Σελίδα 2 από 3 ΠρώτηΠρώτη 1 2 3 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 11 έως 20 από 27

Θέμα: Ανακοίνωση ύπαρξης εξωγήινης ζωής;

  1. #11
    Συντονιστής Το avatar του χρήστη kioan
    Όνομα
     
    Εγγραφή
    Mar 2005
    Περιοχή
    127.0.0.1
    Μηνύματα
    3.169

    Προεπιλογή

    Και μια λίστα με τεχνολογίες τις οποίες θεωρούμε δεδομένες στην καθημερινότητά μας, αλλά είχαν αρχικά αναπτυχθεί για τους σκοπούς της εξερεύνησης του διαστήματος: https://spinoff.nasa.gov/Spinoff2008/tech_benefits.html

    Περισσότερες πληροφορίες: https://spinoff.nasa.gov/

    2 Not allowed! Not allowed!
    There are 10 types of people in the world: Those who understand binary, and those who don't.

  2. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον kioan για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    nick1974 (13-06-18)

  3. #12
    Μέλος Το avatar του χρήστη ΜαστροΤζεπέτο
    Όνομα
    Δημήτρης
    Εγγραφή
    Feb 2013
    Περιοχή
    Καλλιθέα
    Μηνύματα
    1.726

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από kioan Εμφάνιση μηνυμάτων
    Και μια λίστα με τεχνολογίες τις οποίες θεωρούμε δεδομένες στην καθημερινότητά μας, αλλά είχαν αρχικά αναπτυχθεί για τους σκοπούς της εξερεύνησης του διαστήματος: https://spinoff.nasa.gov/Spinoff2008/tech_benefits.html

    Περισσότερες πληροφορίες: https://spinoff.nasa.gov/
    με μια γρήγορη ματιά δεν είδα το καθημερινό υλικό "φλις" που τόσο πολύ φοράμε το χειμώνα και τόσα πολλά άλλα που δεν τους δίνουμε σημασία αλλά είναι προϊόντα διαστημικής τεχνολογίας και τα χρησιμοποιούμε συνεχώς !!!!
    Λυπάμαι για τον τρόπο που σκέφτονται κάποιοι άνθρωποι, είναι τόσο ρηχός που δεν αξίζει παραπάνω συζήτηση ....

    0 Not allowed! Not allowed!

  4. #13
    Μέλος
    Εγγραφή
    Feb 2006
    Μηνύματα
    954

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από nick1974 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Κάθε φορά που η NASA μας προετοιμάζει για ανακοίνωση περιμένουμε το ίδιο, αλλά μέχρι τώρα δεν μας έχουν κάνει τη χάρη.





    Ναι, το να υπωνεται αυτό σε κάπως μορφή ππαραπονου είναι λιγακι άκυρο τη στιγμή που το 99.9999 τις εκατό απ' τα "λεφτά του κοσμακη" κατασπαταλονται σε άχρηστες μπούρδες, ενώ στα διαστημικά προγράμματα που είναι απ' τα ελάχιστα πράγματα που έχουν πραγματική αξία πάνε ΑΠΕΙΡΟΕΛΑΧΙΣΤΑ χρήματα.
    Επί πλέον το να υπωνεται με αυτό τον τρόπο σε μια χώρα που τα "λεφτά του κοσμακη" πετάχτηκαν στο "σωσιμο τραπεζών και πάσης φύσεως τοκογλυφων" το κάνει ακόμα πιο άκυρο...
    Θα ήταν άπειρες φορές προτιμότερο όλα αυτά τα χρήματα που πετάχτηκαν κυριολεκτικά στα σκουπίδια να είχαν χρησιμοποιηθεί σε ένα οργανισμό όπως η ESA ( η γιατί όχι και απλη δωρεά στη NASA? αφου τελικα για πέταμα τα χαν) ή σε κάποιο σοβαρό ερευνητικό project.

    Με τα δισεκατομμύρια που χει πετάξει μονο η Ελλάδα και μόλις τα τελευταία χρόνια επειδή τα "χρωσταγε" σε κάποιους καλούς ανθρώπους που χουν τόσα χρήματα ώστε να δανείζουν κράτη, θα μπορούσε να εκτοξεύσει όχι δεύτερο ISS αλλά ...deathstar

    Στάλθηκε από το SM-N910C μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
    Νίκο ήρεμα λίγο γιατί δεν είναι απειροελάχιστα τα χρήματα που δίνονται στην έρευνα. Και ξέρεις γιατί στο λέω? Γιατί έχω δουλέψει σε τέτοιο οργανισμό και έχω δει μια σπατάλη σε μισθούς για δημοσιουπάλληλους που με εξόγισε.

    Ασε τα ξέρω απο πρώτο χέρι.

    Φυσικά και δεν είμαι ενάντια στην έρευνα, αλλά να υπάρχει μέτρο και έλεγχος.

    Επίσης, το "που πάνε τα λεφτά του κοσμάκη" δεν είναι έκφραση που την λέω εγώ. Οι ίδιοι που τρέχουνε τέτοια μαγαζιά (NASA, CERN) το κύριοτερο τους άγχος είναι να αποδείξουνε ότι το funding αποδίδει.
    Σε έμενα και να φωνάζεις, το πληκρολόγιο σου φθείρεις, δεν ελέγχω εγώ το funding της NASA/ESA/CERN ΚΛπ κλπ

    0 Not allowed! Not allowed!

  5. #14
    Μέλος Το avatar του χρήστη FreeEnergy
    Όνομα
    Κώστας
    Εγγραφή
    Feb 2016
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    850

    Προεπιλογή

    Η NASA ανακοίνωσε την ύπαρξη μεθανίου και οργανικών δομικών υλικών στον Άρη! Κατά την ταπεινή μου γνώμη είναι θέμα χρόνου να βρούμε και την ...ζωή την ίδια έστω σε απολιθώματα!

    0 Not allowed! Not allowed!
    Δεν έχει σημασία πόσο ωραία είναι η θεωρία σου ή πόσο έξυπνος είσαι. Αν δεν επαληθεύεται πειραματικά, είναι λάθος.
    ( Richard Feynman )

  6. #15
    Μέλος Το avatar του χρήστη nick1974
    Όνομα
    Νικος
    Εγγραφή
    Aug 2013
    Περιοχή
    Περαμα
    Μηνύματα
    4.288

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από pet Εμφάνιση μηνυμάτων
    Νίκο ήρεμα λίγο γιατί δεν είναι απειροελάχιστα τα χρήματα που δίνονται στην έρευνα. Και ξέρεις γιατί στο λέω? Γιατί έχω δουλέψει σε τέτοιο οργανισμό και έχω δει μια σπατάλη σε μισθούς για δημοσιουπάλληλους που με εξόγισε.
    δε ξερω που δουλεψες και τι σε εξοργισε, αλλα αντε να μιλησουμε με νουμερακια για να ξεκαθαρισουμε τι πιστευει ο καθε ενας μας πως ειναι σπαταλη και τι οχι:

    Αν ο Ντραγκι αυτη τη στιγμη θεωρεις οκ το να καθαριζει 75000 ευρω το μηνα, μια καθαριστρια στη ΝΑΣΑ θα επρεπε για τη σεινησφορα της στην ανθρωποτητα να παιρνει περιπου τα διπλα. ο θυρωρος τα πενταπλα, και ενας επιστημονας η μηχανικος που ασχολειται αμεσα με τα project γυρω στις 1000000000000 φορες τουλαχιστο αυτα τα φραγγα του εν λογο παρασσιτου. ...τουλαχιστον... αν και παλι λιγο ειναι αν συγκρινουμε τη σημαντικοτητα μιας πραγματικα σημαντικης εργασιας με μιας παρασσιτικης υπαρξης. (κι εποιασα απλα ενα τυχαιο παρασσιτο)


    αν παλι σε ενοχλει ΚΑΙ η κατασπαταληση των "χρηματων του κοσμακη" σε παρασσιτα τοτε ποιασε την αγανακτηση σου με τη σωστη σειρα κι οχι αρχιζοντας απο ενα απ τα ελαχιστα χρησιμα πραγματα που χουμε κανει ως ειδος.
    .
    Φυσικά και δεν είμαι ενάντια στην έρευνα, αλλά να υπάρχει μέτρο και έλεγχος.
    οταν φας ενα μετεωρητη 10 χιλιομετρων στο κεφαλι και εξαφανισει το 70% της ζωης κι εχεις πυρηνικο χειμωνα για καμποσες χιλιετιες θα παρακαλουσες να μην υπαρχει κανενα μετρο σε σοβαρα πραγματα και σοβαρες ερευνες ομως, και ειναι μαθηματικα βεβαιο 100% οτι θα ξανασυμβει οπως εχει ξανασυμβει στο παρελθον.

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη nick1974 : 15-06-18 στις 00:39

  7. #16
    ΥπερΣυντονιστής Το avatar του χρήστη leosedf
    Όνομα
    Κωνσταντίνος
    Εγγραφή
    Jan 2004
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    11.087

    Προεπιλογή

    Τελικά ήταν σε μια υπόθεση για κάτι κλανιές βακτηριδίων η μάλλον κάποια χημικά στοιχεία που δείχνουν οτι υπήρχε ζωή η κωλοβακτηρίδια κλπ

    0 Not allowed! Not allowed!

  8. #17
    Μέλος Το avatar του χρήστη ΜαστροΤζεπέτο
    Όνομα
    Δημήτρης
    Εγγραφή
    Feb 2013
    Περιοχή
    Καλλιθέα
    Μηνύματα
    1.726

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από leosedf Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τελικά ήταν σε μια υπόθεση για κάτι κλανιές βακτηριδίων η μάλλον κάποια χημικά στοιχεία που δείχνουν οτι υπήρχε ζωή η κωλοβακτηρίδια κλπ
    Άρα η απάντηση ίσως να υπάρχει εκεί (στα κωλοβακτηριδια) και όχι στον φραπέ στην πλατεία....

    0 Not allowed! Not allowed!

  9. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον ΜαστροΤζεπέτο για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    nick1974 (15-06-18)

  10. #18
    Μέλος
    Εγγραφή
    Feb 2006
    Μηνύματα
    954

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από nick1974 Εμφάνιση μηνυμάτων
    δε ξερω που δουλεψες και τι σε εξοργισε, αλλα αντε να μιλησουμε με νουμερακια για να ξεκαθαρισουμε τι πιστευει ο καθε ενας μας πως ειναι σπαταλη και τι οχι:

    Αν ο Ντραγκι αυτη τη στιγμη θεωρεις οκ το να καθαριζει 75000 ευρω το μηνα, μια καθαριστρια στη ΝΑΣΑ θα επρεπε για τη σεινησφορα της στην ανθρωποτητα να παιρνει περιπου τα διπλα. ο θυρωρος τα πενταπλα, και ενας επιστημονας η μηχανικος που ασχολειται αμεσα με τα project γυρω στις 1000000000000 φορες τουλαχιστο αυτα τα φραγγα του εν λογο παρασσιτου. ...τουλαχιστον... αν και παλι λιγο ειναι αν συγκρινουμε τη σημαντικοτητα μιας πραγματικα σημαντικης εργασιας με μιας παρασσιτικης υπαρξης. (κι εποιασα απλα ενα τυχαιο παρασσιτο)


    αν παλι σε ενοχλει ΚΑΙ η κατασπαταληση των "χρηματων του κοσμακη" σε παρασσιτα τοτε ποιασε την αγανακτηση σου με τη σωστη σειρα κι οχι αρχιζοντας απο ενα απ τα ελαχιστα χρησιμα πραγματα που χουμε κανει ως ειδος.
    .


    οταν φας ενα μετεωρητη 10 χιλιομετρων στο κεφαλι και εξαφανισει το 70% της ζωης κι εχεις πυρηνικο χειμωνα για καμποσες χιλιετιες θα παρακαλουσες να μην υπαρχει κανενα μετρο σε σοβαρα πραγματα και σοβαρες ερευνες ομως, και ειναι μαθηματικα βεβαιο 100% οτι θα ξανασυμβει οπως εχει ξανασυμβει στο παρελθον.

    Πολύ Bruce Willis και αρμαγεδών βλέπεις μάλλον.

    Οσο για το πόσα πρέπει να παίρνει η κάθε καραβλάχα καθαρίστρια σε κάθε NASA απλά απαξιώ να κοντράρω.

    0 Not allowed! Not allowed!

  11. #19
    Μέλος Το avatar του χρήστη nick1974
    Όνομα
    Νικος
    Εγγραφή
    Aug 2013
    Περιοχή
    Περαμα
    Μηνύματα
    4.288

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από pet Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πολύ Bruce Willis και αρμαγεδών βλέπεις μάλλον.
    .

    Το Αρμαγεδδών μια χαρά είναι και βασίστηκε κατα ένα μέρος του σε Άρθουρ Κλαρκ. (Αποχαιρετισμός στη Γη)

    Οι υπόλοιπες σαχλαμάρες του ανθρώπινου "πολιτισμού" που μας λες πως θεωρείς -αν πράγματι τις θεωρεις- σοβαρότερες και αξιες να απορροφούν περισσότερους πορους σε τι βασίστηκαν? Στο σεφερλή?

    Τεσπα, δε νομίζω ότι υπάρχει οποιαδήποτε λογική σε αυτή τη συζήτηση ούτε βγαζει καν νόημα και ούτε πιστεύω πως υπάρχει περίπτωση κι εσύ να τα πιστεύεις ακράδαντα αυτά που "υποστηρίζεις" αλλά κατά μεγάλο ποσοστό τα λες από αντιδραση


    Στάλθηκε από το SM-N910C μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη nick1974 : 15-06-18 στις 07:40

  12. #20
    Μέλος Το avatar του χρήστη nick1974
    Όνομα
    Νικος
    Εγγραφή
    Aug 2013
    Περιοχή
    Περαμα
    Μηνύματα
    4.288

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ΜαστροΤζεπέτο Εμφάνιση μηνυμάτων
    Άρα η απάντηση ίσως να υπάρχει εκεί (στα κωλοβακτηριδια) και όχι στον φραπέ στην πλατεία....
    Κι ίσως δικαιώνει και τον Αρενιους

    Στάλθηκε από το SM-N910C μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

    0 Not allowed! Not allowed!

Σελίδα 2 από 3 ΠρώτηΠρώτη 1 2 3 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Έλεγχος ζωής σε μπαταριές 12v
    By button in forum Όργανα & Εξοπλισμός
    Απαντήσεις: 92
    Τελευταίο Μήνυμα: 23-01-16, 07:55
  2. Κατσαβίδι για έλεγχο ύπαρξης τάσης.
    By georgemailo in forum Όργανα & Εξοπλισμός
    Απαντήσεις: 33
    Τελευταίο Μήνυμα: 03-10-12, 16:03
  3. Χρόνος ζωής CRT monitor.
    By Energymech in forum Κυκλώματα Εικόνας-'Ηχου & Φωτισμού
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 09-04-10, 09:38
  4. Χρόνος ζωής ηλεκτρολυτικών
    By typografos in forum Εξαρτήματα & Datasheets
    Απαντήσεις: 19
    Τελευταίο Μήνυμα: 13-08-09, 19:35
  5. Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 21-12-08, 16:56

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας