Σελίδα 1 από 3 1 2 3 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 28

Θέμα: Επαγγελματικά δικαιώματα

  1. #1
    Μέλος
    Όνομα
    σακης
    Εγγραφή
    Sep 2011
    Περιοχή
    αθηνα
    Μηνύματα
    79

    Προεπιλογή Επαγγελματικά δικαιώματα

    καλησπερα στην παρεα! ηθελα να θηξω το θεμα γιατι με προβληματησε αυτες τις μερες που εψαχνα να βγαλω μια αδεια που ηθελα.
    Παρολο που το πτυχειο ανοτατης εκπεδευσης γραφει Ηλεκτρονικος Μηχανικος στις αδειες των μηχανικων οποιουδηποτε βαθμου (1,2,3...) δεν εχουμε κανενα δικαιομα σε αντιθεση με τους Ηλεκτρολογους Μηχανικους. εκει που το σηναντησα ηταν οταν προσπαθησα να βγαλω αδεια τεχνιτη ψυκτικου πραγμα που μπορουνε οι ηλεκτρολογοι. ποια ειναι αυτα τα μαθηματα που κανανε αυτοι και τους καθηστουν ικανους ψυκτικους και δεν καναμε εμεις? εξαλου ολα τα μηχνηματα πλεον ειναι inverter και γεματα αυτοματισμους. οποιος μπορει να δωσει την οποιαδηποτε απαντιση στα ερωτηματα μου θα το εκτυμουσα. ευχαριστω.

    0 Not allowed! Not allowed!

  2. #2
    Μέλος Το avatar του χρήστη FreeEnergy
    Όνομα
    Κώστας
    Εγγραφή
    Feb 2016
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    850

    Προεπιλογή

    Η ισχύουσα νομοθεσία είναι αυτή: https://www.teicrete.gr/ee/sites/tei...ektronikon.pdf Αυτό το αρχείο είναι σύνδεσμος σε αυτή τη σελίδα του ΤΕΙ ΚΡΗΤΗΣ - πάτα εδώ γιατί ειναι ...μακαρόνι -.

    Προσθήκη: Υπάρχει και αυτό: http://www.proslipsis.gr/cmCat_treeP...&cm_prdid=7247

    0 Not allowed! Not allowed!
    Δεν έχει σημασία πόσο ωραία είναι η θεωρία σου ή πόσο έξυπνος είσαι. Αν δεν επαληθεύεται πειραματικά, είναι λάθος.
    ( Richard Feynman )

  3. #3
    Μέλος Το avatar του χρήστη Nemmesis
    Όνομα
    Παναγιωτης
    Εγγραφή
    Jun 2006
    Περιοχή
    Πτολεμαιδα
    Μηνύματα
    3.299

    Προεπιλογή

    ειδικά το θέμα με τους ψυκτικούς έχει μπερδευτεί πολύ... εδώ ψυκτικοί και έπρεπε να ξαναδώσουν εξετάσεις.... και χώρια η πιστοποίηση διαχείρισης ψυκτικών υγρών...

    0 Not allowed! Not allowed!
    φανατικος αντιαεικινηστης....
    δεν επιτρεπω την εξελιξη γιατι εχω πετρελαια...

  4. #4
    Μέλος Το avatar του χρήστη xrist sakis
    Εγγραφή
    Mar 2005
    Περιοχή
    θεσ/νικη
    Μηνύματα
    140

    Προεπιλογή

    Νομίζω ότι τα επιπλέον μαθήματα που κάνανε αυτοί είναι στην Ελληνική γλώσσα!!! Ούτε τα επαγγελματικά σου δικαιώματα δεν ξέρεις να τα γράφεις σωστά και θέλεις να τα διεκδικείς και από πάνω; Γίνομαι κακός αλλά πιστεύω ότι ένας μηχανικός πρέπει να ξεκινάει πρώτα από την γλώσσα... αυτό δείχνει επάρκεια, δομή στην σκέψη και μεθοδικότητα. Αυτοί που δεν μπορούν να γράψουν ούτε το όνομά τους, πως θα μπορέσουν να κατανοήσουν ή ακόμη περισσότερο να σχεδιάσουν ένα κύκλωμα; Όταν πας 14 χρόνια στο σχολείο και δεν έχεις μάθει να γράφεις, τρία χρόνια στα ΤΕΙ ή τέσσερα στα ΑΕΙ θα σε μάθουν ηλεκτρονικά ή αυτοματισμούς π.χ.;
    Σάκης
    Αυτό δεν ισχύει μόνο για σένα αλλά και για πολύ κόσμο που είναι ανορθόγραφος...Απλά εσύ ήσουν η αφορμή για κάτι που πολύ καιρό τώρα ήθελα να γράψω! Φαντάσου να είχαμε και το πολυτονικό...

    4 Not allowed! Not allowed!

  5. 3 μέλη ευχαρίστησαν τον xrist sakis για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    mikemtb (08-06-18), Panoss (08-06-18), Satcom (07-06-18)

  6. #5
    Μέλος
    Όνομα
    σακης
    Εγγραφή
    Sep 2011
    Περιοχή
    αθηνα
    Μηνύματα
    79

    Προεπιλογή

    Κώστα σε ευχαριστώ για βοήθεια. Να ζητήσω μόνο μια διευκρίνιση : τα επαγγελματικά δικαιώματα που αναφερωνται στο ΤΕΙ κριτής δεν αφορούν αποκλειστικά αυτούς αλά κάθε πτυχιούχο ΤΕΙ στη συγκεκριμένη ιδικότητα ?

    0 Not allowed! Not allowed!

  7. #6
    Μέλος
    Όνομα
    σακης
    Εγγραφή
    Sep 2011
    Περιοχή
    αθηνα
    Μηνύματα
    79

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από xrist sakis Εμφάνιση μηνυμάτων
    Νομίζω ότι τα επιπλέον μαθήματα που κάνανε αυτοί είναι στην Ελληνική γλώσσα!!! Ούτε τα επαγγελματικά σου δικαιώματα δεν ξέρεις να τα γράφεις σωστά και θέλεις να τα διεκδικείς και από πάνω; Γίνομαι κακός αλλά πιστεύω ότι ένας μηχανικός πρέπει να ξεκινάει πρώτα από την γλώσσα... αυτό δείχνει επάρκεια, δομή στην σκέψη και μεθοδικότητα. Αυτοί που δεν μπορούν να γράψουν ούτε το όνομά τους, πως θα μπορέσουν να κατανοήσουν ή ακόμη περισσότερο να σχεδιάσουν ένα κύκλωμα; Όταν πας 14 χρόνια στο σχολείο και δεν έχεις μάθει να γράφεις, τρία χρόνια στα ΤΕΙ ή τέσσερα στα ΑΕΙ θα σε μάθουν ηλεκτρονικά ή αυτοματισμούς π.χ.;
    Σάκης
    Αυτό δεν ισχύει μόνο για σένα αλλά και για πολύ κόσμο που είναι ανορθόγραφος...Απλά εσύ ήσουν η αφορμή για κάτι που πολύ καιρό τώρα ήθελα να γράψω! Φαντάσου να είχαμε και το πολυτονικό...
    Δεν θα σου πω ότι πηραχτικα από το σχόλιο σου αλά θα ήθελα να σου επισημάνω πως η χρίση πολυμετρου και η σχεδίαση κυκλωμάτων δεν απέτουν γνώσειςς ορθογραφιας! Επίσης αν θες να ρίξεις τις ευθύνες κάπου θα πρέπει να το κάνεις στους καθηγητές μου στο δημοτικό που δεν ήτανε άξιοι να διαγνώσουν κάποιο πιθανό πρόβλημα δισλεξιας. Δόξα το Θεό δεν με εμπόδισε να ούτε να πιάσω κατσαβίδι ούτε να διάγνωση βλάβη. Αυτά από μένα και περιμένω σχόλια είτε από ορθογραφους είτε από ανορθογραφους

    1 Not allowed! Not allowed!

  8. #7
    Μέλος
    Όνομα
    Τάκης
    Εγγραφή
    Jul 2012
    Περιοχή
    Πειραιας
    Μηνύματα
    417

    Προεπιλογή

    Καλώς οι δάσκαλοι σου στο δημοτικό δεν διέγνωσαν δυσλεξία.
    Γιατί πολλά μπορεί να είσαι αλλά όχι δυσλεκτικός.
    Τουλάχιστον η δομή του γραπτού σου δεν το δείχνει.

    1 Not allowed! Not allowed!

  9. #8
    Συντονιστής Το avatar του χρήστη lepouras
    Όνομα
    Γιανννης
    Εγγραφή
    Jan 2011
    Περιοχή
    ΚΑΙΣΑΡΙΑΝΗ
    Μηνύματα
    7.015

    Προεπιλογή

    έχω πει πολλές φορές ότι μπορεί να είμαι ο ποιο ανορθόγραφος του φόρουμ. αλλά αυτό δεν με εμπόδισε να χρησιμοποιήσω έναν ορθογράφο που θα μου δείξει ποια λέξει δεν έγραψα σωστά. με τα χρόνια συνήθισα να κάνω και λιγότερα λάθη εφόσον πάντα διόρθωνα όσα έγραφα. ντρεπόμουν να γράφω τεχνικές πληροφορίες σε κάποιον που ρώταγε θέλοντας να του δείξω ότι ξέρω και να φαίνεται λες και δεν έχω πάει σχολείο. τουλάχιστον θέλω να πιστεύω ότι το καταφέρνω σε αρκετό καλό βαθμό.
    δεν αποτελεί δικαιολογία το τη είσαι αλλά το πως προσπαθείς να γίνεις καλύτερος.
    λες ότι τέλειωσες και ηλεκτρονικός και υποτίθεται είσαι άνθρωπος της τεχνολογίας αλλά δεν την χρησιμοποιείς για να βελτιωθείς.

    εδώ έκανε βήματα βελτίωσης ο FINOS (Βαγγέλης) που είναι πιτσιρικάς.
    εσύ τη παράδειγμα θέλεις να του δώσεις?

    5 Not allowed! Not allowed!
    «Η Ιστορία διδάσκει πως ουδείς διδάσκεται απ’ αυτήν».
    Ποτέ δεν νικάς έναν ηλίθιο ,θα σε ρίξει στο επίπεδό του και θα σε κερδίσει λόγω πείρας.

    www.drakotrypa.gr Να σκέφτεσαι σαν άνθρωπος της δράσης,και να δρας σαν άνθρωπος της σκέψης...

  10. 2 μέλη ευχαρίστησαν τον lepouras για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    mikemtb (08-06-18), Panoss (08-06-18)

  11. #9
    Μέλος Το avatar του χρήστη FreeEnergy
    Όνομα
    Κώστας
    Εγγραφή
    Feb 2016
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    850

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από black arrow Εμφάνιση μηνυμάτων
    τα επαγγελματικά δικαιώματα που αναφερωνται στο ΤΕΙ κριτής δεν αφορούν αποκλειστικά αυτούς αλά κάθε πτυχιούχο ΤΕΙ στη συγκεκριμένη ιδικότητα ?
    Τα δύο αρχεία που παραθέτω είναι η επίσημη νομοθεσία. Δεν έχουν να κάνουν συγκεκριμένα με κάποια σχολή. Έχουν να κάνουν με το επάγγελμα και μόνο. Βασικά έτσι όπως το βλέπω εγώ δεν ...επιτρέπεται ( οι τελείες μπηκαν γιατί είναι η προσωπική μου ερμηνεία ) να γίνεις ...ψυκτικός. Οι τελείες μπήκαν γιατί αυτό που πραγματικά είσαι απέχει πολύ από το να ασχολείσαι με air conditions! Ναι δεν λέω υπάρχουν υπολογιστές σχεδόν παντού σήμερα. Αυτό όμως δεν σε κάνει παραδείγματος χάρη μηχανικό αυτοκινήτων επειδή και σε ένα αυτοκίνητο υπάρχουν ...αυτοματισμοί! Να επαναλάβω ότι αυτή είναι η δικιά μου ερμηνεία και καλύτερα να απευθυνθείς σε κάποιο Επαγγελματικό Επιμελητήριο ( Θεσσαλονίκης: http://www.eeth.gr/ ) για να σε ενημερώσουν πλήρως.

    Υ.Γ.
    Χωρίς να θέλω να σε προσβάλλω θα πρέπει πράγματι να κοιτάξεις το θέμα με την ορθογραφία. Είναι κι αυτό μια ικανότητα. Κανείς δεν αμφισβητεί την ικανότητά σου σαν Ηλεκτρονικό Μηχανικό, σκέψου όμως τι θα κάνουν οι πελάτες σου όταν βλέπουν τέτοια γραπτά. Ο lepouras σου πρότεινε κάτι πάρα πολύ καλό:
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από lepouras Εμφάνιση μηνυμάτων
    ...έναν ορθογράφο
    γράφε π.χ. τα κείμενά σου στο Word ή στο LibreOffice ( που έχουν ορθογραφικό έλεγχο και τα δυο ) και κάντα αντιγραφή επικόληση!

    0 Not allowed! Not allowed!
    Δεν έχει σημασία πόσο ωραία είναι η θεωρία σου ή πόσο έξυπνος είσαι. Αν δεν επαληθεύεται πειραματικά, είναι λάθος.
    ( Richard Feynman )

  12. #10
    Μέλος Το avatar του χρήστη midakos
    Όνομα
    Γιώργος
    Εγγραφή
    Dec 2012
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    510

    Προεπιλογή

    Αν σκεφτείς ότι ο ψυκτικός είναι υβρίδιο ηλεκτρολόγου και υδραυλικού, τότε εμείς οι ηλεκτρολόγοι κατέχουμε την μισή τέχνη .

    0 Not allowed! Not allowed!



    Ηλεκτρολόγος Μηχανικός Τ.Ε.


Σελίδα 1 από 3 1 2 3 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 06-04-15, 20:11
  2. Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 06-03-15, 01:02
  3. Πνευματικά δικαιώματα,βίντεο-facebook
    By Χρήστος2011 in forum Software Η/Υ
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο Μήνυμα: 20-11-13, 16:36
  4. Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο Μήνυμα: 17-12-12, 10:09
  5. επαγγελματικά ηχεια
    By Χρήστος2011 in forum Συσκευές Εικόνας-Ήχου
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 10-09-11, 17:34

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας