Σελίδα 3 από 3 ΠρώτηΠρώτη 1 2 3
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 21 έως 30 από 30

Θέμα: Μετατροπή τροφοδοτικού.

  1. #21
    Μέλος Το avatar του χρήστη ΜαστροΤζεπέτο
    Όνομα
    Δημήτρης
    Εγγραφή
    Feb 2013
    Περιοχή
    Καλλιθέα
    Μηνύματα
    1.726

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από selectronic Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν είναι τόσο απλό. Έξι επαφές έχει ο SPDT

    0 Not allowed! Not allowed!

  2. #22
    Μέλος Το avatar του χρήστη ΜαστροΤζεπέτο
    Όνομα
    Δημήτρης
    Εγγραφή
    Feb 2013
    Περιοχή
    Καλλιθέα
    Μηνύματα
    1.726

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ΜΑΚΗΣ ΔΟΡ Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σωστά με διπλό τυλιγμα είναι ο μ/τ καλή ιδέα ο μεταγωγός διακόπτης ...........
    Λοιπόν ζωγράφισα πάλι .... Ο διακόπτης SPDT (ενός πόλου, δύο μεταγωγές) έχει έξι επαφές εξόδου. Συνδεσμολογούμε όπως στο σχέδιο και παίρνουμε λήψεις διαγώνια του διακόπτη. Στην μία θέση (κόκκινες γραμμές) παίρνουμε ως έξοδο τα τυλίγματα παραλληλισμένα (φωτό1) και στην άλλη θέση τα παίρνουμε σε σειρά (φωτό2). Καλό θα ήταν ο διακόπτης να μην έχει μεσαία θέση αλλά και σε αυτή την περίπτωση απλά να ξέρουμε ότι θα πάρουμε μόνο το ένα απο τα δύο τυλίγματα στην μεσαία θέση. Προσοχή στην επιλογή των εξόδων των τυλιγμάτων να είναι στην σωστή σειρά και θέση.
    SPDT(1).jpg
    SPDT(2).jpg

    0 Not allowed! Not allowed!

  3. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον ΜαστροΤζεπέτο για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    selectronic (28-05-18)

  4. #23
    Μέλος
    Όνομα
    Γιάννης
    Εγγραφή
    May 2011
    Περιοχή
    Πέραμα
    Μηνύματα
    3.052

    Προεπιλογή

    Νομίζω όμως ότι και η δικιά μου συνδεσμολογία δουλεύει, δεν έκατσα να το κάνω σε πραγματικό μετ/στη αλλά στο Proteus φαίνεται ΟΚ.
    Λογικά στην θέση "low" κάνεις πλήρη ανόρθωση με δύο διόδους (άγουν μόνο οι δύο δίοδοι στο δεξί μισό της γέφυρας), ενώ στην θέση "high" έχεις την γέφυρα στα άκρα του δευτερεύοντος, και ουσιαστικά αγνοείς την μεσαία λήψη.

    Center-tapped Trafo rectification.png Center-tapped Trafo rectification2.jpg

    3 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη selectronic : 28-05-18 στις 12:18 Αιτία: Προσθήκη δεύτερης φωτό

  5. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον selectronic για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    mikemtb (28-05-18)

  6. #24
    Μέλος Το avatar του χρήστη Eximnos
    Όνομα
    Γιάννης
    Εγγραφή
    Jul 2017
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    165

    Προεπιλογή

    IRF αυτό το εξάρτημα δεν περιορίζει το ρεύμα από μόνο του. Αυτό είναι μια πολύ μικρή αντίσταση πάνω στην οποία όταν διαρρέεται από ρεύμα δημιουργείται πάνω της μια μικρή πτώση τάσης (ανάλογη του ρεύματος). Αυτήν την τάση την διαβάζει ένα σύστημα ανατροφοδότησης και αυτό είναι που θα αποφασίσει αν πρέπει να περιορίσει το ρεύμα ή όχι ανάλογα με τις ρυθμίσεις του..

    0 Not allowed! Not allowed!

  7. #25
    Μέλος Το avatar του χρήστη ΜαστροΤζεπέτο
    Όνομα
    Δημήτρης
    Εγγραφή
    Feb 2013
    Περιοχή
    Καλλιθέα
    Μηνύματα
    1.726

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από selectronic Εμφάνιση μηνυμάτων
    Νομίζω όμως ότι και η δικιά μου συνδεσμολογία δουλεύει, δεν έκατσα να το κάνω σε πραγματικό μετ/στη αλλά στο Proteus φαίνεται ΟΚ.
    Λογικά στην θέση "low" κάνεις πλήρη ανόρθωση με δύο διόδους (άγουν μόνο οι δύο δίοδοι στο δεξί μισό της γέφυρας), ενώ στην θέση "high" έχεις την γέφυρα στα άκρα του δευτερεύοντος, και ουσιαστικά αγνοείς την μεσαία λήψη.

    Center-tapped Trafo rectification.png Center-tapped Trafo rectification2.jpg
    Βέβαια, γιατί να μην δουλεύει. Απλά έπιασα το θέμα από τον μεταγωγικό διακόπτη και δείχνω έναν τρόπο με πλήρη ανόρθωση και στις δυό περιπτώσεις. Ωραίο το simulator αλλά και το "χειροπιαστό" δεν βλάπτει. Το έχω κάνει ήδη σε ένα μικρό τροφοδοτικό που μου δίνει 9V στα 1A ή 18V στα 500 mA. Εδώ μέσα στο φόρουμ είχα διαβάσει κάπου, ότι είναι μια καλή λύση για νά τροφοδοτείς με μικρότερη μέγιστη τάση όταν η ζητούμενη είναι αρκετά μικρή για να μην ζεσταίνονται αδίκως τα regulators από την υπερβάλλουσα τάση (για να μην βρίζουμε το φόρουμ).
    Αλήθεια ποιό simulator έχεις ;;; .... θα ήθελα κάποιο απλό.

    0 Not allowed! Not allowed!

  8. #26
    Μέλος
    Όνομα
    Γιάννης
    Εγγραφή
    May 2011
    Περιοχή
    Πέραμα
    Μηνύματα
    3.052

    Προεπιλογή

    Ε βέβαια, ο λόγος που θέλουμε την τάση στον Συλλέκτη του τρανζίστορ εξόδου όσο πιο κοντά γίνεται στην τάση στον Εκπομπό άρα και τάση εξόδου (ή σχεδόν) του τροφοδοτικού, είναι για λιγότερη "χαμένη" ενέργεια (dissipation) στο τρανζίστορ, που μετατρέπετε σε θερμότητα.
    Αν έχεις πχ 30V στον Συλλέκτη και θες 12V έξοδο στα 5Α, τότε το τρανζίστορ μετατρέπει σε θερμότητα 30 -12 = 18Vce x 5A = 90W που ένα 2Ν3055 μπορεί να αντέξει όσο είναι κρύο, αλλά αυτά τα 90W θερμότητας θα βράσουν το τρανζίστορ και θα το βγάλουν εκτός της Περιοχής Ασφαλούς Λειτουργίας (SOA), οπότε ΜΠΟΥΜ. Και έτσι πρέπει να βάλεις δύο ή παραπάνω 2Ν3055 ή μεγαλύτερα 2Ν3772 κτλ.
    Αν όμως είχες μόνο 15V στον Συλλέκτη για τα ίδια 12V στην έξοδο (και Εκπομπό) θα σπαταλήσεις μόνο 3Vce x 5A = 15W οπότε και καλύτερη απόδοση έχει το τροφοδοτικό και λιγότερο ζόρι θα τραβήξουν τα τρανζίστορ εξόδου που τώρα μπορούν να είναι λιγότερα/μικρότερης ισχύς.

    Το πρόγραμμα είναι το Proteus 8 (8.1 SP1 για την ακρίβεια).

    0 Not allowed! Not allowed!

  9. #27
    Μέλος Το avatar του χρήστη ΜαστροΤζεπέτο
    Όνομα
    Δημήτρης
    Εγγραφή
    Feb 2013
    Περιοχή
    Καλλιθέα
    Μηνύματα
    1.726

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από selectronic Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το πρόγραμμα είναι το Proteus 8 (8.1 SP1 για την ακρίβεια).
    Ωραία ευχαριστώ πολύ !!!! Μόλις το κατέβασα σε Demonstration έκδοση και ..... πελάγωσα !!!!
    .... πάω πίσω στην σπηλιά μου να σκαλίσω τον βράχο μου με την ησυχία μου !!!!
    Τζάμπα χώρο στο δίσκο μου πιάνει αφού σε αυτή την έκδοση ούτε αποθηκεύει ούτε εκτυπώνει ....
    Πλάκα στον εαυτό μου κάνω !!! Ξανά ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ πάντως !!!
    Τίποτα πιο απλό δεν υπάρχει ;;;

    0 Not allowed! Not allowed!

  10. #28
    Μέλος
    Όνομα
    Γιάννης
    Εγγραφή
    May 2011
    Περιοχή
    Πέραμα
    Μηνύματα
    3.052

    Προεπιλογή

    Για πλήρη έκδοση θα μπορούσε ίσως να σε βοηθήσει ο φίλος μου ο PerTican...

    Τώρα περί προγραμμάτων σχεδίασης/εξομοίωσης, δυστυχώς δεν έχω την πείρα να σε βοηθήσω.
    Ξέρω ότι για σχεδίαση κυκλώματος και PCB, πολλοί χρησιμοποιούν το KiCad που είναι open source (δωρεάν).
    Άλλο που ακουγόταν πιο παλιά είναι το Eagle, που από ότι έψαξα τώρα είναι της Autodesk και υπάρχει ακόμα.

    Εγώ δεν θυμάμαι ακριβώς πως κατέληξα στο Proteus, πριν χρόοοοοονια έψαχνα για κάτι που να μπορώ να χρησιμοποιώ για να εξομοιώνω στο PC κυκλώματα, χωρίς να χρειάζεται να βάζω κολλητήρια (τουλάχιστον μέχρις ενός σημείου). Εγώ έχω δοκιμάσει πολλά πράγματα με αυτό και έχω μάθει πολλά από αυτές τις trial-and-error δοκιμές.
    Βάζω για παράδειγμα την μετατροπή από σχέδιο σε "χωροταξικό σχεδιασμό σε διάτρητη πλακέτα" (γιατί PCB ΔΕΝ το λες) εδώ.

    Αλλά όπως προείπα δεν έχω εμπειρία με πολλαπλά προγράμματα (σχεδίασης ή εξομοίωσης) για να έχω γνώμη για το καλύτερο και χειρότερο, καλύτερα να ρωτήσεις στην σωστή κατηγορία στο φόρουμ: http://www.hlektronika.gr/forum/forumdisplay.php?f=284

    1 Not allowed! Not allowed!

  11. #29
    Μέλος
    Όνομα
    Γιάννης
    Εγγραφή
    May 2011
    Περιοχή
    Πέραμα
    Μηνύματα
    3.052

    Προεπιλογή

    Βίντεο που δείχνει την χρησιμότητα του Proteus σαν εξομοιωτής, δοκιμές σε κύκλωμα για έλενχο ρεύματος εξόδου σε κλασσικό LM317:
    Μπορείς με ένα κλικ να αλλάξεις τιμές σε αντιστάσεις και να δεις τις διαφορές "στην πράξη", να τσεκάρεις ότι δεν ξεπερνάς όρια σε παραμέτρους λειτουργίας (πχ δεν ζορίζεις το LM358 σε ρεύμα εξόδου) και άλλα πολλά.
    ΔΕΝ είναι πανάκια βέβαια και ΔΕΝ είναι 100% ακριβείς η εξομοίωση, αλλά βοηθάει πολύ!



    0 Not allowed! Not allowed!

  12. #30
    Μέλος Το avatar του χρήστη eleCtroAsxetos
    Όνομα
    Δημητρης
    Εγγραφή
    Aug 2010
    Περιοχή
    Ηράκλειο
    Μηνύματα
    829

    Προεπιλογή

    Για απλα κυκλωματα, γραμμικων τροφοδοτικων, τελεστικων ενισχυτων και διαφορων εφαρμογων απλης ηλεκτροτεχνιας και λιγο πιο συνθετων τοπολογιων με συγκριτες οπου θελουμε να ελεγξουμε τη συμπεριφορα και να κανουμε δοκιμες και εφοσον δεν χρειαζομαστε παλμογραφησεις ουτε το κυκλωμα μας εχει οτιδηποτε υψισυχνο...Circuit wizard. Το χρησιμοποιω χρονια και πραγματικα με εχει σωσει απο πολλα εξαρτηματα στα τεσταρισματα που κανω για απλα τροφοδοτικα γραμμικα. Εχει πληθωρα εξαρτηματων που μαλλον δε θα χρησιμοποιησετε ποτε. Εχει μονο μια μεγάλη ελλειψη. Δεν εχει LM317. Για απλα τεστ ομως το αντιπαρερχομαι τοποθετωντας αντι του 317 ενα σταθερο voltage regulator τη σειρας LM που τους εχει ολους. Παντως η ακριβεια του στην προσωμειωση απλων τροφοδοτικων με τρανζιστορ ειναι αριστη. Μπορειτε να κανετε δοκιμες οτι βρισκετε στο ιντερνετ, να αλλαξετε τρανζιστορ ισχυος και οδηγους, αντιστασεις βασεων, ποτενσιομετρα και να δειτε τη συμπεριφορα. Εχει επισης επιλογη ''explosions'' που τρεχει προσωμειωση και με τις ανοχες ολων των εξαρτηματων και οτιδηποτε ξεπερναει τις ανοχες του σκαει και παιρνει φωτια!
    Επισης εχει την μοναδικη ισως στο ειδος τους καρτελα current flows που βλεπετε LIVe καθε ρευμα που διαρρεει ολους τους βροχους του κυκλωματος ενω μπορειτε live να αλλαξετε ρυθμισεις αντιστασεων, ποτενσιομετρων, αντισταση φορτιου εξοδου, να αλλαξετε τασεις εισοδου και να δειτε τι αντικτυπο εχει αυτο στα ρευματα του κυκλωματος.
    Για ελευθερη εκδοση συμβουλευτειτε το ενστικτο σας...

    Για οτιδηποτε πιο συνθετο LTspice πρωτα και proteus δευτερευοντως.

    1 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη eleCtroAsxetos : 29-05-18 στις 12:51

Σελίδα 3 από 3 ΠρώτηΠρώτη 1 2 3

Παρόμοια Θέματα

  1. Μετατροπή τροφοδοτικού PC
    By ramanas in forum Κυκλώματα Τροφοδοτικών
    Απαντήσεις: 11
    Τελευταίο Μήνυμα: 17-11-13, 14:56
  2. Μετατροπή τροφοδοτικού PC
    By dal_kos in forum Κυκλώματα Τροφοδοτικών
    Απαντήσεις: 9
    Τελευταίο Μήνυμα: 14-01-10, 01:23
  3. Μετατροπή τροφοδοτικού
    By dj_mike in forum Κυκλώματα Τροφοδοτικών
    Απαντήσεις: 8
    Τελευταίο Μήνυμα: 23-07-09, 11:13
  4. Μετατροπή Τροφοδοτικού
    By kth in forum Κυκλώματα Τροφοδοτικών
    Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο Μήνυμα: 06-03-07, 15:08
  5. Μετατροπή τροφοδοτικού ?
    By XRISTOS in forum Κυκλώματα Τροφοδοτικών
    Απαντήσεις: 13
    Τελευταίο Μήνυμα: 06-02-05, 10:20

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας