Σελίδα 2 από 5 ΠρώτηΠρώτη 1 2 3 4 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 11 έως 20 από 45

Θέμα: Πρόβλημα σε κατασκευή τροφοδοτικού

  1. #11
    Μέλος Το avatar του χρήστη apilot
    Όνομα
    Βαγγέλης
    Εγγραφή
    Jul 2009
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    763

    Προεπιλογή

    Τιμολέων κάνε αυτά που σου γράφει ο Μάρκος ο elektronio.
    Εγώ πιστεύω πως είναι το LM317.

    0 Not allowed! Not allowed!
    Κοιτάμε πάντα μπροστά χωρίς να βλέπουμε το πίσω.

  2. #12
    Μέλος Το avatar του χρήστη itta-vitta
    Εγγραφή
    Sep 2005
    Μηνύματα
    1.481

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ΜαστροΤζεπέτο Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σόρρυ για την παρέμβασή μου αλλά καμμία αντίσταση από αυτές τις δύο δεν χρειάζεται να είναι βαττικές αλλά απλές γιατί είναι απλά ρυθμιστικές και διαρρέονται από ελάχιστο ρεύμα. Βαττικό ποντεσιόμετρο δεν χρειάζεται και η R2 έχει στα άκρα της τάση 1,25V και ο κατασκευαστής προτείνει 220-240 Ωμ ώστε να υπάρχει minimum κατανάλωση 5mA για να εμφανιστεί η οριζόμενη τάση. (1,25/240=0,0052Α) Ακόμα και η 270 Ω που πρότεινα εγώ θα προκαλέσει ροή 0,0047Α. Ας δοκιμάσει το LM338 που είναι το ίδιο και θα δουλέψει πιό ξεκούραστα.
    Αυτά δεν τα κατέβασα από το κεφάλι μου αλλά από τα επίσημα datasheets.
    -----------------------------------------
    Το έχεις κατασκευάσει το συγκεκριμένο τροφοδοτικό;
    Η αντ-1 1/2 βαττ ζεσταίνεται μέχρι που καίγεται. Με 1 βαττ δουλεύει μια χαρά και για ώρες. Έχω κατασκευάσει τουλάχιστον 5-6 τέτοια κυκλώματα. Σίγουρα όμως με τα λμ338(5Α μαξ) ή και 350 (3Α μαξ) είναι καλύτερα. Στην τιμή δεν έχουν διαφορά. Επίσης αλήθεια είναι ότι τα λμ αρπάζουν εύκολα δηλ με κάποιο λαθάκι στο κύκλωμα καθαρίζουν αμέσως δεν σώζονται.

    0 Not allowed! Not allowed!

  3. #13
    Μέλος Το avatar του χρήστη ΜαστροΤζεπέτο
    Όνομα
    Δημήτρης
    Εγγραφή
    Feb 2013
    Περιοχή
    Καλλιθέα
    Μηνύματα
    1.726

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από itta-vitta Εμφάνιση μηνυμάτων
    -----------------------------------------
    Το έχεις κατασκευάσει το συγκεκριμένο τροφοδοτικό;
    Η αντ-1 1/2 βαττ ζεσταίνεται μέχρι που καίγεται. Με 1 βαττ δουλεύει μια χαρά και για ώρες. Έχω κατασκευάσει τουλάχιστον 5-6 τέτοια κυκλώματα. Σίγουρα όμως με τα λμ338(5Α μαξ) ή και 350 (3Α μαξ) είναι καλύτερα. Στην τιμή δεν έχουν διαφορά. Επίσης αλήθεια είναι ότι τα λμ αρπάζουν εύκολα δηλ με κάποιο λαθάκι στο κύκλωμα καθαρίζουν αμέσως δεν σώζονται.
    Ναι κάποτε μου ζεσταινόντουσαν κι εμένα. Καλό καθάρισμα της πλακέτας από κάτω σε όλες τις κολλήσεις !!! ...... άπειρα προβλήματα !!!!
    LM317.jpg

    0 Not allowed! Not allowed!

  4. #14
    Banned
    Όνομα
    tsimpidas
    Εγγραφή
    May 2012
    Περιοχή
    Αθηνα
    Μηνύματα
    1.028

    Προεπιλογή

    Οι R3-R4-R5-R6 στο αρχικό κύκλωμα γιατί είναι συνδεδεμένες στον συλλεκτη και οχι στην βάση των τρανζίστορ ?

    πως είναι δυνατόν να πάρεις ρεύμα από αυτή την διάταξη και επισεις πως είναι δυνατόν να μην κάψεις το 317 ή πχ το 338 ?
    απο την στιγμή που όλο το ρεύμα περνάει μέσα απο την βάση του τρανζίστορ και
    στην έξοδο του τροφοδοτικού βγαίνει ότι το 317 μπορεί να δώσει...

    3 Not allowed! Not allowed!

  5. #15
    Μέλος Το avatar του χρήστη itta-vitta
    Εγγραφή
    Sep 2005
    Μηνύματα
    1.481

    Προεπιλογή

    Όμως γενικά είναι καλά σαν εξαρτήματα, θέλει λίγο προσοχή η κατασκευή. Έβαζα παράλληλα δύο 317, αλλά συνήθως χρησιμοποιώ το 338 ή το 350. Το καλύτερο στην κατηγορία αυτή και που μπορεί να δουλέψει στο ίδιο κύκλωμα είναι το lt1083, 7.5A max

    0 Not allowed! Not allowed!

  6. #16
    Μέλος Το avatar του χρήστη ΜαστροΤζεπέτο
    Όνομα
    Δημήτρης
    Εγγραφή
    Feb 2013
    Περιοχή
    Καλλιθέα
    Μηνύματα
    1.726

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από tsimpidas Εμφάνιση μηνυμάτων
    Οι R3-R4-R5-R6 στο αρχικό κύκλωμα γιατί είναι συνδεδεμένες στον συλλεκτη και οχι στην βάση των τρανζίστορ ?
    Όντως έτσι είναι !!!! Η προτεινόμενη διάταξη είναι αυτή !!!
    High Current.jpg

    1 Not allowed! Not allowed!

  7. #17
    Μέλος Το avatar του χρήστη eleCtroAsxetos
    Όνομα
    Δημητρης
    Εγγραφή
    Aug 2010
    Περιοχή
    Ηράκλειο
    Μηνύματα
    829

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από tsimpidas Εμφάνιση μηνυμάτων
    Οι R3-R4-R5-R6 στο αρχικό κύκλωμα γιατί είναι συνδεδεμένες στον συλλεκτη και οχι στην βάση των τρανζίστορ ?

    πως είναι δυνατόν να πάρεις ρεύμα από αυτή την διάταξη και επισεις πως είναι δυνατόν να μην κάψεις το 317 ή πχ το 338 ?
    απο την στιγμή που όλο το ρεύμα περνάει μέσα απο την βάση του τρανζίστορ και
    στην έξοδο του τροφοδοτικού βγαίνει ότι το 317 μπορεί να δώσει...
    Το κυκλωμα λειτουργει σωστα. Η R7 33 ohm κανει το διαμοιρασμο του φορτιου σε 317 και τρανζιστορ ισχυος. Με 33 ωμ R7 και αντισταση εκπομπου 1 ωμ γινεται διαμοιρασμος περιπου 1 προς 50. 50 μερη φορτιου στα τρανζιστορ ισχυος και 1 μερος στον 317. Οι αντιστασεις συλλεκτη ειναι εκει για εξισορροπηση φορτιου στα τρανζιστορ και εμμεσως εκει που τις εβαλε ο σχεδιαστης του κυκλωματος, συμμετεχουν και στο λογο διαμοιρασμου σε συνεργασια με την R7. θα μπορουσαν καλλιστα να ειναι στους κολλεκτορες των pnp και παλι θα δουλευε το κυκλωμα.

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη eleCtroAsxetos : 21-05-18 στις 13:28

  8. #18
    Banned
    Όνομα
    tsimpidas
    Εγγραφή
    May 2012
    Περιοχή
    Αθηνα
    Μηνύματα
    1.028

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από eleCtroAsxetos Εμφάνιση μηνυμάτων
    . θα μπορουσαν καλλιστα να ειναι στους κολλεκτορες των pnp και παλι θα δουλευε το κυκλωμα.

    έχει διαφορά μεταξύ του ''δουλεύει'' με το ''αποδηδει''.

    φτιάξτε το σωστά τώρα για να ''δουλέψει''

    0 Not allowed! Not allowed!

  9. #19
    Μέλος Το avatar του χρήστη nick1974
    Όνομα
    Νικος
    Εγγραφή
    Aug 2013
    Περιοχή
    Περαμα
    Μηνύματα
    4.288

    Προεπιλογή

    Λόγο tapatalk+roaming δε μπορώ να δω εικόνες αλλά απ' τα γραφόμενα υποθέτω πως πρόκειται για τξ σχεδιαση με τα mj2955 που δίνουν ανάδραση μέσα από αντιστάσεις σε ένα. BD...εφτακοσα-κατι κι έχουν για αντιστάσεις φορτίου 0.22Ω στα 5W...
    Αν μιλάμε για αυτό, ναι μεν ΙΣΩΣ δείχνει ανάποδο για κάποιον που το βλέπει πρώτη φορά τελείως επιφανειακά, αλλά αν το αναλύσεις λιγακι θα δεις ότι το κυκλωματακι είναι μια χαρά, και με την ίδια σχεδίαση εξόδου αλλά πιο σωστό κύκλωμα σταθεροποίησης με 723 υπάρχει και σε επαγγελματικότατη υλοποίηση πολύ υψηλών στάνταρ.
    Το δε lm και να θέλει δε μπορεί να υπερφορτωθει, -αν μιλάμε παντα για το κύκλωμα που φανταζομαι,- λόγο της υψηλότερης αντίστασης που χει στην είσοδο του (νομίζω 10Ω βαττική αν θυμάμαι καλά) που είναι τεράστια σε σχέση με τις 0.22 που χουν τα τρανζίστορ (στη συγκεκριμένη αν κατάλαβα καλά έχει 33 στην είσοδο και 1Ω - που είναι μάλλον υπερβολικο- στα τρανζίστορ)
    Επισεις αν η R1 που υπωθηκε ότι ζεστενεται είναι αυτή στην είσοδο του σταθεροποιητή, αν και λογικά δε θα πρεπε, στις υλοποιήσεις που το χω πετύχει έχουν βάλει βαττική (5ρα νομίζω) οπότε μάλλον θα τη χρειάζεται.


    Btw αντιστάσεις φορτίου θα τανε παράλογο να μπουν στη βάση, ούτε θα εξυπηρετούσαν κάτι. (Το μόνο που μπορώ να φανταστώ ότι θα χρησίμευαν ειναι ίσως να κόψουν κάνα παράσιτο ...αν θα μπορούσε δηλαδη να υπάρξει με τόσους ηλεκτρολυτικους) μια χαρά είναι στους εκπομπους, κι αν έμπαιναν στους συλλέκτες θα ήταν επισεις ακριβώς το ίδιο μια χαρα. Η ίδια διαδρομή ρεύματος είναι..
    Η βάση τι σχέση έχει με το ρεύμα και πως θα μπορούσε να περνάει το ρευμΑ εξόδου απ' αυτήν χωρίς να χει βραχυκύκλωσει τουλαχιστο ενα τρανζίστορ?


    Στάλθηκε από το SM-N910C μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη nick1974 : 21-05-18 στις 23:49

  10. #20
    Μέλος Το avatar του χρήστη nick1974
    Όνομα
    Νικος
    Εγγραφή
    Aug 2013
    Περιοχή
    Περαμα
    Μηνύματα
    4.288

    Προεπιλογή

    και να συμπληρωσω τωρα που μαι Ελλαδα και μπροστα σε pc το ειδα το κυκλωματακι.
    Μια χαρα δειχνει, αν και λιγο απλουστερο (οχι απαραιτητα ομως κατωτερο, αναλογα τη χρηση) απ αυτο που χα υπ οψη μου, το οποιο ειναι πανω κατω αυτο (συν διαφορες παραλλαγες του):

    12V-20A-dc-power-supply.jpg


    Η R1 λοιπον ηταν το ποτενσιομετρο...
    εκει δεν παιρναει ιδιεταιρο ρευμα...

    0 Not allowed! Not allowed!

Σελίδα 2 από 5 ΠρώτηΠρώτη 1 2 3 4 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Κατασκευή τροφοδοτικού.
    By 1kostasa50 in forum Παρουσίαση Ολοκληρωμένων Κατασκευών
    Απαντήσεις: 28
    Τελευταίο Μήνυμα: 26-02-18, 08:14
  2. Κατασκευή Τροφοδοτικού
    By jackie1989 in forum Κυκλώματα Τροφοδοτικών
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 21-01-15, 22:35
  3. Κατασκευή τροφοδοτικού
    By libreaql in forum Κυκλώματα Τροφοδοτικών
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 17-01-11, 22:38
  4. Κατασκευή τροφοδοτικού!
    By George L in forum Κυκλώματα Τροφοδοτικών
    Απαντήσεις: 8
    Τελευταίο Μήνυμα: 01-12-10, 14:26
  5. Κατασκευή τροφοδοτικού
    By doupiaki_ole in forum Κυκλώματα Τροφοδοτικών
    Απαντήσεις: 12
    Τελευταίο Μήνυμα: 28-10-08, 09:57

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας