Σελίδα 2 από 3 ΠρώτηΠρώτη 1 2 3 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 11 έως 20 από 28

Θέμα: Επαγγελματικά δικαιώματα

  1. #11
    Συντονιστής Το avatar του χρήστη lepouras
    Όνομα
    Γιανννης
    Εγγραφή
    Jan 2011
    Περιοχή
    ΚΑΙΣΑΡΙΑΝΗ
    Μηνύματα
    7.015

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από FreeEnergy Εμφάνιση μηνυμάτων

    γράφε π.χ. τα κείμενά σου στο Word ή στο LibreOffice ( που έχουν ορθογραφικό έλεγχο και τα δυο ) και κάντα αντιγραφή επικόληση!
    η πολύ ποιο απλά ενεργοποιείς τον ορθογράφο στον browser που χρησιμοποιείς. όλοι δέχονται ή έχουν ενα add on και επιλέγεις την γλώσσα που θες.

    2 Not allowed! Not allowed!
    «Η Ιστορία διδάσκει πως ουδείς διδάσκεται απ’ αυτήν».
    Ποτέ δεν νικάς έναν ηλίθιο ,θα σε ρίξει στο επίπεδό του και θα σε κερδίσει λόγω πείρας.

    www.drakotrypa.gr Να σκέφτεσαι σαν άνθρωπος της δράσης,και να δρας σαν άνθρωπος της σκέψης...

  2. #12
    Μέλος
    Εγγραφή
    Apr 2006
    Περιοχή
    Κέρκυρα
    Μηνύματα
    5.956

    Προεπιλογή

    Στην Ελλάδα τα επαγγελματικά δικαιώματα σε μεγάλο βαθμό δεν δίνονται σε σχέση με τι μαθήματα διδάσκεται κάποιος στο πανεπιστήμιο αλλά με το τι ισχύ ψήφου έχουν αυτοί που τα καθορίζουν! και όταν λέω ισχύ ψήφου δεν εννοώ μόνο μέσα στη βουλή αλλά και σε επιμελητήρια κλπ.... που τελικά διαμορφώνουν τη νομοθεσία...

    Για το λόγω αυτό θα πρέπει κανείς να συμπληρώνει το μηχανογραφικό έχοντας στο μυαλό του τα επαγγελματικά δικαιώματα της κάθε σχολής και όχι καθαρά το γνωστικό αντικείμενο.
    Προσωπικά πριν 25 χρόνια που έδινα πανελλήνιες έβαζα στο μηχανογραφικό πρώτη επιλογή τη σχολή Ηλεκτρονικών Μηχανικών στο πολυτεχνείο Κρήτης και στη συνέχεια τα τμήματα ηλεκτρολόγων μηχανικών... Αν πήγαινα το χρόνο πίσω θα έβαζα πρώτα τα τμήματα Ηλεκτρολόγων Μηχανικών για να μην ανησυχώ για καμία έκπληξη στα θέματα επαγγελματικών δικαιωμάτων...

    μάλιστα τώρα παρατιρώ ότι το τμήμα ηλεκτρονικών μηχανικών που ήθελα να εισαχθώ, έχει πλέον αλλάξει όνομα και λέγεται ηλεκτρολόγων μηχανικών και μηχανικών υπολογιστών! Γιατί; Μήπως για να μην υπάρχει διάκριση στα επαγγελματικά τους δικαιώματα; Μήπως για να μην τύχει κάποιος διαγωνισμός που θα λέει ότι θέλει ηλεκτρολόγους μηχανικούς αλλά δεν θα λέει ότι είναι δεκτοί και ηλεκτρονικοί μηχανικοί?
    (επίσης αλλαγή ονόματος έκανε και το τμήμα στο οποίο τελείωσα...)
    Τα επαγγελματικά δικαιώματα είναι άλλος ένας από τους τομείς της διαπλοκής στην Ελλάδα που σίγουρα καθορίζει και το μέλλον αυτής της χώρας

    Για την ιστορία βέβαια, το σύστημα εισαγωγής θεώρησε ότι δεν ήμουν επαρκής για να εισαχθώ σε τμήμα Ηλεκτρονικών Μηχανικών ΠΕ γράφοντας έκθεση με βαθμό από 8 έως 10... αλλά ήμουν επαρκής για άλλο τμήμα μηχανικών (ΠΕ)...

    3 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη chip : 08-06-18 στις 10:50

  3. #13
    ΥπερΣυντονιστής Το avatar του χρήστη moutoulos
    Όνομα
    Γρηγόρης
    Εγγραφή
    Jul 2004
    Περιοχή
    Πάτρα, Λαμία, Μεθώνη, BG
    Μηνύματα
    5.857

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από lepouras Εμφάνιση μηνυμάτων
    η πολύ ποιο απλά ενεργοποιείς τον ορθογράφο στον browser που χρησιμοποιείς. όλοι δέχονται ή έχουν ενα add on και επιλέγεις την γλώσσα που θες.


    Σωστά. Υπάρχει αυτό:
    Λύσεις για Ανορθόγραφους και για Greeklish maniac


    1 Not allowed! Not allowed!
    ****No GreekLish Please****
    Παρακαλώ γράφετε με ελληνικούς και μόνο χαρακτήρες
    ............................. www.hlektronika.gr

    __________
    (moutoulos)

  4. #14
    Μέλος
    Όνομα
    Παναγιώτης
    Εγγραφή
    Jan 2005
    Περιοχή
    ΑΘΗΝΑ
    Μηνύματα
    4.868

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από black arrow Εμφάνιση μηνυμάτων
    καλησπερα στην παρεα! ηθελα να θηξω το θεμα γιατι με προβληματησε αυτες τις μερες που εψαχνα να βγαλω μια αδεια που ηθελα.
    Παρολο που το πτυχειο ανοτατης εκπεδευσης γραφει Ηλεκτρονικος Μηχανικος στις αδειες των μηχανικων οποιουδηποτε βαθμου (1,2,3...) δεν εχουμε κανενα δικαιομα σε αντιθεση με τους Ηλεκτρολογους Μηχανικους. εκει που το σηναντησα ηταν οταν προσπαθησα να βγαλω αδεια τεχνιτη ψυκτικου πραγμα που μπορουνε οι ηλεκτρολογοι. ποια ειναι αυτα τα μαθηματα που κανανε αυτοι και τους καθηστουν ικανους ψυκτικους και δεν καναμε εμεις? εξαλου ολα τα μηχνηματα πλεον ειναι inverter και γεματα αυτοματισμους. οποιος μπορει να δωσει την οποιαδηποτε απαντιση στα ερωτηματα μου θα το εκτυμουσα. ευχαριστω.
    Σάκη το κείμενό σου δεν παραπέμπει σε δυσλεκτικό άτομο αλλά σε ανορθόγραφο.
    Από αδιαφορία απέναντι στην ελληνική γλώσσα (δεν είναι αρκετά 'χάι' για σένα) προφανώς...
    Όμως η γλώσσα (στην Ελλάδα η ελληνική, στη Γερμανία η γερμανική κ.ο.κ) είναι το εργαλείο που χρησιμοποιείται για την εκμάθηση της οποιασδήποτε επιστήμης μιας και άλλος τρόπος μεταφοράς της γνώσης στον άνθρωπο, απ' όσο ξέρω, δεν έχει ακόμα ανακαλυφθεί.
    Θες δηλαδή να μας πεις ότι παρόλο που δεν ξέρεις καλά το εργαλείο (τη γλώσσα) εκμάθησης της επιστήμης, κατέχεις την επιστήμη; (ηλεκτρολογία)
    Αν κατάφερες κάτι τέτοιο σου βγάζω το καπέλο γιατί, πραγματικά και χωρίς το παραμικρό ίχνος ειρωνείας, είσαι φαινόμενο.

    Τώρα, για τους δασκάλους σου: όντως φταίνε. Που σου δώσανε πτυχίο.
    Χαίρομαι που κι άλλοι έχουν αρχίσει να ενοχλούνται από το πολύ χαμηλό επίπεδο της γλώσσας (ποιας γλώσσας άραγε; ) που χρησιμοποιείται από αρκετούς στο παρόν φόρουμ.

    Τώρα, τα όσα σου λέμε μπορείς απλά να τα γράψεις στα @@ σου ή να είναι η αφορμή να μάθεις το 'εργαλείο'.
    Εσύ διαλέγεις.

    Κι αν είσαι δυσλεκτικός (έχει γίνει πολύ της...'μόδας'...όλοι οι ανορθόγραφοι να επικαλούνται...δυσλεξία...) όπως λες, αυτό σε εμπόδισε να χρησιμοποιήσεις έναν ορθογράφο;

    0 Not allowed! Not allowed!
    Διάλογος EL σε chat:
    - Μελενέ διονυση οιμε ελεφθεροσ εχής αγωρη εε
    - imina mi lene maria kia psixno agggoriii kalooo
    - Ελει νικα γράψαι ανκληκα δεν ξαιρο

  5. #15
    Μέλος
    Εγγραφή
    Apr 2006
    Περιοχή
    Κέρκυρα
    Μηνύματα
    5.956

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Panoss Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σάκη το κείμενό σου δεν παραπέμπει σε δυσλεκτικό άτομο αλλά σε ανορθόγραφο.
    Από αδιαφορία απέναντι στην ελληνική γλώσσα (δεν είναι αρκετά 'χάι' για σένα) προφανώς...
    Όμως η γλώσσα (στην Ελλάδα η ελληνική, στη Γερμανία η γερμανική κ.ο.κ) είναι το εργαλείο που χρησιμοποιείται για την εκμάθηση της οποιασδήποτε επιστήμης μιας και άλλος τρόπος μεταφοράς της γνώσης στον άνθρωπο, απ' όσο ξέρω, δεν έχει ακόμα ανακαλυφθεί.
    Θες δηλαδή να μας πεις ότι παρόλο που δεν ξέρεις καλά το εργαλείο (τη γλώσσα) εκμάθησης της επιστήμης, κατέχεις την επιστήμη; (ηλεκτρολογία)
    Αν κατάφερες κάτι τέτοιο σου βγάζω το καπέλο γιατί, πραγματικά και χωρίς το παραμικρό ίχνος ειρωνείας, είσαι φαινόμενο.

    Τώρα, για τους δασκάλους σου: όντως φταίνε. Που σου δώσανε πτυχίο.
    Χαίρομαι που κι άλλοι έχουν αρχίσει να ενοχλούνται από το πολύ χαμηλό επίπεδο της γλώσσας (ποιας γλώσσας άραγε; ) που χρησιμοποιείται από αρκετούς στο παρόν φόρουμ.

    Τώρα, τα όσα σου λέμε μπορείς απλά να τα γράψεις στα @@ σου ή να είναι η αφορμή να μάθεις το 'εργαλείο'.
    Εσύ διαλέγεις.

    Κι αν είσαι δυσλεκτικός (έχει γίνει πολύ της...'μόδας'...όλοι οι ανορθόγραφοι να επικαλούνται...δυσλεξία...) όπως λες, αυτό σε εμπόδισε να χρησιμοποιήσεις έναν ορθογράφο;

    μπορεί κάποιος να κατέχει μία επιστήμη και χωρίς να ξέρει άριστα μία γλώσσα και απόδειξη αυτού είναι αυτοί που σπουδάζουν στο εξωτερικό και μπορεί να έχουν άριστη εκπαίδευση χωρίς να γνωρίζουν τη γλώσσα στην οποία σπουδάζουν σα να ήταν μητρική τους γλώσσα!
    Άρα το να μιλά κάποιος μία γλώσσα στο επίπεδο μητρικής γλώσσας αλλά να μην δίνει σημασία στην ορθογραφία ή λόγω μαθησιακών δυσκολιών να κάνει λάθη δεν είναι αντίθετο στο να είναι καλός σε κάποιο επιστημονικό αντικείμενο και ιδιαίτερα σε ένα αντικείμενο μηχανικής. Άλλωστε μπορεί κάποιος να έχει άλλο επίπεδο γνώσης μίας γλώσσας στο γραπτό και άλλο στον προφορικό λόγo.

    Επίσης στα αντικείμενα των μηχανικών απαιτείται σε μεγάλο βαθμό η γνώση Αγγλικής (ή και Γερμανικής πλέον) γλώσσας για ανάγνωση επιστημονικών δημοσιεύσεων, datasheet, βιβλίων κλπ. και σίγουρα σε αυτά μπορεί να ανταποκριθεί κάποιος χωρίς να έχει άριστη γνώση (Proficency) της ξένης γλώσσας... (υπό την προϋπόθεση βέβαια να ξέρει τεχνικούς όρους....)

    Επίσης μπορεί κάποιος να σπουδάζει και να μην διαβάζει καν (πχ ένας δυσλεκτικός ή ένας με προβλήματα όρασης) αλλά να έχει βοήθεια από κάποιον που του διαβάζει τα γραπτά κείμενα).

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη chip : 08-06-18 στις 12:30

  6. #16
    Μέλος
    Όνομα
    Παναγιώτης
    Εγγραφή
    Jan 2005
    Περιοχή
    ΑΘΗΝΑ
    Μηνύματα
    4.868

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από chip Εμφάνιση μηνυμάτων
    μπορεί κάποιος να κατέχει μία επιστήμη και χωρίς να ξέρει άριστα μία γλώσσα και απόδειξη αυτού είναι αυτοί που σπουδάζουν στο εξωτερικό και μπορεί να έχουν άριστη εκπαίδευση χωρίς να γνωρίζουν τη γλώσσα στην οποία σπουδάζουν σα να ήταν μητρική τους γλώσσα!
    Γνωρίζουν όμως την Ελληνική.
    Κάποια γλώσσα τέλος πάντων, μέσω της οποίας η γνώση θα μεταφερθεί στον εγκέφαλο (έστω και κατόπιν μετάφρασης).
    (btw, επειδή τυγχάνει να έχω σπουδάσει εξωτερικό, το να μην ξέρεις τη γλώσσα και να πάρεις πτυχίο δεν παίζει (αν εξαιρέσουμε...τους πλάγιους τρόπους...ή σχολές της πλάκας που υπάρχουν και στας Αγγλίας π.χ.). Το να μην μπορείς να κατανοήσεις τι σε ρωτάνε ή να απαντάς λάθος, επίσης δεν παίζει. Το μόνο αποδεκτό είναι η προφορά.)


    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από chip Εμφάνιση μηνυμάτων
    Άρα το να μιλά κάποιος μία γλώσσα στο επίπεδο μητρικής γλώσσας αλλά να μην δίνει σημασία στην ορθογραφία ή λόγω μαθησιακών δυσκολιών να κάνει λάθη δεν είναι αντίθετο στο να είναι καλός σε κάποιο επιστημονικό αντικείμενο
    Δεν νομίζω να τέθηκε θέμα σπουδών σε γλώσσα διαφορετική από τη μητρική.
    Επαναλαμβάνω, βασικό για την κατανόηση της πληροφορίας είναι η γνώση μιας τουλάχιστον γλώσσας (οποιασδήποτε).
    Αν δε, η γλώσσα μετάδοσης της πληροφορίας συμπίπτει με τη γλώσσα που γνωρίζουμε, ακόμα καλύτερα.
    Αν χρειάζεται μετάφραση σε κάποια γλώσσα που γνωρίζουμε, και πάλι μπορούμε να πετύχουμε ένα καλό αποτέλεσμα.
    Πάντως όπως και να 'χει μια γλώσσα είναι απαραίτητη για να γίνει αυτό.
    Αν δεν υπάρχει η γνώση τουλάχιστον μιας γλώσσας, το θεωρώ όχι δύσκολο αλλά αδύνατο.

    1 Not allowed! Not allowed!
    Διάλογος EL σε chat:
    - Μελενέ διονυση οιμε ελεφθεροσ εχής αγωρη εε
    - imina mi lene maria kia psixno agggoriii kalooo
    - Ελει νικα γράψαι ανκληκα δεν ξαιρο

  7. #17
    Μέλος Το avatar του χρήστη FreeEnergy
    Όνομα
    Κώστας
    Εγγραφή
    Feb 2016
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    850

    Προεπιλογή

    Επιτρέψτε μου να βάλω κι εγώ το δικό μου λιθαράκι στην κουβέντα για την γλώσσα... Αν και δεν ήταν αυτός ο σκοπός της παρούσας συνομιλίας ( κάτι για επαγγελματικά δικαιώματα ρώτησε αυτός που ξεκίνησε το νήμα ) θα ήθελα σαν εκπαιδευτικός που είμαι να προσθέσω κι εγώ στους προλαλήσαντες.
    Σαν γλώσσα* εννοείται πρώτα και κύρια ο προφορικός λόγος γιατι αυτός προϋπήρξε του γραπτού και μάλιστα με διαφορά ίσως και χιλιετιών. Πρώτα μιλούσαν με συγκεκριμένους ήχους οι άνθρωποι και πολύ αργότερα έφτιαξαν ζωγραφιές ( γράμματα ) για να αποτυπώσουν τους ήχους αυτούς σε κάποιο μόνιμο μέσο ( πέτρα, ξύλο, χαρτί, κ.τ.λ. ). Ο λόγος - γλώσσα εξυπηρετεί πρώτα και κύρια την επικοινωνία. Θέλω να περάσω ένα μήνυμα. Μετά μπορεί να εξυπηρετεί και σκοπούς ψυχαγωγίας ( τραγουδώ ) ή και εκτόνωσης ( είμαι μόνος-η και ουρλιάζω στο πουθενά, αν δεν το έχετε κάνει δοκιμάστε το είναι ψυχοθεραπεία! ). Ο κύριο σκοπός όμως παραμένει η επικοινωνία. Το μήνυμα όμως δεν είναι μόνο οι ήχοι ( γράμματα - λέξεις - προτάσεις ) που θα παράξω αλλά και ο τρόπος - τόνος της φωνής που θα τα πω αυτά. Δείχνει την ψυχική μου κατάσταση και είναι αναπόσπαστο κομμάτι του μηνύματος. Στο γραπτό λόγο όμως αυτό ...χάνεται. Οι ζωγραφιές - γράμματα δεν μπορούν πλέον να περάσουν και την ψυχική και νοητική κατάσταση του αποστολέα. Με αυτό το σκεπτικό ο γραπτός λόγος ήταν καταδικασμένος από την αρχή να είναι απλά μια ξερή αναπαράσταση κάποιων ήχων ή συμπλεγμάτων ήχων. Αυτό όμως δεν είναι απολύτως σωστό. Εδώ μπαίνει η ορθογραφία. Η Αρχαία Ελληνική ήταν τόσο πλούσια σε ηχητικό περιεχόμενο ακόμη και στον γραπτό λόγο! Για αυτό έχουμε πέντε ( -5- ) ι ( γιώτα - ήτα - ύψιλον - έψιλον γιώτα - όμικρον γιώτα ) και δυο (-2-) ο ( όμικρον - ωμέγα ). Τα 5 ι που αναφέρω πρίν δεν προφέρονταν το ίδιο! Όταν ο αρχαίος Έλληνας διάβαζε φωναχτά τη λέξη ήλιος το η στην αρχή ακουγόταν σαν αεη ( δεν υπάρχει αντίστοιχο φώνημα στην Νέα Ελληνική Δημοτική ). Η ορθογραφία λοιπόν ήρθε να καλύψει το κενό του γραπτού λόγου και της χαμένης πληροφορίας. Το ότι δεν το κατάφερε και πολύ καλά φαίνεται από το γεγονός ότι σήμερα λέμε όλα τα ι με το ίδιο φώνημα, και τα δυο τα ο με τον ίδιο τρόπο και γενικά έχουμε "ισοπεδώσει" ( ίσως θα ήταν καλύτερα να γράψω: απλοποιήσει ) τον γραπτό λόγο. Ο κύριος όμως λόγος ύπαρξης του γραπτού λόγου, η επικοινωνία δηλαδή, υπάρχει και υποστηρίζεται μια χαρά!

    Παράδειγμα: θέλω να καλέσω ένα φίλο μου να έρθει σπίτι.


    • Ορθογραφημένα: Έλα σε παρακαλώ το απόγευμα στις επτά στο σπίτι που σε χρειάζομαι.
    • Ανορθόγραφα: Αίλα σαι παρακαλό τω απώγεβμα στεις αιπτά στω σπήτοι που σαι χρηάζωμε.


    Ο δεύτερος τρόπος είναι πιο δύσκολος στην κατανόηση γιατί τόσα πολλά και τέτοια λάθη δύσκολα τα κάνει κανείς αλλά σε τελική ανάλυση ακόμη κι αν χρειαστεί να το διαβάσω δέκα φορές το μήνυμα πέρασε! Γιατί λοιπόν χρειαζόμαστε σήμερα την ορθογραφία; Για δυο κυρίως λόγους:

    1. Το κείμενο γίνεται πολύ πιο γρήγορα κατανοητό όταν έχουμε μερικούς συμφωνημένους κανόνες από πριν για το πώς θα γράφονται μερικά πράγματα ( ορθογραφία ). Να γράψω ένα παράδειγμα για να γίνει λίγο πιο εύκολα κατανοητό αυτό: Κατά γενική ομολογία ( άγραφος κανόνας είναι ότι θέλει κάνει ο καθένας... ) σε ένα κύκλωμα το κόκκινο καλώδιο είναι το + και το μαύρο καλώδιο είναι το -. Έτσι μπορώ γρήγορα και εύκολα "με μια ματιά" που λένε να βρω τον δρόμο μου σε ένα χαμό από καλώδια! Ναι είναι πολύ γενικό και λιγάκι άσχετο το παράδειγμα αλλά δείχνει πως όταν έχεις προ-συμφωνήσει ( έστω και από ...συνήθεια ) σε μερικά πράγματα, μελλοντική ενασχόληση με το ίδιο θέμα θα είναι πάντα πιο εύκολη. Για αυτό μαθαίνουμε ορθογραφία λοιπόν. Γιατί μαθαίνουν και όλοι οι άλλοι και τα κείμενα μας ( μηνύματά μας ) είναι πιο κατανοητά.
    2. Ιστορικός λόγος. Με 5 ι και 2 ο γράφτηκαν έργα ανεπανάληπτα όπως η Οδύσεια και η Ιλιάδα. Δεν μπορώ εγώ να τα ισοπεδώνω ( αυτό χωρίς εισαγωγικά τώρα! ) όλα τώρα...

    Για το (1) μπορεί να πει κάποιος: "Εντάξει αλλά δεν θα είναι πιο εύκολα τα πράγματα αν καταργήσουμε τα 4 από τα 5 ι και κρατήσουμε μόνο ένα;" Λογικά ναι θα είναι αλλά το (2), η ιστορία δηλαδή είναι πάρα πολύ σημαντικό-ή! Δεν νοιώθετε έστω και λίγο περήφανοι όταν μαθαίνετε ότι το 90% των ονομασιών στην αστρονομία είναι Ελληνικές λέξεις; Όταν το 60-70% των ονομασιών στην ιατρική είναι Ελληνικές λέξεις; Δηλαδή τι καταλαβαίνετε εσείς από αυτό; Ότι δεν υπάρχουν λέξεις στα Αγγλικά, Ισπανικά, Ιταλικά κ.τ.λ; Ή μήπως γιατί έτσι δείχνουν τον σεβασμό τους στην γλώσσα στην οποία γράφτηκαν τα πρώτα βήματα όλων των επιστημών; Όχι δεν είναι υπερ-πατριωτικό αυτό. Είναι η απλή καθαρή αλήθεια. Δεν μπορούμε εμείς λοιπόν τώρα να ...ξεχνάμε την ιστορία της γλώσσας μας.
    Για όποιον πρόσεξε λίγο παραπάνω το γραπτό μου θα είδε ότι στην αρχή υπερασπίζομαι την ...ανορθογραφία ( αφού περνά το μήνυμα! ) και μετά την ...ορθογραφία ( προ-συμφωνημένοι κανόνες, ιστορία ). Δεν φάσκω κι αντιφάσκω. Εδώ μπαίνει η Παιδεία ( ναι με κεφαλαίο Πι ) του καθενός. Και η Παιδεία που γράφεται με κεφαλαίο Πι δεν έχει να κάνει με εγκυκλοπαιδικές γνώσεις. Είναι μέρος αυτού που γενικότερα λέμε κουλτούρα και ξεκινά από πολύ πολύ μικρή ηλικία. Είχα την τύχη να μεγαλώσω σε μια οικογένεια όπου παρόλο που και οι δυο γονείς μου δεν τελείωσαν το δημοτικό καν μου δίδαξαν να αγαπώ την χώρα μου χωρίς υπερ-πατριωτικές κραυγές. Να αγαπώ την ιστορία του τόπου μου και να την σέβομαι επίσης, αφού σκοπός μου είναι να την μεταδώσω. Αν θέλετε με πιστεύετε αλλά ο πατέρας μου ακόμη και τώρα ( 88 χρονώ ) ντρέπεται που δεν μπορεί να γράψει σωστά ( ορθογραφημένα ) ένα κείμενο. Από την άλλη όμως όταν ήθελε να μου αφήσει ένα μήνυμα όταν εγώ έλειπα το έγραφε ( με μισή καρδιά μεν ) παντελώς ανορθόγραφα και το έριχνε κάτω από την πόρτα. Δεν έλεγε: "Δεν ξέρω πώς να το γράψω ας μην το γράψω..."
    Αν με ρωτήσετε: "Εντάξει έκανες την διάλεξή σου. Πες μας και κάτι πρακτικό: μια και είσαι εκπαιδευτικός θα σου έχουν τύχει γραπτά παιδιών εντελώς ανορθόγραφα. Τι έκανες;" Εξαρτάται από το μάθημα. Αν είναι γλώσσα ή έκθεση φυσικά και παίζει ρόλο αν όμως είναι φυσική ή χημεία τότε απλώς μειώνει τον συνολικό βαθμό κατά ένα μικρό ποσοστό.
    Για να μην σας ζαλίζω άλλο να γράψω ένα τελευταίο. Η Ελληνική γλώσσα ( προφορικός και γραπτός λόγος ) είναι ζωντανή γλώσσα. Αλλάζει, διαμορφώνεται ακόμη και τώρα που τα γράφω αυτά. Μπορεί κάποια στιγμή στο μέλλον να καταργηθούν όλοι οι κανόνες ορθογραφίας. Αν εγώ ζω τότε ( λίγο δύσκολο αυτό ) θα στενοχωρηθώ πάρα πολύ. Ειδικά σε επαγγελματίες, σε ανθρώπους που έρχονται σε απαφή με πολύ κόσμο μου φαίνεται ...άσχημο.

    Ει θεοί διαλέγονται, την των Ελλήνων γλώττη χρώνται.
    (Κικέρων, 106-43 π.Χ., Ρωμαίος ρήτορας & πολιτικός)
    (Μετάφραση: Όταν οι θεοί μιλάνε χρησιμοποιούν την γλώσσα των Ελλήνων )

    *Για αυτό λέμε γλώσσα και τον μυ που έχουμε στο στόμα μας και βοηθά στον σχηματισμό των φθόγγων, ενώ πρώτη και κύρια δουλειά του είναι να ανακατεύει την τροφή κατά το μάσημα. "Εν αρχή ην ο λόγος..." και ήταν προφορικός!

    8 Not allowed! Not allowed!
    Δεν έχει σημασία πόσο ωραία είναι η θεωρία σου ή πόσο έξυπνος είσαι. Αν δεν επαληθεύεται πειραματικά, είναι λάθος.
    ( Richard Feynman )

  8. 2 μέλη ευχαρίστησαν τον FreeEnergy για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    ΗΝ1984 (08-06-18), Panoss (08-06-18)

  9. #18
    Μέλος
    Όνομα
    Τάκης
    Εγγραφή
    Jul 2012
    Περιοχή
    Πειραιας
    Μηνύματα
    417

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από FreeEnergy Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αν θέλετε με πιστεύετε αλλά ο πατέρας μου ακόμη και τώρα ( 88 χρονώ ) ντρέπεται που δεν μπορεί να γράψει σωστά ( ορθογραφημένα ) ένα κείμενο. Από την άλλη όμως όταν ήθελε να μου αφήσει ένα μήνυμα όταν εγώ έλειπα το έγραφε ( με μισή καρδιά μεν ) παντελώς ανορθόγραφα και το έριχνε κάτω από την πόρτα. Δεν έλεγε: "Δεν ξέρω πώς να το γράψω ας μην το γράψω..."
    Στην εποχή του κάθε είδους ''δικαιωματισμού'' αυτή η ντροπή έγινε ''περηφάνια''.

    0 Not allowed! Not allowed!

  10. #19
    Μέλος
    Όνομα
    σακης
    Εγγραφή
    Sep 2011
    Περιοχή
    αθηνα
    Μηνύματα
    79

    Προεπιλογή

    Παιδιά καλησπέρα. Τι να πω δεν περίμενα πως η αρχική μου απορία θα έδινε τροφή για τοση αναλυση. Δεν πηραζει όμως ο Κώστας έκανε μια καλή αναλυση για την χρησιμότητα της ορθογραφιας. Δεν θυμάμαι να είπα πουθενά ότι είμαι περιφανος που δεν ξέρω ορθογραφία ώστε να πάρει τέτοια έκταση. Δεν θα μπω στη διαδικασία να πω με ποιους συμφωνώ και με ποιους όχι γιατί εξάλλου για άλλο λόγο ξεκίνησα τη κουβεντα. Σας ευχαριστω για τις απαντήσεις στα επαγγελματικά δικαιώματα και όσους με ωραίο τρόμο μου εξήγησαν γιατί είναι χρισημη η ορθογραφία αλά και για ποιο λόγο θα πρέπει να διορθώσω το προβληνα.

    1 Not allowed! Not allowed!

  11. #20
    Μέλος Το avatar του χρήστη κολας
    Όνομα
    Οδυσσεας
    Εγγραφή
    Dec 2009
    Περιοχή
    Κορωπι
    Μηνύματα
    201

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από lepouras Εμφάνιση μηνυμάτων
    έχω πει πολλές φορές ότι μπορεί να είμαι ο ποιο ανορθόγραφος του φόρουμ. αλλά αυτό δεν με εμπόδισε να χρησιμοποιήσω έναν ορθογράφο που θα μου δείξει ποια λέξει δεν έγραψα σωστά. με τα χρόνια συνήθισα να κάνω και λιγότερα λάθη εφόσον πάντα διόρθωνα όσα έγραφα. ντρεπόμουν να γράφω τεχνικές πληροφορίες σε κάποιον που ρώταγε θέλοντας να του δείξω ότι ξέρω και να φαίνεται λες και δεν έχω πάει σχολείο. τουλάχιστον θέλω να πιστεύω ότι το καταφέρνω σε αρκετό καλό βαθμό.
    δεν αποτελεί δικαιολογία το τη είσαι αλλά το πως προσπαθείς να γίνεις καλύτερος.
    λες ότι τέλειωσες και ηλεκτρονικός και υποτίθεται είσαι άνθρωπος της τεχνολογίας αλλά δεν την χρησιμοποιείς για να βελτιωθείς.

    εδώ έκανε βήματα βελτίωσης ο FINOS (Βαγγέλης) που είναι πιτσιρικάς.
    εσύ τη παράδειγμα θέλεις να του δώσεις?
    Αυτή την μαύρη δεν έγραψες σωστά!!

    0 Not allowed! Not allowed!

Σελίδα 2 από 3 ΠρώτηΠρώτη 1 2 3 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 06-04-15, 20:11
  2. Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 06-03-15, 01:02
  3. Πνευματικά δικαιώματα,βίντεο-facebook
    By Χρήστος2011 in forum Software Η/Υ
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο Μήνυμα: 20-11-13, 16:36
  4. Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο Μήνυμα: 17-12-12, 10:09
  5. επαγγελματικά ηχεια
    By Χρήστος2011 in forum Συσκευές Εικόνας-Ήχου
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 10-09-11, 17:34

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας