Σελίδα 1 από 4 1 2 3 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 34

Θέμα: Ερωτηση για καθαρισμα πλακετας

  1. #1
    Μέλος
    Όνομα
    Δημητρης
    Εγγραφή
    Apr 2005
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    324

    Προεπιλογή Ερωτηση για καθαρισμα πλακετας

    Γεια σας. Έχω αυτήν εδώ την πλακέτα είναι από μια γεννήτρια. Υπάρχει κάποιο πρόβλημα και θέλω να δω τα εξαρτήματα. Εχει όμως πάνω αυτήν την κόλα που βλέπετε και δεν ξεχωρίζει τίποτα. Μήπως υπάρχει κάποιου είδους χημικό που θα μπορούσε να βγάλει αυτή την κόλλα?


    https://postimg.cc/image/jr2ysv5zp/

    https://postimg.cc/image/4v4flaa0l/

    0 Not allowed! Not allowed!

  2. #2
    Μέλος
    Εγγραφή
    Feb 2006
    Μηνύματα
    954

    Προεπιλογή

    Εχω δει κάποιον να το βγάζει με το θερμοπίστολο, αλλά μπορεί να καταλήξεις να καταστρέψεις το κύκλωμα.

    Συνήθως είναι εποξικό αυτό και βγαίνει πολύ δύσκολα... Αυτός είναι και ο λόγος που υπάρχει

    0 Not allowed! Not allowed!

  3. #3
    Συντονιστής Το avatar του χρήστη nestoras
    Όνομα
    Παναγιώτης
    Εγγραφή
    Feb 2006
    Περιοχή
    Ξάνθη
    Μηνύματα
    4.617

    Προεπιλογή

    Plasti dip πρεπει να ειναι αλλα δεν ξερω πως βγαινει...

    Ισως να δοκιμασεις θερμανση και να κανεις προσπαθεια να το ξεφλουδισεις μετα.

    0 Not allowed! Not allowed!

  4. #4
    Μέλος Το avatar του χρήστη eleCtroAsxetos
    Όνομα
    Δημητρης
    Εγγραφή
    Aug 2010
    Περιοχή
    Ηράκλειο
    Μηνύματα
    828

    Προεπιλογή

    Δυσκολα τα πραγματα συνονοματε.
    Παντως βλεπωντας το triac bt151 και το diac μαλλλον μην πω σιγουρα το κυκλωμα κανει ρυθμιση ταχυτητας μοτερ (η ελεγχο εντασης φωτος...)και μπορεις να το αντικαταστησεις με κατι συμβατο, παντα με δοκιμες. Το γενικοτερο κυκλωμα υπαρχει στον ιντερνετ σε δεκαδες μορφες, σε αλλες τοσες μορφες και ισχεις στο ebay, αλλα λιγο πολυ δεν αλλαζει η αρχη λειτουργιας (κοβει κορυφες απο την ημιτονοειδη ταση) και με την ιδια αρχη λειτουργιας λειτουργουν και τα dimmer στις λαμπες.

    0 Not allowed! Not allowed!

  5. #5
    Μέλος Το avatar του χρήστη Nemmesis
    Όνομα
    Παναγιωτης
    Εγγραφή
    Jun 2006
    Περιοχή
    Πτολεμαιδα
    Μηνύματα
    3.299

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από eleCtroAsxetos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δυσκολα τα πραγματα συνονοματε.
    Παντως βλεπωντας το triac bt151 και το diac μαλλλον μην πω σιγουρα το κυκλωμα κανει ρυθμιση ταχυτητας μοτερ (η ελεγχο εντασης φωτος...)και μπορεις να το αντικαταστησεις με κατι συμβατο, παντα με δοκιμες. Το γενικοτερο κυκλωμα υπαρχει στον ιντερνετ σε δεκαδες μορφες, σε αλλες τοσες μορφες και ισχεις στο ebay, αλλα λιγο πολυ δεν αλλαζει η αρχη λειτουργιας (κοβει κορυφες απο την ημιτονοειδη ταση) και με την ιδια αρχη λειτουργιας λειτουργουν και τα dimmer στις λαμπες.
    με το συμπάθιο κιόλας και χωρίς να θέλω να φανώ κακός αλλά όταν δεν γνωρίζουμε δεν γράφουμε απλά επειδή είδαμε ένα εξάρτημα... προφανώς είναι το avr κύκλωμα της γεννήτριας και όχι κάποιο dimmer...

    στο θέμα μας τώρα... κάτι τέτοια modulakia τα βουτάω για κάνα μισάωρο σε καθαρό ασετον...μετά το μπάνιο βλέπω αν μαλάκωσε με κανα κατσαβιδακι και σιγά σιγά καθάρισμα... με θέρμανση, κοπίδια κλπ κλπ μόνο κακές εμπειρίες είχα... αλλά προσοχή... το ασετον πιάνει και κάποια πλαστικά από εξαρτήματα όπως το περίβλημα από ηλεκτρολιτικους..

    3 Not allowed! Not allowed!
    φανατικος αντιαεικινηστης....
    δεν επιτρεπω την εξελιξη γιατι εχω πετρελαια...

  6. #6
    Μέλος
    Όνομα
    Aνδρέας
    Εγγραφή
    Jan 2010
    Περιοχή
    Πάτρα
    Μηνύματα
    856

    Προεπιλογή

    Εγώ ζεσταίνω λίγο την πλακέτα με ένα φλόγιστρο επιφανειακά.Μετά με ένα ψιλό κατσαβίδι,αφού πρώτα έχω ζεστάνει την μύτη με το φλόγιστρο,αφαιρώ-ξύνω την επιφάνεια και αποκόβω το υλικό αυτό.Πολλές φορές το κόβει λες και κόβεις βούτηρο. Μόλις φτάσω σε εξάρτημα ,αυτοσχεδιάζω με διάφορα κατσαβίδια ή κοπίδια ανάλογα με το σχήμα-μέγεθος του εξαρτήματος.Θέλει προσοχή και υπομονή πάντως να ξέρεις..Τέλος θέλει προσοχή το τι εισπνέεις όταν το αφαιρείς με φωτιά.

    1 Not allowed! Not allowed!

  7. #7
    Μέλος Το avatar του χρήστη eleCtroAsxetos
    Όνομα
    Δημητρης
    Εγγραφή
    Aug 2010
    Περιοχή
    Ηράκλειο
    Μηνύματα
    828

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Nemmesis Εμφάνιση μηνυμάτων
    με το συμπάθιο κιόλας και χωρίς να θέλω να φανώ κακός αλλά όταν δεν γνωρίζουμε δεν γράφουμε απλά επειδή είδαμε ένα εξάρτημα... προφανώς είναι το avr κύκλωμα της γεννήτριας και όχι κάποιο dimmer...

    στο θέμα μας τώρα... κάτι τέτοια modulakia τα βουτάω για κάνα μισάωρο σε καθαρό ασετον...μετά το μπάνιο βλέπω αν μαλάκωσε με κανα κατσαβιδακι και σιγά σιγά καθάρισμα... με θέρμανση, κοπίδια κλπ κλπ μόνο κακές εμπειρίες είχα... αλλά προσοχή... το ασετον πιάνει και κάποια πλαστικά από εξαρτήματα όπως το περίβλημα από ηλεκτρολιτικους..
    Ναι συγγνωμη μου διεφυγε η πληροφορια ''γεννητρια'' απο το αρχικό ποστ δεν ξερω και εγω πως. Και εκτός απο το τραιακ ειδα και το diac και παρανοησα. Δεν ειναι θέμα κακιας καλό ειναι να διορθώνουμε οταν πρέπει και εγκαίρως.

    2 Not allowed! Not allowed!

  8. #8
    Μέλος
    Όνομα
    Δημητρης
    Εγγραφή
    Apr 2005
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    324

    Προεπιλογή

    Ναι σωστά ειναι το κύκλωμα του avr. Εχω ψάξει για καινούργια υπαρχει .Το θέμα ειναι το εξεις. Έχουν αλλαχτεί 2 πλακέτες σύνολο μια η δικιά της + αλλη μια ακριβως ιδια.Σε διαστημα όχι πάνω από χρονο και με περιορισμένη χρήση την έκαψε ξανά. Γι αυτό θέλω να βγάλω την κόλλα και να μετρήσω ένα ένα όλα τα εξαρτήματα για να δω τι καίγεται. Το triac και κάνα 2 ακόμα που μπορώ να μετρήσω ειναι οκ παντως δεν ειναι καμένα.

    0 Not allowed! Not allowed!

  9. #9
    Μέλος
    Όνομα
    Μάρκος
    Εγγραφή
    Mar 2012
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    2.955

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από dimitris_p Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ναι σωστά ειναι το κύκλωμα του avr. Εχω ψάξει για καινούργια υπαρχει .Το θέμα ειναι το εξεις. Έχουν αλλαχτεί 2 πλακέτες σύνολο μια η δικιά της + αλλη μια ακριβως ιδια.Σε διαστημα όχι πάνω από χρονο και με περιορισμένη χρήση την έκαψε ξανά. Γι αυτό θέλω να βγάλω την κόλλα και να μετρήσω ένα ένα όλα τα εξαρτήματα για να δω τι καίγεται. Το triac και κάνα 2 ακόμα που μπορώ να μετρήσω ειναι οκ παντως δεν ειναι καμένα.
    Αυτό όπως το περιγράφεις δεν είναι λογικό να συμβαίνει. Εγώ θα σου πρότεινα να ρωτήσεις στην αντιπροσωπεία και να δεις τι πάει λάθος. Πιθανόν κάτι γίνεται λάθος ή συνδέεις φορτίο που δεν αντέχει ή δεν είναι κατάλληλο. Αν σου πουν "αυτά συμβαίνουν" ζήτα να σου την επισκευάσουν και να σου δώσουν εγγύηση επισκευής και ανταλλακτικού.

    Για το θέμα του ξεθαψίματος της πλακέτας, αν το υλικό είναι πολυεστέρας σκάβεται με το κολλητήρι σιγά σιγά και πολύ υπομονή. Τον κάνει σαν μπιλάκια, σαν ένα πλαστικό που κάηκε στον ήλιο και τρίβεται.

    0 Not allowed! Not allowed!
    Όταν όλα τα άλλα έχουν αποτύχει..... RTFM.
    Short instructions: >>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>> >>>> Good Luck!
    https://diyelectronics-gr.blogspot.gr https://www.facebook.com/groups/872041030200567

  10. #10
    Μέλος
    Όνομα
    Δημητρης
    Εγγραφή
    Apr 2005
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    324

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από elektronio Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αυτό όπως το περιγράφεις δεν είναι λογικό να συμβαίνει. Εγώ θα σου πρότεινα να ρωτήσεις στην αντιπροσωπεία και να δεις τι πάει λάθος. Πιθανόν κάτι γίνεται λάθος ή συνδέεις φορτίο που δεν αντέχει ή δεν είναι κατάλληλο. Αν σου πουν "αυτά συμβαίνουν" ζήτα να σου την επισκευάσουν και να σου δώσουν εγγύηση επισκευής και ανταλλακτικού.

    Για το θέμα του ξεθαψίματος της πλακέτας, αν το υλικό είναι πολυεστέρας σκάβεται με το κολλητήρι σιγά σιγά και πολύ υπομονή. Τον κάνει σαν μπιλάκια, σαν ένα πλαστικό που κάηκε στον ήλιο και τρίβεται.
    Δεν συμβαίνει κατι απο αυτά που περιγράφεις. Η γεννήτρια ειναι 8 χρονών περιπου αγορασμένη και οτι φορτίο δούλευε παντα δουλεύει και τώρα. Την εχει ηλεκτρολόγος και το μόνο που συνδέει ειναι ενα κομπρεσέρ 500watt και ενα σκαπτικό για τούβλα που δεν θυμαμαι watt..Στα 8 χρονια λειτουργίας τώρα τελευταια άρχισε να παρουσιάζει αυτό με την πλακέτα. Αν ήταν το φορτίο θα το παρουσίαζε απ την πρώτη στιγμη. Ίσως πάρω την αντιπροσωπεία να δω τι θα μου απαντήσουν.

    0 Not allowed! Not allowed!

Σελίδα 1 από 4 1 2 3 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Ερωτηση για σχεδιαση πλακετας
    By orck in forum Λογισμικά Σχεδίασης
    Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο Μήνυμα: 24-01-14, 12:58
  2. Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο Μήνυμα: 05-03-12, 15:55
  3. Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο Μήνυμα: 11-08-11, 00:50
  4. Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 11-11-10, 22:01
  5. Καθαρισμα Πλακετας
    By classic in forum PCB & Κουτιά Κατασκευών
    Απαντήσεις: 18
    Τελευταίο Μήνυμα: 13-10-10, 12:01

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας