Σελίδα 5 από 5 ΠρώτηΠρώτη ... 3 4 5
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 41 έως 49 από 49

Θέμα: τροφοδοτικο 52v 5A σταθεροποιημενο

  1. #41
    Μέλος Το avatar του χρήστη ΜαστροΤζεπέτο
    Όνομα
    Δημήτρης
    Εγγραφή
    Feb 2013
    Περιοχή
    Καλλιθέα
    Μηνύματα
    1.726

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από selectronic Εμφάνιση μηνυμάτων
    Και να γράψω και κάτι άλλο εδώ, σε διαφορετικό ποστ ώστε να μπορεί να διαγραφεί αν θεωρηθεί off-topic:

    Που πήγαν όλοι οι ηλεκτρονικοί με ******* ρε παιδιά? .....
    Θα ένιωθα πολύ πιο καλά αν "με τσέκαραν" (και διόρθωναν!) περισσότεροι, πέραν του ΜαστροΤζεπέτο. Όσο πιο πολλοί, τόσο πιο καλά!
    Δεν υπονοώ ότι δεν είσαι άνθρωπος με γνώσεις Δημήτρη, μην παρεξηγηθώ, απλώς δεν σε ξέρω και εσύ έτυχε να απαντάς εδώ
    Ναι κι εγώ αυτό θέλω, απαντήσεις ουσίας, γιατί όσα ξέρω είναι αυτά τα λίγα που λέω συνέχεια πάνω σε 2-3 κυκλώματα, τα οποία τα έχω δουλέψει αλλά όχι σε όλες τις εκδόσεις .... Εντελώς εμπειρικά πάντως την R3 ή μια δίοδο θα την έβαζα απο το In στο Out και επιτρέψτε μου εντελώς θεωρητικά να καταθέσω την άποψη μου όπως την "ζωγράφισα" πάνω στο σχέδιο των Instructubles ..... ας με συγχωρήσουν αυτοί ..... και αν υπάρχει κάποιος έμπειρος ας με διορθώσει σε τυχόν υπερβολές.
    Μέχρι και τους πυκνωτές εισόδου λάθος συνδεσμολογημένα τους είχαν αφού έχουν και τσοκ εισόδου, παρομοίως τους εξόδου . Πάντως περιμένω ..... και παραμένω πολύ μικρός ερασιτέχνης ....
    MitsosLM317.jpg

    0 Not allowed! Not allowed!

  2. #42
    Μέλος
    Όνομα
    Γιάννης
    Εγγραφή
    May 2011
    Περιοχή
    Πέραμα
    Μηνύματα
    3.042

    Προεπιλογή

    Σωστά τα λες, αλλά με την R3 μου τα χαλάς:
    Εκεί που την έβαλες είναι σαν δεύτερη ανάδραση για το LM317, θα του χαλάσει την σταθεροποίηση 100%...

    Σίγουρα το σχέδιο όπως το βρίσκεις στο instructubles έχει τα λάθη του, γι αυτό και ρωτάω τον Νίκο ποιο κύκλωμα προσπαθεί να φτιάξει τελικά.
    Σωστό (στις διόδους προστασίας και γενικά) κύκλωμα LM317 external pass transistors έβαλα στο #33, που είναι στην ουσία το 1.5-30V/10A σχέδιο του gRooV και που σε παλιότερο θέμα το άλλαξα λίγο για να έχει ΝΡΝ αντί ΡΝΡ pass transistors:





    Και εγώ λίγα πράγματα ξέρω και θα ήμουνα πιο άνετος στο να συμβουλεύω άλλους αν ήξερα ότι υπάρχουν κάποιοι που έχουν τις γνώσεις και θα με διορθώσουν όταν κάνω λάθος.
    Αλλιώς απλώς διαιωνίζω την ημιμάθεια μου στις νεώτερες γενιές
    Γι' αυτό και αναρωτιέμαι τι έγινε, όλοι για μπάνια είναι?

    0 Not allowed! Not allowed!

  3. #43
    Μέλος Το avatar του χρήστη ΜαστροΤζεπέτο
    Όνομα
    Δημήτρης
    Εγγραφή
    Feb 2013
    Περιοχή
    Καλλιθέα
    Μηνύματα
    1.726

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από selectronic Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σωστά τα λες, αλλά με την R3 μου τα χαλάς:
    Εκεί που την έβαλες είναι σαν δεύτερη ανάδραση για το LM317, θα του χαλάσει την σταθεροποίηση 100%...

    Και εγώ λίγα πράγματα ξέρω και θα ήμουνα πιο άνετος στο να συμβουλεύω άλλους αν ήξερα ότι υπάρχουν κάποιοι που έχουν τις γνώσεις και θα με διορθώσουν όταν κάνω λάθος.
    Αλλιώς απλώς διαιωνίζω την ημιμάθεια μου στις νεώτερες γενιές
    Γι' αυτό και αναρωτιέμαι τι έγινε, όλοι για μπάνια είναι?
    Επειδή έχω την ίδια αμφιβολία για την R3 , πάντα βάζω δίοδο !!!!
    Υπάρχει εγωισμός φίλε γιατί τολμάμε και πεταγόμαστε σαν π.....ες ενώ θα είμασταν πιο αρεστοί αν κάναμε πρόταση για κινέζικο μαγαζί !!!!

    0 Not allowed! Not allowed!

  4. #44
    Μέλος
    Όνομα
    Γιάννης
    Εγγραφή
    May 2011
    Περιοχή
    Πέραμα
    Μηνύματα
    3.042

    Προεπιλογή

    "εγωισμός" ???

    Τώρα που κοίταγα το προηγούμενο κύκλωμα που έβαλα, αυτές οι αντιστάσεις Εκπομπού (Συλλέκτη αλλά το ίδιο είναι) στα 1Ω είναι ή τυπογραφικό (0.1Ω το σωστό), ή λάθος (η κάθε μία στα 10Α έξοδο θα έχει 2.5Α=>2,5V πτώση τάσης=>6.25W σε 5W τουβλάκι)...

    Ορίστε αλλαγμένο για τα τρανζίστορ που έχει Νίκος:

    2SC5200 PSU.png

    Πάντως κι αυτά τα απλά "LM317 + External Pass Transistor" κυκλώματα έχουν μειονεκτήματα, με το βασικότερο την λειτουργία σε βραχυκύκλωμα: το LM θα κατεβάσει την τάση εξόδου στα ~1.25V αλλά το ρεύμα θα παραμείνει το μέγιστο δυνατό, οπότε έχουμε μέγιστη Vce και μέγιστο Ic στα τρανζίστορ εξόδου, άρα ή θα κάνουνε ΜΠΟΥΜ αμέσως αν αυτά και η ψύκτρα τους είναι ήδη σε υψηλή θερμοκρασία, ή θα αντέξουν μερικές δεκάδες δευτερόλεπτα μέχρι να γίνει αυτό που περιέγραψα πρώτα...
    Το ίδιο συμβαίνει και με σκέτο LM317 στο βραχυκύκλωμα, αρχίζει στο δευτερόλεπτο και βράζει, αλλά αυτό έχει και εσωτερική θερμική προστασία που συνήθως επεμβαίνει και σώζει την κατάσταση.

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη selectronic : 12-06-18 στις 01:26

  5. #45
    Μέλος Το avatar του χρήστη ΜαστροΤζεπέτο
    Όνομα
    Δημήτρης
    Εγγραφή
    Feb 2013
    Περιοχή
    Καλλιθέα
    Μηνύματα
    1.726

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από selectronic Εμφάνιση μηνυμάτων
    "εγωισμός" ???
    Τώρα που κοίταγα το προηγούμενο κύκλωμα που έβαλα, αυτές οι αντιστάσεις Εκπομπού (Συλλέκτη αλλά το ίδιο είναι) στα 1Ω είναι ή τυπογραφικό (0.1Ω το σωστό), ή λάθος (η κάθε μία στα 10Α έξοδο θα έχει 2.5Α=>2,5V πτώση τάσης=>6.25W σε 5W τουβλάκι)...
    Συνήθως μπαίνουν 0,1Ω έως 0,15Ω αλλά δεν προκύπτουν ποτέ 10Α γιατί δεν βάζεις τέτοιο τροφοδοτικό (5Α-6Α βάζεις) κι αν είχες τόσο μεγάλο τότε θα είχες βάλει μερικά ακόμα τρανσίστορ εξόδου. Ένας άλλος καλός τρόπος για 0,1Ω είναι ένα κακής ποιότητας καλώδιο σε κάθε έξοδο τρανσίστορ τα οποία συναντιούνται στο σημείο λήψης. Λίγο η απόσταση, λίγο η κακή ποιότητα και το έπιασες το 0,1Ω ..... (π.χ. μέτρα πόσα mV διαφορά δυναμικού έχεις στα άκρα μιας ασφαλειοθήκης όταν την διαπερνούν αρκετά Α, ίσως και 1Α ..... υπάρχει αντίσταση .... ) Δεν είναι αυτό το τραγικό σημείο της υπόθεσης αυτής .....

    0 Not allowed! Not allowed!

  6. #46
    Μέλος
    Όνομα
    Γιάννης
    Εγγραφή
    May 2011
    Περιοχή
    Πέραμα
    Μηνύματα
    3.042

    Προεπιλογή

    Δεν είμαι σίγουρος για την τιμή των αντιστάσεων "εξισορρόπησης", θυμάμαι ότι κάποιοι τις υπολόγιζαν για ~1V πτώση τάσης στο μέγιστο φορτίο, αλλά δεν έχω ιδέα από που το θυμάμαι αυτό ή αν είναι σωστή πρακτική...
    Πάντως κι εγώ συνήθως βλέπω 0.1Ω και έχω δει άντε μέχρι 0.47Ω αν θυμάμαι καλά, για αντιστάσεις Συλλέκτη ή Εκπομπού αυτά, γιατί έχω δει και στις Βάσεις που είχαν μεγαλύτερες τιμές.
    Λογικά όσο πιο μεγάλες σε τιμή είναι αυτές οι αντίστασής, τόσο καλύτερα μοιράζονται το φορτίο τα τρανζίστορ παρά τις μικροδιαφορές τους στο hfe, αλλά χάνεις και περισσότερη χαμένη ισχύ πάνω τους και βολτ εξόδου αν το παρακάνεις.
    Αλλά ποια είναι περίπου η τιμή που πρέπει να βάζεις και γιατί ή από ποιο σημείο και μετά δεν κερδίζεις και πολλά (ή χάνεις περισσότερα από όσα κερδίζεις), δεν ξέρω.
    Σε ένα πρόχειρο τροφοδοτικό 20Α που είχα βάλει 0.1Ω δεν θυμάμαι πόσο καλά μοιράζονταν το φορτίο τα τρανζίστορ.

    Πάντως εγώ όταν διαβάζω σε ένα σχέδιο "0-30V / 0-10A" καταλαβαίνω ότι είναι σχεδιασμένο να δίνει μέχρι και 10Α.Αν στο σχέδιο σου λέει "η Χ αντίσταση είναι ΨΩ/5W αλλά εσύ βλέπεις ότι στα 10Α η αντίσταση θα έχει πάνω της 6W, αυτό είναι πρόβλημα! Ή η αντίσταση είναι λάθος, ή ο σχεδιαστής ξέχασε να γράψει τα ψιλά γράμματα:
    Ρεύμα Εξόδου: έως 10Α*
    *pulse duration 10μS, max duty cycle 2%

    Άσχετο, αλλά σε υπολογισμό πυκνωτή εξομάλυνσης και ιδιαίτερα στο να βρεις το "sweet spot" της τιμής πέρα από την οποία έχεις πολύ μειωμένο κέρδος στην κυμάτωση της τάσης (ripple), είναι το (δωρεάν) Duncan's PSU Designer II, το οποίο είχα βρει πολύ πριν περάσω το Proteus...

    0 Not allowed! Not allowed!

  7. #47
    Νέο Μέλος Το avatar του χρήστη ηκσηκσ1
    Όνομα
    Νικος
    Εγγραφή
    Jan 2016
    Περιοχή
    Γλυφαδα
    Μηνύματα
    26

    Προεπιλογή

    Καλημέρα. Αφού σας ευχαριστήσω για τις απαντήσεις σας και για το ξεστράβωμα που μου κάνετε. Έχουμε και λέμε
    Για αρχή θέλω να ξεκινήσω με ένα τροφοδοτικό 0-30v 10A.
    Μόλις βρω και ένα σωστό οδηγό για τα ισχύος θα ανεβάσω το σχέδιο.
    Ο Μ/Τ θα είναι 0-15-30 ώστε όταν θέλω 12v να μην έχω μεγάλη θερμοκρασία στα τελικά.
    Για τα 50 V που είπα στην αρχή θα γινεί και αυτό αλλά αφού ξεκαθαρίσουν όλα συν ότι αυτό δεν θα είναι ρυθμιζόμενο αλλά σταθερά 50,4 V. αλλά με περιορισμό στα A.
    Και κάτι τελευταίο. Βλέπω έβαλες τις αντιστάσεις στον συλλέκτη είναι λάθος να μπουν στον εκ πομπό? Σε σχέδια που βλέπω στο internet!!!

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη ηκσηκσ1 : 12-06-18 στις 21:58

  8. #48
    Μέλος
    Όνομα
    Γιάννης
    Εγγραφή
    May 2011
    Περιοχή
    Πέραμα
    Μηνύματα
    3.042

    Προεπιλογή

    Ωραία, άρα για αρχή θες ένα 0-30V / 0-10A, τέλεια.

    Αν θες να συνεχίσεις στον δρόμο του LM317, τότε φτιάξε το κύκλωμα που έβαλα στο #44 με τις εξής αλλαγές:
    Καλύτερο PNP Driver (TIP42C ή BD910/912), ένα 7812 (με τα πυκνωτάκια του κτλ) με είσοδο από την γέφυρα και έξοδο 12Vaux για τον Τελεστικό, και τον ίδιο τον Τελεστικό (LM358 ή κάποιον μονό του οποίου όμως η έξοδος να κατεβαίνει στο μηδέν) που θα βλέπει την επιλεγμένη τάση εξόδου και μέσω MOSFET/Relay θα αλλάζει τύλιγμα στον μετ/στη.

    Σχέδιο (χωρίς το 7812):

    LM317 wind change CORRECT.jpg

    Μπορείς να το πάρεις και πιο σοβαρά όμως, και να φτιάξεις κάτι που είναι σχεδιασμένο από επαγγελματίες, το έχουν φτιάξει τουλάχιστον δύο Συντονιστές σε αυτό το site (παρουσίαση από leosedf εδώ και μερικές φωτογραφίες από το "ενισχυμένο" 30V/30A του lepouras σε άσχετο thread εδώ και στην σελίδα 29), μπορείς να αγοράσεις το PCB (από Ελλάδα!) και είναι κομμένο και ραμμένο στα μέτρα σου:
    0-30V / 0-10A, με είσοδο από μετ/στη 2x15V και ρελέ για αλλαγή τυλίγματος και με πολλαπλά NPN εξόδου (5xTIP3055 που είναι 90W το καθένα αλλά εσύ βάλε 4-5 από τα 2SC5200 150W που έχεις) !!!
    Τα έχει όλα και συμφέρει*!
    *εκτός του θέματος συμπεριφοράς στο βραχυκύκλωμα, πάλι τα ΝΡΝ είναι σε μέγιστο φορτίο, αλλά μην τα θέλουμε και όλα δικά μας...

    Κι εγώ πάλευα ένα κλώνο βασισμένο σε αυτό το τροφοδοτικό, που δούλεψε τέλεια (τουλάχιστον στο κομμάτι CV/CC) αλλά ποτέ δεν τελείωσα για διάφορους λόγους. Επίσης με 1-2 αλλαγές τιμών στον διαιρέτη που βλέπει την τάση και στην αντίσταση Εκπομπού του 2Ν5550 (αντί BC546), έγινε 0-70V η τάση εξόδου (το αναφέρω σε αυτό το thread ότι με τον συγκεκριμένο μετ/στη και κύκλωμα έβγαλα 10Α στα 65V χωρίς πρόβλημα).
    *με διαφορετικά και περισσότερα NPN φυσικά !!!

    Το τροφοδοτικό αυτό είναι της Velleman (μοντέλο Κ7200) και μπορείς να το αγοράσεις σε μορφή κιτ ή 100% έτοιμο (σε τσουχτερή όμως τιμή). Το pdf του original με το κύκλωμα, τις τιμές των εξαρτημάτων και τις οδηγίες είναι εδώ, ενώ το ελαφρώς αλλαγμένο από τον Wizpic (στο οποίο βασίζεται το PCB του moutoulos αν δεν κάνω λάθος) είναι εδώ (έχει και μικρά πλακετάκια για τα TO-247 NPN).

    Πιστεύω ότι αυτή η επιλογή είναι η καλύτερη από όπου κι αν το δεις, αγοράζεις τα υλικά που σου λείπουν,το PCB από τον Γρηγόρη, ένα V/I οργανάκι από το eBay και ένα κουτί και τελείωσες, ούτε πειραματισμοί ούτε τίποτα!

    Κύκλωμα (original Κ7200 χωρίς τα εξτρά εξαρτήματα για τα οργανάκια του κιτ), PCB από moutoulos και φωτογραφία της κατασκευής του leosedf:
    Velleman K7200.jpg

    edit:

    Η παραπάνω φωτό σε πλήρη ανάλυση:
    Spoiler: 





    Πεντηκοστό δεύτερο edit:

    Για να δεις το pdf του Wizpic πρέπει να είσαι μέλος στο site, οπότε το βάζω εδώ:
    Wizpic 0-30V 0-10A PSU.pdf

    1 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη selectronic : 13-06-18 στις 00:05

  9. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον selectronic για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    ηκσηκσ1 (12-06-18)

  10. #49
    Μέλος
    Όνομα
    Γιάννης
    Εγγραφή
    May 2011
    Περιοχή
    Πέραμα
    Μηνύματα
    3.042

    Προεπιλογή

    Πρώτον ξέχασα να απαντήσω στην ερώτησή σου Νίκο, sorry:

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ηκσηκσ1 Εμφάνιση μηνυμάτων
    ...Βλέπω έβαλες τις αντιστάσεις στον συλλέκτη είναι λάθος να μπουν στον εκ πομπό? Σε σχέδια που βλέπω στο internet!!!...
    Δεν έχει σημασία αν θα είναι στον Εκπομπό ή στον Συλλέκτη, αρκεί να το ένα άκρο της αντίσταση να είναι απευθείας ενωμένη με την επαφή Ε ή C.
    Και στις δύο περιπτώσεις η αντίσταση "εξισορρόπησης" (άρα και η πτώση τάσης πάνω της) είναι σε σειρά με την επαφή C-E του τρανζίστορ (και την πτώση τάσης πάνω σε αυτή), οπότε το αποτέλεσμα είναι το ίδιο.



    Δεύτερον τώρα που κοίταγα λίγο τα προηγούμενα ποστ, παρατήρησα ότι σε όλα τα κυκλώματα του "πειραγμένου" κυκλώματος του gRooV που έχω βάλει, έχω κάνει λάθος στην ένωση τις αντίστασης Συλλέκτη του ΡΝΡ και της διόδου προστασίας του LM317 !!!

    Η σωστή συνδεσμολογία είναι η παρακάτω:






    Αλλάζω μόνο το κύκλωμα του ποστ #47 και αφήνω το λάθος στα παλιότερα ποστ αυτού του thread, όπως και στο πρώτο thread που πόσταρα το κύκλωμα αυτό...
    Συνημένες Εικόνες Συνημένες Εικόνες

    2 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη selectronic : 13-06-18 στις 00:23

  11. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον selectronic για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    @962fm@ (13-06-18)

Σελίδα 5 από 5 ΠρώτηΠρώτη ... 3 4 5

Παρόμοια Θέματα

  1. pwm σε σταθεροποιημενο τροφοδοτικο?
    By BeetleJuice in forum Κυκλώματα Τροφοδοτικών
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 29-12-13, 09:23
  2. Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 03-07-11, 04:41
  3. παλιο τροφοδοτικο 2-30 v σταθεροποιημενο
    By arismihalos in forum Ερωτήσεις Αρχάριων
    Απαντήσεις: 10
    Τελευταίο Μήνυμα: 14-06-11, 12:23
  4. τροφοδοτικο 16V 6Α ΜΗ σταθεροποιημενο
    By BeetleJuice in forum Ερωτήσεις Αρχάριων
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 28-01-11, 14:24

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας