Σελίδα 1 από 3 1 2 3 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 22

Θέμα: Βοηθεια για επιλογη inverter

  1. #1
    Μέλος
    Όνομα
    ΒΑΣΙΛΗΣ
    Εγγραφή
    Dec 2009
    Περιοχή
    ΜΥΤΙΛΗΝΗ
    Μηνύματα
    138

    Προεπιλογή Βοηθεια για επιλογη inverter

    Καλημέρα σε ολους. Εχω ενα εξης προβλημα στην επιλογη ινβερτερ απο 380 σε 230 απο ebay. Μου βγαζει διαφορα σαν επιλογες αλλα δεν μπορω να καταλαβω ακριβως τι εννοει και ζηταω την βοηθεια σας. Εγω εχω δυο μηχανηματα που θελω απο τριφασικα να τα κανω μονοφασικα με ινβερτερ την ισχυ θα την βρω απλα θελω να δειτε τις σελιδες να μου πειτε καταρχην αν κανουν και μην ειναι το αναποδο!

    Παραθετω τις σελιδες καο ευχαριστω προκαταβολικα για τις απαντησεις σας.

    https://m.ebay.com/sch/i.html?_odkw=...phase+inverter

    https://m.ebay.com/itm/2-2KW-380V-3-...8AAOSwxixaPN9P


    Επειδη δεν μπορω να βρω ακρη στο αν ειναι σωστο 220/380


    Στάλθηκε από το ASUS_Z010D μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

    0 Not allowed! Not allowed!

  2. #2
    Μέλος
    Όνομα
    ΒΑΣΙΛΗΣ
    Εγγραφή
    Dec 2009
    Περιοχή
    ΜΥΤΙΛΗΝΗ
    Μηνύματα
    138

    Προεπιλογή

    Κανεις???

    Στάλθηκε από το ASUS_Z010D μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

    0 Not allowed! Not allowed!

  3. #3
    Μέλος Το avatar του χρήστη rama
    Όνομα
    Αγγελος
    Εγγραφή
    Oct 2012
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    1.070

    Προεπιλογή

    Βασίλη, τα links που έχεις βάλει είναι συσκευές για την αντίθετη δουλειά, που είναι και η δύσκολη. Να μετατρέψουν το μονοφασικό σε τριφασικό.

    Γενικά όμως έχω μπερδευτεί με το τι ψάχνεις.
    1. Εχεις τριφασικές συσκευές και θέλεις να τις μετατρέψεις για να τις δουλέψεις με μονοφασικό? Αυτό περιλαμβάνει μαστόρεμα, και πλέον θα δουλεύουν με χαμηλότερη ισχύ από την τρέχουσα.
    2. Εχεις τριφασικές συσκευές και θέλεις να τις δουλέψεις όπως είναι με μονοφασικό? Οι συσκευές που κοιτούσες στο ebay είναι κατάλληλες.
    3. Κάτι άλλο?

    Διευκρίνισε λίγο τα παραπάνω.

    0 Not allowed! Not allowed!
    The Ramans do everything in threes...
    Arthur C. Clarke

  4. #4
    Μέλος Το avatar του χρήστη genesis
    Όνομα
    Κώστας
    Εγγραφή
    Apr 2005
    Περιοχή
    Κερατσίνι
    Μηνύματα
    1.037

    Προεπιλογή

    Άρα, έχεις τριφασικό κινητήρα που θέλεις να τον τροφοδοτήσεις από μονοφασική παροχή μέσω ενός inverter συχνότητας.
    Πιθανόν τα μηχανήματα που δείχνεις στα link να είναι κατάλληλα.
    Η άποψή μου είναι ότι αν δεν ξέρεις ακριβώς τι θέλεις είναι ρίσκο να αγοράζεις από ebay ή από e-shop.
    Καλύτερα απευθύνσου σε επιχείρηση που γνωρίζει το αντικείμενο και μπορεί να σε βοηθήσει στην επιλογή.

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τύχη είναι το σημείο που η προετοιμασία συναντά την ευκαιρία.

  5. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον genesis για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    PIPERIAS (04-06-18)

  6. #5
    Μέλος
    Όνομα
    ΒΑΣΙΛΗΣ
    Εγγραφή
    Dec 2009
    Περιοχή
    ΜΥΤΙΛΗΝΗ
    Μηνύματα
    138

    Προεπιλογή

    Σ ευχαριστώ για την απαντηση! Ναι εχω δυο ξυλουργικα μηχανηματα τριφασικα και θελω να τα δουλεψω σε 220 απευθειας να τα συνδεσω πανω στα ινβερτερ χωρίς να πειραξω τίποτα. Ειναι απο 2.5 με 3 ιππους το καθενα δηλαδη 2.2kw και ειπα να τα παρω. Φανταζομαι για δυο μηχανηματα θελει και δυο ινβερτερ ετσι? Δεν θελω να μπαινω σε διαδικασιες να αλλαζα μοτερ ουτε και να τα βραχυκυκλωνα ώστε να τα μετετρεπα γιατι και ισχυ θα χασουν και θα καουν. Αρα δηλαδη αυτα που κοιταω ειναι οκ? 220 to 380. Η παροχη δηλαδη που θα παρει ρευμα το ινβερτερ το input ειναι 220 και αυτο που θα βγαζει το output ειναι 380 για να βαλω πανω το μηχανημα? Απλα ηθελα να ρωτησω για ασφαλεια μην γινει λαθος αγορα... Κατι αλλο που πρεπει να προσεξω?
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από rama Εμφάνιση μηνυμάτων
    Βασίλη, τα links που έχεις βάλει είναι συσκευές για την αντίθετη δουλειά, που είναι και η δύσκολη. Να μετατρέψουν το μονοφασικό σε τριφασικό.

    Γενικά όμως έχω μπερδευτεί με το τι ψάχνεις.
    1. Εχεις τριφασικές συσκευές και θέλεις να τις μετατρέψεις για να τις δουλέψεις με μονοφασικό? Αυτό περιλαμβάνει μαστόρεμα, και πλέον θα δουλεύουν με χαμηλότερη ισχύ από την τρέχουσα.
    2. Εχεις τριφασικές συσκευές και θέλεις να τις δουλέψεις όπως είναι με μονοφασικό? Οι συσκευές που κοιτούσες στο ebay είναι κατάλληλες.
    3. Κάτι άλλο?

    Διευκρίνισε λίγο τα παραπάνω.
    Στάλθηκε από το ASUS_Z010D μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

    0 Not allowed! Not allowed!

  7. #6
    Μέλος
    Όνομα
    ΒΑΣΙΛΗΣ
    Εγγραφή
    Dec 2009
    Περιοχή
    ΜΥΤΙΛΗΝΗ
    Μηνύματα
    138

    Προεπιλογή

    Κατι αλλο που ειπε ο φιλος genesis. Γιατι εχουν τοση διαφορα στις τιμες? Εδω ενα ινβερτερ 2.2 kw πιανει κανα 200αρι κοντα ενω απο εξω 80 ευρω? Σιγουρα το δευτερο ειναι κινα οκ αλλα δεν βλεπω λογο να μην κανει δουλεια. Τι λετε?

    Στάλθηκε από το ASUS_Z010D μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

    0 Not allowed! Not allowed!

  8. #7
    Μέλος Το avatar του χρήστη ipso
    Όνομα
    ipso
    Εγγραφή
    May 2006
    Μηνύματα
    82

    Προεπιλογή

    Τα ινβερτερ με μονοφασική τροφοδοσία 230V μπορεί να βγάζουν τριφασικό 230V και να κινούν κινητήρα που έχει συνδεσμολογία τρίγωνο 230V και αστέρα στα 400V.
    Αυτό σημαίνει ότι μόνο σε τρίγωνο τον συνδέουμε.
    Τώρα τα ινβερτερ έχουν και παραμέτρους, ποιος θα τους ανακαλύψει-δοκιμασει....
    Πολύ δύσκολη περίπτωση και να μην ξεχνάμε και τα ρεύματα που θα χρειαστούν στο μονοφασικό...

    0 Not allowed! Not allowed!

  9. #8
    Μέλος
    Όνομα
    ΒΑΣΙΛΗΣ
    Εγγραφή
    Dec 2009
    Περιοχή
    ΜΥΤΙΛΗΝΗ
    Μηνύματα
    138

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ipso Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τα ινβερτερ με μονοφασική τροφοδοσία 230V μπορεί να βγάζουν τριφασικό 230V και να κινούν κινητήρα που έχει συνδεσμολογία τρίγωνο 230V και αστέρα στα 400V.
    Αυτό σημαίνει ότι μόνο σε τρίγωνο τον συνδέουμε.
    Τώρα τα ινβερτερ έχουν και παραμέτρους, ποιος θα τους ανακαλύψει-δοκιμασει....
    Πολύ δύσκολη περίπτωση και να μην ξεχνάμε και τα ρεύματα που θα χρειαστούν στο μονοφασικό...
    Φιλε ipso δεν το γνωριζω αυτο. Και τα δυο μηχανηματα που εχω ειναι 2 ταχυτήτων 380. Στα ινβερτερ γραφει 220 single phase to 380 three phase αρα τι προβλημα προκυπτει?

    Στάλθηκε από το ASUS_Z010D μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

    0 Not allowed! Not allowed!

  10. #9
    Μέλος Το avatar του χρήστη gsouf
    Όνομα
    Γιώργος
    Εγγραφή
    Mar 2010
    Περιοχή
    Α.Πατησια
    Μηνύματα
    487

    Προεπιλογή

    Φίλε μου αν είναι δύο ταχυτήτων 380 δυσκολευει πολύ το πράγμα βγαλε φωτο τα ταμπελακια των μοτέρ να μιλήσουμε πιό σωστά και επίσης τις πιανακίδες συνδεσμολογίας να δούμε μήπως έχουν τον αστέρα μέσα στην περιέλιξη.

    0 Not allowed! Not allowed!

  11. #10
    Μέλος Το avatar του χρήστη genesis
    Όνομα
    Κώστας
    Εγγραφή
    Apr 2005
    Περιοχή
    Κερατσίνι
    Μηνύματα
    1.037

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από PIPERIAS Εμφάνιση μηνυμάτων
    ...Απλα ηθελα να ρωτησω για ασφαλεια μην γινει λαθος αγορα... Κατι αλλο που πρεπει να προσεξω? .....
    Πιθανόν να σου κάνουν τα μηχανήματα που δείχνεις αλλά δεν έχω αρκετές γνώσεις στο θέμα για να σε βοηθήσω στην επιλογή περισσότερο. Αυτός είναι ο λόγος που σου προτείνω να απευθυνθείς σε έναν επαγγελματία του είδους για να σε κατατοπίσει συνολικά και υπεύθυνα αφού ελέγξει και τα μοτέρ.

    Όπως είδες κάποιοι συμφορουμίτες με περισσότερες γνώσεις και εμπειρία στο θέμα ενδιαφέρθηκαν να βοηθήσουν οπότε δες αν μπορείς να βγάλεις άκρη. Όμως έχε υπόψη ότι παίρνοντας απόψεις από ένα απρόσωπο φόρουμ εσύ έχεις (έτσι και αλλιώς) την τελική ευθύνη της επιλογής.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από PIPERIAS Εμφάνιση μηνυμάτων
    Γιατι εχουν τοση διαφορα στις τιμες? Εδω ενα ινβερτερ 2.2 kw πιανει κανα 200αρι κοντα ενω απο εξω 80 ευρω? Σιγουρα το δευτερο ειναι κινα οκ αλλα δεν βλεπω λογο να μην κανει δουλεια. Τι λετε?...
    Δεν γίνεται ένα μηχάνημα να είναι πολύ ποιοτικό και αξιόπιστο και πάμφθηνο ταυτόχρονα.
    Θα κάνουν δουλειά... το θέμα είναι για πόσο θα την κάνουν...

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τύχη είναι το σημείο που η προετοιμασία συναντά την ευκαιρία.

Σελίδα 1 από 3 1 2 3 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 20-04-16, 18:30
  2. βοηθεια για επιλογη μικροελεγκτη
    By stinger in forum Μικροελεγκτές
    Απαντήσεις: 9
    Τελευταίο Μήνυμα: 06-01-14, 22:21
  3. Βοηθεια για επιλογη GPS
    By Xarry in forum Συσκευές Εικόνας-Ήχου
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο Μήνυμα: 28-02-10, 23:12

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας