Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 4 από 4

Θέμα: Ηλεκτρολογικη εγκατασταση καινουριων γραμμων σε εξοχικο που μπορει να γινη μαγαζι

  1. #1
    Μέλος
    Όνομα
    Παναγιώτης
    Εγγραφή
    Jun 2012
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    177

    Post Ηλεκτρολογικη εγκατασταση καινουριων γραμμων σε εξοχικο που μπορει να γινη μαγαζι

    Καλισπερα εχει ο πατερας μου ενα εξοχικο σε παραλια κοντα στη κυμη βλεπει αιγαιο και το εξοχικο εχει παλιες γραμμες εξωτερικες με καλωδιο πολυκλωνο που εχει φαση γειωση ουδετερο το καθε καλωδιο ειναι πολυκλονω καρφομενο στο σοβα με ροκερ η εγκατασταση ειναι λαθος θα ξυλωσω ολους τους αγωγους και θα περασω κανουριες γραμμες αλλα μπορει ο χωρος να γινη μαγαζι αναψυκτιριο -καντινα καλυτερα , ο τοιχος ειναι ομος ξυροδεμα με χοντρες πετρες και πιστευω ειναι επικυνδινω να σκαυτη γιατη θα χασει αντοχη και υπαρχη πανω αλλος ενας οροφος υπαρχη καμια διαφορα στο κανονισμο σε συγκριση με τα σπιτια πιστευω χρειαζεται τα καλωδια να περασουνε εξωτερικα σε σωληνες μικρες χαλυβδινες και μετα να σοβατιστουνε πειτε μου την γνωμη σας το σπιτη ειναι ωμος κοντο γιατη παλια ετσι τα κανανε εχει υψος 2.2 μ το υδραυλικο συστημα τη σωληνες θα θελει ? ο αδερφος μου ηθελε να περασουμε πλαστικες σωληνες εμενα δεν μου αρεσε θα χρειαστη συστημα πυροσβεσης ? CO2 αεριο πειτε μου τι λεει ο κανονισμος εγω δεν εχω εμπηρια εχω τελιωση ιεκ υδραυλικος δεν εχω παρει τη πιστοποιηση ακομα και εχω τελιωση ηλεκτρολογος εχω την αδεια αλλα για να γινω εγκαταστατης θελω αλλα 7 χρονια δουλεια πρεπει να ανεβω 2-3 κλιμακες

    και κατι αλλο το μαγαζι θα ειναι στην αυλη και οχι μεσα ισως εχει διαφορα τα υλικα θα ειναι μεσα πχ ψυγεια- κουζινα

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη kioan : 30-05-18 στις 15:56

  2. #2
    Μέλος Το avatar του χρήστη ΗΝ1984
    Όνομα
    ΤΑΣΟΣ
    Εγγραφή
    Oct 2010
    Περιοχή
    ΑΘΗΝΑ
    Μηνύματα
    350

    Προεπιλογή

    Ίσως η μεγαλύτερη και ποιο ακατανοητη προταση που έχω διαβασει.
    Διακόσιες μια λέξεις, χίλιοι εκατόν ενενήντα δυο χαρακτήρες σε μια πρόταση. Όσο ζω μαθαίνω.

    3 Not allowed! Not allowed!
    «Μόνον ὁ κίνδυνος ὁ μεγάλος, ὁ βαθύς, ὁ τρομερός ἀνοίγει τά μάτια διάπλατα εἴς τήν ἀλήθεια.» Ι.Μ. (2/1/1941)

  3. 3 μέλη ευχαρίστησαν τον ΗΝ1984 για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    johnnyb (31-05-18), mikemtb (30-05-18), Nightkeeper (31-05-18)

  4. #3
    Μέλος
    Όνομα
    Μάρκος
    Εγγραφή
    Mar 2012
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    2.953

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Panagiotis1988 Εμφάνιση μηνυμάτων

    και κατι αλλο το μαγαζι θα ειναι στην αυλη και οχι μεσα ισως εχει διαφορα τα υλικα θα ειναι μεσα πχ ψυγεια- κουζινα
    Με αυτή τη λογική αν οι πελάτες τα παίρνουν στο χέρι δεν θα υπάρχει καθόλου μαγαζί;

    Αν γίνει μαγαζί (νόμιμο) θα χρειαστείς άδεια. Για την άδεια μαζί με την υπόλοιπη χαρτούρα θα σου ζητήσουν πιστοποιητικό καλής λειτουργίας της εγκατάστασης από τον ηλεκτρολόγο εγκαταστάτη. Επειδή δεν θα βρεις ηλεκτρολόγο να βάλει την υπογραφή του για ότι θα έχεις κάνει εσύ άνευ μελέτης, καλύτερα πάρε ηλεκτρολόγο να σου κάνει την εγκατάσταση.

    1 Not allowed! Not allowed!
    Όταν όλα τα άλλα έχουν αποτύχει..... RTFM.
    Short instructions: >>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>> >>>> Good Luck!
    https://diyelectronics-gr.blogspot.gr https://www.facebook.com/groups/872041030200567

  5. #4
    Μέλος Το avatar του χρήστη midakos
    Όνομα
    Γιώργος
    Εγγραφή
    Dec 2012
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    510

    Προεπιλογή

    Το καλύτερο που σκέφτομαι θα ήταν να βάλεις γυψοσανίδα σε τοίχους και ταβάνι. Δεδομένο του ότι όπως είπες είναι χαμηλοτάβανο, κλέβεις 5 πόντους από ταβάνι και βάζεις χωνευτά led που έχουν 2 πόντους πάχος και καθάρισες. Επιπλέον, ότι σωλήνωση και να χρειαστεί (καλώδια ισχυρά, ασθενή, υδραυλική εγκατάσταση για springler εφόσον απαιτείται) θα χωνευτούν στις γυψοσανίδες και πολύ πιο εύκολα για τον εγκαταστάτη.
    Παρόλα αυτά θα χρειαστείς αδειούχους εγκαταστάτες όπως ανέφερε και ο Μάρκος, οι οποίοι εφόσον ολοκληρώσουν την εργασία τους θα σου παραδώσουν τα απαραίτητα έντυπα για να μπορέσεις να κάνεις έναρξη επιχείρησης.

    0 Not allowed! Not allowed!



    Ηλεκτρολόγος Μηχανικός Τ.Ε.


Παρόμοια Θέματα

  1. Ηλεκτρολογικη εγκατασταση σε πετρινο.
    By dmpatanis in forum Ηλεκτρολογικά
    Απαντήσεις: 15
    Τελευταίο Μήνυμα: 06-08-15, 18:22
  2. Απαντήσεις: 43
    Τελευταίο Μήνυμα: 13-10-13, 23:46
  3. Αυτονομο συστημα Φ/Β στο εξοχικο...του κουμπαρου
    By dalai in forum Παρουσίαση Ολοκληρωμένων Κατασκευών
    Απαντήσεις: 23
    Τελευταίο Μήνυμα: 16-06-11, 23:11
  4. ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΙΚΗ ΕΓΚΑΤΑΣΤΑΣΗ ΣΠΙΤΙΟΥ
    By spartakid in forum Ηλεκτρολογικά
    Απαντήσεις: 20
    Τελευταίο Μήνυμα: 25-07-09, 19:07
  5. Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο Μήνυμα: 22-07-09, 09:09

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας