα αυτονομίας
    By makis.civ in forum Ηλεκτρολογικά
    Απαντήσεις: 24
    Τελευταίο Μήνυμα: 02-10-18, 14:06
  2. Ηχεία για αυτοκίνητο
    By Αχιλλέας 383 in forum Κυκλώματα Εικόνας-'Ηχου & Φωτισμού
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 04-10-17, 15:19
  3. Ηλεκτρικό παιδικό αυτοκίνητο 12v
    By mixalisg in forum Ερωτήσεις Αρχάριων
    Απαντήσεις: 51
    Τελευταίο Μήνυμα: 20-01-16, 07:20
  4. Ηλεκτρικά Μοτέρ σε αυτοκίνητο
    By limas in forum Κυκλώματα για Auto & Moto
    Απαντήσεις: 11
    Τελευταίο Μήνυμα: 29-12-14, 15:52
  5. GPS για το αυτοκίνητο
    By MHTSOS in forum Κυκλώματα για Auto & Moto
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 18-01-07, 23:14

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας