Σελίδα 1 από 3 1 2 3 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 26

Θέμα: Asus 1101ha + linux

  1. #1
    Μέλος Το avatar του χρήστη xlife
    Όνομα
    Κώστας
    Εγγραφή
    Feb 2009
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    1.000

    Προεπιλογή Asus 1101ha + linux

    Το παρόν γράφεται για να λύσουν όσοι έχουν πρόβλημα με το συγκεκριμένο netbook με linux


    Αρκετές μέρες έψαχνα μια λύση linux για το συγκεκριμένο netbook. Μου το χάρισε ένας φίλος. Το πρώτο πράγμα λοιπόν που έκανα ήταν να βάλω linux μιας και είναι αυτό που χρειάζομαι. Απογοητεύτικα. Καμία διανομή linux δεν "έπαιζε" σωστά. Ψαχνοντας λίγο στο net βρήκα οτι η κάρτα γραφικών gma500 δεν υποστηρίζεται καλά-καλά στα windows οπότε για linux ουτε λόγος. Βέβαια είμαι απο τους ανθρώπους που θα κάνουν τα πάντα ωστε να λειτουργήσει μια συσκευή όπως ακριβώς θέλω. Βρήκα και πέρασα emgd drivers και συνεχείς αλλαγές στο xorg.conf... αλλα τα αποτελάσματα ήταν κακά. Ειδικά στα 720 video το netbook σερνότανε(βέβαια το ίδιο γινόταν και στα windows) Βρήκα όμως 3 διανομές ειδικά σχεδιασμένες γι αυτό το netbook. Πρώτα έβαλα το bento αλλα ακόμη δεν είχα τα αποτελεσματα που θα ήθελα. Δευτερη προσπάθεια αποτυχημένη όμως ήταν με μια διανομή ειδικά για το joggler η οποία όμως δεν εκκινούσε και χρειαζόταν πολλές αλλαγές και τελικά το παράτησα. Τελευταία διανομή ήταν το Pixielive4. Υπέρευχαριστημένος. Οι emgd drivers είναι προεγκατεστημένοι και το xorg.conf είναι και αυτό προρυθμισμένο αν και το πείραξα και γω λίγο. Το pixielive ερχεται με πολλά προγράμματα προεγκατεστημένα. Βασίζεται σε gentoo που σημαίνει οτι πρέπει να υπάρχει κάποια γνώση linux για να το δουλέψει κάποιος άνετα. Τα βίντεο πλέον δεν κολάνε ούτε καν τα 1080. Παρατήρησα χτες το βράδυ μια καθυσέρηση στην απόκριση αλλα είχα 10-12 προγράμματα ανοιχτά εκ των οποίων ο chromium με 14 καρτέλες και ο firefox με 5 καρτέλες + ένα game. Το netbook εχει ξαναζωντανέψει παρά το μικρό atom z520 που έχει για επεξεργαστή. Ετσι όσοι έχουν αποτύχει να βάλουν linux σε netbook με gma500 προτείνω ανεπιφύλακτα pixielive4.

    2 Not allowed! Not allowed!
    Γενικά προσπαθώ να βγάζω μια συγκεκριμένη εικόνα προς τα έξω...



    ....αλλά κάθε φορά με παίρνει χαμπάρι ο παπάς

  2. 2 μέλη ευχαρίστησαν τον xlife για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    ThanosR (05-06-18), xqtr (12-02-15)

  3. #2
    Μέλος Το avatar του χρήστη xlife
    Όνομα
    Κώστας
    Εγγραφή
    Feb 2009
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    1.000

    Προεπιλογή

    Το συγκεκριμένο netbook έχει επιλογή overclocking απο το bios. Όμως οταν κάνεις αναβάθμιση σε 2 gb μνήμης η επιλογή πάει περίπατο. Η ASUS αναφέρει οτι για να παραμείνει η επιλογή θα πρέπει να αναβαθμιστεί με συγκεκριμένες μνήμες.

    Η λύση

    Χρειαζόμαστε ένα Laptop με windows
    SPDTool
    Το SPD αρχείο HYMP125S64CP8-S6.spd που θα το βρούμε με googling

    Βάζουμε τη μνήμη που θέλουμε να γράψουμε το spd στο laptop με τα windows
    Τρέχουμε το spdtool στο laptop με τα windows (εγώ χρησιμοποιησα ένα acer 5538 )
    Πατάμε το read.
    Κάνουμε save το spd της μνήμης για κάποια μελλοντική αλλαγή και για ασφάλεια
    πατάμε open και βρίσκουμε το αρχείο HYMP125S64CP8-S6.spd που έχουμε κατεβάσει απο το net
    πατάμε write.
    Όταν τελειώσει η διαδικασία βάζουμε την μνήμη στο 1101ha
    Πάμε στο bios και λογικά πλέον μπορούμε να κάνουμε overclocking κατά 30% που γι αυτό το ψοφίμι(το 1101ha) είναι πολύ καλό


    Δεν ευθύνομαι αν κάτι πάει στραβά σε όποιον το δοκιμάσει. Το παρόν γράφτηκε για να βοηθηθεί κάποιος που μπορεί μελλοντικά να το χρειαστεί και να ξέρει τι κάνει.

    2 Not allowed! Not allowed!
    Γενικά προσπαθώ να βγάζω μια συγκεκριμένη εικόνα προς τα έξω...



    ....αλλά κάθε φορά με παίρνει χαμπάρι ο παπάς

  4. 2 μέλη ευχαρίστησαν τον xlife για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    ThanosR (05-06-18), xqtr (12-02-15)

  5. #3
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Γιώργος
    Εγγραφή
    Jun 2018
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    6

    Προεπιλογή

    Καλησπέρα, μήπως ακολούθησε κανείς τις οδηγίες; Είναι banned και ο χρήστης για να τον ρωτήσω προσωπικά.

    0 Not allowed! Not allowed!

  6. #4
    Μέλος Το avatar του χρήστη niknikgr
    Όνομα
    Νίκος
    Εγγραφή
    Apr 2007
    Περιοχή
    Πειραιάς
    Μηνύματα
    37

    Προεπιλογή

    Ακριβώς τα ίδια αποτελέσματα θα είχες και με το Lubuntu 18.04
    στην τελευταία έκδοση του πυρήνα 4.15 ενσωματώθηκαν πλέον οι drivers της GMA500 (poulsbo) μετά από απαίτηση πολλών μελών της κοινότητας
    Είχα παρόμοιο πρόβλημα και τώρα λειτουργεί out of the box!

    0 Not allowed! Not allowed!

  7. #5
    Μέλος Το avatar του χρήστη FreeEnergy
    Όνομα
    Κώστας
    Εγγραφή
    Feb 2016
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    850

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από gkscorpio Εμφάνιση μηνυμάτων
    Είναι banned και ο χρήστης για να τον ρωτήσω προσωπικά.
    Εμείς τι έχουμε και δεν μας ρωτάς;

    0 Not allowed! Not allowed!
    Δεν έχει σημασία πόσο ωραία είναι η θεωρία σου ή πόσο έξυπνος είσαι. Αν δεν επαληθεύεται πειραματικά, είναι λάθος.
    ( Richard Feynman )

  8. #6
    Συντονιστής Το avatar του χρήστη kioan
    Όνομα
     
    Εγγραφή
    Mar 2005
    Περιοχή
    127.0.0.1
    Μηνύματα
    3.169

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από gkscorpio Εμφάνιση μηνυμάτων
    Είναι banned και ο χρήστης για να τον ρωτήσω προσωπικά.
    Είναι banned ύστερα από απαίτηση του ιδίου καθώς όπως είχε εξηγήσει δεν ήταν πλέον ενεργό μέλος.

    Σχετικά με τις οδηγίες, τις είχε ακολουθήσει επιτυχώς και ο ίδιος, οπότε όπως φαίνεται του δούλεψαν.

    0 Not allowed! Not allowed!
    There are 10 types of people in the world: Those who understand binary, and those who don't.

  9. #7
    Μέλος Το avatar του χρήστη nick1974
    Όνομα
    Νικος
    Εγγραφή
    Aug 2013
    Περιοχή
    Περαμα
    Μηνύματα
    4.288

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από gkscorpio Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλησπέρα, μήπως ακολούθησε κανείς τις οδηγίες; Είναι banned και ο χρήστης για να τον ρωτήσω προσωπικά.
    Ποιες απ' τις δυο? Για να βάλεις linux θες η για να το κλοκαρει?

    Στάλθηκε από το SM-N910C μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

    0 Not allowed! Not allowed!

  10. #8
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Γιώργος
    Εγγραφή
    Jun 2018
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    6

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από FreeEnergy Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εμείς τι έχουμε και δεν μας ρωτάς;
    Ζητώ συγνώμη, δεν είχα σκοπό να προσβάλω κανέναν, απλά δεν είδα κάποιον να συμμετέχει στο τόπικ (που ούτως ή άλλως αφορά ένα ΠΟΛΥ παλιό netbook) και υπέθεσα ότι δεν έχει τύχει να ασχοληθεί κάποιος άλλος στο φόρουμ.

    @niknikgr
    Lubuntu δοκίμασα παλαιότερη έκδοση (14.04) αλλά σε κάποια θέματα που με ενδιέφεραν και δοκίμασα ψιλοσερνόταν. Δεν ξέρω αν σήκωνε κι εκεί χειροκίνητη εγκατάσταση Poulsbo drivers, η αλήθεια είναι ότι είμαι παιδί των Windows. Θα δοκιμάσω την 18.04, μακάρι να δουλέψει, δεν το τόλμησα αρχικά, φοβήθηκα μήπως ως νεότερη έκδοση του έπεφτε βαριά.

    Όσον αφορά την αναζήτηση του topik starter, από ότι αναφέρει (και είδα και στο επίσημο site του PixieLive) η εγκατάσταση δεν είναι τόσο απλή όπως σε διανομές τύπου Ubuntu, οπότε θεώρησα πολύ πιθανό να χρειαστώ κάποια καθοδήγηση στην πορεία. Αλλά κυρίως ήθελα να τον ρωτήσω αν έχει δοκιμάσει 2-3 πράγματα που με ενδιαφέρουν αν δουλεύουν καλά, διαφορετικά δεν θα άξιζε καν να μπω στην διαδικασία. Στην πορεία βέβαια διαπίστωσα ότι ακόμα και το .iso από το επίσημο site είναι σε torrent link με 0 seeders/leechers.

    Ως προς το BIOS overclocking είχα φροντίσει από παλιά να βάλω 2GB από τις συμβατές Hynix, οπότε δεν υπάρχει θέμα.

    Βασικά, μιας και -μετά χαράς μου- βλέπω συμμετοχή στο τόπικ, να αναφέρω την χρήση για την οποία προορίζεται:
    - Κατά κύριο λόγο Skype ή έστω κάποια άλλη video chatting εφαρμογή. Με το ίδιο το Skype από όσο έψαξα υπάρχει θέμα, μιας και οι τελευταίες εκδόσεις απαιτούν 64bit λειτουργικό, αλλά είπα μήπως υπάρχει κάποια άλλη IM εφαρμογή σε linux που να δέχεται Skype λογαριασμό. Εναλλακτικά, κάποια άλλη video chat εφαρμογή που να δουλεύει καλά (το Skype όσο είχα δοκιμάσει στα windows κολλούσε τρελά) σε linux και σε μηχάνημα με τα specs του 1101HA. Α, και να είναι cross-platform, βασικά να υπάρχει και android εφαρμογή. Για το Wire διάβασα κάποια καλά σχόλια, δεν το έχω δοκιμάσει όμως.
    - Kodi καλό θα ήταν να δουλεύει. Βέβαια για κάποιο λόγο θεωρώ ότι αν δούλευε το πρώτο με το video chat νομίζω ότι πιο εύκολα θα δούλευε το Kodi, με δεδομένο ότι το τελευταίο δούλευε μια χαρά και όσο είχα Windows 7. Δηλαδή αν η κύρια ανάγκη μου αφορούσε το Kodi δεν θα έμπαινα καν στην διαδικασία για μετάβαση σε άλλο λειτουργικό.
    - Ελαφρύ browing και Youtube. Για το δεύτερο βέβαια λογικά θα με κάλυπτε και το Kodi, αφού και πριν με Windows, ενώ μέσα από Chrome τα βιντεάκια στο Youtube κολλούσαν τρελά μέσα από το addon του Kodi έπαιζαν νεράκι.

    Έχω δει να έχουν περάσει στο συγκεκριμένο netbook και Snow Leopard, αλλά και σε εκείνη την περίτπωση δεν ξέρω αν δουλεύει καλά για τον σκοπό που αναφέρω παραπάνω για να ξέρω αν αξίζει τον κόπο να αρχίσω τα πειράματα, κι εκεί από ό,τι έχω δει έχει αρκετό παίδεμα.

    0 Not allowed! Not allowed!

  11. #9
    Μέλος Το avatar του χρήστη Ste7ios
    Όνομα
    -
    Εγγραφή
    Mar 2012
    Περιοχή
    -
    Μηνύματα
    633

    Προεπιλογή

    Skype συμβατό λογισμικό δεν υπάρχει. Θα πρέπει να δεις κάτι άλλο, όπως το google hangouts, Firefox Hello...

    Έχω και εγώ ένα τέτοιο ...στο συρτάρι... Δεν θυμάμαι το μοντέλο μπορεί να είναι λίγο παλιότερο. Θα έλεγα ότι είναι ανεπαρκές πια για τις σύγχρονες εφαρμογές Internet. Ελάχιστα δουλεύουν χωρίς πρόβλημα ή χωρίς να σου σπάνε τα νεύρα, οπότε το παράτησα...

    Ομοίως και ένα PowerBook G4 που του πέρασα πρόσφατα Lubuntu καθώς η τελευταία έκδοση του OS X για PPC που μπορούσε να δεχτεί δεν υποστήριζε τίποτα πια.

    Αγκομαχούσαν με σελίδες που έχουν μπόλικα γραφικά και JavaScript, ενώ ούτε λόγος για YouTube σε 720p και άνω...

    0 Not allowed! Not allowed!

  12. #10
    Μέλος Το avatar του χρήστη FreeEnergy
    Όνομα
    Κώστας
    Εγγραφή
    Feb 2016
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    850

    Προεπιλογή

    Θα ξεκινήσω συμφωνώντας με αυτό:
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Ste7ios Εμφάνιση μηνυμάτων
    Θα έλεγα ότι είναι ανεπαρκές πια για τις σύγχρονες εφαρμογές Internet. Ελάχιστα δουλεύουν χωρίς πρόβλημα ή χωρίς να σου σπάνε τα νεύρα
    αλλά από ότι φαίνεται θέλεις να το κάνεις να ...δουλέψει.
    Ας πάρουμε τα πράγματα από την αρχή:
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από gkscorpio
    Κατά κύριο λόγο Skype ή έστω κάποια άλλη video chatting εφαρμογή. Με το ίδιο το Skype από όσο έψαξα υπάρχει θέμα, μιας και οι τελευταίες εκδόσεις απαιτούν 64bit λειτουργικό
    Skype για Linux 32bit δεν υπάρχει όπως πολύ σωστά είδες και μόνος σου. Όπως επίσης δεν υπάρχει ( από όσο γνωρίζω εγώ ) άλλη εφαρμογή συμβατή με το Skype. Θα σου πρότεινα το Google Hangouts όπως και ο St37ios γιατί είναι web based. Επίσης ρίξε μια ματιά και στο Empathy ( https://gitlab.gnome.org/GNOME/empathy/tree/master/ ). Για το youtube τώρα... Δεν έχεις και πολλές επιλογές. Δυστυχώς ο κώδικας του youtube έχει αλλάξει δραματικά τα τελευταία χρόνια με τις υψηλές αναλύσεις να είναι πλέον το στανταρ. Δεν είμαι και πολύ σίγουρος με το συγκεκριμένο hardware που έχεις αν θα μπορεί να δεις βίντεο στο youtube έστω και σε 480p χωρίς να ...ψιλοκολλάει. Δεν είναι μόνο θέμα software. Αυτό που λες για το Kodi έγινε στο ίδιο μηχάνημα; Έχεις δηλαδή αρκετή υπολογιστική ισχύ ( ανεξαρτήτως προγράμματος ) για να δεις ...ικανοποιητικά ένα βίντεο στο youtube πλέον; Μπορεί να έβλεπες ...ικανοποιητικά πριν από ...χρόνια και μέσα από το Kodi π.χ. αλλά σήμερα;
    Βλέποντας τα χαρακτηριστικά του στο διαδίκτυο σκέφτομαι πόσο χάλια θα ήταν ακόμη κι όταν κυκλοφόρησε... Intel Atom; Βάλτου την πιο ελαφριά ( extra light ) έκδοση Linux που μπορείς να βρείς και χρησιμοποίησέ το απλά και μόνο σαν γραφομηχανή. Αναρωτιέμαι αν θα ανοίγει και τις σημερινές ιστοσελίδες...
    Προφανώς και έχει προσωπική εμπειρία ο Ste7ios:
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Ste7ios
    Αγκομαχούσαν με σελίδες που έχουν μπόλικα γραφικά και JavaScript

    0 Not allowed! Not allowed!
    Δεν έχει σημασία πόσο ωραία είναι η θεωρία σου ή πόσο έξυπνος είσαι. Αν δεν επαληθεύεται πειραματικά, είναι λάθος.
    ( Richard Feynman )

Σελίδα 1 από 3 1 2 3 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Πατέντα σε tablet ASUS ME373CG
    By baffidoro in forum Συσκευές GSM / GPS / Tablet
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 17-06-15, 22:25
  2. Q9500 σε ASUS P5N-E
    By bobo1704 in forum Hardware Η/Υ
    Απαντήσεις: 14
    Τελευταίο Μήνυμα: 12-11-14, 18:40
  3. Δεν ανοιγει λαπτοπ ASUS
    By Κωστης in forum Hardware Η/Υ
    Απαντήσεις: 73
    Τελευταίο Μήνυμα: 06-11-11, 04:22
  4. Asus Eee PC 1008HA προβλημα!!!
    By nop in forum Hardware Η/Υ
    Απαντήσεις: 46
    Τελευταίο Μήνυμα: 30-08-10, 21:18
  5. asus u3000
    By jakektm in forum Software Η/Υ
    Απαντήσεις: 8
    Τελευταίο Μήνυμα: 22-02-09, 22:18

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας