Σελίδα 2 από 6 ΠρώτηΠρώτη 1 2 3 4 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 11 έως 20 από 56

Θέμα: Labview

  1. #11
    Μέλος Το avatar του χρήστη nio-4-
    Όνομα
    Γιάννης
    Εγγραφή
    Feb 2008
    Περιοχή
    Σέρρες
    Μηνύματα
    1.277

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από nestoras Εμφάνιση μηνυμάτων
    Γιαννη, βαλε το σχηματικο που εχεις κανει και το ειδος τον κυματομορφων (αυτη που μπαινει καθως και το αναμενωμενο αποτελεσμα στην εξοδο). Ειναι πιο ευκολο για καποιον να "σε διορθωσει" παρα να σου σχεδιασει κατι απο την αρχη. Αν θελεις συγκεκριμενη σταθμη εξοδου μπορεις να αυξησεις την ταση τροφοδοσιας (οι μη "rail to rail" δινουν μεγιστη εξοδο κατι παρακατω απο το Vcc).
    ανεβαζω τα αποτελεσματα των μετρησεων

    με κιτρινο χρωμα ειναι το καναλι που μετραει την εισοδο στον window comparator και το καναλι με μπλε χρωμα μετραει την εξοδο.

    ανεβαζω και το σχημα

    36295273_10216418552194732_6670367055759278080_n.jpg36344261_10216418543994527_1707522144683950080_n.jpg36411811_10216418551594717_4745866925672759296_n.jpgmy Window-Comparator-1.PNG

    ευτυχως αλλαξε το φορουμ εδω και μπορω να ανεβαζω ευκολα φωτο!!!

    ξανα αναφερω τ προβλημα για να μην ψαχνετε

    το προβλημα εναι στον window comparator που παλευω να κανω με εναν rail torail op-amp LMC8462. δεν αναγνωριζει το πανω οριο τασης . κοβει μονο τα σηματα απο το κατωτατο οριο τασης

    0 Not allowed! Not allowed!

  2. #12
    Συντονιστής Το avatar του χρήστη nestoras
    Όνομα
    Παναγιώτης
    Εγγραφή
    Feb 2006
    Περιοχή
    Ξάνθη
    Μηνύματα
    4.615

    Προεπιλογή

    Είναι εύκολο να περιγράψεις με λόγια αυτό που περιμένεις να δεις στην έξοδο;

    Δηλαδή, για είσοδο κάτω από "τόσο" θέλω "τόση έξοδο" ενώ για είσοδο πάνω από "τόσο", θέλω "τόση έξοδο".

    Ποια είναι τα thresholds που θέλεις να έχεις; Δεν μπορούμε να καταλάβουμε και πολλά από τις φωτογραφίες του παλμογράφου...

    Το βασικό κύκλωμα του comparator είναι το παρακάτω:

    window_comparator.png

    1 Not allowed! Not allowed!
    FreeBsD For Ever

  3. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον nestoras για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    nio-4- (29-06-18)

  4. #13
    Μέλος Το avatar του χρήστη nio-4-
    Όνομα
    Γιάννης
    Εγγραφή
    Feb 2008
    Περιοχή
    Σέρρες
    Μηνύματα
    1.277

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από nestoras Εμφάνιση μηνυμάτων
    Είναι εύκολο να περιγράψεις με λόγια αυτό που περιμένεις να δεις στην έξοδο;

    Δηλαδή, για είσοδο κάτω από "τόσο" θέλω "τόση έξοδο" ενώ για είσοδο πάνω από "τόσο", θέλω "τόση έξοδο".

    Ποια είναι τα thresholds που θέλεις να έχεις; Δεν μπορούμε να καταλάβουμε και πολλά από τις φωτογραφίες του παλμογράφου...

    Το βασικό κύκλωμα του comparator είναι το παρακάτω:

    window_comparator.png
    φυσικα ειναι πολυ απλο, θελω να ρυθμιζω εγω το παραθυρο αλλα τιμες ΔΕΝ μπορω να σου πω διοτι δεν ξερω σε ποια περιοχη ανταπορινεται η εισοδος που θελω διοτι υπαρχουν πολλα σηματα και δεν μπορω να τα απομονωσω , δηλαδη ΘΕΛΩ να φυγουν οι παλμοι ΚΑΙ του φωτοπολλαπλασιαστη ΚΑΙ του κρυσταλλου που εχω και οτι βαλω μπροστα στον φωτοπολλαπλασιαστη να μου βγαζει.

    σε αυτο το κυκλωμα εμφανιζει τον παλμο εισοδου στην εξοδο εγω θελω να εξαφανιζεται!!!! οτι ειναι πανω απο 1,5v και οτι ειναι κατω απο0,5v μηπως κανω λαθος στην λειτουργια του συγκριτη παραθυρου???

    να φυγουν ολοι αυτι δηλαδη , αυτο φυσικα δεν γινεται ετσι ευκολα τουλαχιστον, υπολογιζω ομως να ειναι απο 0,5v - 1,5v αλλα το θεμα ειναι ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΚΟΒΕΙ ΚΑΙ ΤΟΥς ΠΑΛΜΟΥΣ ΠΑΝΩ ΑΠΟ ΤΟ ΑΝΩΤΕΡΟ ΟΡΙΟ ΚΑΙ ΤΟΥΣ ΒΛΕΠΩ ΚΑΙ ΣΤΗΝ ΕΞΟΔΟ???????????????????

    0 Not allowed! Not allowed!

  5. #14
    Συντονιστής Το avatar του χρήστη nestoras
    Όνομα
    Παναγιώτης
    Εγγραφή
    Feb 2006
    Περιοχή
    Ξάνθη
    Μηνύματα
    4.615

    Προεπιλογή

    Διάβασε το παρακάτω app note της TI:

    http://www.ti.com/lit/ug/tidub01/tidub01.pdf

    Οι παλμοί που θέλεις να κόψεις τι διάρκεια έχουν;

    1 Not allowed! Not allowed!
    FreeBsD For Ever

  6. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον nestoras για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    nio-4- (29-06-18)

  7. #15
    Μέλος Το avatar του χρήστη nio-4-
    Όνομα
    Γιάννης
    Εγγραφή
    Feb 2008
    Περιοχή
    Σέρρες
    Μηνύματα
    1.277

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από nestoras Εμφάνιση μηνυμάτων
    Διάβασε το παρακάτω app note της TI:

    http://www.ti.com/lit/ug/tidub01/tidub01.pdf

    Οι παλμοί που θέλεις να κόψεις τι διάρκεια έχουν;
    ολοι οι παλμοι εισοδου - εξοδου εχουν περιοδο 200μs σταθερα και rise time 200μs καποιοι σπανια 2,6ms

    0 Not allowed! Not allowed!

  8. #16
    Μέλος Το avatar του χρήστη nio-4-
    Όνομα
    Γιάννης
    Εγγραφή
    Feb 2008
    Περιοχή
    Σέρρες
    Μηνύματα
    1.277

    Προεπιλογή

    αυτοπου θελω να κανω ειναι μαλλον λιγο διαφορετικο

    λεγεται και peak detector, pulse heigh analysis, single channel analyzer , discriminator

    δειτε λιγο το σχεδιο που θελω να κανω αλλα εκτος της αναστροδης -διαμορφοσης - ενισχυσης παλμων

    μονο την απομονωση θελω

    discriminator_window_comparator_SCA.JPG

    0 Not allowed! Not allowed!

  9. #17
    Μέλος Το avatar του χρήστη nio-4-
    Όνομα
    Γιάννης
    Εγγραφή
    Feb 2008
    Περιοχή
    Σέρρες
    Μηνύματα
    1.277

    Προεπιλογή

    Μηπως θα μπορούσε να μπει στο Labwie και να μας βγάλει ενα ποιο μικρο κύκλωμα?

    0 Not allowed! Not allowed!

  10. #18
    Μέλος Το avatar του χρήστη nio-4-
    Όνομα
    Γιάννης
    Εγγραφή
    Feb 2008
    Περιοχή
    Σέρρες
    Μηνύματα
    1.277

    Προεπιλογή

    καλησπερα παιδια,

    για να μην ανοιγω αλλο θεμα.... να ρωτησω κατι γιατι τομισο προβλημα τοεχω λυσει...

    πως λεγετε το κυκλωμα και αν εχειτε να προτεινετε κατι,το οποίο ελεγχει τους παλμους -σηματα και αφεινει να περασουν στην εξοδο ΜΟΝΟ ΤΑ ΣΗΜΑΤΑ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΜΙΚΡΟΤΕΡΑ ΑΠΟ ΤΗΝ ΤΑΣΗ ΑΝΑΦΟΡΑΣ???

    δηλαδη αν υποθεσουμε οτι θελουμε σηματα ή αλλιως Vin <Vref ΜΟΝΟ (αν εχω αναφορα 1,5v να περασουν σηματα απο 0-1,5v)

    με συγκριτη τασης ΔΕΝ ΓΙΝΕΤΕ !!!

    0 Not allowed! Not allowed!

  11. #19
    Μέλος Το avatar του χρήστη edgar
    Όνομα
    *
    Εγγραφή
    May 2006
    Περιοχή
    *
    Μηνύματα
    326

    Προεπιλογή

    Γεια χαρα

    Χωρις να θελω να προσβαλλω, σιγουρα θα σκεφτομουνα να χρησιμοποιησω τελεστικο για το πρωτο κομματι, απλα πρεπει να το κανεις ανεστραμμενο, δηλαδη η είσοδος θα ειναι στο - και το reference θα ειναι στο +. Αυτο θα μας δινει V+ για καθε σημα το οποιο ειναι κατω του reference. Τωρα απο εκει και περα καταννοω οτι οι παλμοι που εχεις ειναι μεταβλητοι σε ταση και μπορει να κυμαινονται απο 0 - 1.5V. Οποτε η ιδεα ειναι να κανεις κατι σαν common drain/collector που ειναι buffer συνδεσμολογια και θα πολωνεται εν μερη απο την εξοδο του τελεστικου, ενω εχεις κοινη την εισοδο σου. Καπως ετσι πηγε το μυαλο μου...

    Ελπιζω να μην ειπα καμια παπατζα, οι σοφοτεροι μπορείτε να δωσετε τα φωτα σας.

    1 Not allowed! Not allowed!

  12. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον edgar για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    nio-4- (01-07-18)

  13. #20
    Μέλος Το avatar του χρήστη nio-4-
    Όνομα
    Γιάννης
    Εγγραφή
    Feb 2008
    Περιοχή
    Σέρρες
    Μηνύματα
    1.277

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από edgar Εμφάνιση μηνυμάτων
    Γεια χαρα

    Χωρις να θελω να προσβαλλω, σιγουρα θα σκεφτομουνα να χρησιμοποιησω τελεστικο για το πρωτο κομματι, απλα πρεπει να το κανεις ανεστραμμενο, δηλαδη η είσοδος θα ειναι στο - και το reference θα ειναι στο +. Αυτο θα μας δινει V+ για καθε σημα το οποιο ειναι κατω του reference. Τωρα απο εκει και περα καταννοω οτι οι παλμοι που εχεις ειναι μεταβλητοι σε ταση και μπορει να κυμαινονται απο 0 - 1.5V. Οποτε η ιδεα ειναι να κανεις κατι σαν common drain/collector που ειναι buffer συνδεσμολογια και θα πολωνεται εν μερη απο την εξοδο του τελεστικου, ενω εχεις κοινη την εισοδο σου. Καπως ετσι πηγε το μυαλο μου...

    Ελπιζω να μην ειπα καμια παπατζα, οι σοφοτεροι μπορείτε να δωσετε τα φωτα σας.

    ευχαριστω πολυ για την απαντηση φιλε,

    απο εμενα θα ξερεις περισσοτερα σιγουρα! χαχα

    το θεμα ειναι οτι στην πραξη αυτο που λες ισχυει το αντιθετο

    δηλαδη με εισοδο στο + και ταση αναφορας στο- εχω στην εξοδο το κατωτατο οριο δηλαδη παιρνω παλμους απο απο.....θελω τωρα το εως!

    σκεφτομαι με διοδο ζενερ κατιστην ταση που θελω π.χ ζενερ στα 1,5V ελπιζω να περνανε ολοι οι παλμοι απο 0,7 ας πουμε οριο μεχρι τους 1,5

    αλλα το σιγουρο ειναι που βγαινει και απο την θεωρια οτι V- < Vin => Vout = Vcc

    τωρα οταν η ταση αναφορας ειναι στο + και Vin ειναι στην ακιδα αναφορας του τελεστικου V- (inverting input ) βγαζει ολους τους παλμους ....

    0 Not allowed! Not allowed!

Σελίδα 2 από 6 ΠρώτηΠρώτη 1 2 3 4 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. labview
    By iordanhs in forum Ηλεκτρονικά
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 13-07-15, 17:25
  2. EΓΚΑΤΑΣΤΑΣΗ LABVIEW
    By sigalas in forum Λογισμικά Σχεδίασης
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 13-07-09, 16:29
  3. Μετρηση με LABVIEW!!!!!HELP!!!!!
    By τομ in forum Κυκλώματα για Η/Υ
    Απαντήσεις: 16
    Τελευταίο Μήνυμα: 13-05-09, 01:23
  4. Απορια σχετικη με το Labview
    By AlevropP in forum Λογισμικά Σχεδίασης
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 04-05-09, 23:27
  5. LABVIEW
    By voula16 in forum Ερωτήσεις Θεωρίας
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 07-10-08, 13:50

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας