Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 5 από 5

Θέμα: συναγερμός και ISDN

  1. #1
    Μέλος
    Όνομα
    Γιάννης
    Εγγραφή
    Feb 2013
    Περιοχή
    Πειραιάς
    Μηνύματα
    132

    Προεπιλογή συναγερμός και ISDN

    Καλημέρα.

    Ήθελα τη βοήθειά σας σχετικά με το πρόβλημα που προέκυψε σε φαρμακείο.

    Το ζήτημα προέκυψε ως εξής...
    Στο φαρμακείο υπάρχει ISDN με internet και εγκατεστημένο ένα συναγερμό. Όλα δούλευαν κανονικά μέχρι χθες.
    Στο netmod στο ab1 ήταν εγκατεστημένο το τηλέφωνο (μία σταθερή συσκευή στο φαρμακείο).
    Στο netmod στο ab2 ήταν εγκατεστημένο το καλώδιο τού συναγερμού.

    Έβγαλα το καλώδιο του συναγερμού από το ab2, και το έβαλα με διακλαδωτή στο ab1. Προγραμμάτισα για το incoming calls στο ab2 ένα άσχετο msn, ώστε να μην χτυπάει σε εισερχόμενη κλήση στο φαρμακείο καί το ab2. Οπότε τώρα, όταν κάποιος καλεί στο φαρμακείο, δουλεύει μόνο η ab1 αναλογική.

    Έχω μόνο ένα μικρό προβληματάκι τώρα.

    Τώρα, έχω βάλει με διακλαδωτή στην ab1 καί το τηλέφωνο καί τον συναγερμό. Λειτουργούν καί τα δύο κανονικά. Το μόνο πρόβλημα είναι πως, όταν χρησιμοποιείς το τηλέφωνο, ακούγεται ένα βουητό (μπ-ζζζζζζζζζ). Αυτό έγινε επειδή έχω βάλει τον συναγερμό (το πλακέ του τηλεφωνικό καλώδιο) στην ab1 με τον διακλαδωτή. Όταν το βγάζω πάνω από τον διακλαδωτή, και αφήνω στον διακλαδωτή μόνο το τηλέφωνο, το σήμα καθαρίζει στο τηλέφωνο. Έχω δοκιμάσει φιλτράκια, αλλά τίποτα.

    Μπορείτε να με βοηθήσετε ώστε να έχω καί καθαρό τηλέφωνο καί να λειτουργεί ο συναγερμός;
    Πού βρίσκεται το λάθος (λάθη);

    Να ενημερώσω πως ο συναγερμός, όταν χτυπάει, είναι προγραμματισμένος να ειδοποιεί τηλέφωνα.

    Ευχαριστώ για τον χρόνο σας!

    0 Not allowed! Not allowed!

  2. #2
    Μέλος Το avatar του χρήστη klik
    Όνομα
    just a click away
    Εγγραφή
    Oct 2009
    Περιοχή
    Θεσσαλλλονίκη
    Μηνύματα
    2.559

    Προεπιλογή

    Τρεχεις το καλωδιο παραλληλα και κοντα με λαμπες φθορισμού;
    Αποσυνδεσε απο την πλευρα του συναγερμού το πλακε και δες αν συνεχιζει ο θορυβος (αρα το τσιμπα χωρητικα απο αλλη συσκευη).

    Ο συναγερμος δεν εχει ρελε για να διακοψει την τηλεφωνικη γραμμη απο τα οικιακα τηλεφωνα και να παρει τον ελεγχο μονο οτσν χρειαζεται;

    0 Not allowed! Not allowed!

  3. #3
    Συντονιστής Το avatar του χρήστη nestoras
    Όνομα
    Παναγιώτης
    Εγγραφή
    Feb 2006
    Περιοχή
    Ξάνθη
    Μηνύματα
    4.616

    Προεπιλογή

    Αποσυνδεσε προσωρινα τη γειωση απο το συναγερμο για να δεις αν φταιει αυτο.

    Τα ρελε των συναγερμων αποκοπτουν ολες τις συσκευες οταν χρειαστουν τη γραμμη αλλα ο συναγερμος "βλεπει" παντα τη γραμμη τηλεφωνου. Τα πιο πολλα συστηματα βγαζουν σφαλμα αν δεν υπαρχουν τα 52V στην εισοδο.

    0 Not allowed! Not allowed!

  4. #4
    Μέλος Το avatar του χρήστη peiperakos
    Όνομα
    Stratos
    Εγγραφή
    Mar 2012
    Περιοχή
    Καβάλα
    Μηνύματα
    264

    Προεπιλογή

    το τηλεφωνικό καλώδιο του συναγερμού πάει απευθείας στον πινάκα ? αν όχι μήπως περνάει και το keybus του πληκτρολογιου ? μου έχει τύχει πολλές φόρες!

    0 Not allowed! Not allowed!

  5. #5
    Μέλος
    Όνομα
    Γιάννης
    Εγγραφή
    Feb 2013
    Περιοχή
    Πειραιάς
    Μηνύματα
    132

    Προεπιλογή

    Ευχαριστώ για τις απαντήσεις.

    Τον συναγερμό δεν το έχω εγκαταστήσει εγώ, και λόγω του ότι γίνεται ένας ψιλοχαμός στο φαρμακείο σχετικά με τις όλες καλωδιώσεις, δεν έχω τη δυνατότηατα να τσεκάρω κάποια πράγματα σχετικά με την εγκατάσταση του συναγερμού.

    Το πρόβλημα, όμως, λύθηκε εξαιρετικά εύκολα! Η αλήθεια είναι πως ήταν λυμένο από μόνο του. Το ότι προγραμμάτισα την ab2 να μην δέχεται εισερχόμενες κλήσεις τον αριθμό του φαρμακείου, αυτό, τελικά, δεν σήμαινε πως η ab2 δεν μπορεί να χρησιμοποιεί τον αριθμό τού φαρμακείου για εξερχόμενες κλήσεις. Οπότε, έβγαλα από τον διακλαδωτή της ab1 το καλώδιο του συναγερμού, το έβαλα στην ab2, καθάρισε το τηλεφωνικό σήμα στην τηλεφωνική συσκευή, δοκίμασα καί τον συναγερμό, και ο συναγερμός όντως κάνει κλήσεις στα αντίστοιχα τηλέφωνα (όταν χτύπαγε στη δοκιμή). Οπότε, όλα ok.

    Σας ευχαριστώ !

    0 Not allowed! Not allowed!

Παρόμοια Θέματα

  1. Συναγερμός και τηλεφωνητής
    By john_b in forum Συστήματα Ασφαλείας
    Απαντήσεις: 30
    Τελευταίο Μήνυμα: 10-11-14, 08:50
  2. Συναγερμός και apr9600
    By Kogeros in forum Συστήματα Ασφαλείας
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 27-08-12, 10:12
  3. ROISOK PR-208 και isdn
    By spkos in forum Συστήματα Ασφαλείας
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 04-05-11, 18:01
  4. ISDN-ADSL και βραχυκυκλωμα
    By jeik in forum Software Η/Υ
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 13-06-10, 01:25
  5. Συναγερμός και SMS
    By GkLab in forum Ερωτήσεις Αρχάριων
    Απαντήσεις: 10
    Τελευταίο Μήνυμα: 12-12-08, 14:56

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας