Σελίδα 1 από 4 1 2 3 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 31

Θέμα: Arduino: Automatic (Cat) Toilet Flusher

  1. #1
    Μέλος Το avatar του χρήστη Ste7ios
    Όνομα
    -
    Εγγραφή
    Mar 2012
    Περιοχή
    -
    Μηνύματα
    633

    Προεπιλογή Arduino: Automatic (Cat) Toilet Flusher

    Γεια σε όλους!

    Ξεκίνησα ένα μικρό project με Arduino για την αυτοματοποίηση της τουαλέτας με αφορμή το γατί μου, που κάνει κανονικά την ανάγκη της στην τουαλέτα σαν σωστή κυρία!

    Σε γενικές γραμμές, ένας αισθητήρας PIR αντιλαμβάνεται την κίνηση, και ένα servo σηκώνει τη φούσκα μέσα στο καζανάκι.

    Πιο συγκεκριμένα λειτουργεί ως εξής:


    • Με το που ξεκινάει η συσκευή γίνεται initialization του PIR (αναμονή 2') πριν πέσει σε sleep. Αναβοσβήνουν τα δύο LED εναλλάξ...
    • Με το που ανιχνευθεί κίνηση έχουμε 3’ για να τραβήξει το καζανάκι.
    • Ένα LED αναβοσβήνει σε όλο το χρόνο αναμονής για να γίνει αντιληπτή η κατάσταση της λειτουργίας του.
    • Στο τελευταίο λεπτό δίνει και ηχητική ένδειξη η οποία γίνεται πιο συχνή τα τελευταία 30"€
    • Μέσα στο χρόνο αναμονής έχουμε τη δυνατότητα να ακυρώσουμε το τράβηγμα πατώντας το σχετικό push button (Flush Cancel).
    • Αν μέσα στο χρόνο αναμονής ο αισθητήρας αντιληφθεί και άλλη κίνηση τότε έχουμε παράταση ακόμη 3’.
    • Το servo κάνει μια κίνηση περίπου 84° και επανέρχεται στη θέση του (0°) μετά από 1".
    • Αν η μπαταρία είναι χαμηλή τότε δεν κάνει τίποτα και πέφτει πάλι σε sleep mode.
    • Όσο βρίσκεται σε sleep mode μπορούμε να ελέγξουμε την κατάσταση φορτίου (SoC) της μπαταρίας μέσω ενός LED πατώντας το αντίστοιχο push button (Batt. Check). Η κατάσταση δίνεται μέσα από έναν αριθμό blinks ανάλογων του ποσοστού του SoC.
    • Κατά τον έλεγχο της μπαταρίας, μπορούμε να ελέγξουμε και τη λειτουργία του servo πατώντας σε σύντομο χρόνο το "€œFlush Cancel"€).


    Το όλο project υλοποιείται με ένα Arduino Pro Mini (η έκδοση χωρίς το jumper για τον regulator) έχοντας στο μυαλό την μικρότερη δυνατή κατανάλωση καθώς κατά 99% θα τροφοδοτείται από μπαταρία, οπότε προσπαθώ να κόψω όσο γίνεται τις όποιες καταναλώσεις.

    Έχω λάβει επίσης υπόψη μου το περιβάλλον που θα λειτουργεί οπότε το servo, και τα κουμπιά είναι αδιάβροχα, κλπ.

    Προς το παρόν το project βρίσκεται ακόμη στο breadboard, κάνω ακόμη και κάποιο debugging και μαζέματα...

    Εκκρεμούν ακόμη η κατασκευή στήριξης του servo μέσα στο καζανάκι, του PIR καθώς και η εκτύπωση 3D μιας θήκης για το PIR…

    Το PIR θα είναι έτσι τοποθετημένο (γωνία 90°) ώστε να μην βλέπει όλο το χώρο αλλά την τουαλέτα. Εκτός αυτού
    θα πρέπει επίσης να περιοριστεί η γωνία, ο χώρος που βλέπει ώστε να μην ενεργοποιείται ασκόπως.

    Ψάχνω και εναλλακτική μήπως υπάρχει και κάποιος ποιο κατάλληλος αισθητήρας. Εξαρχής απέρριψα τους αισθητήρες υπερήχων καθώς υπάρχει περίπτωση να ενοχλείται το αγαπητό μου τετράποδο.


    Επίσης δεν έχω αποφασίσει ακόμη τι μπαταρίες θα χρησιμοποιήσω καθώς πρέπει πρώτα να καταλήξω πρώτα με τις μετρήσεις των καταναλώσεων και τις απαραίτητες εκτιμήσεις... Η αλήθεια είναι ότι τείνω σε μπαταρία μολύβδου καθώς μπορώ να τη χειριστώ ευκολότερα παρόλα τα μειονεκτήματα της.

    Ο τύπος της μπαταρίας θα καθορίσει το κύκλωμα μέτρησης και ίσως φόρτισης, και φυσικά τον κώδικα που αυτή τη στιγμή απουσιάζει.

    Αν είναι εφικτό θα ήθελα να ασχολούμαι όσο λιγότερο γίνεται με τις μπαταρίες... (Αυτή τη στιγμή τροφοδοτείται από ένα τροφοδοτικό 3 A στα 5,2 V από κάποια περιφερειακό υπολογιστή).

    Ενδεικτικά προς το παρόν μόνο με την αφαίρεση του power LED αλλά με τον regulator του Pro Mini:

    Power On: 25,3 - 25,5 mA
    With servo: 41,7 - 48,9 mA
    Sleep: 9,5 mA (5,2 mA after servo - λογικά σφάλμα του πολύμετρου)

    Αν ρίξω την ταχύτητα στο μισό (clock_prescale_set(clock_div_2)) κερδίζω 5,4 mA αλλά δεν λειτουργεί το servo (προφανώς πρέπει να προσαρμόσω το min & max pulse width).

    Η μέτρηση του servo είναι σίγουρα λάθος καθώς δεν μπόρεσε να δουλέψει με το πολύμετρο. Δεν έκανε ούτε κιχ. Από το datasheet του (KS-3518 ) ξέρω ότι μπορεί να τραβήξει 7W στα 7,4 V, και πιο συγκεκριμένα δίνει τα εξής:


    • Running current (at no load): 170 +/- 30 mA στα 4,8 V ή 200 +/-30mA στα 6 V
    • Stall current (at locked): 2,5 +/-0,5 A στα 4,8 V ή 4 +/-0,5 A στα 6 V
    • Idle current (at stopped): 8 +/- 1 mA στα 4,8 V ή 8 +/-1 mA στα 6 V


    Μια και δεν θέλει κάποια ιδιαίτερη δύναμη το ρεύμα που θα τραβάει θα είναι κάτι περισσότερα από τα 170 - 200 mA και αυτά για 1" - 2".


    Σε ό,τι αφορά εμένα, δεν έχω ιδέα από τον μαγικό αναλογικό κόσμο. Έχω μάθει και καταλαβαίνω κάποια βασικά πράγματα ή έστω έχω πλέον αίσθηση του τι παίζει και τι πρέπει να κάνω αλλά δεν μπορώ να μπω ακόμη σε λεπτομέρειες, και φυσικά απουσιάζει και εξοπλισμός...

    Μερικά έχουν υλοποιηθεί κατόπιν συμβουλών από άνθρωπο που ξέρει (π.χ. οι πυκνωτές για φιλτράρισμα στην είσοδο), αλλά και ένα σωρό άρθρα που κυκλοφορούν π.χ. από τη sparkfun, Nick Gammon, κλπ.


    Ο κώδικας βρίσκεται εδώ:

    https://create.arduino.cc/editor/Ste...a8f00b/preview


    Το σχηματικό:



    JP1: "Battery Check" push button
    JP2: "Flush Cancel" push button
    JP5: Servo KS-3518

    JP6: Flushing LED
    JP7: Battery LED
    JP8: HC-SR501 PIR Sensor
    JP9: Active Buzzer

    Για τη δίοδο "D1" δεν είμαι σίγουρος ότι είναι σωστή με το servo...


    6 Not allowed! Not allowed!

  2. 4 μέλη ευχαρίστησαν τον Ste7ios για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    Gaou (03-01-21), Lord Vek (20-05-18), nestoras (16-07-19), vasilllis (18-05-18)

  3. #2
    Μέλος
    Όνομα
    Θωμάς
    Εγγραφή
    Dec 2012
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    511

    Προεπιλογή

    Ωραίος ρε φίλε... Ωραία ιδέα... Θα ήθελα ένα βίντεο σε λειτουργία της κατασκευής πάντως... :Ρ

    0 Not allowed! Not allowed!

  4. #3
    Μέλος Το avatar του χρήστη Ste7ios
    Όνομα
    -
    Εγγραφή
    Mar 2012
    Περιοχή
    -
    Μηνύματα
    633

    Προεπιλογή

    Υπάρχει υλικό της πρώτης φάσης, αυστηρά ακατάλληλο για μη ζωόφιλους!

    0 Not allowed! Not allowed!

  5. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον Ste7ios για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    mikemtb (17-05-18)

  6. #4
    Μέλος
    Όνομα
    Θωμάς
    Εγγραφή
    Dec 2012
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    511

    Προεπιλογή

    Αν μπορούσες να το ανεβάσεις να το δούμε... Πολύ ενδιαφέρον project. Για πόσο καιρό λες να δουλεύει μέχρι την αντικατάσταση της μπαταρίας;

    0 Not allowed! Not allowed!

  7. #5
    Μέλος Το avatar του χρήστη Ste7ios
    Όνομα
    -
    Εγγραφή
    Mar 2012
    Περιοχή
    -
    Μηνύματα
    633

    Προεπιλογή

    Δεν έχω κάτσει ακόμη να κάνω υπολογισμούς. Θα το δω. Θα ορίσω ένα ελάχιστο χρόνο, π.χ. 6μηνο και θα δω πόσα Ah απαιτούνται. Αν είναι πολλά τότε μάλλον πάω για μολύβδου. Ένα voltage divider και τέλος.

    Με τις λιθίου το πράγμα γίνεται πιο πολύπλοκο, καθώς η μέτρηση και η φόρτιση τους είναι πιο απαιτητική...

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Ste7ios : 17-05-18 στις 21:15

  8. #6
    Banned
    Όνομα
    tsimpidas
    Εγγραφή
    May 2012
    Περιοχή
    Αθηνα
    Μηνύματα
    1.028

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Ste7ios Εμφάνιση μηνυμάτων

    Εκκρεμούν ακόμη η κατασκευή στήριξης του servo μέσα στο καζανάκι


    Ψάχνω και εναλλακτική μήπως υπάρχει και κάποιος ποιο κατάλληλος αισθητήρας. Εξαρχής απέρριψα τους αισθητήρες υπερήχων καθώς υπάρχει περίπτωση να ενοχλείται το αγαπητό μου τετράποδο.


    Καταρχήν μπράβο για την κατασκευή,,

    αν το εφτιαχνα εγω στην θέση σου θα χρεισιμοποιουσα ηλεκτρομαγνητη αντί για σερβο μπορεις να τον πλαστικοποιησεις εύκολα και να δουλεύει μέσα στο νερό.

    και θα δοκίμαζα τον αισθητήρα υπερήχων αν όντος ενοχλεί γιατι στα ζωα ενοχλούνται μεν αλλά απο συγκεκριμενες συχνότητες.




    υ.γ.

    η πατέντα αυτη ειναι καλή και για ανθρώπους που.......δεν τραβάνε καζανάκι.

    2 Not allowed! Not allowed!

  9. #7
    Μέλος
    Όνομα
    Χρήστος
    Εγγραφή
    Sep 2012
    Περιοχή
    Χολαργός
    Μηνύματα
    1.907

    Προεπιλογή

    Ενδιαφέρουσα κατασκευή . Μου έκανε εντύπωση ενα αυτόματο αρωματικο χώρου ( airwick ) που είχα δεί , είχε ενα μικρό μοτεράκι με 2 μπαταρίες ΑΑ και αρκετα γρανάζια για να βγάλει ροπή και
    πηγαίνοντας προς την μια μεριά παταγε το αρωματικο spray και αλλάζοντας κατεύθυνση το απελευθέρωνε .

    0 Not allowed! Not allowed!

  10. #8
    Μέλος
    Όνομα
    Νίκος
    Εγγραφή
    Feb 2014
    Περιοχή
    Μοσχάτο
    Μηνύματα
    607

    Προεπιλογή

    Ρε παιδιά.... η κατασκευή σας κάνει εντύπωση?
    εγώ θα ήθελα να ξέρω πως διάολο έμαθε την γάτα να τα κάνει στην τουαλέτα!
    Πες ρε φίλε καμμια ιδέα, γιτί βρήκαμε ένα μικρο στα σκουπίδα και το φιλοξενούμε, και έχω λαλήσει απο την μυρωδιά... και πληρώνω και 20 ευρώ το σακουλάκι την άμμο....

    1 Not allowed! Not allowed!
    Mastroxalastis / Μαστροχαλαστής
    https://www.youtube.com/channel/UCOWjSR-OOc-ZBCT61EX_lJg

  11. #9
    Μέλος
    Όνομα
    Θωμάς
    Εγγραφή
    Dec 2012
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    511

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από nkarama Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ρε παιδιά.... η κατασκευή σας κάνει εντύπωση?
    εγώ θα ήθελα να ξέρω πως διάολο έμαθε την γάτα να τα κάνει στην τουαλέτα!
    Πες ρε φίλε καμμια ιδέα, γιτί βρήκαμε ένα μικρο στα σκουπίδα και το φιλοξενούμε, και έχω λαλήσει απο την μυρωδιά... και πληρώνω και 20 ευρώ το σακουλάκι την άμμο....
    Χαχαχα όντως φίλε μήπως πρέπει να δώσουμε βάση στην εκπαίδευση;

    1 Not allowed! Not allowed!

  12. #10
    Μέλος Το avatar του χρήστη Ste7ios
    Όνομα
    -
    Εγγραφή
    Mar 2012
    Περιοχή
    -
    Μηνύματα
    633

    Προεπιλογή

    Οι γάτες είναι πλάσματα της συνήθειας αλλά μαθαίνουν. Σκυλιά, γατιά, παιδιά, όπως τα μάθεις που λένε...

    Για να αλλάξουν συνήθειες θέλει χρόνο, και υπομονή. Φυσικά εξαρτάται και απο το γατί. Το καθένα έχει τον χαρακτήρα του. Η δικιά μου δυσκόλεψε, χρειαστήκαμε ένα τρίμηνο χονδρικά.

    Το σύστημα εκμάθησης που χρησιμοποίησα ήταν αυτό της Citykitty:

    30FFE0DC-DB4A-4DFA-AF2C-F45DABAF470C.jpgFAB47B0F-16C1-4AFD-9905-AE963B1A84A3.jpg19877F09-EF03-45CF-A6C6-06F101E74927.jpg0CCD674F-63B1-4B1A-B844-64BF3542E95F.jpgAE50D221-F198-4EBB-AC72-86B7E02A7A1E.jpg62C64BFD-0401-4037-AB74-2CE69AC66703.jpg

    Αποτελείται απο δακτύλιους τους οποίους τους αφαιρείς (κόβεις) σιγά σιγά, κάθε φορά που συνηθίζει τον κάθε δακτύλιο, όπως φαίνεται παραπάνω, μέχρι που φτάνεις σχεδόν στο χείλος.

    Γενικά θέλει παρατήρηση, και συμπαράσταση για να πάει καλά... Η δικιά μου με φώναζε όποτε ήθελε να πάει. Δεν ένιωθε ασφάλεια και με ήθελε δίπλα της, να της μιλάω «κάνε πιπί σου», «ανέβα στη κουλούρα», και τέτοια!

    Επίσης χρειάζεται και επιβράβευση. Ένα καλό μεζεδάκι την βοηθάει να συνδέσει την διαδικασία με κάτι καλό.

    Το συγκεκριμένο ως έχει δεν μένει στη θέση του, οπότε χρειάστηκε να μπουν δυο ταινίες Velcro. Δυστυχώς το διαπίστωσα αργά και βρέθηκε μέσα στην τουάλετα, πράγμα που μας πήγε πίσω... Είναι και άτσαλη, βουρ στον πατσά ένα πράγμα...

    Το καπάκι στερεώθηκε με ταινία για να μην μπορεί να κλείσει.

    Η άμμος είναι οργανική βιοδιασπώμενη και δεν υπάρχει πρόβλημα, αν και πάλι χρειάζεται μια προσοχή. Καλό είναι να μην πέσει μεγάλη ποσότητα γιατί πολλές αποχετεύσεις είναι ήδη προβληματικές με τα χρόνια... Έχουν στενέψει απο το πουρί.

    Γενικά είναι πολύ καλή άμμος και κρατάει περισσότερο απο τις άλλες (clumping - που σχολιάζουν).

    https://www.catsbest.eu/catsbest_en/products/original/
    https://www.citikitty.com/

    5 Not allowed! Not allowed!

  13. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον Ste7ios για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    nkarama (18-05-18)

Σελίδα 1 από 4 1 2 3 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. CAT Πρότυπα - Κατηγορίες Μέτρησης
    By diamadiss in forum Όργανα & Εξοπλισμός
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 31-12-16, 22:14
  2. Automatic Power/SWR Meter
    By panoslive in forum Γενικά
    Απαντήσεις: 17
    Τελευταίο Μήνυμα: 05-06-12, 13:34
  3. Automatic lamp dimmer circuit
    By makant17 in forum Αυτοματισμοί
    Απαντήσεις: 11
    Τελευταίο Μήνυμα: 01-02-12, 20:07

Tags for this Thread

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας