Σελίδα 1 από 3 1 2 3 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 27

Θέμα: Ανακοίνωση ύπαρξης εξωγήινης ζωής;

  1. #1
    Μέλος Το avatar του χρήστη FreeEnergy
    Όνομα
    Κώστας
    Εγγραφή
    Feb 2016
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    850

    Προεπιλογή Ανακοίνωση ύπαρξης εξωγήινης ζωής;

    https://www.nasa.gov/press-release/n...cience-results
    Μεγάλη κουβέντα γίνεται τις τελευταίες ώρες για το τι θα ανακοινώσει η NASA την Πέμπτη. Πολλοί μιλάνε για ύπαρξη εξωγήινης ζωής. Ίσως τελικά το Curiosity να βρήκε σημαντικά στοιχεία. Αναμένουμε με μεγάλη αγωνία! Η συνέντευξη τύπου θα μεταδωθεί διαδικρυακά από όλα τα μέσα κοινωνικής δικτύωσης. Περισσότερες λεπτομέριες στην ιστοσελίδα στην αρχή του άρθρου.

    0 Not allowed! Not allowed!
    Δεν έχει σημασία πόσο ωραία είναι η θεωρία σου ή πόσο έξυπνος είσαι. Αν δεν επαληθεύεται πειραματικά, είναι λάθος.
    ( Richard Feynman )

  2. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον FreeEnergy για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    nick1974 (06-06-18)

  3. #2
    Μέλος
    Εγγραφή
    Feb 2006
    Μηνύματα
    954

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από FreeEnergy Εμφάνιση μηνυμάτων
    https://www.nasa.gov/press-release/n...cience-results
    Μεγάλη κουβέντα γίνεται τις τελευταίες ώρες για το τι θα ανακοινώσει η NASA την Πέμπτη. Πολλοί μιλάνε για ύπαρξη εξωγήινης ζωής. Ίσως τελικά το Curiosity να βρήκε σημαντικά στοιχεία. Αναμένουμε με μεγάλη αγωνία! Η συνέντευξη τύπου θα μεταδωθεί διαδικρυακά από όλα τα μέσα κοινωνικής δικτύωσης. Περισσότερες λεπτομέριες στην ιστοσελίδα στην αρχή του άρθρου.
    Στο τελικό του μουντίαλ έπρεπε να το προγραμματίσουνε.

    Αλλά εντάξει , γιατί κρατάς τόσο μεγάλο καλάθι; Γιατί περιμένεις κάποια αποκάλυψη και όχι μια προγραμματισμένη ενημέρωση σχετικά με το που χαλάνε τα λεφτά του κοσμάκη;

    0 Not allowed! Not allowed!

  4. #3
    Μέλος Το avatar του χρήστη nick1974
    Όνομα
    Νικος
    Εγγραφή
    Aug 2013
    Περιοχή
    Περαμα
    Μηνύματα
    4.288

    Προεπιλογή

    Κάθε φορά που η NASA μας προετοιμάζει για ανακοίνωση περιμένουμε το ίδιο, αλλά μέχρι τώρα δεν μας έχουν κάνει τη χάρη.



    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από pet Εμφάνιση μηνυμάτων
    σχετικά με το που χαλάνε τα λεφτά του κοσμάκη;
    Ναι, το να υπωνεται αυτό σε κάπως μορφή ππαραπονου είναι λιγακι άκυρο τη στιγμή που το 99.9999 τις εκατό απ' τα "λεφτά του κοσμακη" κατασπαταλονται σε άχρηστες μπούρδες, ενώ στα διαστημικά προγράμματα που είναι απ' τα ελάχιστα πράγματα που έχουν πραγματική αξία πάνε ΑΠΕΙΡΟΕΛΑΧΙΣΤΑ χρήματα.
    Επί πλέον το να υπωνεται με αυτό τον τρόπο σε μια χώρα που τα "λεφτά του κοσμακη" πετάχτηκαν στο "σωσιμο τραπεζών και πάσης φύσεως τοκογλυφων" το κάνει ακόμα πιο άκυρο...
    Θα ήταν άπειρες φορές προτιμότερο όλα αυτά τα χρήματα που πετάχτηκαν κυριολεκτικά στα σκουπίδια να είχαν χρησιμοποιηθεί σε ένα οργανισμό όπως η ESA ( η γιατί όχι και απλη δωρεά στη NASA? αφου τελικα για πέταμα τα χαν) ή σε κάποιο σοβαρό ερευνητικό project.

    Με τα δισεκατομμύρια που χει πετάξει μονο η Ελλάδα και μόλις τα τελευταία χρόνια επειδή τα "χρωσταγε" σε κάποιους καλούς ανθρώπους που χουν τόσα χρήματα ώστε να δανείζουν κράτη, θα μπορούσε να εκτοξεύσει όχι δεύτερο ISS αλλά ...deathstar

    Στάλθηκε από το SM-N910C μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

    4 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη nick1974 : 06-06-18 στις 06:11

  5. #4
    Μέλος Το avatar του χρήστη eleCtroAsxetos
    Όνομα
    Δημητρης
    Εγγραφή
    Aug 2010
    Περιοχή
    Ηράκλειο
    Μηνύματα
    828

    Προεπιλογή

    Ισως γερασα και κανω λαθος αλλα νομιζω ακόμα θυμάμαι, αχνα, μια μελαχρινή κυρία που μιλούσε στα ΜΜΕ την προηγουμενη φορα που η ΝΑΣΑ ειχε διαρρευσει οτι βρηκε εξωγηινους να παιζουν σκοινάκι και να κανουν τραμπαλα (ετσι ακριβως ειχε φτάσει στα αυτιά μου). Η κυρια προσπαθουσε να πείσει οτι ειχε κατι να πει. Αλλα μείναμε με την προσπαθεια γιατι τελικα μαλλον ουτε ιχνη βακτηριου δεν ειχαν βρει.

    0 Not allowed! Not allowed!

  6. #5
    Banned
    Όνομα
    tsimpidas
    Εγγραφή
    May 2012
    Περιοχή
    Αθηνα
    Μηνύματα
    1.028

    Προεπιλογή

    Aυτο που έψαχναν ηταν αν το μεθάνιο στον Αρη μειώνονταν ή παραμενει σταθερό,, αν παραμενει σταθερό σημαίνει
    οτι καποιος οργανισμός τύπου λειχήνας-αμοιβάδας συνεχίζει να ζει,
    αν μειώνονταν σημενε οτι οτιδήποτε ζωή στον Αρη εχει σβήσει απο εκατομμύρια χρόνια και σβήνει και το ίχνος του.

    2 Not allowed! Not allowed!

  7. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον tsimpidas για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    Gaou (06-06-18)

  8. #6
    Μέλος Το avatar του χρήστη rama
    Όνομα
    Αγγελος
    Εγγραφή
    Oct 2012
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    1.070

    Προεπιλογή

    Νομίζω το θέμα είναι περισσότερο τι έχουμε εμείς στο μυαλό μας ως σημαντική είδηση για εξωγήινη ζωή, και τι έχουν οι επιστήμονες. Εμείς αν δεν δούμε πράσινα ανθρωπάκια ή τέρατα κατηγορίας Klingon / Romulans δεν θα σηκωθούμε από τον καναπέ, ενώ οι επιστήμονες δίνουν ρέστα για ένα βακτηρίδιο!

    1 Not allowed! Not allowed!
    The Ramans do everything in threes...
    Arthur C. Clarke

  9. #7
    Μέλος Το avatar του χρήστη eleCtroAsxetos
    Όνομα
    Δημητρης
    Εγγραφή
    Aug 2010
    Περιοχή
    Ηράκλειο
    Μηνύματα
    828

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από rama Εμφάνιση μηνυμάτων
    Νομίζω το θέμα είναι περισσότερο τι έχουμε εμείς στο μυαλό μας ως σημαντική είδηση για εξωγήινη ζωή, και τι έχουν οι επιστήμονες. Εμείς αν δεν δούμε πράσινα ανθρωπάκια ή τέρατα κατηγορίας Klingon / Romulans δεν θα σηκωθούμε από τον καναπέ, ενώ οι επιστήμονες δίνουν ρέστα για ένα βακτηρίδιο!
    Δεν εχεις αδικο, υπαρχει ομως και πολύ κόσμος που θα σηκωθει απο τον καναπέ για την ανακάλυψη του πρώτου εστω απολιθωμενου προιστορικου βακτηριου μεσα αρειανη πέτρα που επισης θα ξενερώσει οταν του πουν, α συγγνωμη καναμε λάθος τελικα δεν ηταν απολιθωμενο βακτηριο αυτο που ειδαμε στο μικροσκοπιο ήταν ο ''ταδε'' ορυκτος σχηματισμος μεσα στην πετρα και μας ξεγελασε.

    1 Not allowed! Not allowed!

  10. #8
    Συντονιστής Το avatar του χρήστη kioan
    Όνομα
     
    Εγγραφή
    Mar 2005
    Περιοχή
    127.0.0.1
    Μηνύματα
    3.169

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από pet Εμφάνιση μηνυμάτων
    ...μια προγραμματισμένη ενημέρωση σχετικά με το που χαλάνε τα λεφτά του κοσμάκη;

    Αυτό για να ξέρουμε σε τι ποσοστό από τα λεφτά του κοσμάκη αναφερόμαστε:




    ...και αυτό για να πάρουμε μια ιδέα που ξοδεύονται τα υπόλοιπα λεφτά του κοσμάκη:

    Δεν ξέρω αν βλέπετε την περιοχή με το γκρι χρώμα (κάτω από το μαύρο και πάνω από το ροζ), αλλά αυτή αντιστοιχεί στον κλάδο Science, Space and Technology, μέρος του οποίου είναι και το budget ολόκληρης της NASA.


    3 Not allowed! Not allowed!
    There are 10 types of people in the world: Those who understand binary, and those who don't.

  11. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον kioan για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    nick1974 (13-06-18)

  12. #9
    Μέλος Το avatar του χρήστη FreeEnergy
    Όνομα
    Κώστας
    Εγγραφή
    Feb 2016
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    850

    Προεπιλογή

    Λατρεύω το διάστημα και ότι έχει σχέση με αυτό. Είναι ένα παράθυρο σε ένα ανεξερεύνητο, άγριο και πολύ όμορφο κόσμο. Το αγαπημένο μου λογοτεχνικό είδος είναι η επιστημονική φαντασία και συγκεκριμένα η διαστημική όπερα ( space opera ). Έχω ένα σωρό αυτόγραφα από αστροναύτες και έχω παρακολουθήσει ζωντανά δύο εκτοξεύσεις. Τώρα το καλοκαίρι εξορμούμε συνέχεια με τον γιό μου στα βουνά και στα λαγκάδια ( για να αποφύγουμε την φωτορύπανση ) με ένα τηλεσκόπιο κάτω από την μασχάλη και ένα αστρονομικό χάρτη στο χέρι.
    Τα γράφω όλα αυτά για να σας δείξω ότι είμαι πάντα θετικά "φορτισμένος" ( αν μπορούμε να το πούμε έτσι ) όταν η NASA ετοιμάζεται να κάνεις ανακοινώσεις. Όχι δεν περιμένω τα πράσινα ανθρωπάκια. ΑΛλά η ανακάλυψη ότι υπάρχει νερό σε υγρή μορφή στο Άρη που έγινε πέρισυ, έστω τις συγκεκριμένες ώρες και σε συγκεκριμένα περιβάλλοντα με εντυπωσίασε. Φτιάχνω σενάρια με το μυαλό μου και τα συζητάμε με τον γιό μου για το πως η ανθρωπότητα θα έχει να σκεφτεί ένα λιγότερο πράγμα ( το νερό ) στο ταξίδι της στον Άρη. Ο δρόμος για τα αστέρια δεν είναι εύκολος, ειδικά όπως πολύ σωστά ανέφεραν άλλοι πριν εμένα τα χρήματα ...σκορπίζονται δεξιά κι αριστερά αλλόγιστα. Όταν λοιπόν υπάρχουν τόσο μεγάλες δυσκολίες ( οικονομικές και μη ) ακόμη και οι πιο μικρές νίκες ( μικρές ανακοινώσεις ) πανυγηρίζονται από εμένα. Δεν θα με απογοητεύσει η ανακοίνωση ακόμη κι αν είναι κάτι πολύ απλο και τετριμένο. Θα είναι μια ανακοίνωση που έχει σχέση με τα ΑΣΤΡΑ! Και όπως έλεγε ο μεγάλος Carl Sagan: Είμαστε όλοι φτιαγμένοι από το υλικό των άστρων.
    Καταλαβαίνω ότι πολλοί περιμένουν ένα μεγάλο ...πυροτέχνημα! Μια ανακοίνωση που θα ταράξει τα νερά! Ίσως γιατί δεν εκτιμούν πλέον τα μικρά κι ασήμαντα. Ίσως γιατί η οικονομική μιζέρια και ανέχεια τους έκανε διστακτικούς στην ομορφιά και απλότητα που υπάρχει και γεννιέται ανάμεσα στα αστέρια. "Με το ζόρι τα βγάζουμε πέρα, θα ασχολούμαστε με κάτι που είναι τόσο μακριά;" Δίκαιο επιχείρημα αλλά έχω απάντηση. Ας είναι αυτός ένας τρόπος να ξεφύγουμε για λίγο από την καθημερινή μιζέρια. Τώρα μάλιστα που η ...Ελληνική Διαστημική Υπηρεσία ( πόσο χάρηκα την ανακοίνωσή της δεν λέγετε! ) μπήκε για τα καλά στο ψυγείο. Και μάλιστα διακόπηκε η τόσο σύντομη ζωή της με κατηγορίες για όλα αυτά που έχουν σαν επιχείρημα οι ...αντίθετοι ( να το πω έτσι ) με τα διαστημικά ταξίδια: σπατάλη χρήματος, άσκοπες ενέργειες, προσπάθεια αυτοπροβολής. Περισσότερες λεπτομέριες μπορείτε να βρείτε στο διαδίκτυο για αυτή την υπόθεση... Τώρα λοιπόν ακόμη και οι πιο μικρές ανακοινώσεις της NASA είναι αυτό που λέει η γνωστή παροιμία: στην αναβροχιά καλό είναι και το χαλάζι.
    Ας δούμε λοιπόν το θέμα μόνο από την επιστημονική πλευρά του όσο μικρή ή όσο μεγάλη είναι ή μπορεί να είναι! Ουφ δύσκολη κουβέντα αυτή! Είναι μια ανακοίνωση από μια διαστημική υπηρεσία και ( λογικά ) θα έχει να κάνει με το διάστημα και ( μακάρι ) όχι με οικονομικά ή ...άλλα θέματα!

    Μερικές φορές σκέφτομαι ότι είμαστε μόνοι μας στο Σύμπαν και άλλες ότι δεν είμαστε. Σε κάθε περίπτωση, η ιδέα είναι συγκλονιστική. (Άρθουρ Κλαρκ, 1917-2008, Βρετανός συγγραφέας επιστ. φαντασίας)

    Υ.Γ.
    Ας είμαστε γενικότερα λίγο περισσότερο αισιόδοξοι!

    7 Not allowed! Not allowed!
    Δεν έχει σημασία πόσο ωραία είναι η θεωρία σου ή πόσο έξυπνος είσαι. Αν δεν επαληθεύεται πειραματικά, είναι λάθος.
    ( Richard Feynman )

  13. #10
    Μέλος Το avatar του χρήστη SV1JRT
    Όνομα
    Σωτήριος
    Εγγραφή
    Nov 2010
    Περιοχή
    Βύρωνας, Αργυρούπολη
    Μηνύματα
    3.493

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από pet Εμφάνιση μηνυμάτων
    Γιατί περιμένεις κάποια αποκάλυψη και όχι μια προγραμματισμένη ενημέρωση σχετικά με το που χαλάνε τα λεφτά του κοσμάκη;
    Εκτός από τα πολύ σωστά που είπαν οι προηγούμενοι, εγώ θα ήθελα να ρωτήσω το εξής:
    Όταν λες την φράση "σχετικά με το που χαλάνε τα λεφτά του κοσμάκη" τι ακριβώς έχεις στο μυαλό σου ?? (Και φυσικά όλοι όσοι χρησιμοποιούν αυτή την φράση). Μήπως νομίζεις ότι (για παράδειγμα) η NASA βάζει τα λεφτά σε ένα κουβά και τους βάζει φωτιά ?? η μήπως νομίζεις ότι τα παίρνει μαζί της στον Άρη ??
    Σε πληροφορώ φίλε μου ότι τα Λ7 που "ξοδεύει" η NASA στο παράδειγμα μας, πηγαίνουν σε εταιρείες που πληρώνουν τους υπαλλήλους για να υλοποιήσουν προγράμματα, πηγαίνουν σε εργάτες που δουλεύουν, πηγαίνουν σε προμηθευτές υλικών, που στην συνέχεια πληρώνουν τους δικούς τους εργάτες. Με τα Λ7 που "ξοδεύει" η NASA πληρώνεται ΧΙΛΙΑΔΕΣ κόσμος άμεσα και έμμεσα και με την σειρά του στηρίζει μια ολόκληρη οικονομία....
    Προσωπικά προτιμώ χίλιες φορές να "ξοδεύονται" έτσι τα χρήματα, παρά να είναι στοιβαγμένα στις τράπεζες και ο κόσμος να πεινάει !!!
    Αν δεν το πιάνεις το θέμα, δεν έχω να πω κάτι άλλο...

    7 Not allowed! Not allowed!
    Facebook: https://www.facebook.com/profile.php?id=100008496130421
    LinkedIn: http://gr.linkedin.com/in/tzanlissotirios

    Σωτήριος Τζανλής. - SV1JRT


Σελίδα 1 από 3 1 2 3 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Έλεγχος ζωής σε μπαταριές 12v
    By button in forum Όργανα & Εξοπλισμός
    Απαντήσεις: 92
    Τελευταίο Μήνυμα: 23-01-16, 07:55
  2. Κατσαβίδι για έλεγχο ύπαρξης τάσης.
    By georgemailo in forum Όργανα & Εξοπλισμός
    Απαντήσεις: 33
    Τελευταίο Μήνυμα: 03-10-12, 16:03
  3. Χρόνος ζωής CRT monitor.
    By Energymech in forum Κυκλώματα Εικόνας-'Ηχου & Φωτισμού
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 09-04-10, 09:38
  4. Χρόνος ζωής ηλεκτρολυτικών
    By typografos in forum Εξαρτήματα & Datasheets
    Απαντήσεις: 19
    Τελευταίο Μήνυμα: 13-08-09, 19:35
  5. Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 21-12-08, 16:56

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας