Σελίδα 1 από 3 1 2 3 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 22

Θέμα: Μελισσοκομίκη ζυγαριά

  1. #1
    Μέλος
    Όνομα
    ΑΝΔΡΕΑΣ
    Εγγραφή
    Sep 2013
    Περιοχή
    ΑΡΤΑ
    Μηνύματα
    112

    Προεπιλογή Μελισσοκομίκη ζυγαριά

    Καλημέρα σε όλους σας
    Μετά από πολύ διάβασμα και προσπάθειες, κατάφερα να φτιάξω μια μελισσοκομική ζυγαριά!!! το χόμπυ μου εκτός από τα ηλεκτρονικά είναι και η κατανάλωση μελιού!!!
    Kατ' αρχήν ευχαριστώ όλα τα παιδιά για τη βοήθεια στο θέμα που είχα ανοίξει για το GSM (http://www.hlektronika.gr/forum/show...736&page=3)
    Η κατασκευή είχει ένα RTC, το οποίο μέσω alarm, ξυπνά έναν ATTINY85, ο οποίος στη συνέχεια ανοίγει ένα LT1529-5, ο οποίος δίνει ρεύμα στο υπόλοιπο κύκλωμα για να πάρει τις μετρήσεις και στη συνέχεια να μου στείλει μήνυμα στο κινητό με την υγρασία, το βάρος και την τάση της μπαταρίας που χρησιμοποιώ.
    Το Αttiny και το ρολόι τροφοδοτούνται με ένα MCP1702-5.
    H ζυγαριά ανάβει για πέντε λεπτά την ημέρα και μετά σβήνει. Κατανάλωση, 1,6mah όταν είναι σβηστή. Ελπίζω ότι η μπαταριά θα μου κρατήσει κανένα δίμηνο - τρίμηνο μέχρι να χρειαστεί φόρτιση.
    Οι πλακέτες είναι παραγγελία από κίνα. Στη σχεδίαση έκανα ένα λάθος στην σύνδεση του πυκνωτή C3, τον οποίο δεν τον σύνδεσα με τη γείωση, αλλά διορθώθηκε με το χέρι...
    Ο προγραμματισμός του RTC, ΑΤΤΙΝΥ και ATMEGA γίνεται με ένα arduino.

    Στην επόμενη έκδοση θα προσπαθήσω να αφαιρέσω το Attiny και να δουλεύει με τον ATMEGA μόνο, (τώρα που κατάλαβα τον τρόπο λειτουργίας) και να αλλάξω τον τρόπο προγραμματισμού.

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση Όνομα:  Schematic.png Εμφανίσεις:  714 Μέγεθος:  24,7 KB
    Συνημμένα Thumbnails Συνημμένα Thumbnails Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση Όνομα:  Scale1.jpg Εμφανίσεις:  845 Μέγεθος:  28,9 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση Όνομα:  Scale3.jpg Εμφανίσεις:  817 Μέγεθος:  74,5 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση Όνομα:  Scale2.jpg Εμφανίσεις:  678 Μέγεθος:  60,1 KB  

    11 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη andrew321 : 20-05-18 στις 11:53 Αιτία: Εμφάνιση

  2. 11 μέλη ευχαρίστησαν τον andrew321 για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    αλπινιστης (22-11-21), aktis (23-03-20), dimtsam (14-09-18), Gaou (09-05-19), gRooV (18-10-18), liask (26-03-20), Lord Vek (11-07-18), mikemtb (20-05-18), nestoras (20-05-18), vasilllis (21-05-18), xrhstosmpakalakos21 (06-07-18)

  3. #2
    Μέλος
    Όνομα
    Χρήστος
    Εγγραφή
    Sep 2012
    Περιοχή
    Χολαργός
    Μηνύματα
    1.907

    Προεπιλογή

    Ωραία , καλή σοδειά .
    Αντι για το RTC κλπ μπορείς να βάλεις και κάτι τέτοιο ,
    https://www.aliexpress.com/item/12V-...716715994.html

    και σε πιο επαγγελματική εκδοση μπορεις να πας σε επεξεργαστη arm m0 , που είναι φοβεροί για deep sleep κόλπα

    0 Not allowed! Not allowed!

  4. #3
    Μέλος
    Εγγραφή
    Nov 2007
    Μηνύματα
    1.459

    Προεπιλογή

    Βλέπω έβαλες μπαταριά μολύβδου. Με ~5% αυτοεκφορτιση κάθε μήνα μήπως να έβαζες αλκαλικές D μέγεθος? Πως τροφοδοτείς τα arduino? Τι απώλειες έχει το step-down? Πριν από ~20-25 χρόνια είχαμε αναπτύξει μια αυτόματη ταίστρα στο ίδιο concept με την κατασκευή σου. Εκεί καρδιά ήταν 'ενα AVR Atmel. καθώς η τάση λειτουργίας του ήταν 2.7--5.5V το τροφοδοτούσαμε με δυο D σε σειρά. Επειδή το επόμενο κύκλωμα ήθελε τάση ~7V (όπως πχ η ζηγαριά/τηλεμετρια) είχαμε ένα step-up (φτιαγμένο στο χέρι) που ενεργοποιούταν μόνο όταν "ξυπναγε" ο mCU

    0 Not allowed! Not allowed!

  5. #4
    Μέλος
    Όνομα
    ΑΝΔΡΕΑΣ
    Εγγραφή
    Sep 2013
    Περιοχή
    ΑΡΤΑ
    Μηνύματα
    112

    Προεπιλογή

    Χρήστο όντως ο arm είναι καλή φάση, αλλά τώρα προσπαθώ να μάθω arduino άρα, λίγο δύσκολο.

    Στράτο το σκέφτηκα για αλκαλικές, αλλά επειδή η όλη κατασκευή ειδικά το καλοκαίρι θα είναι στον ήλιο, φοβήθηκα μην κάνει κανένα μπαμ και κάψουμε κανένα βουνό μαζί και μας μπουζουριάσουνε.
    Το κύκλωμα του διακόπτη (RTC και ATTINY) τροφοδοτούνται με το mcp1702, το οποίο πιστεύω θεωρείται καλή λύση για την τροφοδοσία αυτή (το mcp δίνει μέχρι 250mah με κατανάλωση σε κατάσταση ηρεμίας, 5μA).
    Στη συνέχεια μέσω ATTINY ενεργοποιείται το LT1529-5, για μικρό χρονικό διάστημα, το οποίο μπορεί να τροφοδοτήσει έως και 3Α (είναι το GSM στη μέση που χρειάζεται στιγμιαία έως και 2Ah).
    Για τα step-up διάβασα ότι έχουν λιγότερη αποτελεσματικότητα (efficiency το γράφανε στα αγγλικά) από τα step-down, αλλά πιστεύω ότι μπορεί να μου δημιουργούσε πρόβλημα και ο θορυβος στο mcu, με ένα step-down που δοκίμασα, το κύκλωμα άνοιγε αλλά δεν έκλεινε, μάλλον λόγω θορύβου ( σε κάποιο άλλο post το είχα αναφέρει).
    Σε μολύβδου βρήκα και με 8V που θα το προτιμούσα, αλλά δεν έχουν αρκετά Ah για να κρατήσουν.
    Με την μπαταρία δεν τροφοδοτώ arduino, η μπαταρία τροφοδοτεί το κύκλωμα που ανέβασα μόνο.
    Ο προγραμματισμός των mcu και του rtc γίνεται με arduino (εννοούσα ότι βγάζω τους επεξεργαστές από το κύκλωμα καi κάνω τον προγραμματισμό στο σπίτι μέσω του υπολογιστή και του arduino).
    Το ds3231 το έφτιαξα μόνος μου, γιατί τα έτοιμα κινέζικα που είχα κατανάλωναν αρκετή μπαταρία σε κατάσταση ηρεμίας ( όλο το κύκλωμα 5mah!!).

    0 Not allowed! Not allowed!

  6. #5
    Μέλος Το avatar του χρήστη nikosp
    Όνομα
    Νίκος
    Εγγραφή
    Apr 2009
    Περιοχή
    Κυψέλη
    Μηνύματα
    963

    Προεπιλογή

    Εγώ πάντως αυτή η ζυγαριά τι ζυγίζει δέν κατάλαβα
    Εάν μπορεί κάποιος να μου το εξηγήσει

    0 Not allowed! Not allowed!

  7. #6
    Μέλος
    Όνομα
    Μάρκος
    Εγγραφή
    Mar 2012
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    2.945

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από nikosp Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εγώ πάντως αυτή η ζυγαριά τι ζυγίζει δέν κατάλαβα
    Εάν μπορεί κάποιος να μου το εξηγήσει
    Ζυγίζει μια κυψέλη. Από την παρακολούθηση του βάρους καταλαβαίνεις ότι πάει καλά ή ότι έχει πρόβλημα. Το κέρδος είναι λιγότερες επισκέψεις στο χώρο και συνεπακόλουθο κέρδος σε βενζίνες (πολύ σημαντικό όταν είναι τοποθετημένα μακρυά)

    1 Not allowed! Not allowed!
    Όταν όλα τα άλλα έχουν αποτύχει..... RTFM.
    Short instructions: >>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>> >>>> Good Luck!
    https://diyelectronics-gr.blogspot.gr https://www.facebook.com/groups/872041030200567

  8. #7
    Μέλος Το avatar του χρήστη nikosp
    Όνομα
    Νίκος
    Εγγραφή
    Apr 2009
    Περιοχή
    Κυψέλη
    Μηνύματα
    963

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από elektronio Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ζυγίζει μια κυψέλη. Από την παρακολούθηση του βάρους καταλαβαίνεις ότι πάει καλά ή ότι έχει πρόβλημα. Το κέρδος είναι λιγότερες επισκέψεις στο χώρο και συνεπακόλουθο κέρδος σε βενζίνες (πολύ σημαντικό όταν είναι τοποθετημένα μακρυά)
    Ευχαριστώ

    0 Not allowed! Not allowed!

  9. #8
    Μέλος
    Όνομα
    ΑΝΔΡΕΑΣ
    Εγγραφή
    Sep 2013
    Περιοχή
    ΑΡΤΑ
    Μηνύματα
    112

    Προεπιλογή

    Καλησπέρα

    Μου ζητήθηκε να ανεβάσω τα αρχεία με το πρόγραμμα της κατασκευής, αλλά δεν ξέρω με ποιον τρόπο μπορώ να ανεβάσω αρχείο ZIP εδώ, θα μπορούσε κάποιος να με βοηθήσει? (μόνο link, φωτογραφίες και βίντεο έχω επιλογή για ανέβασμα).

    Ευχαριστώ.


    Ουπς.... δεν ξέρω πως, αλλά ανέβηκε!!!!!!!!!!!!

    Υπόψη ότι το σχηματικό μόνο είναι δικής μου έμπνευσης, τα υπόλοιπα τα βρήκα στο δίκτυο και έκανα σε μερικά μόνο μερικές αλλαγές.
    Συνημμένα Αρχεία Συνημμένα Αρχεία
    • Τύπος Αρχείου: zip Scale.zip (27,0 KB, 289 εμφανίσεις)

    2 Not allowed! Not allowed!

  10. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον andrew321 για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    mikemtb (10-07-18)

  11. #9
    Συντονιστής Το avatar του χρήστη nestoras
    Όνομα
    Παναγιώτης
    Εγγραφή
    Feb 2006
    Περιοχή
    Ξάνθη
    Μηνύματα
    4.616

    Προεπιλογή

    Μπραβο για την προσπαθεια!

    Ο atmega328 δεν εχει εσωτερικο clock ωστε να ακυρωσεις εντελως τον κρυσταλλο; 1MHz νομιζω οτι σου ειναι υπεραρκετο για την εφαρμογη σου.

    Το σχηματικο φαινεται "κομμενο" περιμετρικα. Καντο export σε pdf καλυτερα κι ανεβασετε χωριστα.

    Αν θελεις καποιες προτασεις/βελτιωσεις συμμαζεψε λιγο το σχηματικο σου και αφαιρεσε τους αγωγους γειωσης για να ξεμπλεξει λιγο η κατασταση. Επιση βαλε ταμπελακια στα net names για να ξερουμε τι ειναι το καθενα.

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη nestoras : 10-07-18 στις 01:27
    FreeBsD For Ever

  12. #10
    Μέλος Το avatar του χρήστη ΜαστροΤζεπέτο
    Όνομα
    Δημήτρης
    Εγγραφή
    Feb 2013
    Περιοχή
    Καλλιθέα
    Μηνύματα
    1.726

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από andrew321 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλησπέρα,
    Μου ζητήθηκε να ανεβάσω τα αρχεία με το πρόγραμμα της κατασκευής, αλλά δεν ξέρω με ποιον τρόπο μπορώ να ανεβάσω αρχείο ZIP εδώ, θα μπορούσε κάποιος να με βοηθήσει? (μόνο link, φωτογραφίες και βίντεο έχω επιλογή για ανέβασμα).
    Ευχαριστώ.
    Ουπς.... δεν ξέρω πως, αλλά ανέβηκε!!!!!!!!!!!!
    Υπόψη ότι το σχηματικό μόνο είναι δικής μου έμπνευσης, τα υπόλοιπα τα βρήκα στο δίκτυο και έκανα σε μερικά μόνο μερικές αλλαγές.
    Συγχαρητήρια !!! Άρα πιάνουν τα χέρια σου και κόβει αρκετά !!! Φτιάξε και αυτό το μικρό κύκλωμα με ένα μικρό φ/β πάνελ (έστω 18V / 500mA) http://www.hlektronika.gr/forum/show...589#post840589 και μην ασχοληθείς ξανά με την μπαταρία παρά μόνο με το μέλι σου ....

    2 Not allowed! Not allowed!

Σελίδα 1 από 3 1 2 3 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. ζυγαριά για κάδο
    By info@kalarakis.com in forum Ηλεκτρολογικά
    Απαντήσεις: 22
    Τελευταίο Μήνυμα: 25-05-16, 23:29
  2. Απαντήσεις: 16
    Τελευταίο Μήνυμα: 25-10-15, 12:12
  3. Ζυγαριά με arduino Uno
    By dous in forum Μικροελεγκτές
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 09-12-13, 20:12
  4. Ηλεκτρονική ζυγαριά
    By Paradizze in forum Ηλεκτρονικά
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 20-07-13, 18:38

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας