Σελίδα 2 από 4 ΠρώτηΠρώτη 1 2 3 4 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 11 έως 20 από 31

Θέμα: Arduino: Automatic (Cat) Toilet Flusher

  1. #11
    Μέλος Το avatar του χρήστη Ste7ios
    Όνομα
    -
    Εγγραφή
    Mar 2012
    Περιοχή
    -
    Μηνύματα
    633

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από tsimpidas Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καταρχήν μπράβο για την κατασκευή,,

    αν το εφτιαχνα εγω στην θέση σου θα χρεισιμοποιουσα ηλεκτρομαγνητη αντί για σερβο μπορεις να τον πλαστικοποιησεις εύκολα και να δουλεύει μέσα στο νερό.

    και θα δοκίμαζα τον αισθητήρα υπερήχων αν όντος ενοχλεί γιατι στα ζωα ενοχλούνται μεν αλλά απο συγκεκριμενες συχνότητες.




    υ.γ.

    η πατέντα αυτη ειναι καλή και για ανθρώπους που.......δεν τραβάνε καζανάκι.
    Ευχαριστω!

    Το σκέφτηκα για ηλεκτρομαγνήτη αλλά και το servo μια χαρά το καλύπτει και το συγκεκριμένο είναι και αδιάβροχο.

    Με μια ματιά που έριξα, άλλου τύπου αισθήτηρες είναι πιο κατάλληλοι καθώς σου δίνουν και την απόσταση που σου λύνει το πρόβλημα των άσκοπων τραβηγμάτων. Ένα θέμα όμως είναι αν πιάνουν όλη την περιοχή της κουλούρας... Θέλει ψάξιμο στα datasheets...

    0 Not allowed! Not allowed!

  2. #12
    Μέλος
    Όνομα
    Παναγιώτης
    Εγγραφή
    Jan 2005
    Περιοχή
    ΑΘΗΝΑ
    Μηνύματα
    4.865

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Ste7ios Εμφάνιση μηνυμάτων
    Υπάρχει υλικό της πρώτης φάσης, αυστηρά ακατάλληλο για μη ζωόφιλους!
    Υποθέτω εννοείς...βίντεο με τη γάτα να χ$ζει στη...λεκάνη της τουαλέτας!!???
    Και να τραβάει και καζανάκι; (ντάξει, αυτόματο)
    Πού 'ντο;

    0 Not allowed! Not allowed!
    Διάλογος EL σε chat:
    - Μελενέ διονυση οιμε ελεφθεροσ εχής αγωρη εε
    - imina mi lene maria kia psixno agggoriii kalooo
    - Ελει νικα γράψαι ανκληκα δεν ξαιρο

  3. #13
    Μέλος Το avatar του χρήστη Ste7ios
    Όνομα
    -
    Εγγραφή
    Mar 2012
    Περιοχή
    -
    Μηνύματα
    633

    Προεπιλογή

    Σχετικά με το κύκλωμα, αρχικά είχα μεγάλο θέμα με παρεμβολές π.χ. κατά το άναμμα της λάμπας φθορισμού (που ήταν στην ίδια γραμμή με την τροφοδοσία) και τα interrupts.

    Ξεκίνησα με τους C1, C2, C3 (αυτός είναι ταντάλιου) αλλά δεν βοήθησε ιδιαίτερα. Το πρόβλημα εξαλείφθηκε κατά 99% με το που μπήκαν οι R2 & R5. Πριν καν ολοκληρωθεί το RC με τους C6 & C7...

    Με τροφοδοσία με μπαταρία ίσως δεν έχουν και τόσο νόημα, αλλά κάτι τέτοιο θεωρώ πως πρέπει να είναι όσο πιο θωρακισμένο, αξιόπιστο γίνεται.

    Για κάθε ενδεχόμενο πρόσθεσα και τους C4 & C5 για να φιλτράρουν πιθανό θόρυβο από το servo, αν και ενδέχεται να υπάρχουν εσωτερικά ανάλογοι πυκνωτές όπως είναι και το σωστό...

    Η δίοδος D1 προβλεύθηκε και αυτή για προστασία απο κανένα ανάποδο ρεύμα απο το servo, αλλά δεν είμαι σίγουρος οτι χρειάζεται σε αυτή την περίπτωση και προς το παρόν δεν έχει μπεί.

    Παρακαλώ για τις παρατηρήσεις σας...

    0 Not allowed! Not allowed!

  4. #14
    Μέλος Το avatar του χρήστη Ste7ios
    Όνομα
    -
    Εγγραφή
    Mar 2012
    Περιοχή
    -
    Μηνύματα
    633

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Panoss Εμφάνιση μηνυμάτων
    Υποθέτω εννοείς...βίντεο με τη γάτα να χ$ζει στη...λεκάνη της τουαλέτας!!???
    Και να τραβάει και καζανάκι; (ντάξει, αυτόματο)
    Πού 'ντο;
    Σωστά υποθέτεις, αλλά μόνο το πρώτο!

    Όπως έγραψα στο πρώτο post δεν έχω στήσει ακόμη τον μηχανισμό. Πρέπει να φτιαχτούν βάσεις και να περάσει το κύκλωμα σε perfboard. Τώρα όπως είναι στο breadboard, είναι το τέλειο παιχνιδάκι για το γατί, πολύ καλώδιο!

    Μπορώ να βάλω το videάκι αλλά πρέπει να το μικρύνω αρκετά για το site. Θα το βάλω, μην σας αφήσω έτσι...

    0 Not allowed! Not allowed!

  5. #15
    Μέλος
    Όνομα
    Θωμάς
    Εγγραφή
    Dec 2012
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    511

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Ste7ios Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σωστά υποθέτεις, αλλά μόνο το πρώτο!

    Όπως έγραψα στο πρώτο post δεν έχω στήσει ακόμη τον μηχανισμό. Πρέπει να φτιαχτούν βάσεις και να περάσει το κύκλωμα σε perfboard. Τώρα όπως είναι στο breadboard, είναι το τέλειο παιχνιδάκι για το γατί, πολύ καλώδιο!

    Μπορώ να βάλω το videάκι αλλά πρέπει να το μικρύνω αρκετά για το site. Θα το βάλω, μην σας αφήσω έτσι...
    Ανέβασε το YouTube...

    0 Not allowed! Not allowed!

  6. #16
    Μέλος Το avatar του χρήστη Ste7ios
    Όνομα
    -
    Εγγραφή
    Mar 2012
    Περιοχή
    -
    Μηνύματα
    633

    Προεπιλογή

    Έχει ήδη πολύ υλικό ανεβασμένο, οπότε να ένα άλλο γατούλι:


    0 Not allowed! Not allowed!

  7. #17
    Μέλος Το avatar του χρήστη Ste7ios
    Όνομα
    -
    Εγγραφή
    Mar 2012
    Περιοχή
    -
    Μηνύματα
    633

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Ste7ios Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ευχαριστω!

    Το σκέφτηκα για ηλεκτρομαγνήτη αλλά και το servo μια χαρά το καλύπτει και το συγκεκριμένο είναι και αδιάβροχο.

    Με μια ματιά που έριξα, άλλου τύπου αισθήτηρες είναι πιο κατάλληλοι καθώς σου δίνουν και την απόσταση που σου λύνει το πρόβλημα των άσκοπων τραβηγμάτων. Ένα θέμα όμως είναι αν πιάνουν όλη την περιοχή της κουλούρας... Θέλει ψάξιμο στα datasheets...
    Έριξα μια ματιά στα του HC-SR04. Αλλάζει αρκετά το πράγμα... Αν το κατάλαβα σωστά, θα πρέπει να παίξω με timer interrupts, να γίνει trigger ο αισθητήρας, να υπολογίσεις την απόσταση, να κάνεις ο,τι κάνεις, να πέσεις σε sleep mode μέχρι να ξανά ξυπνήσει απο το timer, ανά κάποια δευτερόλεπτα. Δεν συμφέρει μάλλον απο άποψη power saving.

    Με το PIR δεν έχεις αυτό το θέμα.

    Θα μπορούσαν να δουλέψουν ίσως συμπληρωματικά, δηλ. να εποπτέυει το PIR τον χώρο, να ξυπνάει το Arduino, να ελέγχεις κατόπιν αν υπάρχει κάτι στην κουλούρα...

    0 Not allowed! Not allowed!

  8. #18
    Μέλος
    Όνομα
    Θωμάς
    Εγγραφή
    Dec 2012
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    511

    Προεπιλογή

    https://youtu.be/o2MnY4miF4k

    Κάτι τέτοιο θα κάνεις;

    0 Not allowed! Not allowed!

  9. #19
    Μέλος Το avatar του χρήστη Ste7ios
    Όνομα
    -
    Εγγραφή
    Mar 2012
    Περιοχή
    -
    Μηνύματα
    633

    Προεπιλογή

    Ναι μόνο που ο όποιος αισθητήρας θα πρέπει να είναι στο ύψος της κουλούρας για να μπορεί να ‘πιάσει’ το γατί... Εγώ δει διάφορες τέτοιες υλοποιήσεις αλλά καμία δεν λάμβανε υπόψη της κατανάλωση και τέτοια...

    Όσο δεν λαμβάνεις υπόψη σου την κατανάλωση και τις μπαταρίες τα πράγματα είναι πολύ απλά...

    0 Not allowed! Not allowed!

  10. #20
    Μέλος Το avatar του χρήστη agis68
    Όνομα
    Αγις
    Εγγραφή
    Mar 2009
    Περιοχή
    ΑθΗΝΑ Πατήσσια
    Μηνύματα
    2.580

    Προεπιλογή

    Βασικά αυτό που μου έκανε εντύπωση στο βίντεο είναι η ποσότητα σκ@@@ μου αμόλησε η γατούλα...εχω μεγαλώσει με γάτες και έχω τρεις αυτη τη στιγμή ως αποκλειστικά οικόσιτες τέτοιο σκ@@@@ δεν έχω δει....Δοξα το θεό...αλλιώς θα έφευγα

    Σοβαρά τώρα ως κατασκευή με είχε απασχολήσει εμένα σε επαγγελματικό χώρο στην Ανδρο...η λύση δόθηκε με παροπλισμένο μηχανισμό από αρωματικό τουαλέτας που απλά με ένα pic ρυθμίστηκε το αυτόματο του καζανακιού με υπέρυθρες....Αν πάτε στο Γαυριο της Ανδρου μια καφετέρια απέναντι από Λιμάνι (το είχα κάνει το 11) δεν έχω ξαναπάει.

    Να πω ότι το pic το προγραμματισε ένα παλληκάρι στην Αθήνα μια και τώτε δεν είχα ακόμη σχέση με pic

    0 Not allowed! Not allowed!
    "Την Άνοιξη αν δεν τη βρεις τη φτιάχνεις!"
    Οδ.Ελύτης

Σελίδα 2 από 4 ΠρώτηΠρώτη 1 2 3 4 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. CAT Πρότυπα - Κατηγορίες Μέτρησης
    By diamadiss in forum Όργανα & Εξοπλισμός
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 31-12-16, 22:14
  2. Automatic Power/SWR Meter
    By panoslive in forum Γενικά
    Απαντήσεις: 17
    Τελευταίο Μήνυμα: 05-06-12, 13:34
  3. Automatic lamp dimmer circuit
    By makant17 in forum Αυτοματισμοί
    Απαντήσεις: 11
    Τελευταίο Μήνυμα: 01-02-12, 20:07

Tags for this Thread

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας