Σελίδα 2 από 2 ΠρώτηΠρώτη 1 2
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 11 έως 15 από 15

Θέμα: δύο τάσεις σε ένα κύκλωμα.

  1. #11
    Μέλος
    Όνομα
    Παυλος
    Εγγραφή
    Nov 2014
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    1.348

    Προεπιλογή

    παιδιά ευχαριστώ πολύ για την βοήθεια ( αν και τα κυριότερα δεν τα έπιασα). η όλη ιστορία αφορούσε σε μια αλλαγή χωροταξική και επίσης να πάρει σήμα ενα vfd απο ένα g540. μου σφύριξαν από το υπερωκεάνιο φόρα να μην χρησιμοποιήσω καθόλου ρελεδες καθότι δεν χρειάζεται .
    οι απόψεις διαφέρουν εν πάσι περίπτωση εγώ θα πάω χωρίς ρελε προς το πάρόν.

    όσο αφορά την γειωση κάθε συσκευή ειναι γειωμένη στο σασί της και σε αναλογο πιν.


    case.jpg
    front panel.jpg

    0 Not allowed! Not allowed!

  2. #12
    Μέλος Το avatar του χρήστη Πατέντες
    Όνομα
    Παναγιώτης
    Εγγραφή
    Dec 2014
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    698

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από lepouras Εμφάνιση μηνυμάτων
    αν ο ανεμιστήρας είναι μικρός σαν των επεξεργαστών και κάτω. τότε αυτό είναι εύκολο κύκλωμα και δουλεύει καλά.



    https://electronics.stackexchange.co...controlled-fan

    από εκεί και πέρα για ποιο μεγάλους θέλει λίγες μετατροπές το κύκλωμα.
    Είχα κάνει παλαιότερα ένα τέτοιο κύκλωμα με IRF και στη R1 είχα ένα ποτενσιομετρο 10 kΩ για να ρυθμίζω, περίπου, την θερμοκρασία που θα πιάνει τα μέγιστα.

    0 Not allowed! Not allowed!
    Με τα Linux λύνεις τα προβλήματα των Windows.

  3. #13
    Μέλος
    Όνομα
    Παυλος
    Εγγραφή
    Nov 2014
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    1.348

    Προεπιλογή και εκει που λές ολα καλά

    και μπαίνεις στον χώρο και βλέπεις καπνούς να βγαίνουν...! Αφου ξεπέρασα το σοκ και το κατακέφαλο ανοιξα το νομιστεράκι το οποίο έκαιγε κυριολεκτικά μύριζε και εννοείται ειχε παραμορφωθεί....!

    Δεν ξέρω τι συνέβη πρώτα ( σταμάτησε ο ανεμιστήρας και έγιναν ολα αυτά ή έγινε κατι άλλο και το αποτέλεσμα φάνηκε και στο νομιστεράκι.)

    Εν πάσι περίπτωσή . ούτως η άλλως αυτή είναι η ζωή . κατακέφαλα και πάμε πάλι απο την αρχή. Σκασμένος εντελώς. να μην σηκώνεις κεφάλι. το απιστευτο ειναι οτι το μοτερ και το vfd δουλευουν κανονικότατα....!


    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Gaou : 28-05-18 στις 23:15

  4. #14
    Μέλος
    Όνομα
    Γιάννης
    Εγγραφή
    May 2011
    Περιοχή
    Πέραμα
    Μηνύματα
    3.052

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Gaou Εμφάνιση μηνυμάτων
    παιδιά ευχαριστώ πολύ για την βοήθεια ( αν και τα κυριότερα δεν τα έπιασα). η όλη ιστορία αφορούσε σε μια αλλαγή χωροταξική και επίσης να πάρει σήμα ενα vfd απο ένα g540. μου σφύριξαν από το υπερωκεάνιο φόρα να μην χρησιμοποιήσω καθόλου ρελεδες καθότι δεν χρειάζεται .
    οι απόψεις διαφέρουν εν πάσι περίπτωση εγώ θα πάω χωρίς ρελε προς το πάρόν.

    όσο αφορά την γειωση κάθε συσκευή ειναι γειωμένη στο σασί της και σε αναλογο πιν.
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Gaou Εμφάνιση μηνυμάτων
    και μπαίνεις στον χώρο και βλέπεις καπνούς να βγαίνουν...! Αφου ξεπέρασα το σοκ και το κατακέφαλο ανοιξα το νομιστεράκι το οποίο έκαιγε κυριολεκτικά μύριζε και εννοείται ειχε παραμορφωθεί....!

    Δεν ξέρω τι συνέβη πρώτα ( σταμάτησε ο ανεμιστήρας και έγιναν ολα αυτά ή έγινε κατι άλλο και το αποτέλεσμα φάνηκε και στο νομιστεράκι.)

    Εν πάσι περίπτωσή . ούτως η άλλως αυτή είναι η ζωή . κατακέφαλα και πάμε πάλι απο την αρχή. Σκασμένος εντελώς. να μην σηκώνεις κεφάλι. το απιστευτο ειναι οτι το μοτερ και το vfd δουλευουν κανονικότατα....!
    Αν δεν "έπιασες τα κυριότερα", γιατί προχώρησες βρε παιδί μου?

    Οι δύο τάσεις ήταν τελικά 100% απομονωμένες η μία με την άλλη?
    Λες τα σασί των τροφοδοτικών ότι ήταν και τα δύο γειωμένα, οι έξοδοι όμως των τροφοδοτικών (οi δύο "τάσεις") δεν ήταν ενωμένες με την γείωση αυτή, έτσι?

    Και πάμε στα δύσκολα:
    Το "σήμα" (από το G540 προς το VFD?) ήταν από συσκευή που έπαιρνε τάση από το Α τροφοδοτικό και την ένωσες στο μηχάνημα (VFD?) που έπαιρνε τάση από το Β τροφοδοτικό, ενώ είχες βάλει τις εξόδους των Α και Β τροφοδοτικών σε σειρά? Τότε λογικό είναι να βγάλει καπνούς το μηχάνημα...

    0 Not allowed! Not allowed!

  5. #15
    Μέλος
    Όνομα
    Παυλος
    Εγγραφή
    Nov 2014
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    1.348

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από selectronic Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αν δεν "έπιασες τα κυριότερα", γιατί προχώρησες βρε παιδί μου?

    Οι δύο τάσεις ήταν τελικά 100% απομονωμένες η μία με την άλλη?
    Λες τα σασί των τροφοδοτικών ότι ήταν και τα δύο γειωμένα, οι έξοδοι όμως των τροφοδοτικών (οi δύο "τάσεις") δεν ήταν ενωμένες με την γείωση αυτή, έτσι?

    Και πάμε στα δύσκολα:
    Το "σήμα" (από το G540 προς το VFD?) ήταν από συσκευή που έπαιρνε τάση από το Α τροφοδοτικό και την ένωσες στο μηχάνημα (VFD?) που έπαιρνε τάση από το Β τροφοδοτικό, ενώ είχες βάλει τις εξόδους των Α και Β τροφοδοτικών σε σειρά? Τότε λογικό είναι να βγάλει καπνούς το μηχάνημα...
    δεν ενωσα τα δύο τροφοδοτικα μεταξύ τους καθόλου. το vfd δεν ειχε δουλειά με το τροφοδοτικό. αυτο νομίζω ότι ανεφερα στο τελευταίο ποστ . μου είπαν ότι δεν χρειάζονταν ρελεδες και εγκατέλειψα την ιδέα των δύο τάσεων. αν εν πασι περίπτωσή ειχα κανει κατι εντελώς λάθος τότε φαντάζομαι ότι δνε θα ειχε δυλεψει καθόλου. αυτο δουλευψε αρκετά και μετα εγινε αυτο που εγινε. δεδομένου ότι αλλαξα νομιστεράκι το μηχάνημα τώρα δουλευει κανονικά.

    στο cnczone θεωρουνε ότι εκαψα το μοτερ το οποιο το οδηγουσα πολύ χαμηλοτερα απο ότι έπρεπε....!

    0 Not allowed! Not allowed!

Σελίδα 2 από 2 ΠρώτηΠρώτη 1 2

Παρόμοια Θέματα

  1. Δύο σε ένα.
    By Πατέντες in forum Κυκλώματα Τροφοδοτικών
    Απαντήσεις: 14
    Τελευταίο Μήνυμα: 17-09-15, 00:12
  2. Πώς να φτιάξω ένα κύκλωμα με δύο 7 Segment LED? HELP!!!!
    By Chris K. in forum Ερωτήσεις Αρχάριων
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο Μήνυμα: 06-09-10, 11:20
  3. Δύο (ανεξάρτητες) οθόνες σε ένα PC
    By Panoss in forum Κυκλώματα για Η/Υ
    Απαντήσεις: 9
    Τελευταίο Μήνυμα: 03-02-08, 00:28

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας