Σελίδα 2 από 3 ΠρώτηΠρώτη 1 2 3 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 11 έως 20 από 22

Θέμα: Μελισσοκομίκη ζυγαριά

  1. #11
    Μέλος
    Όνομα
    ΑΝΔΡΕΑΣ
    Εγγραφή
    Sep 2013
    Περιοχή
    ΑΡΤΑ
    Μηνύματα
    112

    Προεπιλογή

    Παναγιώτη - Δημήτρη ευχαριστώ για την απάντηση.

    Δεν το είχα σκεφθεί αυτό με τον κρύσταλλο, ωραία ιδέα, θα το δω. Ανεβάζω σε pdf το σχηματικό και την πλακέτα, όταν προλάβω θα κάνω τις διορθώσεις στο σχηματικό και θα το ξανά ανεβάσω.
    Ωραίο το κύκλωμα φόρτισης με φωτοβολταϊκό, αλλά το πρόβλημά μου είναι ότι η μπαταρία δεν πρέπει να ξεπεράσει τα 13V που είναι το όριο για το ρυθμιστή mcp1702.
    Στην επόμενη "έκδοση" θα Προσπαθήσω να αφαιρέσω τελείως τον ATTINY και να το λειτουργήσω μόνο με τον ATMEGA, με μόνο ρυθμιστή το LT1529, θα δείξει..... (θα μου πάρει κάτι μήνες!!!).

    Για άλλη μια φορά ευχαριστώ όλο το forum γιατί με τη βοήθειά του ξαναζωντάνεψε μια παιδική μου αγάπη, τα ηλεκτρονικά, το οποίο δεν ήταν γραφτό να γίναι επάγγελμα....αλλά χόμπυ.

    ThanoScale FINAL sch.pdf ThanoScale FINAL.pdf

    1 Not allowed! Not allowed!

  2. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον andrew321 για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    dimtsam (14-09-18)

  3. #12
    Μέλος Το avatar του χρήστη ΜαστροΤζεπέτο
    Όνομα
    Δημήτρης
    Εγγραφή
    Feb 2013
    Περιοχή
    Καλλιθέα
    Μηνύματα
    1.726

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από andrew321 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Παναγιώτη - Δημήτρη ευχαριστώ για την απάντηση.

    Δεν το είχα σκεφθεί αυτό με τον κρύσταλλο, ωραία ιδέα, θα το δω. Ανεβάζω σε pdf το σχηματικό και την πλακέτα, όταν προλάβω θα κάνω τις διορθώσεις στο σχηματικό και θα το ξανά ανεβάσω.
    Ωραίο το κύκλωμα φόρτισης με φωτοβολταϊκό, αλλά το πρόβλημά μου είναι ότι η μπαταρία δεν πρέπει να ξεπεράσει τα 13V που είναι το όριο για το ρυθμιστή mcp1702.
    Στην επόμενη "έκδοση" θα Προσπαθήσω να αφαιρέσω τελείως τον ATTINY και να το λειτουργήσω μόνο με τον ATMEGA, με μόνο ρυθμιστή το LT1529, θα δείξει..... (θα μου πάρει κάτι μήνες!!!).

    Για άλλη μια φορά ευχαριστώ όλο το forum γιατί με τη βοήθειά του ξαναζωντάνεψε μια παιδική μου αγάπη, τα ηλεκτρονικά, το οποίο δεν ήταν γραφτό να γίναι επάγγελμα....αλλά χόμπυ.

    ThanoScale FINAL sch.pdf ThanoScale FINAL.pdf
    Δεν είναι τίποτα σοβαρό αυτό το θέμα με τα 13,8V αγαπητέ Ανδρέα, βάζεις μια ή δύο διόδους σε σειρά από την μπαταρία προς το κύκλωμα για να μειωθεί η τάση κατά 0,7V για κάθε μία που βάζεις και είσαι έτοιμος .... Κάνε μία δοκιμή στο σπίτι και θα δεις ....

    0 Not allowed! Not allowed!

  4. #13
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    xrhstos
    Εγγραφή
    Jul 2018
    Περιοχή
    karditsa
    Μηνύματα
    1

    Προεπιλογή

    καλησπερα
    φιλε μου και σε ευχαριστω για τα αχρεια που μας εχεις ανεβασει

    0 Not allowed! Not allowed!

  5. #14
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    ΔΗΜΗΤΡΗΣ
    Εγγραφή
    Sep 2018
    Περιοχή
    ΚΑΣΤΟΡΙΑ
    Μηνύματα
    2

    Προεπιλογή

    Τελικα βρηκα τον χρονο και κατασκευασα(αντεγραψα) και εγω το project σου. Χιλια ευχαριστω.

    0 Not allowed! Not allowed!

  6. #15
    Μέλος
    Όνομα
    tom
    Εγγραφή
    Oct 2008
    Περιοχή
    αθηνα
    Μηνύματα
    186

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από andrew321 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλησπέρα

    Μου ζητήθηκε να ανεβάσω τα αρχεία με το πρόγραμμα της κατασκευής, αλλά δεν ξέρω με ποιον τρόπο μπορώ να ανεβάσω αρχείο ZIP εδώ, θα μπορούσε κάποιος να με βοηθήσει? (μόνο link, φωτογραφίες και βίντεο έχω επιλογή για ανέβασμα).

    Ευχαριστώ.


    Ουπς.... δεν ξέρω πως, αλλά ανέβηκε!!!!!!!!!!!!

    Υπόψη ότι το σχηματικό μόνο είναι δικής μου έμπνευσης, τα υπόλοιπα τα βρήκα στο δίκτυο και έκανα σε μερικά μόνο μερικές αλλαγές.
    Έχεις σκεφτεί να βάλεις για συντήρηση της μπαταρίας, ηλιακό συλλέκτη για φόρτιση ;

    0 Not allowed! Not allowed!

  7. #16
    Συντονιστής Το avatar του χρήστη lepouras
    Όνομα
    Γιανννης
    Εγγραφή
    Jan 2011
    Περιοχή
    ΚΑΙΣΑΡΙΑΝΗ
    Μηνύματα
    7.015

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από tomis Εμφάνιση μηνυμάτων
    Έχεις σκεφτεί να βάλεις για συντήρηση της μπαταρίας, ηλιακό συλλέκτη για φόρτιση ;

    #9
    #10
    #11

    0 Not allowed! Not allowed!
    «Η Ιστορία διδάσκει πως ουδείς διδάσκεται απ’ αυτήν».
    Ποτέ δεν νικάς έναν ηλίθιο ,θα σε ρίξει στο επίπεδό του και θα σε κερδίσει λόγω πείρας.

    www.drakotrypa.gr Να σκέφτεσαι σαν άνθρωπος της δράσης,και να δρας σαν άνθρωπος της σκέψης...

  8. #17
    Μέλος
    Όνομα
    ΑΝΔΡΕΑΣ
    Εγγραφή
    Sep 2013
    Περιοχή
    ΑΡΤΑ
    Μηνύματα
    112

    Προεπιλογή

    Δημήτρη χαίρομαι που το έφτιαξες.

    Tom ναι το έχω σκεφτεί, δες τα post που γράφει ο κ. συντονιστής είναι πολύ καλή ιδέα.

    Βέβαια, μόνο και μόνο για να μάθω ..... σκέφτομαι να φτιάξω έναν ηλιακό φορτιστή με LT3652, θα δείξει, αν τα καταφέρω θα το ανεβάσω..., είμαι στο διάβασμα ακόμα!!

    0 Not allowed! Not allowed!

  9. #18
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    ΔΗΜΗΤΡΗΣ
    Εγγραφή
    Sep 2018
    Περιοχή
    ΚΑΣΤΟΡΙΑ
    Μηνύματα
    2

    Προεπιλογή

    Ειναι ευκολο να επισυναπτουν οι βιβλιοθηκες του Arduino που χρησιμοποιηθηκαν για το project; Γιατι μου εμφανιζει προβληματα...

    0 Not allowed! Not allowed!

  10. #19
    Μέλος
    Όνομα
    ΑΝΔΡΕΑΣ
    Εγγραφή
    Sep 2013
    Περιοχή
    ΑΡΤΑ
    Μηνύματα
    112

    Προεπιλογή

    Καλησπέρα

    Ανεβάζω μερικές βιβλιοθήκες με επιφύλαξη όμως, γιατί μετά από πρόβλημα στον υπολογιστή, (win10 update και αναγκαστικό formatt!!!) δεν είμαι σίγουρος για το ποιες βιβλιοθήκες είχε το πρόγραμμα arduino ide. Δοκίμασε μήπως σε βοηθήσουν αυτές που ανέβασα.
    LIBRARY.zip

    0 Not allowed! Not allowed!

  11. #20
    Μέλος Το avatar του χρήστη manolena
    Όνομα
    Μάνος
    Εγγραφή
    Dec 2006
    Περιοχή
    Ελευσίνα
    Μηνύματα
    2.709

    Προεπιλογή

    Μπορείς να χρησιμοποιήσεις έναν τέτοιον προγραμματιζόμενο διακόπτη στα 12V :

    https://superfeederstore.com/dt-01-1...ammable-timer/

    ... ο οποίος σε λειτουργία χωρίς φορτίο έχει κατανάλωση μέχρι τα 100μΑ, όταν ενεργοποιεί έξοδο κάποια λίγα mA για το ρελέ του (σ.σ., εδώ με μια μικρή επέμβαση, μπορεί το ρελέ φορτίου να αντικατασταθεί από ένα MOSFET για μεγαλύτερη εξοικονόμηση ενέργειας). Με λίγους εύκολους υπολογισμούς στο βάθος του χρόνου, μπορείς να βρεις τη μέγιστη κατανάλωση όλου του συστήματος. Προγραμματίζεις αυτόν το διακόπτη όσες φορές τη μέρα χρειάζεσαι να τροφοδοτεί το σύστημα σου για όσο χρόνο χρειάζεται ώστε αυτό να κάνει τη ζύγιση, να πάρει δεδομένα και να τα αποστείλει μέσω GSM. Είναι μια ενδιάμεση λύση που δοκιμασμένα δουλεύει. Αλλαγή μπαταρίας κάθε τρεις με τέσσερις μήνες με το σύστημα να στέλνει ένα SMS τη μέρα. Όχι GPRS δεδομένα, μόνο SMS.

    Δες αυτό το link:

    https://www.hlektronika.gr/forum/sho...l=1#post744722

    0 Not allowed! Not allowed!

Σελίδα 2 από 3 ΠρώτηΠρώτη 1 2 3 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. ζυγαριά για κάδο
    By info@kalarakis.com in forum Ηλεκτρολογικά
    Απαντήσεις: 22
    Τελευταίο Μήνυμα: 25-05-16, 23:29
  2. Απαντήσεις: 16
    Τελευταίο Μήνυμα: 25-10-15, 12:12
  3. Ζυγαριά με arduino Uno
    By dous in forum Μικροελεγκτές
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 09-12-13, 20:12
  4. Ηλεκτρονική ζυγαριά
    By Paradizze in forum Ηλεκτρονικά
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 20-07-13, 18:38

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας