Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 7 από 7

Θέμα: τι κεραία πρέπει να επιλέξω για ενισχυτή σήματος GSM

  1. #1
    Μέλος
    Όνομα
    Γιώργος
    Εγγραφή
    Feb 2011
    Περιοχή
    Κρήτη
    Μηνύματα
    190

    Προεπιλογή τι κεραία πρέπει να επιλέξω για ενισχυτή σήματος GSM

    Καλησπέρα,
    Γνωρίζει κάποιος τι τύπος κεραίας είναι συμβατός με αυτόν τον ενισχυτή?τον είχε εγκαταστήσει η wind πριν χρονιά άλλα τον ξήλωσα γτ πήγα στην κοσμοτε, τωρα θα ξαναπάω wind και το σήμα δεν είναι και το καλύτερο μέσα στο σπίτι,κανει διακοπές,την κεραία δύστυχος δεν την εχω...
    θελω ετοιμο το πακετο κεραια καλωδιο γιατι αν θυμαμαι καλα απο τους εγκαταστατες για να φτιαξεις καλωδιο sma ειναι μπιζιλα και δεν το κατεχω.
    πχ θα μου εκανε καποια απο αυτες?

    https://www.ebay.com/itm/SMA-Yagi-4G....c100005.m1851

    https://www.ebay.com/itm/GPRS-GSM-4G-LTE-35dBi-Antenna-Booster-Signal-SMA-Male-Plug-2M-Cable-PK/322552611683?epid=1169107106&hash=item4b19a24363:g :XawA1.JPG2.JPG3.JPGAOSwCmZZPxZR

    0 Not allowed! Not allowed!

  2. #2
    Μέλος
    Όνομα
    Γιώργος
    Εγγραφή
    Feb 2011
    Περιοχή
    Κρήτη
    Μηνύματα
    190

    Προεπιλογή

    καλησπερα,μια ερωτηση
    τελικα κεραια πηρα αυτη

    https://www.ebay.com/itm/External-Ya...53.m2749.l2649

    και καλωδιο αυτο

    https://www.ebay.com/itm/1Pc10m-SMA-...53.m2749.l2649

    τα συνδεασα προσανατολησα την κεραια αλλα δυστηχως απο τις 5 μπαρες σήματος πιανω μονο μια,εχω την εντύπωση οτι το καλώδιο φταίει ,τι λετε?
    γτ το παλιο καλωδιο(ειχα κοψει τους κονεκτορες για καποιο λογο και δεν μπορω να το χρησιμοποιεισω) ειναι rg 58,
    θα παραγγείλω κονεκτρορες sma male και female να τα συνδέσω ,2η ερωτηση ,ισως μου λειψει κανενα μετρο ακομα να παω να αγορασω ,μπορω να τα κανω ματιση σε καλωδια rg58 με καλα'ι'?
    αν οχι πως συνδεεις 2 τέτοιου τυπου καλώδια?
    Ευχαριστώ.

    0 Not allowed! Not allowed!

  3. #3
    Συντονιστής Το avatar του χρήστη kioan
    Όνομα
     
    Εγγραφή
    Mar 2005
    Περιοχή
    127.0.0.1
    Μηνύματα
    3.169

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από giorgosxristou Εμφάνιση μηνυμάτων
    ισως μου λειψει κανενα μετρο ακομα να παω να αγορασω ,μπορω να τα κανω ματιση σε καλωδια rg58 με καλα'ι'?
    αν οχι πως συνδεεις 2 τέτοιου τυπου καλώδια?
    Όχι, μην συνδέσεις δύο RG58 με κόλληση. Ο καλύτερος τρόπος είναι να τερματίσεις τα καλώδια βάζοντας βύσματα και να τα κουμπώσεις μεταξύ τους (θα έχεις και πάλι απώλειες αλλά είναι καλύτερο από το να προσπαθήσεις να κολλήσεις το καλώδιο). Προσοχή ώστε να τοποθετηθούν σωστά τα βύσματα!

    0 Not allowed! Not allowed!
    There are 10 types of people in the world: Those who understand binary, and those who don't.

  4. #4
    Μέλος Το avatar του χρήστη FreeEnergy
    Όνομα
    Κώστας
    Εγγραφή
    Feb 2016
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    850

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από kioan Εμφάνιση μηνυμάτων
    Όχι, μην συνδέσεις δύο RG58 με κόλληση.
    Επειδή με ενδιαφέρει και θέλω να μάθω. Υπάρχει κάποιος συγκεκριμένος λόγος για όχι κόλληση; Ευχαριστώ εκ των προτέρων!

    1 Not allowed! Not allowed!
    Δεν έχει σημασία πόσο ωραία είναι η θεωρία σου ή πόσο έξυπνος είσαι. Αν δεν επαληθεύεται πειραματικά, είναι λάθος.
    ( Richard Feynman )

  5. #5
    Μέλος
    Όνομα
    Γιώργος
    Εγγραφή
    Feb 2011
    Περιοχή
    Κρήτη
    Μηνύματα
    190

    Προεπιλογή

    προφανώς οι απώλειες,βεβαία δεν μιλαω για τρελες αποστασεις,εγω απο 9 μετρα θελω να παω στα 10-11 το πολυ.

    0 Not allowed! Not allowed!

  6. #6
    Συντονιστής Το avatar του χρήστη kioan
    Όνομα
     
    Εγγραφή
    Mar 2005
    Περιοχή
    127.0.0.1
    Μηνύματα
    3.169

    Προεπιλογή

    Είναι σχεδόν αδύνατο να καταφέρεις με την κόλληση να συνδέσεις τα δύο κομμάτια και στο σημείο της ένωσης να μην παρουσιάζεται κάποια ανωμαλία στην γεωμετρία και τα ηλεκτρικά χαρακτηριστικά του καλωδίου.
    Πώς θα ενωθούν οι πυρήνες; Πώς θα αποκατασταθεί το διηλεκτρικό που λείπει; Πώς θα αποκατασταθεί και θα κολληθεί ομοιόμορφα το μπλεντάζ;

    Οποιαδήποτε ανωμαλία στα παραπάνω θα δημιουργεί απώλειες. Ο σωστός τερματισμός σε κατάλληλο για το συγκεκριμένο καλώδιο RF βύσμα είναι η ενδεδειγμένη λύση.

    3 Not allowed! Not allowed!
    There are 10 types of people in the world: Those who understand binary, and those who don't.

  7. #7
    Μέλος Το avatar του χρήστη FreeEnergy
    Όνομα
    Κώστας
    Εγγραφή
    Feb 2016
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    850

    Προεπιλογή

    Ευχαριστώ για την απάντηση kioan ! Ρωτώ γιατί θέλω να μαθαίνω οτιδήποτε έχει σχέση με εκπομπή - λήψη. Αποφάσισα να πάρω ...πτυχίο ραδιοερασιτέχνη. Βασικά ...χειριστή για αρχή. Έχω αρκετό ελεύθερο χρόνο τώρα το καλοκαίρι και φίλο ( και γείτονα! ) ραδιοερασιτέχνη! Βλέπω τις κεραίες και όλα τα ...συμπράκαλα και κόλλησα κι εγώ
    Για να μην ανοίγω καινούργιο θέμα ας μου επιτραπεί η παράβαση και ας ρωτήσω εδώ:
    Θέλω να ξεκινήσω με ακροάσεις στα βραχέα. Μου είπε ο φίλος ραδιοερασιτέχνης ότι μπορώ να στήσω κεραία μόνο για ακροάσεις και με ένα δέκτη να ακούω μόνο. Έχετε να προτείνετε ένα δέκτη βραχέων που να δέχεται εξωτερική κεραία και να μην ξεπερνά τα ...150 ευρώ; Ναι καταλαβαίνω είναι λίγα τα χρήματα αλλά προς το παρόν αυτός είναι ο προυπολογισμός :-/

    0 Not allowed! Not allowed!
    Δεν έχει σημασία πόσο ωραία είναι η θεωρία σου ή πόσο έξυπνος είσαι. Αν δεν επαληθεύεται πειραματικά, είναι λάθος.
    ( Richard Feynman )

Παρόμοια Θέματα

  1. Μία κεραία FM , θέλει ενισχυτή ???
    By Ulysses in forum Επίγεια & Δορυφορική Λήψη
    Απαντήσεις: 15
    Τελευταίο Μήνυμα: 17-08-16, 00:19
  2. Απαντήσεις: 17
    Τελευταίο Μήνυμα: 12-01-16, 22:03
  3. Συνδεσμολογία ενισχυτή τηλεόρασης σήματος
    By georgz in forum Κεραίες & Καλώδια
    Απαντήσεις: 14
    Τελευταίο Μήνυμα: 08-07-12, 15:57
  4. Κεραία για usb gsm modem
    By atroul in forum Κεραίες & Καλώδια
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο Μήνυμα: 20-12-11, 15:50
  5. Περίεργο πρόβλημα με ενισχυτή γραμμής σήματος TV
    By Radiometer in forum Συσκευές Εικόνας-Ήχου
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο Μήνυμα: 13-02-11, 17:25

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας