Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 9 από 9

Θέμα: βοήθεια για Motorcycle Alarm

  1. #1
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Νικολας
    Εγγραφή
    May 2018
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    3

    Προεπιλογή βοήθεια για Motorcycle Alarm

    Καλώς σας βρίσκω


    Φτιάχνω ένα προτζεκτάκι καιρό τώρα, εχω τελειώσει το προγραμματιστικό κομμάτι κ μου μένει το ηλεκτρολογικο που δεν το κατέχω καθόλου...


    Εχω ενα arduino, sim808(gsm, gps, bt), accelerometer(mpu6050) και έχω φτιάξει gps/tracking alarm για τη μηχανή μου.
    Σα τεστ με ενα buzzer και led έχω κάνει τις δοκιμές μου και είμαι έτοιμος για τοποθέτηση.


    Η μπαταρία της μηχανής είναι φυσικά 12v.


    Θέλω βοήθεια στα εξής:
    Σε 2 pin του arduino θελω να συνδέσω 1)τα φλας της μηχανής και 2)την κόρνα (ή σειρήνα)
    Να χρησιμοποιήσω relays ή optocoupler? και πώς γίνονται οι συνδέσεις?
    Θέλω να τροφοδοτούνται απο την μπαταρία της μηχανής και οχι απο το arduino
    Επίσης τα φλας νομίζω θέλουν 5v ενώ η κόρνα 12v
    Για να είναι safe γενικά θέλω και διόδους? ποια είναι πιο σωστή επιλογή?


    Επίσης έχω κανει atmega328p standalone με 16mhz crystal, και σκέφτομαι να το τροφοδοτήσω με 2x18650 (3200mah) μπαταρίες. Θέλω να μετρήσω κατανάλωση όταν τα συνδέσω όλα πάνω και ίσως το τροφοτήσω με 5v ή ~3.5v ώστε να έχω το μαξ αυτονομίας... Υπολογίζω με τις 2x18650 κοντά στη βδομαδα...
    Για να φορτίζω τις 2x18650 έχω παρει TP4056, όπου θέλω να τις φορτίζω μόνο όταν η μηχανή είναι ανναμένη (γινεται με relay στην μπαταρία και στην γραμμή των φώτων που ανοίγουν όταν η μηχανή πάρει μπρος). Θα ήθελα βοήθεια πως να τα συνδέσω κ αυτα... και τι χρειάζομαι να δώσω το σωστό ρευμα στο TP4056 απο την 12v μπαταρια...


    Ελπίζω να τα λέω "σωστα..." εχω ψαχτεί μόνος πολύ.. και ζορίζομαι... γιατι ο ένας τα λέει έτσι ο άλλος αλλίως και χωρίς τις λεπτομέριες... και έχω φάει άπειρες ώρες να φτιάξω το software κομματι...


    Ευχαριστώ πολύ!!!

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη nikoloco : 21-05-18 στις 16:05 Αιτία: κατι έγινε με το encoding

  2. #2
    Μέλος Το avatar του χρήστη Ste7ios
    Όνομα
    -
    Εγγραφή
    Mar 2012
    Περιοχή
    -
    Μηνύματα
    633

    Προεπιλογή

    Ενδιαφέρον project, με πολλές σχεδιαστικές προκλήσεις. Πολύ δύσκολο ειδικά σε μια μοτοσικλέτα!

    Προς το παρόν μπορώ να συνεισφέρω με τα παρακάτω ελπίζοντας να βοηθήσω κάπως:

    Τα 12V είναι μόνο η ονομαστική τάση. Στην πράξη το σύστημα φόρτισης και η ίδια μπαταρία λειτουργούν αρκετά υψηλότερα, στο εύρος 12 - 15,5V (στα 12 μια AGM είναι άδεια για να καταλάβεις, στα 12,9 γεμάτη...). Σε περίπτωση που παρουσίασει βλάβη μπορεί να εκτοξευθούν και να ψήσουν ο,τι ηλεκτρονικό υπάρχει αν δεν είναι κατάλληλα προστατευμένο...

    Η κατανάλωση είναι ιδιαίτερης κρισημότας, και πρέπει να διατηρηθεί πολύ χαμηλά καθώς οι μπαταρίες στις μοτό είναι γενικά αναιμικές...

    Για να πάρεις την λιγότερη δυνατή κατανάλωση τα περισσότερα Arduino boards είναι ακατάλληλα. Π.χ. ο regulator έχει πολύ κακό efficiency και καταναλώνει πολλά mA. Σε ένα Pro Mini π.χ.φτάνει περίπου στα 29,7 mA εν λειτουργία, και στα 12,7 mA σε sleep mode με όλα κλειστά. Χωρίς αυτό και το power LED μπορεί να βελτιωθεί αρκετά αγγίζοντας αν θυμάμαι καλά ελάχιστα mA με μA σε sleep mode.

    Γενικά όπου απαιτείται μικρή κατανάλωση χρησιμοποιούνται σκέτοι επεξεργαστές της Atmel μόνο με τα απολύτως απαραίτητα και με regulators με πολύ καλύτερο efficiency. Άλλοι επεξεργαστές τα καταφέρνουν ακόμη καλύτερα στο θέμα...

    Τα 16Mhz δεν πιστεύω ότι χρειάζονται σε ένα τέτοιο project. Μπορείς να κατέβεις στα 8 και περισσότερα εξοικονομώντας και άλλο ρεύμα. Και αν συγχρόνως μειώσεις και την τάση, εντός των ορίων που αναφέρονται στο datasheet του επεξεργαστή ανάλογα τη συχνότητα, μπορείς να γλιτώσεις επιπλέον ρεύμα εν λειτουργία...

    Αναφέρονται όλα σε λεπτομέρεια στο https://www.gammon.com.au/forum/bbsh...bbtopic_id=123

    Θα πρέπει να δεις επίσης πως μπορείς να κόψεις καταναλώσεις από το GPS & το GSM. Είναι ιδιαίτερα ενεργοβώρα...


    Πρέπει να λειφθούν υπόψη και οι αντίξοες συνθήκες μέσα στις οποίες θα δουλεύει, κυρίως οι πολύ υψηλές θερμοκρασίες λόγο της έκθεσης στον ήλιο αλλά και του κινητήρα, και φυσικά έχουμε και υγρασία αν όχι νερά. Πρέπει να μπορούν να ανταπεξέλθουν όλα τα εξαρτήματα.

    Ιδιαίτερη προσοχή χρειάζονται οι μπαταρίες γιατί πλέον τίθεται και θέμα ασφάλειας. Οι 18650 αν δεν κάνω λάθος είναι LiCoO2 που θέλουν αρκετή προσοχή στον χειρισμό τους. Γενικά βλέπω σε συναγερμούς να χρησιμοποιούν μπαταρίες NiMH για να υποστηρίξουν λίγους κύκλους συναγερμού ή και να προλάβουν να επικοινωνήσουν...

    Πάρε μια ιδέα για τις μπαταρίες από εδώ: http://batteryuniversity.com/learn/a...w_temperatures


    Φλας & κόρνα δουλεύουν στα 12V. Με τη δεύτερη καλύτερα μην ασχοληθείς καθώς και δεν ακούγεται αρκετά για αυτό τον σκοπό και δεν ενοχλεί ιδιαίτερα. Χρειάζεσαι κάποια σειρήνα μεγάλης έντασης στα 120dB - να μπορεί να τραβήξει την προσοχή, μικρού όγκου, και με όσο πιο μικρή κατανάλωση γίνεται...

    Και πρέπει να προστατεύσεις το συναγερμό από τεχνικές αχρήστευσης του. Αν θυμάμαι καλά ένα φεγγάρι τους έβγαζαν εκτός μέσω των φλας...

    Για τη φόρτιση των μπαταριών θα πρέπει να προσέξεις πόσο ρεύμα απαιτούν ανάλογα με τη χωρητικότητα τους ώστε να μπορούν να φορτίσουν πλήρως σε εύλογο χρόνο, να μπορεί το κύκλωμα φόρτισης να το καλύψει αυτό.

    2 Not allowed! Not allowed!

  3. #3
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Νικολας
    Εγγραφή
    May 2018
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    3

    Προεπιλογή

    Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση, είναι τόσα πολλά που θέλουν μελέτη...

    χμ.. εφόσον θα είναι κλεισμένος μέσα στα πλαστικά, κάτω απο τη σέλα ή στο μούτρο, στο αναλογο κουτάκι νομίζω ειμαι οκ, σε μέρος που δεν ψήνεται (πχ κοντα σε εξατμήσεις) δε νομιζω να έχω θέμα.
    αυτό για τις μπαταρίες όπως κ όλα τα υπολοιπα θα τα μελετησω...

    για αρχή με το arduino ξεκίνησα με 16mhz αλλα το σκέφτηκα να κατέβω στα 8mhz, απλα να το μαζέψω κάπως όλο και να αρχίσω τις δοκιμές.. οι αλλαγές έιναι μικρές..

    οπότε όλα 12v της μηχανής, συνδεσμολογία δεν έχω ιδέα όπως και τι να πάρω...
    φαντάζομαι για προστασία όντως απο το να βραχυκυκλώσει κάποιος ενα φλας με μια δίοδο δεν ειμαι οκ?
    για αρχή λέω για την κόρνα και γιατι όχι σειρήνα

    απ όσα έχω διαβάσει όντως επειδή ειναι περιεργες οι 18650 με το αναλογο κυκλωματάκι που έγραψα, όλοι υλοιποιούν τα προτζεκτ ετσι.. θα μελετήσω αν η θερμοκρασία είναι θέμα.

    έχω κάνει αρκέτη δουλεια, με report των events και location σε server κλπ, νομίζω κάνει ότι πολύ πολύ ακριβές υλοποιήσεις και παραπάνω πραγματα

    0 Not allowed! Not allowed!

  4. #4
    Μέλος Το avatar του χρήστη Ste7ios
    Όνομα
    -
    Εγγραφή
    Mar 2012
    Περιοχή
    -
    Μηνύματα
    633

    Προεπιλογή

    Για το κομμάτι των ηλεκτρονικών δεν μπορώ να πω κάτι, και εγώ του software είμαι περισσότερο... Σε πλεξούδα συναγερμού (Gemini νομίζω) σε Piaggio είχε και ασφάλειες στις γραμμές των φλας...

    Σε ό,τι αφορά τις μπαταρίες μην νομίζεις ότι μιλάμε για ακραίες θερμοκρασίες. Για κάποιες οι 45°C είναι το όριο π.χ. κατά τη φόρτιση και με κάποιους συμβιβασμούς, όπως φόρτιση μέχρι το 80%. Κάποιες NiMH αν θυμάμαι καλά τα καταφέρνουν καλύτερα έως τους 60°C.

    Και σήμερα μέτρησα 58°C στο χώρο της μπαταρίας... Όπου θα το βάλεις έλεγξε για θερμοκρασίες. Με τον ήλιο, μετά από παρκάρισμα (που δεν υπάρχει ροή αέρα) δεν είναι δύσκολο να βράσουν όλα...

    Γενικά ρίξε μια μάτιά σε όλα τα datasheet, να έχεις έστω μια εικόνα...

    Να πω την αλήθεια τις φοβάμαι τις LiCoO2 σε αυτές τις συνθήκες... Θα προτιμούσα κάτι πιο ασφαλές.

    1 Not allowed! Not allowed!

  5. #5
    Μέλος
    Όνομα
    Χρήστος
    Εγγραφή
    Sep 2012
    Περιοχή
    Χολαργός
    Μηνύματα
    1.907

    Προεπιλογή

    Αφου εχεις την τεχνογνωσία και έκανες το tracker μέτρα τις καταναλώσεις σου σε λειτουργία TX και standby ( deep sleep ) . Υπολογίζεις έτσι πόση ενέργεια χρειάζεσαι και αν
    σου φτανουν χ ωρες φόρτισης για ψ μπαταρία . Ποση κατανάλωση πέτυχες στο deep sleep ? Στέλνει πχ στίγμα καθε 30 sec αν κινείται και κάθε 5 λεπτά αν είναι ακίνητο ;
    Καλά tracker του εμπορίου ( teltonika ) πέφτουν στα 7 mA σε deep sleep
    Οσο για την κόρνα και το φλας , βάλε ρελέ πρωτα να κοβει την ανάφλεξη και αντλία καυσίμου

    Εγω στην θέση σου θα αγόραζα ενα του εμπορίου , θα το αντέγραφα όσο μπορούσα , και αν το δικό μου έβγαινε καλύτερο ( δυσκολο αλλά λέμε ... ) θα πουλαγα του εμπορίου μεταχειρισμένο ...
    Kαλός ο arduino αλλά ειναι τεχνολογια του 2008 , υπάρχουν και καινούριοι επεξεργαστες του 2018 ( arm m0+ , m4 κλπ ακόμα και νέοι arduino https://learn.adafruit.com/bluefruit...guide?view=all )

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη aktis : 21-05-18 στις 23:44

  6. #6
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Νικολας
    Εγγραφή
    May 2018
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    3

    Προεπιλογή

    Του εμπορίου κάνουν πολλα πραγματα (αχρηστα για μενα) καθώς προορίζονται κυρίως για αυτοκινητα ή φορτηγα. Επίσης βασίζονται πολύ στα sms και δε μαρεσει καθόλου,το έχω μόνο ως περίπτωση που δεν εχει data η υλοποίηση.
    Εχω διαβάσει αρκετά τεχνικά απο διάφορες εταιρίες για να πάρω ιδέες και έχω αντιγράψει αρκετά πράγματα.
    Το σενάριο μου είναι ως εξής:
    Οταν η συσκευή ειναι standby χωρίς οπλισμένο τον συναγερμο στελνει συντεταγμένες αν ανιχνέυσει κίνηση.
    Αν είναι οπλισμένος, οταν γινει κινηση παίρνει τηλ, σφυρίζει, στελνει συντεταγμένες κλπ
    Επίσης έχω ενα mode tracking, όπου στελνει συντεταγμένες κάθε 30sec (για να έχω track τις διαδρομές)

    Η μηχανή είναι τελευταίας τεχνολογίας, και επειδή ο εγκέφαλος σε αυτα είναι περίεργος δεν σκοπέυω με τπτ πειράξω καλώδια πέρα απο φλας.
    Ασε που δεν νομιζω να την βάλει καποιος μπρος να φύγει... κουβαλητή θα πάει!

    Απο αυτονομία θα το στρώσω, έτσι κι αλλιώς επειδή την βγάζω μόνο για βόλτες, την αφήνω στον συντηρητή. Αν βγάλει 5 μέρες έιμαι happy.

    Ξεκίνησα με το arduino κ φτηνά πράγματα για να παίξω.. τελικά το καταφερα, η μετάβαση σε arm κλπ δεν είναι πολύ δυσκολη, ίσως σε επόμενο βήμα

    0 Not allowed! Not allowed!

  7. #7
    Μέλος
    Όνομα
    Νίκος
    Εγγραφή
    Feb 2014
    Περιοχή
    Μοσχάτο
    Μηνύματα
    606

    Προεπιλογή

    Χωρίς να θέλω να θίξω απολύτως τίποτα και κανένα, προβλέπω, είτε να μένεις απο μπαταρία, είτε να κάνεις την μηχανή φλαμπέ...

    Μακριά απο αυτές τις μπαταρίες. Η μόνη κατάλληλη για χρήση στην μηχανή, είναι η μπαταρία του κατασκευαστή ή ανάλογη. Οτιδήποτε άλλο, κάτω απο τον Ελληνικό ήλιο, εγγυημένα συνεπάγεται κλήση της πυροσβεστικής.

    SIM800 και άλλα τσιτσιλόνια έχουν ΤΕΡΑΣΤΙΑ κατανάλωση. Αν δεν κινείς την μηχανή καθημερινά (και για μεγάλες διαδρομές για να φορτίζεται η μπαταρία) και με την προυπόθεση ότι ο φορτιστής σου λειτουργεί σωστά, τότε σύντομα θα μείνεις απο μπαταρία. Καταναλώσεις του τύπου 50mA είναι πολύ μεγάλες για μπαταρία μοτοσυκλέτας αν δεν την οδηγάς καθημερινά. Υπολόγισε ότι 50mA είναι το ρεύμα 2 LED που ανάβουν (ακραίο παράδειγμα, αλλά για να καταλάβεις τάξη μεγέθους).

    Φυσικά και δεν θα με ακούσεις και θα το φτιάξεις (και εννοείτε καλά θα κάνεις) όπως και έκανα και εγώ (δεν άκουσα τους άλλους) και έτρεχα για μπαταρία σε μια βδομάδα, οπότε κάνε το κύκλωμα σου, βάλτα όλα να τα μετρήσεις για να δεις την κατανάλωση, και άρχισε να κόβεις.... Ξεκίνα απο τα πολλά και μεγάλα, δηλαδή το GSM σύστημα, και μετά στα μικρότερα (να ρίχνεις τον μικροελεγκτή σε low power sleep και να τον ξυπνάς, μεγαλύτερες pulldown/pullup αντιστάσεις, κτλ).

    1 Not allowed! Not allowed!
    Mastroxalastis / Μαστροχαλαστής
    https://www.youtube.com/channel/UCOWjSR-OOc-ZBCT61EX_lJg

  8. #8
    Μέλος Το avatar του χρήστη Ste7ios
    Όνομα
    -
    Εγγραφή
    Mar 2012
    Περιοχή
    -
    Μηνύματα
    633

    Προεπιλογή

    Θα συμφωνήσω με το Νίκο. Ειδικά στο θέμα της ασφάλειας. Δεν πιστεύω ότι είναι τυχαίο που τέτοια στοιχεία ΔΕΝ χρησιμοποιούνται πουθενά σε τέτοιες εφαρμογές. Πέρα απο την ταλαιπωρία των στοιχείων και την πρόωρη φθορά τους, η συγκεκριμένη χημεία είναι και επικίνδυνη, αιτία πολλών πυρκαγιών σε συσκευές. Προβληματικά κινεζοστοιχεία, συνδέσεις και κυκλώματα φόρτισης, κακή χρήση είναι οι συνήθεις αιτίες...

    Εδώ και το κινητό μου σαν ανώτερη θερμοκρασία λειτουργίας έχει τους 35°C. Λίγο πιο πάνω ή αν δουλέψει κάπως βγάζει μια ωραία προειδοποίηση και κλείνει. LiCoO2 και αυτό.

    Τα στοιχεία με LiFePO4 είναι η μόνη ασφαλής χημεία σε λιθίου αλλά και πάλι δεν χρησιμοποιούνται σε τέτοιες εφαρμογές. Σε όλους τους γνωστούς συναγερμούς (π.χ. Scorpio, Gemini, Meta) θα δεις μόνο NiMH & NiCd στα 40mAh πάνω κάτω...


    Σκέψου επίσης ότι σε μια μπαταρία μολύβδου SLI, η διαθέσιμη ή καλύτερα οφέλειμη χωρητικότητα είναι μόλις το 50% της ονομαστικής. Δηλ. αν η μπαταρία μας είναι π.χ. 10Ah μόλις τα 5Ah μπορούμε να χρησιμοποιήσουμε για την εκκίνηση του κινητήρα. Απο εκεί και κάτω δεν έχει αρκετή δύναμη... (φυσικά δεν είναι απόλυτα τα νούμερα, εξαρτάται και απο τον κινητήρα και τη θερμοκρασία).

    Και τα 5 μειώνονται με το χρόνο και τη χρήση καλπάζοντας. Όλοι όσοι έχουμε κάποιο συναγερμό ξέρουμε ότι η μπαταρία γερνάει πολύ πριν της ώρας της.

    Άλλο πρόβλημα είναι ότι φτάνουν πολύ δύσκολα στην πλήρη φόρτιση, ειδικά σε διαδρομές εντός πόλεως... Όλα μαζί κάνουν τη θειίκωση να καλπάζει.

    Ο δικός μου σε standby έχει κατανάλωση 1mA, ενεργοποιημένος 5mA, και αν βάλω και το περιμετρικό πάμε στα 7mA. Και είναι απο τους κορυφαίους υποτίθεται, για μηχανές και μόνο... Θα πρέπει να πέσεις κάπου εκεί. Μετά απο μια βδομάδα ακινησίας αρχίζει και με αγχώνει για το αν θα πάρει ή όχι...


    Αν έχεις κάποια BMW θα πρέπει να αντιμετωπίσεις το CAN bus. Ούτε λάμπα δεν μπορείς να πειράξεις αν δεν είναι οκ το CAN bus με αυτό.

    Από όσο ξέρω υπάρχουν και θέματα συμβατότητας με συναγερμούς σε μηχανές που φοράνε απο τη μαμά LED. Υποθέτω κάτι παίζει με το ηλεκτρονικό φλασέρ...

    0 Not allowed! Not allowed!

  9. #9
    Μέλος
    Όνομα
    Βασίλης
    Εγγραφή
    Sep 2011
    Περιοχή
    Κερατσίνι
    Μηνύματα
    8.777

    Προεπιλογή

    Κάπου το έχασα το θέμα.να έχεις υπόψη σου σαν αρχή το + που θα πάρεις από την μπαταρία της μηχανής θα το ασφαλίσεις.
    Είτε από την μπαταρία,είτε απο τα φώτα ,είτε από οπουδήποτε.
    Καλό είναι να πάρεις από την μπαταρία ώστε η τελευταία μπαταρία που θα μείνει να είναι από το σύστημα ειδοποίησης.

    0 Not allowed! Not allowed!
    Δυο πράγματα είναι άπειρα, το σύμπαν και η ανθρώπινη βλακεία, αλλά για το σύμπαν δεν είμαι εντελώς σίγουρος

Παρόμοια Θέματα

  1. Βοηθεια για Low rpm alarm
    By Johnny305 in forum Διάφορα Κυκλώματα
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο Μήνυμα: 07-04-15, 19:54
  2. motorcycle hybridic indicator
    By Kostis Tsik in forum Κυκλώματα για Auto & Moto
    Απαντήσεις: 9
    Τελευταίο Μήνυμα: 18-12-13, 17:39
  3. Arduino alarm
    By egopiosallos in forum Μικροελεγκτές
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 15-12-13, 12:18
  4. GSM alarm
    By christakosxo in forum Συσκευές GSM / GPS / Tablet
    Απαντήσεις: 12
    Τελευταίο Μήνυμα: 28-11-09, 16:08
  5. motorcycle battery charger δουλευει
    By d.r soutras in forum Διάφορα Κυκλώματα
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 16-11-05, 22:01

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας