Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 9 από 9

Θέμα: ΥΒΡΙΔΙΚΟΣ ΕΝΙΣΧΥΤΗΣ ALOIA GY-50

  1. #1
    Μέλος
    Όνομα
    Δημήτρης
    Εγγραφή
    Jul 2012
    Περιοχή
    Greece
    Μηνύματα
    285

    Προεπιλογή ΥΒΡΙΔΙΚΟΣ ΕΝΙΣΧΥΤΗΣ ALOIA GY-50

    Μετά από την κατασκευή ενός λαμπάτου ενισχυτή push-pull el-34 εδώ: http://www.hlektronika.gr/forum/showthread.php?t=69916 είπα να πειραματιστώ στην κατασκευή και ενός υβριδικού ενισχυτή με τρανζίστορ στην έξοδο. Διάλεξα λοιπόν να κατασκευάσω τον "θρυλικό" gy-50, ο οποίος χρησιμοποιεί στο στάδιο εξόδου τα τρανζίστορ 2sa1302-2sc3281 της toshiba. Υπήρχαν αρκετά υλικά στα συρτάρια μου, καθώς και ένας μετασχηματιστής από άλλη κατασκευή που μου κούμπωσε μια χαρά για την τροφοδοσία των λυχνιών στην είσοδο (αφού συνδέθηκαν σε σειρά τα 2 τυλίγματα των 160v). Έγινε σταθεροποίηση λοιπόν της υψηλής τάσης των λυχνιών με zener - transistor bu508, σταθεροποίηση των νημάτων με χρήση του LT1083CP, και σταθεροποίηση επίσης της τάσης στο στάδιο των τρανζίστορ με χρήση zener-mosfet.. Οι ηλεκτρολυτικοί που χρησιμοποιήθηκαν είναι Nichicon και Elna, ενώ οι πυκνωτές σήματος Jantzen superior z-cap, hovland και Mundorf supreme. Στην έξοδο χρησιμοποιήθηκαν όπως αναφέρθηκε τα 2sa1302-2sc3281, τα οποία τοποθετήθηκαν πάνω σε ψύκτρες σχήματος L , ενώ οι λυχνίες στην είσοδο είναι 12ax7 και 6922.. Στο στάδιο των λυχνιών υπάρχει και line προενισχυτής. Να σημειωθεί ότι εγώ χρησιμοποίησα για 12ax7 τις ρώσικες 6n2p-ev οι οποίες έχουν και μια διαφορά στην σύνδεση της τροφοδοσίας των νημάτων, και για 6922 τις επίσης ρώσικες 6n23p. Παρόλο την χαμηλή τιμή τους, έχουν εξαιρετική απόδοση. Για τα τρανζίστορ, ταλαιπωρήθηκα πολύ με αρκετές "μαίμουδιές" αλλά θέλω να ελπίζω ότι τελικά ο προμηθευτής, ο οποίος τα είχε και φωτογραφία έξω από το original κουτί της μαμάς, μου έδωσε τα γνήσια (τα πλήρωσα και λίγο τσιμπημένα). Στο κουτί όπως φαίνεται και στις φωτό, έχουν τοποθετηθεί μπανάνες στα άκρα των εκπομπών για την ευκολότερη μέτρηση και ρύθμιση του ρεύματος ηρεμίας με τη βοήθεια ποτενσιομέτρων, και το ίδιο έχω κάνει και για τη ρύθμιση της τροφοδοσίας των νημάτων.. Είναι πολύ εύχρηστο, γιατί μπορώ ανά πάσα στιγμή να ρυθμίσω τα ρεύματα ηρεμίας, τοποθετώντας τους ακροδέκτες του πολύμετρου στις μπανάνες. Οι αντιστάσεις μεταξύ των εκπομπών στα τρανζίστορ εξόδου είναι 2 των 0,33Ω, οπότε μετρώντας την τάση στα άκρα τους περίπου στα 77 mvolt, έχω ρυθμίσει το ρεύμα ηρεμίας στα 77/0,66 = 117mA περίπου. Εδώ να πω ότι εκλύεται αρκετή θερμότητα από τις ΄ψύκτρες (δύσκολα ακουμπάς μετά από αρκετή ώρα λειτουργίας), αλλά νομίζω ότι είναι σε ασφαλή όρια.. Τα υλικά αγοράστηκαν από Βενιέρη και acdcshop κυρίως, αλλά και αρκετά μέσω διαδικτύου.. Οι μετασχηματιστές είναι από τον Γιατρά.
    Στα αποτελέσματα τώρα.. Ο ενισχυτής είναι πολύ δυνατός, και πραγματικά το ηχητικό αποτέλεσμα εντυπωσιακό..Δεν υπάρχει ίχνος βόμβου ή φυσήματος στην έξοδο. Εδώ να αναφερθεί ότι δεν υπάρχει και καθόλου ανάδραση στην έξοδο. Δεν έχω δυστυχώς εξοπλισμό για να κάνω μετρήσεις, αλλά τα αυτιά μου, μου λένε ότι αυτό που ακούω πραγματικά είναι κάτι πάρα πάρα πολύ ωραίο.. Νομίζω ότι δεν συγκρίνεται με τον push-pull el34, ούτε σε ποιότητα, ούτε και σε δύναμη.. Και μάλιστα όσο δουλεύει τόσο πιο γλυκός γίνεται ο ήχος του, γι αυτό και πλέον έχει αντικαταστήσει στο σαλόνι μου τον el34.. Παραθέτω και σχετικές φωτογραφίες.
    Συνημμένα Thumbnails Συνημμένα Thumbnails Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση Όνομα:  IMG_20180615_215442.jpg Εμφανίσεις:  335 Μέγεθος:  155,1 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση Όνομα:  IMG_20180615_215501.jpg Εμφανίσεις:  206 Μέγεθος:  144,5 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση Όνομα:  IMG_20180615_220128.jpg Εμφανίσεις:  200 Μέγεθος:  149,2 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση Όνομα:  IMG_20180615_220155.jpg Εμφανίσεις:  196 Μέγεθος:  148,7 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση Όνομα:  IMG_20180615_220218.jpg Εμφανίσεις:  188 Μέγεθος:  137,2 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση Όνομα:  IMG_20180615_225959.jpg Εμφανίσεις:  193 Μέγεθος:  147,9 KB  


    10 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη apog : 19-06-18 στις 17:22

  2. 6 μέλη ευχαρίστησαν τον apog για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    aktis (19-06-18), dinos.liaskos (19-06-18), Hulk (19-06-18), mikemtb (19-06-18), nick1974 (20-06-18), SeAfasia (20-06-18)

  3. #2
    Μέλος Το avatar του χρήστη stam1982
    Όνομα
    Σταμάτης
    Εγγραφή
    Jan 2012
    Περιοχή
    Αγιος Δημήτριος
    Μηνύματα
    973

    Προεπιλογή

    Συγχαρητηρια για την κατασκευη.Τους μετασχηματιστες γιατι δεν υπολογισες να τους τοποθετησεις εντος κουτιου;Η ερωτηση εχει να κανει μονο με το αισθητικο κομματι.

    0 Not allowed! Not allowed!

  4. #3
    Μέλος Το avatar του χρήστη dinos.liaskos
    Όνομα
    κωνσταντινος
    Εγγραφή
    Dec 2017
    Περιοχή
    βολος
    Μηνύματα
    174

    Προεπιλογή

    πραγματικα ειναι φοβερη κατασκευη! και νομιζω η χρυση τομη αναμεσα στον ζεστο γλυκο ηχο της λυχνιας και της δυναμης των
    τρανζίστορ.......αφου δεν υπαρχει περιορισμος στο τι watt θελεις στην εξοδο! βαζεις ας πουμε μεγαλυτερα εξοδου!
    εχουν κυκλοφορησει αρκετα ετοιμα τετοια υβριδικα μηχανηματα στην αγορα αλλα......τιποτα δεν συγκρηνετε με το να φτιαχνεις κατι
    μονος σου! αν θελεις ανεβασε και τα σχηματικα να τα δουμε....!
    συγχαρητηρια και καλη συνεχεια!

    0 Not allowed! Not allowed!

  5. #4
    Μέλος
    Όνομα
    Δημήτρης
    Εγγραφή
    Jul 2012
    Περιοχή
    Greece
    Μηνύματα
    285

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από stam1982 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Συγχαρητηρια για την κατασκευη.Τους μετασχηματιστες γιατι δεν υπολογισες να τους τοποθετησεις εντος κουτιου;Η ερωτηση εχει να κανει μονο με το αισθητικο κομματι.
    Σε ευχαριστω πολύ.. Βασικά για θέμα χώρου μπήκαν εκεί οι μετιστές, με προοπτική να μπει μεταλλικό καπάκι στον καθέναν..

    0 Not allowed! Not allowed!

  6. #5
    Μέλος
    Όνομα
    Δημήτρης
    Εγγραφή
    Jul 2012
    Περιοχή
    Greece
    Μηνύματα
    285

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από dinos.liaskos Εμφάνιση μηνυμάτων
    πραγματικα ειναι φοβερη κατασκευη! και νομιζω η χρυση τομη αναμεσα στον ζεστο γλυκο ηχο της λυχνιας και της δυναμης των
    τρανζίστορ.......αφου δεν υπαρχει περιορισμος στο τι watt θελεις στην εξοδο! βαζεις ας πουμε μεγαλυτερα εξοδου!
    εχουν κυκλοφορησει αρκετα ετοιμα τετοια υβριδικα μηχανηματα στην αγορα αλλα......τιποτα δεν συγκρηνετε με το να φτιαχνεις κατι
    μονος σου! αν θελεις ανεβασε και τα σχηματικα να τα δουμε....!
    συγχαρητηρια και καλη συνεχεια!
    Ουπς!! Έχεις δίκιο, ξέχασα τα σχηματικά!!! Σε ευχαριστώ για την υπενθύμιση κ τα καλά σου λογιαΠατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση Όνομα:  Gysch1.gif Εμφανίσεις:  243 Μέγεθος:  77,1 KBΠατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση Όνομα:  gy50co.jpg Εμφανίσεις:  137 Μέγεθος:  99,0 KB

    Να πω ότι στα δυο κυκλώματα τροφοδοτικού υψηλής κ νημάτων δεν έχω ακολουθήσει τα σχηματικα αυτά, μιας και όπως ανέφερα είχα έτοιμο μετιστή κ κυκλωματα σταθεροποίησης τροφοδοσιας απο αλλη κατασκευή μου

    0 Not allowed! Not allowed!

  7. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον apog για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    nick1974 (20-06-18)

  8. #6
    Μέλος
    Όνομα
    Δημήτρης
    Εγγραφή
    Jul 2012
    Περιοχή
    Greece
    Μηνύματα
    285

    Προεπιλογή

    Ένα άλλο σημείο που ξέχασα να αναφέρω είναι ότι σε κάθε κανάλι χρησιμοποιήθηκαν και οι 2 τρίοδοι της καθε 12ax7 (άνοδος με άνοδο, κάθοδος με κάθοδο και πλεγμα με πλεγμα) γι αυτό και υπαρχουν 4 12ax7 στην κατασκευή.. Τώρα το κατά πόσο βοηθά αυτο στην ποιότητα του ήχου και γενικά της κατασκευής, ίσως κάποια πιο έμπειρα μέλη εδώ μπορουν να το αποσαφηνίσουν..

    0 Not allowed! Not allowed!

  9. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον apog για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    mikemtb (19-06-18)

  10. #7
    Μέλος Το avatar του χρήστη nick1974
    Όνομα
    Νικος
    Εγγραφή
    Aug 2013
    Περιοχή
    Περαμα
    Μηνύματα
    4.288

    Προεπιλογή

    Κατ αρχας ενα πολυ μεγαλο μπραβο για την κατασκευη οπως και για τη γενναια επιλογη υβριδικου
    Αν και προσωπικα θεωρω καλυτερη την επιλογη fet παρα τρανζιστορ, η αληθεια ειναι πως το τελικο σταδιο ελαχιστα επηρρεαζει την ποιοτητα του ηχου, κι ενα παρα πολυ καλο σεναριο ειναι λαμπατη εισοδο και TDA7293 (που ειναι mosfet υλοποιηση) στην εξοδο.
    Αντε και το επομενο υβριδικο σου να ειναι super-triode που θεωρητικα εχει ακομα περισσοτερο λαμπατο ηχο ασχετα αν χρησιμοποιει ημιαγωγους για την ισχυ.
    Επισεις δε μπορω να κρυψω οτι το οπτικο αποτελεσμα για τα δικα μου γουστα ειναι καπως υποδεεστερο, αλλα αυτο ειναι κατι καθαρα υποκειμενικο και εγκειται στο προσωπικο γουστο του καθ ενος, οπως δεν αποκλειεται να μην ηταν καν το ζητουμενο στη συγκεκριμενη υλοποιηση.
    Τωρα οσον αφορα τον παραλληλισμο των τριοδων, μειωνεις μεν αντισταση εξοδου, αλλα το ιδιο κανεις και στην αντισταση εισοδου, αρα μαλλον δεν κερδιζεις κατι, και δεν αποκλειεται να ναι και καπως αρνητικο.

    0 Not allowed! Not allowed!

  11. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον nick1974 για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    dinos.liaskos (21-06-18)

  12. #8
    Μέλος
    Όνομα
    Δημήτρης
    Εγγραφή
    Jul 2012
    Περιοχή
    Greece
    Μηνύματα
    285

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από nick1974 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Κατ αρχας ενα πολυ μεγαλο μπραβο για την κατασκευη οπως και για τη γενναια επιλογη υβριδικου
    Αν και προσωπικα θεωρω καλυτερη την επιλογη fet παρα τρανζιστορ, η αληθεια ειναι πως το τελικο σταδιο ελαχιστα επηρρεαζει την ποιοτητα του ηχου, κι ενα παρα πολυ καλο σεναριο ειναι λαμπατη εισοδο και TDA7293 (που ειναι mosfet υλοποιηση) στην εξοδο.
    Αντε και το επομενο υβριδικο σου να ειναι super-triode που θεωρητικα εχει ακομα περισσοτερο λαμπατο ηχο ασχετα αν χρησιμοποιει ημιαγωγους για την ισχυ.
    Επισεις δε μπορω να κρυψω οτι το οπτικο αποτελεσμα για τα δικα μου γουστα ειναι καπως υποδεεστερο, αλλα αυτο ειναι κατι καθαρα υποκειμενικο και εγκειται στο προσωπικο γουστο του καθ ενος, οπως δεν αποκλειεται να μην ηταν καν το ζητουμενο στη συγκεκριμενη υλοποιηση.
    Τωρα οσον αφορα τον παραλληλισμο των τριοδων, μειωνεις μεν αντισταση εξοδου, αλλα το ιδιο κανεις και στην αντισταση εισοδου, αρα μαλλον δεν κερδιζεις κατι, και δεν αποκλειεται να ναι και καπως αρνητικο.
    Επειδή διάβασα σε πολλά φόρουμ σχετικά με τον παραλληλισμό των τριόδων, οι απόψεις διίστανται.. Άλλοι ισχυρίζονται ότι δεν υπάρχει ουσιαστική διαφορά, ενώ αλλοι που δοκιμασαν με παραλληλισμό και χωρίς παραλληλισμό το κύκλωμά τους, ισχυρίζονται ότι υπάρχει μια αύξηση στο gain καθώς και ο ήχος γίνεται πιο γεμάτος, πιο "πυκνός"... ίσως επιχειρήσω να τον ακούσω και χωρίς παραλληλισμό, να δω και εγώ αν μπορώ να καταλάβω καποια διαφορά..

    0 Not allowed! Not allowed!

  13. #9
    Μέλος Το avatar του χρήστη nick1974
    Όνομα
    Νικος
    Εγγραφή
    Aug 2013
    Περιοχή
    Περαμα
    Μηνύματα
    4.288

    Προεπιλογή

    Η αλήθεια είναι πως πρακτικά κι εγώ όταν το χα δοκιμάσει δεν κατάλαβα κάποια ακουστική διάφορα, απλά σου περιεγραψα το πώς αλλάζει η εμπέδιση του καθε εσωτερικού κυκλώματος.
    Όσον αφορά το gain, αυτό είναι πολύ σχετικό, αφού "σπρώχνεις" τρανζίστορ δεν αποκλείεται όντως να ανεβαινει γιατί το θέλουν το ρευματακι τους, ενώ οι λάμπες που χουν υψηλή αντίσταση εισόδου κατά βάση αυτό που θέλουν είναι τάση.
    Βέβαια το κύκλωμα προενισχησης σου έχει αρκετά χαμηλή αντίσταση εξόδου αλλά και χαμηλότερη δε βλάπτει.

    Όπως και να χει αν έχεις όρεξη -κι όπως δείχνει εχεις- με κάνα δυο δοκιμές θα δεις καλύτερα.

    Στάλθηκε από το SM-N910C μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

    0 Not allowed! Not allowed!

Παρόμοια Θέματα

  1. υβριδικος συναγερμος
    By -nikos- in forum Συστήματα Ασφαλείας
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 03-05-11, 09:55
  2. ενισχυτης τάξησ Η ή αλλιως υβριδικοι ενισχυτες
    By makispatra in forum Ερωτήσεις Θεωρίας
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 21-04-11, 00:21
  3. προενισχυτης-ενισχυτης
    By fm344 in forum Ηλεκτρονικά
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 31-05-10, 15:21
  4. υβριδικος ενισχυτης ηχου με τα 2sj50/2sk135
    By IOANNIS in forum Παρουσίαση Ολοκληρωμένων Κατασκευών
    Απαντήσεις: 40
    Τελευταίο Μήνυμα: 14-09-09, 19:02
  5. υβριδικος ενισχυτης ηχου με τα 2sj50/2sk135
    By IOANNIS in forum Κυκλώματα Εικόνας-'Ηχου & Φωτισμού
    Απαντήσεις: 23
    Τελευταίο Μήνυμα: 08-09-09, 10:32

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας