Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 6 από 6

Θέμα: Επιτηρητής ηλιακού θερμοσίφωνα

  1. #1
    Μέλος
    Όνομα
    Παναγιώτης
    Εγγραφή
    Jan 2005
    Περιοχή
    ΑΘΗΝΑ
    Μηνύματα
    4.865

    Προεπιλογή Επιτηρητής ηλιακού θερμοσίφωνα

    Θέλω να φτιάξω έναν 'επιτηρητή' ηλιακού θερμοσίφωνα, δηλαδή μία συσκευή που θα μετράει θερμοκρασία, υγρασία και ένταση φωτός και θα στέλνει τα στοιχεία στο ίντερνετ.
    Σκοπός να ξέρουμε ανά πάσα στιγμή τι κάνει ο θερμοσίφωνας ώστε να προλάβουμε κάποια βλάβη του αλλά και να έχουμε μια εικόνα της απόδοσής του.
    π.χ. έστω ότι έχει κατέβει η στάθμη των υγρών στο κλειστό κύκλωμα, θα δούμε ότι η θερμοκρασία περιβάλλοντος και η θερμοκρασία ΖΝΧ δεν αντιστοιχούν. Ή η θερμοκρασία κλειστού κυκλώματος (αισθητήρας 5) και η θερμοκρασία ΖΝΧ (αισθητήρας 1) δεν αντιστοιχούν...κλπ.
    Απ' όσο το 'ψαξα, μονόδρομος (και από πλευράς κόστους) σχεδόν είναι το ESP8266.
    Όμως έχει πολλές εκδόσεις (κάτι Node κλπ) και μπερδεύτηκα, ποια απ' όλες να χρησιμοποιήσω;

    Αυτό που θέλω να φτιάξω φαίνεται στο σχέδιο:
    hliakos_iot_2.jpg

    Τα 1, 2, 3, 4 και 5 (τα στρογγυλά καφέ) είναι οι αισθητήρες:
    1. Αισθητήρας θερμοκρασίας ΖΝΧ (ζεστού νερού χρήσης), πάνω στη φλάντζα της αντίστασης.
    2. Αισθητήρας υγρασίας, χωμένος στη μόνωση. Μετράει την υγρασία της μόνωσης ώστε σε περίπτωση διαρροής να μας δώσει ένδειξη.
    3. Αισθητήρας θερμοκρασίας περιβάλλλοντος.
    4. Αισθητήρας θερμοκρασίας εξόδου συλλέκτη.
    5. Αισθητήρας μέτρησης έντασης φωτός.

    Άρα οι απορίες μου είναι:
    1. ποιο ESP8266;
    2. αισθητήρες; για θερμοκρασία θα χρησιμοποιήσω θερμίστορ; Για υγρασία; Για μέτρηση έντασης φωτός; Φωτοτρανζίστορ;
    3. σχετικά με την τροφοδοσία, αλλά θα προχωρήσουμε σε αυτό αφού λυθούν πρώτα οι προηγούμενες απορίες μου.
    (θέλω να φορτίζω την μπαταρία του, Lipo υποθέτω, από πολύ μικρό φωτοβολταϊκό)

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Panoss : 19-05-18 στις 15:04
    Διάλογος EL σε chat:
    - Μελενέ διονυση οιμε ελεφθεροσ εχής αγωρη εε
    - imina mi lene maria kia psixno agggoriii kalooo
    - Ελει νικα γράψαι ανκληκα δεν ξαιρο

  2. #2
    Μέλος
    Όνομα
    Σταύρος
    Εγγραφή
    Sep 2011
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    171

    Προεπιλογή

    μου θυμιζει τους καγκουρες που καραφτιαχνουν μηχανικα ενα οχημα,και βαζουν τρια τεσσερα οργανακια για να βλεπουν σε τι κατασταση ειναι το οχημα.αλλα στην ουσια,αν βγαλει προβλημα το μοτερ,το μονο που θα κανουν τα οργανακια,ειναι να δειχνουν τι συνθηκες υφισταντω στο μοτερ ,την ωρα που πεθαινε.και αυτο,μονο αν κοιτουσες τα οργανα εκεινη την στιγμη,διοτι ενα λεπτο μετα,οι θερμοκρασιες εχουν αλλαξει,ενω το μπαρομετρο δειχνει 0 πιεση,αντι για αυτην που ειχε την στιγμη του θανατου......το καλυτερο που εχεις να κανεις για να βοηθησεις τον ηλιακο,ειναι να βαλεις εναν μειωτηρα πιεσης στα 2 εως 3 μπαρ συν την υπολοιπη κλασικη συντηρηση.ιδανικα,το καλυτερο θα ηταν να ειχε τροφοδοσια μεσω βαρυτητας απο ντεποζιτο ψηλοτερα.....

    0 Not allowed! Not allowed!

  3. #3
    Μέλος Το avatar του χρήστη ΜαστροΤζεπέτο
    Όνομα
    Δημήτρης
    Εγγραφή
    Feb 2013
    Περιοχή
    Καλλιθέα
    Μηνύματα
    1.726

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Panoss Εμφάνιση μηνυμάτων
    Άρα οι απορίες μου είναι:
    1. ποιο ESP8266;
    2. αισθητήρες; για θερμοκρασία θα χρησιμοποιήσω θερμίστορ; Για υγρασία; Για μέτρηση έντασης φωτός; Φωτοτρανζίστορ;
    3. σχετικά με την τροφοδοσία, αλλά θα προχωρήσουμε σε αυτό αφού λυθούν πρώτα οι προηγούμενες απορίες μου.
    (θέλω να φορτίζω την μπαταρία του, Lipo υποθέτω, από πολύ μικρό φωτοβολταϊκό)
    Αισθητήρες θερμοκρασίας θα έβαζα τους LM35DZ ή LM335 λόγω φθηνού κόστους και γραμμικής απόδοσης.

    0 Not allowed! Not allowed!

  4. #4
    ΥπερΣυντονιστής Το avatar του χρήστη leosedf
    Όνομα
    Κωνσταντίνος
    Εγγραφή
    Jan 2004
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    11.089

    Προεπιλογή

    To ESP8266 έχει μόνο ψηφιακές εισόδους και wifi.
    Δοκίμασε ESP32 η Raspberry pi 3B

    0 Not allowed! Not allowed!

  5. #5
    Μέλος
    Όνομα
    Παναγιώτης
    Εγγραφή
    Jan 2005
    Περιοχή
    ΑΘΗΝΑ
    Μηνύματα
    4.865

    Προεπιλογή

    esp12.png

    Analog input

    ESP8266 has a single ADC channel available to users. It may be used either to read voltage at ADC pin, or to read module supply voltage (VCC).

    Το pin ADC είναι αναλογική είσοδος.

    0 Not allowed! Not allowed!
    Διάλογος EL σε chat:
    - Μελενέ διονυση οιμε ελεφθεροσ εχής αγωρη εε
    - imina mi lene maria kia psixno agggoriii kalooo
    - Ελει νικα γράψαι ανκληκα δεν ξαιρο

  6. #6
    Μέλος Το avatar του χρήστη ΜαστροΤζεπέτο
    Όνομα
    Δημήτρης
    Εγγραφή
    Feb 2013
    Περιοχή
    Καλλιθέα
    Μηνύματα
    1.726

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Panoss Εμφάνιση μηνυμάτων
    Θέλω να φτιάξω έναν 'επιτηρητή' ηλιακού θερμοσίφωνα, δηλαδή μία συσκευή που θα μετράει θερμοκρασία, υγρασία και ένταση φωτός και θα στέλνει τα στοιχεία στο ίντερνετ.
    Σκοπός να ξέρουμε ανά πάσα στιγμή τι κάνει ο θερμοσίφωνας ώστε να προλάβουμε κάποια βλάβη του αλλά και να έχουμε μια εικόνα της απόδοσής του.
    π.χ. έστω ότι έχει κατέβει η στάθμη των υγρών στο κλειστό κύκλωμα, θα δούμε ότι η θερμοκρασία περιβάλλοντος και η θερμοκρασία ΖΝΧ δεν αντιστοιχούν. Ή η θερμοκρασία κλειστού κυκλώματος (αισθητήρας 5) και η θερμοκρασία ΖΝΧ (αισθητήρας 1) δεν αντιστοιχούν...κλπ.


    Τα 1, 2, 3, 4 και 5 (τα στρογγυλά καφέ) είναι οι αισθητήρες:
    1. Αισθητήρας θερμοκρασίας ΖΝΧ (ζεστού νερού χρήσης), πάνω στη φλάντζα της αντίστασης.
    2. Αισθητήρας υγρασίας, χωμένος στη μόνωση. Μετράει την υγρασία της μόνωσης ώστε σε περίπτωση διαρροής να μας δώσει ένδειξη.
    3. Αισθητήρας θερμοκρασίας περιβάλλλοντος.
    4. Αισθητήρας θερμοκρασίας εξόδου συλλέκτη.
    5. Αισθητήρας μέτρησης έντασης φωτός.

    Άρα οι απορίες μου είναι:
    1. ποιο ESP8266;
    2. αισθητήρες; για θερμοκρασία θα χρησιμοποιήσω θερμίστορ; Για υγρασία; Για μέτρηση έντασης φωτός; Φωτοτρανζίστορ;
    3. σχετικά με την τροφοδοσία, αλλά θα προχωρήσουμε σε αυτό αφού λυθούν πρώτα οι προηγούμενες απορίες μου.
    (θέλω να φορτίζω την μπαταρία του, Lipo υποθέτω, από πολύ μικρό φωτοβολταϊκό)
    Για δες αυτό σε βολεύει καθόλου ή μια παραλλαγή του ;;;; http://www.hlektronika.gr/forum/showthread.php?t=92410

    Είναι μεγάλου "αρχαιολογικού" ενδιαφέροντος αλλά περιέχει τις κυριότερες συνθήκες που αφορούν την λειτουργία του ηλιακού θερμοσίφωνα ειδικά βεβιασμένης κυκλοφορίας που οι έμποροι και εγκαταστάτες έχουν καταστήσει ανέφικτη λόγω "κόστους" .....

    0 Not allowed! Not allowed!

Παρόμοια Θέματα

  1. Απαντήσεις: 33
    Τελευταίο Μήνυμα: 09-02-16, 09:56
  2. Απαντήσεις: 14
    Τελευταίο Μήνυμα: 18-01-14, 10:42
  3. Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο Μήνυμα: 05-07-13, 13:51
  4. Σύνδεση ηλιακού θερμοσίφωνα
    By Panoss in forum Ηλεκτρονικά
    Απαντήσεις: 16
    Τελευταίο Μήνυμα: 26-12-12, 18:47

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας